martinapo77
18.09.07,10:02
zakon o účtovnictve v § 19 ods. 1
Individuálnu účtovnú závierku musí mať overenú audítorom účtovná jednotka,
a)ktorá je obchodnou spoločnosťou, ak povinné vytvára základné imanie, a družstvom, ak v roku predhadzujúcom roku, za ktorý sa táto účtovná závierka overuje, splnila aspoň dve z týchto podmienok:
1. celková suma majetku presiahla 20 000 000Sk, príčom sumou majetku s arozumie suma majetku zistená zo súvahy v ocenení neupravenom o položky podľa §26 ods. 3,
2. čistý obrat presiahol 40 000 000Sk, pričom čistým obratom na tento účel sú tržby z predaja výrobkov, tovarov a z poskytovania služieb,
3. priemerný prepočítaný počet zamestnancov v jednotlivom účtovnom období presiahol 20.

Nie je mi jasne ak splnim kriteria za rok 2006 zavierky overujem az za rok 2007
Tweety
18.09.07,08:04
V roku 2006 splníte kritéria, rok 2007 musíte overovať.
martinapo77
18.09.07,08:21
tzn porovnam udaje z roka 2006 ak splnaju kriteria rok rok 2006 neoverujem az rok 2007
KvetkaK
18.09.07,08:45
Áno presne tak. Overujete až rok 2007. :)
vevericka
20.09.07,08:07
Ak v roku 2006 som splnila 2 podmienky na overenie účt.závierky auditorom, ale viem určite, že za rok 2007 tieto podmienky nesplním aj
tak musim mať závierku overenú audítorom? Ďakujem
Orsz
20.09.07,08:09
Ak v roku 2006 som splnila 2 podmienky na overenie účt.závierky auditorom, ale viem určite, že za rok 2007 tieto podmienky nesplním aj
tak musim mať závierku overenú audítorom? Ďakujem


Áno, musíš aj tak, vyplýva to predsa zo zákona. Aj som to teraz tak mala. Splnili sme podmienku za rok 2005, a mali sme audit za rok 2006, a v roku 2006 sme túto povinnosť už nespĺňali a tak v roku 2007 už nerobíme audit.
vevericka
20.09.07,09:17
Ďakujem Erika čiže nadá sa z toho vyzuť.
apo
18.10.07,19:46
Vrátim sa k téme povinnosti AUDITU na overenie účtovnej závierky.

Firma má na účte 022 zaevidovaný lízovaný majtetok. Je to úprava od roku 2004.

V diskusii, o probléme novej registrácii na DPH a možnosti odpočítať DPH zo zostatkovej ceny lízovaného majetku evidovaného na účte 022 skúsenejší poraďáci uzavreli problém tak, že nie je možné odpočítať DPH, lebo lízovaný majetok v účtovníctve a v DPH je rôzne POSUDZOVANÝ. Žiaľ neviem najsť tému v ktorej sme sa dopracovali k omuto záveru. Nerád som súhlasil s týmto názorom.

:D Ale v súvislosti s povinnosťou auditu by sa mi to celkom páčilo.:D

Ako sa pozeráte Vy na povinnosť mať účtovnú závierku overenú auditorom ak na účte 022 je lízovaný majetok za viac ako 20 mil. Sk, tržby z tovaru a služieb prekročili 40 mil. Sk a zamestnancov je menej ako 20.

Je to kardinálna otázka, na ktorú potrebujem odpoveď, aby sme sa personálne pripravili v roku 2008 nato, aby všetky činnosti (evidencia jázd vozidiel, vyúčtovanie PHM, réžijné výdavky materiálneho charakteru, evidencia zásob) vo firme boli vykonávané tak, aby mohol byť audit bez výhrad. Ja ako externý účtovník to vidím tak, že vo firme budú musieť prijať okrem jednej administratívnej sily aspoň 2 osoby naviac, ktoré zabezpečia dostatočne podrobnú a preukaznú evidenciu, ktorá bude podkladom pre účtovníctvo.

Kto mi poradí ako je to z lízovaným majetkom?

apo
Rozalka
18.10.07,19:57
Vrátim sa k téme povinnosti AUDITU na overenie účtovnej závierky.

Firma má na účte 022 zaevidovaný lízovaný majtetok. Je to úprava od roku 2004.

Hľadal som v Poradách diskusiu v ktorej som bol v inej súvislosti poraďákmi usmernený v tom zmysle, že lízovaný majetok sa v účtovníctve NEPOSUDZUJE ako mjetok nadobudnutý kúpou respektíve vlastnou činnosťou. Nerád som súhlasil s týmto názorom.

:D Ale v súvislosti s povinnosťou auditu by sa mi to celkom páčilo.:D

Ako sa pozeráte Vy na povinnosť mať účtovnú závierku overenú auditorom ak na účte 022 je lízovaný majetok za viac ako 20 mil. Sk, tržby z tovaru a služieb prekročili 40 mil. Sk a zamestnancov je menej ako 20.

