leníča
18.09.07,08:34
Ahojte, chcela by som sa spýtať aký je to revolvingový účet? Čo je jeho podstatou a ako sa používa v praxi. Ďakujem.
betka
18.09.07,06:38
Ide o formu kontokorenstného úveru. Poskytuje sa dobrým podnikom, kt. v istých dohodnutých intervaloch opakovane žiadajú o úver na rovnaké účely. Dohodne sa tu suma, v kt. sa podnik pri čerpaní pohybuje. Suma sa rezervuje na jeho úverovom účte. Podniky platia okrem úrokov zo skutočne čerpaného úveru aj dohodnuté poplatky z nevyčerpanej sumy.
lubos.tinak
18.09.07,18:25
Ide o formu kontokorenstného úveru. Poskytuje sa dobrým podnikom, kt. v istých dohodnutých intervaloch opakovane žiadajú o úver na rovnaké účely. Dohodne sa tu suma, v kt. sa podnik pri čerpaní pohybuje. Suma sa rezervuje na jeho úverovom účte. Podniky platia okrem úrokov zo skutočne čerpaného úveru aj dohodnuté poplatky z nevyčerpanej sumy.

No toto je štandardný KTK úver a dnes by som si nebral úver kde musím platiť za nečerpanie (rámcovú províziu):(. Sú úvery aj bez tejto bankovej provízie.

Revolvingový úver je podobný ako KTK len s rozdielnym čerpacím a splácaním. S bankou sa dohodne výška a čas čerpania a tiež postup splácania. Banka podľa zmluvy navršuje KTK rámec po tzv. schodoch (napr. v 02 = 300 tis. Sk, 04 = 800 tis. Sk, v 08 = 2 mil. Sk), ale na základe dohody ho potom aj znižuje (napr. 09 = 1,2 mol. Sk, v 11 = 500 tis. Sk, v 12 = 0.- Sk). Tento úver sa využíva hlavne pri väčších zákazkách, kde firma potrebuje nakúpiť väčšie množstvo materiálu do výroby, ale vystavené a následne zaplatené fa budú až po dodaní prevej časti výrobkov. S úhradou prvej fa sa vyrovnáva časť čerpaného úveru a preto banka znižuje tento rámec.
dessire
24.09.07,21:21
pre obyčajného občana je revolvongom klasická kreditná karta. Tá má určitý bankou stanovený limit a tento je podľa potreby čerpaný a splácaný dohodnutou sumou, minimálne "minimálnou splátkou" v objeme 5%. O túto splátku sa zostatok na karte navyšuje ako ďalšia výška úveru.
Príklad: Mám limit 20 tisíc, vyčerpám 15. NA karte mi zostalo5 tisc.Dohodnutá splátka je po navýšení úroku cca 900 Sk. toto zplatím a na kartee mám 5900 k dispozícií.
Typyckým príkladom sú karty splátkových spoločností.