Lenka1979
18.09.07,08:01
ahojte poraďáci,
chcem Vás poprosiť o radu. Firma, s.r.o. zakúpila úžitkové nákl.auto na splátkový predaj. Cena auta je bez DPH 830.360 -sk, DPH 157.768,50 cena s DPH 988.129,50. Moje otázky:
1. obdržali sme faktúru od leasingovej spoločnosti na toto auto, podľa zákona o DPH si môžem odpočítať celé DPH v tom zdaňovacom období kedy sa uskutočnilo dodanie tovaru?
2. ako túto faktúru zaúčtovať?
3. ďalej nám prišiel spolu s faktúrou aj splátkový kalendár, nie je v ňom žiadny úrok, žiadny poplatok sa vystavenie spl.kalendára, je tam iba rozčlenené, že k 30.-temu dňu každého kal. mesiaca majú ísť splátky vo výške 20.174 Sk (teda už s DPH). Prvú splátku sme zaplatili vo výške 282.075,-- Sk, ostatné idú tak ako som písala. Ako mám tieto splátky zaúčtovať? Kedy si môžem auto zaradiť do užívania?
Prosím niečo bližšie ak niekto vie ohľadom takého splátkového predaja.
Hľadala som na porade, ale nepomohlo mi to celkom tak ako som chcela.
Ďakujem za každú pomoc a prajem pekný pracovný deň.
Lenka.:)
Johanka
18.09.07,06:15
1. zabudni na to , že ste obdržali fa od leasingovej spoločnosti. MV ste neobstarali formou finančného prenájmu a tá leas.spoločnosť Ťa iba pletie.
Máte nárok na oodpočet celej DPH pri nákupe MV (predpokladám, že v TP nie je kategória M1)
2. faktúru zaúčtuješ ako každú inú 042,343AE/321, zaradenie IM 022/042
3. údaje, ktoré Ti chýbajú v splátkovom kalendári bývajú uvedené pri leasingoch ...nerozumiem tomuto "splátky vo výške 20.174 Sk (teda už s DPH)" - pri splátkach je rozpísaná DPH ???
Lenka1979
18.09.07,06:27
No vieš, ja som leasingy ani splátkové predaje nerobila, ale keď som pozrela na splátkový kalendár, hneď mi bolo jasné, že to nie je formou leasingu. Len tá faktúra ma doplietla od leasingovej spoločnosti. To auto je úžitkové nákladné, teda nepatrí do kategórie M1.
Čo sa týka tých splátok, žiadna DPH tam rozpísaná nie je, je tam iba dátum
napr. 30.10.2007 splátka 20.174,-- Sk
30.11.2007 20.174,-- Sk ..... atď. až do roku 2010, na konci ktorého je sumár všetkých splátok a je to suma 988.129,50-teda sú to splátky s DPH, kde mám tie splátky účtovať? DPH si odpočítam celú naraz, tomu rozumiem. Len mi prosím poraď čo s tými splátkami. A kedy si môžem auto zaradiť do užívania? ŠPZ máme pridelenú od 10.09.2007, zaplatili sme už aj daň z motorových vozidiel, môžem k tomu dňu zaradiť aj auto do užívania?
Ďakujem veľmi pekne.
Johanka
18.09.07,06:44
Začnem od konca - daňová povinnosť pre daň z MV vzniká dňom prvého použitia MV na podnikanie. Tzn., že môžeš mať MV zaradené v majetku , ale pokiaľ ho prvý raz nepoužiješ, nevzniká daň.povinnosť pre daň z MV. Tých chcem naznačiť, že daň z MV nemá nič spoločné s zaúčtovaním 022/042.
Splátky uvedené v splátkovom kalendári nie sú s DPH. DPH máš vysporiadané pri faktúre od dodávateľa - sú to jednoducho splátky, ktoré budeš účtovať 321/221.
Lenka1979
18.09.07,06:49
Auto už používame, takže daň sme museli zaplatiť. Chodíme ním na montáže, takže sme to chceli mať v poriadku. Viem, že to nemá nič spoločné s 022/042, len som chcela vedieť, či ho môžem vtedy zaradiť do užívania...
Takže tie splátky môžem účtovať riadne ako úhradu faktúry? Do nákladov mi nejde nič? A potom sa musí robiť časové rozlíšenie na konci roka, však? Prosím vyveď ma logicky z toho, lebo si to stále pletiem s klasickým leasingom. Vďaka.
Johanka
18.09.07,06:52
Do nákladov Ti predsa pôjdu klasické odpisy ;) .
Zabudni na leasing , tu ide o nenáročné účtovanie ...
Obstarám majetok, akurát zaň hneď nezaplatím. To je všetko :) .
Lenka1979
18.09.07,07:01
:) Aha, Bože Johanka a ja sa tu trápim s leasingom a nejde mi to do hlavy, a pritom to je také jednoduché. Ďakujem veľmi pekne, ani nevieš ako si mi pomohla. Pekný deň.:)