EFA
21.02.05,19:17
Živnostník má zriadený podnikateľský účet. Jednu faktúru však uhradil omylom z osobného účtu. Poraďte mi, ako sa dá v jednoduchom účtovníctve táto platba správne zaúčtovať. Alebo sa nedá?
lenkak
21.02.05,18:25
Skús si vypýtať platbu z osobného účtu naspäť od dodávateľa na ten osobný účet a ty potom pošli úhradu z podnikateľského účtu.
accad
21.02.05,18:37
K danej platbe dolož výpis z osobného účtu. Vždy ide o úhradu od jednej FO. Z výpisu je jednoznančné, že platba odišla na účet dodávateľa. Priložiť kópiu faktúry. V peňažnom denníku by som to dala ako výdaj cez interný doklad.
jeso
21.02.05,21:01
K danej platbe dolož výpis z osobného účtu. Vždy ide o úhradu od jednej FO. Z výpisu je jednoznančné, že platba odišla na účet dodávateľa. Priložiť kópiu faktúry. V peňažnom denníku by som to dala ako výdaj cez interný doklad.

úplne súhlasím -robím to tak isto
babenko1
21.02.05,21:07
a ako to robíte v podvojnom? ja viem, že toto je téma jednoduché...ale akurát sa mi také dostalo do rúk v PÚ... proste si konateľ pomýlil účet...
ondrejvla
21.02.05,21:10
Vystav si na to interný doklad, prilož prefotený bankový výpis a zaúčtuj ako osobný vklad - nepeňažná operácia voči úhrade - analytické členenie-réžie, alebo tovaru, podľa znenia faktúry taktiež nepeňažnú operáciu. Potom to budeš mať v nákladoch a v osobnom vklade podnikateľa.
ondrejvla
21.02.05,21:12
v podvojnom účtovníctve pri fyzickej osobe to zaúčtujem v prospech účtu 491-vklad podnikateľa, interným dokladom nasledovne : MD 321/analytika/ D 491
babenko1
21.02.05,21:21
v podvojnom účtovníctve pri fyzickej osobe to zaúčtujem v prospech účtu 491-vklad podnikateľa, interným dokladom nasledovne : MD 321/analytika/ D 491 nie je fyzická osoba.. je tam konateľ a spoločník s.r.o...
Martas
21.02.05,21:26
Živnostník má zriadený podnikateľský účet. Jednu faktúru však uhradil omylom z osobného účtu. Poraďte mi, ako sa dá v jednoduchom účtovníctve táto platba správne zaúčtovať. Alebo sa nedá?
V jednoduchom účtovníctve by som to nemotala s internými dokladmi. Jednoducho výpis zo súkromného účtu zaúčtujem cez pokladňu. Priložím výpis k výdavkovému dokladu. A aby ti sedela pokladňa tak si tú sumu najprv vložíš do pokladňe ako vklad vlastníka. Hotovo.
ondrejvla
21.02.05,21:28
tak si na to urob zápis a zaúčtuj napr. MD 321/anal./ D 365/anal., ale rozhodne to konateľovi daj podpísať s odôvodnením, že pri úhrade došlo k omylu a platba bola uskutočnená z jeho osobného účtu. Potom mu vyplať na základe tohoto listu výdavkovým pokladničným dokladom dlžnú čiastku z pokladnice: MD 365/anal./ D 211/anal. a účet 365 sa Ti vynuluje. Ja to takto riešim už roky, nakoľko je ťažké naučiť podnikateľov alebo konateľov, že firemný účet a súkromný - sú ako dve ženy - jedna moja a druhá susedova, tak sa ich spýtaj, že či si ich tiež nemýli. Ja som to vyskúšala, zahanbili sa a už tieto problémy nemám.
ondrejvla
21.02.05,21:31
A prečo v jednoduchom účtovníctve nie interný doklad? Keď má všetky náležitosti podľa zákona o účtovníctve a zákona o daniach z príjmov, nevidím dôvod nepoužívať v JÚ interné doklady.
babenko1
21.02.05,21:33
tak si na to urob zápis a zaúčtuj napr. MD 321/anal./ D 365/anal., ale rozhodne to konateľovi daj podpísať s odôvodnením, že pri úhrade došlo k omylu a platba bola uskutočnená z jeho osobného účtu. Potom mu vyplať na základe tohoto listu výdavkovým pokladničným dokladom dlžnú čiastku z pokladnice: MD 365/anal./ D 211/anal. a účet 365 sa Ti vynuluje. Ja to takto riešim už roky, nakoľko je ťažké naučiť podnikateľov alebo konateľov, že firemný účet a súkromný - sú ako dve ženy - jedna moja a druhá susedova, tak sa ich spýtaj, že či si ich tiež nemýli. Ja som to vyskúšala, zahanbili sa a už tieto problémy nemám.Vidíš, to ma nenapadlo :-) Ale už som ho na to upozornila, že nech dáva pozor, lebo sa to ťažko účtuje...
Martas
21.02.05,21:35
A prečo v jednoduchom účtovníctve nie interný doklad? Keď má všetky náležitosti podľa zákona o účtovníctve a zákona o daniach z príjmov, nevidím dôvod nepoužívať v JÚ interné doklady. Nehovorím, že nie. Ale myslím, že v tomto prípade je to cez pokladňu prehľadnejšie. Neviem. Asi vec názoru. Ale ja V JÚ nepoužívam ID vôbec. Nevidím dôvod. Všetko sa dá zvládnuť cez pokladňu. Mám o jednu agendu menej.
ondrejvla
21.02.05,21:45
a ako to zaúčtuješ cez pokladňu, keď to podnikateľ uhradil cez súkromný účet? Možno by to bolo prehľadnejšie, ale ja som sa s tým ešte nestretla, a to už účtujem stráááááášne dlho, som už dôchodkyňa a celý život som bola ekonómkou, ale ak máš prehľadnejší a jednoduchší návrh, rada ho príjmem, aspoň si uľahčím robotu.
Martas
21.02.05,21:51
a ako to zaúčtuješ cez pokladňu, keď to podnikateľ uhradil cez súkromný účet? Možno by to bolo prehľadnejšie, ale ja som sa s tým ešte nestretla, a to už účtujem stráááááášne dlho, som už dôchodkyňa a celý život som bola ekonómkou, ale ak máš prehľadnejší a jednoduchší návrh, rada ho príjmem, aspoň si uľahčím robotu.
Veď už som to raz napísala: K výdavkovému pokladničnému dokladu priložím výpis zo súkromného účtu. A aby ti sedela pokladňa prímeš si najprv tú sumu ako vklad vlastníka. to vsio.
Mickya
22.02.05,12:40
V jednoduchom účtovníctve by som to nemotala s internými dokladmi. Jednoducho výpis zo súkromného účtu zaúčtujem cez pokladňu. Priložím výpis k výdavkovému dokladu. A aby ti sedela pokladňa tak si tú sumu najprv vložíš do pokladňe ako vklad vlastníka. Hotovo.Aj ja to robím cez pokladňu.
lenkak
22.02.05,12:45
Keď už takýmto štýlom, tak radšej ako píše Martas a Mickya. Cez pokladňu.
medulina
01.03.05,17:22
Aj ja mám tento problém. Faktúru mám na živnostníka, preddavok v hotovosti na živnostníka, ale ďalšie čiastočné platby,úhrady- cez trvalý príkaz 8x z cudzieho súkromného účtu. A to sa jedná o IM. Ako s odpismi? Bol len čiastočne uhradený v 2004, lebo 1 splátka bola v 01/2005.

