katy198
17.09.07,15:19
Dobry den,
chcem sa spytat ohladom prepisu nehnutelnosti. moja matka chce prepisat na mna dom s tym, ze bude mat v dome dozivotne pravo.mam jedneho brata, ktoreho z domu musim vyplatit. existuje nejaky zakon alebo nejaky postup, podla ktoreho je urcena vyska vyplaty.
stretol sa niekto s podobnou situaciou?ako je najrozumnejsie riesit takuto situaciu.:confused:
Chobot
17.09.07,13:24
Dobry den,
chcem sa spytat ohladom prepisu nehnutelnosti. moja matka chce prepisat na mna dom s tym, ze bude mat v dome dozivotne pravo.mam jedneho brata, ktoreho z domu musim vyplatit. existuje nejaky zakon alebo nejaky postup, podla ktoreho je urcena vyska vyplaty.
stretol sa niekto s podobnou situaciou?ako je najrozumnejsie riesit takuto situaciu.:confused:

Takýchto prípadov je v praxi kopec. Suma, ktorou musíš brata vyplatiť stanovená nikde nie je. Je to vecou dohody medzi tebou a tvojim bratom.

Doživotné právo bývania môžete dať zapísať do katastra ako ťarchu na nehnuteľnosť, ale aj nemusíte, pokiaľ máte s matkou dobré vzťahy. Nie je to podmienkou na darovanie nehnuteľnosti. Najlepšie je napísať darovaciu zmluvu, vzory sú aj tu na porade, ale lepšie je to nechať spísať nejakému notárovi alebo realitke.
katy198
03.10.07,08:58
dobry den,
dakujem za odpoved.chcem sa este dodatocne spytat, ked nedam do darovacej zmluvy dozivotne pravo byvania, teda nebude to ako tarcha/chceme brat uver na chalupu, a zalozime ju ako nehnutelnost/, pravnicka mi povedala ze sa to da dat potom ako vybavime uver dodatocne urobit ku zmluve.lenze to bude asi zmluva len medzi mnou a matkou, nemoze to ist do banky.
este sa chcem spytat, chalupa bude pisana na mna a manzela, bude na nej tarcha/uver/.ako predist tomu, ked sa nam s manzelom nieco stane, co potom s uverom?platia ho nasi pribuzni, alebo matka?toto sa da osetrit asi len zivotnou poistkou?ma banka pravo matku vystahovat ked nebude v zmluve zakotvene dozivotne pravo?
dakujem, snad som to pisala zrozumitelne, a budete mi vediet poradit.
Chobot
03.10.07,13:09
dobry den,
dakujem za odpoved.chcem sa este dodatocne spytat, ked nedam do darovacej zmluvy dozivotne pravo byvania, teda nebude to ako tarcha/chceme brat uver na chalupu, a zalozime ju ako nehnutelnost/, pravnicka mi povedala ze sa to da dat potom ako vybavime uver dodatocne urobit ku zmluve.lenze to bude asi zmluva len medzi mnou a matkou, nemoze to ist do banky.

Nastolila si tu veľa otázok, preto to kvôli prehľeadnsoti porozdeľujem.

Najprv k tomu doživotnému uživaniu. Právo doživotného užívania môže byť zakotvené aj v darovacej zmluve aj v inej, osobitnej zmluve. Taktiež to môžete ale aj nemusíte dať zapísať ako vecné bremeno k nehnuteľnosti do katastra. Môžete to dať aj dodatočne zapísať. Banku do toho nič nie je, na čom sa dohodneš s mamou. Tá nemusí toto právo užívania vopred odsúhlasovať.


este sa chcem spytat, chalupa bude pisana na mna a manzela, bude na nej tarcha/uver/.ako predist tomu, ked sa nam s manzelom nieco stane, co potom s uverom?platia ho nasi pribuzni, alebo matka?toto sa da osetrit asi len zivotnou poistkou?ma banka pravo matku vystahovat ked nebude v zmluve zakotvene dozivotne pravo?
dakujem, snad som to pisala zrozumitelne, a budete mi vediet poradit.

V prípade smrti poručiteľa jeho dediči dedia nielen majetok, ale aj dlhy do výšky zdedeného majetku. Takže ten, kto zdedí dom, zdedí aj úver a bude ho musieť platiť. (dediči v prvej skupine sú mažel/manželka a potomkovia, v druhej skupine manžel/manželka a rodičia atď, treba si pozrieť príslušné ustanovenia Obč. zákonníka - § 473 a nasl.).

Životná poistka je ideálnym zabezečením takéhoto rizika. Najmä ak budete mať deti, tak ich ušetríte v prípade smrti rodičov od platenia úveru.

Teraz k tomu vysťahovaniu - súvisí to so zapísaným právom dožitia.
Pokiaľ to zapíšete do katastra, matka je proti vysťahovaniu chránená, lebo vecné bremeno zapísané k nehnuteľnosti v prípade prevodu nehnuteľnosti prechádzajú na nového majiteľa (§ 151n ods. 2 Obč. Z.). Ťarchu môže zrušiť len ten, kto je v ťarche uvedený ako oprávnený. Taktiež zaniká smrťou oprávneného (151p ods. 4). Nevýhodou môže byť, že banka nebude akceptovať ako zábezpeku takúto nehnuteľnosť, lebo v prípade uplatnenia záložného práva bude pre ňu táto nehnuteľnosť nepredajná.

Ak ale nezapíšete vecné bremeno do katastra na LV, tak v prípade uplatnenia záložného práva môže banka deložovať osoby bývajúce v nehnuteľnosti bez užívacieho práva.

Teraz sa nastoľuje otázka, či je možné zapísať vecné bremeno, ak už jedno vecné bremeno bude zapísané a to záložné právo banky na nehnuteľnosť. To terez povedať neviem, či náhodou nebude treba súhlas banky, pretože záložným právom obmedzujete vaše právo nakladať s nehnuteľnosťou.

Takže najprv si zisti, či banka akceptuje nehnuteľnosť, ako zábezpeku, ak je tam doživotné právo užívania.

Ak áno, tak nie je problém. Ak nie, tak to nezapisujte a uzavrite životné poistenie (nemusí byť kapitálové, stačí rizikové, je to lacnejšie z hľadiska mesačných splátok). Tým ochránite mamu (alebo prípadných potomkov) od platenia úveru alebo od exekúcie nehnuteľnosti v prípade neplatenia.
katy198
07.10.07,14:21
ok, velmi pekne este raz dakujem. banka toto pravo neakceptuje.takze to musime riesit tou zivotnou poistkou.dufam, ze vsetko bude ok.
maj sa