mio23
17.09.07,20:56
Potreboval by som pomoct vyhotovit zmluvu na kupu casti pozemku z parceli - listu vl. kde je 10 podielnikov.. podielnici vlastnia spolu 2088m2 a ja by som chcel kupit 250m2 na zaciatku ich pozemku.. ako sa toto riesi? nieco som zacal pisat do wordu, zacal som to oka? ci nie? su tam aj presne podiely ktore ani matematicky podla mna nesedia.
Zoltán Kovács
17.09.07,19:06
Potreboval by som pomoct vyhotovit zmluvu na kupu casti pozemku z parceli - listu vl. kde je 10 podielnikov.. podielnici vlastnia spolu 2088m2 a ja by som chcel kupit 250m2 na zaciatku ich pozemku.. ako sa toto riesi? nieco som zacal pisat do wordu, zacal som to oka? ci nie? su tam aj presne podiely ktore ani matematicky podla mna nesedia.

V prvom rade musíš si dať vyhotoviť geometrický plán, a dať si vymerať a zapísať do katastra novovznikajúcu parcelu.

V tej kupnej zmluve ti ešte chýba 8/80 vlastníctva, musíš mať 80/80, t.j. 100%.
mio23
18.09.07,07:26
ako si myslel tych 80/80? nechcem z tej celej parcely 100% ale z 2088m2 chcem iba 250m2.. geodedicke zameranie sa urobi asi az po odkupeni tej casti nie? aby mi to zakreslili potom v plane ako moja cast.. ci to zameranie a nakres sa urobi pred tym? + urobim zmluvu o buducej zmluve ked uz mi o budu merat aby si to nerozmysleli? to to je premna zatial nepochopitelne... dakujem za vysvetlovacky a rady.
josh
18.09.07,09:10
Mio, zial nemas o tom ani sajnu, takze ti vravim, ze sa natrapis s katastrom a predpokladam, ze nakoniec aj tak skoncis u nejakeho pravnika a budes chciet, aby ti robil dodatky a opravy, aby si neprisiel o 2000sk kolok na katastri.
S takymito vedomostami sa do toho fakt nepustaj sam, je to dopredu prehrate.
To je moja rada.
Zoltán Kovács
18.09.07,10:31
ako si myslel tych 80/80? nechcem z tej celej parcely 100% ale z 2088m2 chcem iba 250m2.. geodedicke zameranie sa urobi asi az po odkupeni tej casti nie? aby mi to zakreslili potom v plane ako moja cast.. ci to zameranie a nakres sa urobi pred tym? + urobim zmluvu o buducej zmluve ked uz mi o budu merat aby si to nerozmysleli? to to je premna zatial nepochopitelne... dakujem za vysvetlovacky a rady.

No pri vymenúvaní vlastníkov ti chýba 8/80, a predsa musia byť uvedený všetci vlastníci. Ak nebudeš mať vytvorenú novú parcelu o rozlohe akú chceš kupovať, tak nemáš čo kupovať. Tá nová parcela musí mať svoje číslo a LV na katastry, inak predaj nie je možný nakoľko parcela neexistuje.

P.S. Ver mi, že najprv musíš mať tú parcelu. Tak isto som kupoval časť pozemku, kde som musel najprv dať vymerať novú parcelu, až potom môžem pristúpiť k jej kúpe.
007gituska
18.09.07,10:36
len pozor, každý podielnik vlastní ideálnu časť pozemku. takže najskôr musíš vytvoriť novú parcelu, t.j. geoplán rozdelenie pôvodnej parcely, z ktorého bude jasné, čo chceš kupovať. z pôvodnej parcely potom je potrebné vyčleniť ideálne časti podielnikov, ktoré ty budeš odkupovať a následne na to s každým ideálnym podielnikom uzavrieť kúpno-predajnú zmluvu. roboty habadej a papierov ešte viac
Kazu
18.09.07,11:09
mio23, najlepšie urobíš, ak sa obrátiš na nejakého právnika a poveríš ho vybavovaním potrebných náležitostí okol kúpy pozemku. A ak ti tam nesedia ani tie osemdesiatiny tak to bude zrejme pekná fuška. Vyzerá to tak, že ešte budete musieť hľadať ďaľšieho spoluvlastníka a prípadne čakať na súdne rozhnodnutie čo, komu a koľko patrí. My sme takto odkupovali 11 árov od 36 vlastníkov a ťahalo sa to 4 či 5 rokov. Najprv tam tiež nesedeli nejaké 360-siatiny /bolo treba súdne rozhodnúť/ a potom zomrel jeden spoluvlastník /čakať na dedičské vysporiadanie/, atď, atď ......, atď. Bol to nekonečný kolotoč. A pritom to vyzeralo zo začiatku tak jednoducho.
mio23
18.09.07,11:52
hm no to bude asi fakt haluska.. mne sa zda, ze tam chyba jeden vlastnik, nesedi mi sucet tych zlomkovych podielov.. vydza = 0,9.. chyba niekto komu patri 10% podla mna..

este otazka, lebo som neporozumel.. ten geodedicky plan budu musiet dat urobit asi ty podielnici na odclenenie casti a tu mi potom predaju? asi takto by to bolo zrozumitelne nie? a jednoduchsie na predaj? 50% vlasti rodina, ktora nam to chce predat 40% to maju dvaja cudzi ludia z opacnej strany.. ale to tak oni vnimaju ze z opacnej strany pritom tam neni specifikacia kto ktoru stranu alebo koniec ma, proste im patri podial celeho useku, po celej dlzke sirke podla mna.. oni mi to vobec nevedia vysvetlit su to postarsi ludia a zdedili to po xy rodicov..
Kazu
18.09.07,12:04
Ja som sa už naučila, že spoľahnúť sa môžem akurát sama na seba. Na predávajúcich spoluvlastníkov by som to vymeriavanie nenechala z jednoduchého dôvodu. Oni chcú predať a dostať peniaze. Ak majú niečo platiť, už to nadšenie nie je také veľké a zvlášť ak sú to starí ľudia. Obehni si to radšej sám a im povedz koľko ťa to stálo a treba nejak zjednať cenu.
Zoltán Kovács
18.09.07,16:13
To vymeranie tiež by som nenechával na predávajúcich. Je ich veľa a nedohodnú sa, kto koľko má prispieť na cenu. Ja som dal vymerať novú parcelu a vtedy vlastne sa došlo na to, že na katastry nie je ani zakreslený 40 rokov skolaudovaný dom, ktorý stál na mieste 100 ročnej stavby. Tak som to tiež musel urobiť aby všetko bolo v poriadku. Zacvakal som z vlastných pri predaji sme mali dohodnutú sumu. Pri vaplatení som dal predávajúcemu o toľko menej, s tým, že som mu vydokladoval všetky výdavky, ktoré mal hradiť on.