sara
21.02.05,21:02
Prosím o radu,
klient sa dostal do mínusu na podnikateľskom účte, je možné dať do daňových výdavkov v JÚ aj mínusové úroky a upomienku z banky?
babenko1
21.02.05,20:07
Áno, dáš to do príjmov ovplyv. daň mínusom...a akú upomienku? Banka si zapýtala nejaký sankčný poplatok?
Manual
21.02.05,20:16
Prosím o radu, môj klient má účet na ktorom môže ísť do mínusu. A zrovna k 31.12.2004 má na účte -525,40 Sk. Ako to dať do výkazov v JU ???
Ďakujem a želám pekný večer...
jeso
21.02.05,20:20
máš len jeden účet, lebo viac účtov ?
Ak máš viac účtov určite nie všetky sú v mínuse a potom do výkazu dáš vlastne plusovú položku za všetky účty spolu
Ak máš len jeden účet -podla mna nič sa nerobí ak jeho stav bude v mínuse, je to skutočný stav na účte k 31.12.2004 /ten vykážeš vo výkaze /a ked je v mínuse len ti zníži hodnotu majetku
Manual
21.02.05,20:24
Asi máš pravdu, len som sa s mínusovým stavom nestretol, ďakujem
Pekný večer...
accad
21.02.05,20:25
To je typický kontokorentný účet. V PU sa mínusový zostatok vykazuje ako krátkodobý úver v záväzkoch. V majetku sa nemôže vykazovať mínusovým znamienkom. Takže ak z tohto budeme vychádzať logicky tak aj v JU by to malo byť ako záväzok. Čiže k 31.12. by to malo byť ako majetok=stav v banke 0 a záväzok voči banke 525,40. To je asi tak moja predstava ako by som na to išla.
Manual
21.02.05,20:28
A vo výkaze JU v banke nemôže byť mínus??? Veď v pokladni mám plus aj v inom majetku mám plus, takže celkový stav majetku je + plus. Môže byť ... ???
jeso
21.02.05,20:42
ja mám štastie v tom, že šéf má viac účtov, takže konečný stav všetkých účtov je do plusu...
viem, že pokladna nemôže ísť do mínusu, ale ak máš kontokorent nevidím dôvod nevykazovať stav na účte do mínusu- ved to bude aj počiatočný stav v novom roku... a stav účtov v účtovníctve ti musí sedieť so stavom na výpise
Martas
21.02.05,21:47
ja mám štastie v tom, že šéf má viac účtov, takže konečný stav všetkých účtov je do plusu...
viem, že pokladna nemôže ísť do mínusu, ale ak máš kontokorent nevidím dôvod nevykazovať stav na účte do mínusu- ved to bude aj počiatočný stav v novom roku... a stav účtov v účtovníctve ti musí sedieť so stavom na výpise
Súhlasím s touto verziou, aj ja mám taký prípad už tretí rok. A vždy to robím tak, že to na výkaz dám mínusom. Podľa mňa to nie je ako obyčajný úver, lebo ten splácaš mesačne rovnakou splátkou, takže je to jednoduché. Ale pri kontokorentnom, by si to musel stále meniť(dlžnú sumu.) a to je neúnosné. Lebo raz si na účte v pluse , raz v mínuse.
sara
21.02.05,22:12
Ale čo v prípade, keď nie je povolené prečerpanie účtu,ako zaúčtovať mínusové úroky, sankčný poplatok za prečerpanie a mínusový zostatok k 31.1.2004?
babenko1
21.02.05,22:13
Podľa mňa sú to zmluvné sankcie..a tie ovplyvňujú základ dane.. niekde to už bolo tu na porade riešené...skús si to dať cez vyhľadávanie
alica
22.02.05,08:33
Minulý rok som mala taký prípad - mínusový zostatok na účte - vo Výkaze sa to uvádza na r. 18 - úvery, r. 11 - účty v bankách je potom nula.
SOME
24.02.05,09:41
My máme veľa účtov v Sk aj v EUR, z toho 2 kontokorent v EUR, auditor mi povedal, že tie mínusové musím preúčtovať na bankové úvery, aby to v súvahe bolo vidieť a pri tom súčet všetkych 9 účtov mám v pluse. Tak teraz neviem.

Sú ďalšie názory ?
Ala
24.02.05,10:35
Presne tak ako píše Anina. Ja to robím už 3. rok. Je to správne.
aladin
24.02.05,13:11
ja u jedneho klienta mam tiež minus na 1 ucte a ma iba jeden ucet... dal som to tiež so znamienkom minus.
Ale mam problem ktorý je troxa iný a to :u ineho klienta mam taký problem že vybavil si uver v jednej banke kde mu umožnilil uver cerpat zo svojho bankového uctu podnikatelskeho t.znamena moze ist do -370.000 sk. na svojom ucte k 31.12.04 ma -368.000 sk mam na účte vykazat 0 a v kolonke uver vykazat 370.000 ? Ja som podklady uz pripravil tak že v kolonke uver (bavime sa o JU o vykaze o majetku a zaväzkoch) mam 0 a na bank učte mam -368000. Inak celkový stav majetku je vysoko v pluse
alica
24.02.05,13:37
ak ma ten uver kontokorentny tak do vykazu vstupuje skutocny stav na ucte k 31.12.2004, co je to "svoj" ucet ?, jeho sukromny alebo ho pouziva na podnikanie a ma viac uctov vo viacerych bankach? Podla mna treba k 31.12. vsetok matetok financny v bankach spocitat a ak vyjde minus celkove - tak do riadku uvery, riadok banka = 0.