?????? Dá sa s tým vôbec dačo robiť?
miladenka
01.03.05,20:12
podla mna najjedn. riesenie = VPD peniaze do ruk majitela a ten nasledne urobil uhradu zo svojho sukr. uctu
smajlinka
25.03.05,23:02
ako spravne zauctovat, ak FO si riadne hradila veci z podnikatelskeho uctu, ale odvody do ZP z osobneho? Ten ucet vsak nepatri jemu, ale je spoludisponovatel?
andrej_rv
25.03.05,23:09
Ja by som to doporučil vyriešiť formou interného dokladu v rámci uzávierkových operácií - zosumarizovať takéto platby za celý rok, doložiť fotokópiu výpisu z nepodnikateľského účtu a zaúčtovať na konci roka do príslušnej kolónky ako nepeňažnú operáciu.
Ivenka
25.03.05,23:18
Tak ako píše Martas 21.2.04 vyššie. Predpokladám, že robíš JU.
smajlinka
25.03.05,23:39
ano robim JU.

andrej_rv: ktoru kolonku myslis?
Ivenka
25.03.05,23:49
Príspevok 15.
smajlinka
25.03.05,23:53
Príspevok 15.
aha, jasne diky
kika67
26.03.05,07:31
V jednoduchom účtovníctve by som to nemotala s internými dokladmi. Jednoducho výpis zo súkromného účtu zaúčtujem cez pokladňu. Priložím výpis k výdavkovému dokladu. A aby ti sedela pokladňa tak si tú sumu najprv vložíš do pokladňe ako vklad vlastníka. Hotovo.
Nerozumiem tomu na co vklad vlastnika do pokladne?Ja tiez uctujem jednu platbu omylom uhradenu /mobil cez sukr. Buc/ a bolo mi povedane, ze staci to dat cez VPD-rezia a prilozit vypis, VPD dat na sumu uhrady, vyplatene komu-kto tu platbu uhradil,komu boli dane peniaze na uhradu.Naco potom vklad, ved boli vybrane peniaze z pokladne a niekto to siel uhradit.
andrej_rv
26.03.05,08:47
ano robim JU.

andrej_rv: ktoru kolonku myslis?Myslel som kolónku v peňažnom denníku - "odvody do fondov"
smajlinka
26.03.05,18:25
A este mam otazku, ak FO nezaplatil vsetky odvody do ZP v roku 2004, iba cast a ostatne doplatil az v tomto roku, nijako to neovplyvnuje uctovanie,ze?Zauctujem len to co bolo zaplatene za rok 2004 a len to dam do DP? Potom v dalsom DP ale bude odvodov viac.
babenko1
26.03.05,20:29
Ano.. len to dáš do výdavkov, čo bolo zaplatené v r. 2004.
lenkak
26.03.05,21:15
Presne ako píšeš.
levelo
24.03.06,00:47
Vystav si na to interný doklad, prilož prefotený bankový výpis a zaúčtuj ako osobný vklad - nepeňažná operácia voči úhrade - analytické členenie-réžie, alebo tovaru, podľa znenia faktúry taktiež nepeňažnú operáciu. Potom to budeš mať v nákladoch a v osobnom vklade podnikateľa.
Hľadal som v JU riešenie na môj problém a našiel som len podobné, ale nie je to ono.
Ako postupovať, keď som uhradil faktúry z cudzieho účtu. Som FO a faktúry a aj 2 platby do fondov boli uhradené z účtu kamaráta, ktorému som potom peniaze vrátil.
Presne rovnaký prípad mám aj u sro-čky. Tiež boli faktúry uhradené z účtu cudzej osoby.
Sú tieto výdavky u SZČO a u sro-čky daňovým výdavkom? Ako by ste postupovali?
Ďakujem za pomoc!