Kto mi poradí ako je to z lízovaným majetkom?

apo
Zákon o účtovníctve §2
(4) Na účely tohto zákona sa rozumie
a) majetkom sú tie aktíva účtovnej jednotky, ktoré sú výsledkom minulých udalostí, je pravdepodobné, že v budúcnosti zvýšia ekonomické úžitky účtovnej jednotky a dajú sa spoľahlivo oceniť podľa § 24 až 28; vykazujú sa v účtovnej závierke v súvahe alebo vo výkaze o majetku a záväzkoch
apo
18.10.07,20:07
Zákon o účtovníctve §2
(4) Na účely tohto zákona sa rozumie
a) majetkom sú tie aktíva účtovnej jednotky, ktoré sú výsledkom minulých udalostí, je pravdepodobné, že v budúcnosti zvýšia ekonomické úžitky účtovnej jednotky a dajú sa spoľahlivo oceniť podľa § 24 až 28; vykazujú sa v účtovnej závierke v súvahe alebo vo výkaze o majetku a záväzkoch

Tvoja rada ma neposunula ďalej. Buď trochu štedrejšia.

apo
Rozalka
18.10.07,20:24
Tvoja rada ma neposunula ďalej. Buď trochu štedrejšia.

apo
Tým som chcela povedať, že sa lízovaný majetok posudzuje rôzne,
ale ak je niekde ... PRE ÚČELY TOHTO ZÁKONA ..... tak pre účely tohto zákona je to tak, ako to popisuje ustanovenie. (mimotemy ak by bolo napísané "pre účely tohto zákona je registračná pokladnica umelecký predmet", tak by sa to tak muselo pre tieto a len pre tieto účely posudzovať) Asi sa auditu nevyhneš.
apo
18.10.07,20:37
Asi sa auditu nevyhneš.

Myslel som si, ale čo ak;)?

Raz som už mal tekéto mrazenie, ale našťasie účtovná jednotka, ktorej sa to týka nie je obchodnou spoločnosťou. Veľmi som ich nahováral na zmenu, ale potom som ich pochválil za :DTVRDOHLAVOSŤ:D a naďalej sa mordujeme s jednoduchým účtovníctvom a sme bez uditu.

Ďakujem za rady.

apo
KEJKA
18.10.07,20:40
prečo sa tak "bojíš" auditu?
apo
18.10.07,21:04
prečo sa tak "bojíš" auditu?

Ja osobne nie, ale za týchto podmienok si účtovníctvo robím tak ako mne vyhovuje a v samotnej firme môžu šafáriť v medziach ktoré sa dajú obhájiť pri daňovej kontrole.

Predpokladám, že auditor bude vyžadovať mnoho dokumentáčnej činnosti, ktorá sa dnes robí len tak, aby bola. Očakávam, že nebude stačiť jedna sekretárka-fakturantka, ale niekto bude musieť robiť sklad, evidenciu jázd a spotreby PHM precízne tak ako sa má.

Pre mňa účtovníka to bude len dobre nakoľko sa docieli priebežný systém tvorby všetkých podkladov, ktoré sú predmetom účtovania a je možné, že sa rozhodnú zrušiť vedenie účtovníctva externe.

Skôr ako som sa dal na voľnú nohu bol som vo firme kde boli platené dve auditorky a audit nebol povinný. Pre mňa to bolo obdobie vysokej školy účtovníckej.

Asi toľko moje obavy z auditu.


apo
KEJKA
18.10.07,21:10
k tej dokumentačnej činnosti - radšej nech ju vyžaduje audítor, ako daňová kontrola. (môj názor)
apo
18.10.07,21:16
k tej dokumentačnej činnosti - radšej nech ju vyžaduje audítor, ako daňová kontrola. (môj názor)

Prínosom celkom určite bude to, že ak ja dnes pripomínam konateľom, že musia niektoré činnosti robiť precíznejšie tak ich tak budú robiť a nebudem už ja ten kto si na nich vymýšľa "hlúposti", ktoré je treba zaplatiť vo forme mzdových nákladov.

Ale je to tak, čo sa musí to sa musí.

Pozdravujem.

apo
slavuska
14.02.08,18:17
V roku 2008 mame povinnost auditu. Nemate niekto nejaky suhrn povinnosti, ktore audit prinasa? napriklad povinnost uctovat zasoby metodou "A", povinnost pisomnej inventarizacie pohladavok s kazdym odberatelom, ...atd.
Chcela by som sa na to dopredu pripravit a nenasla som nikde nejaky suhr povinností, ktore mame ako firma s povinnym auditom. DAKUJEM
slavuska
18.02.08,17:36
posuvam dalej... to tu nechodi ziaden auditor??
sonysony
28.02.08,16:09
V roku 2008 mame povinnost auditu. Nemate niekto nejaky suhrn povinnosti, ktore audit prinasa? napriklad povinnost uctovat zasoby metodou "A", povinnost pisomnej inventarizacie pohladavok s kazdym odberatelom, ...atd.
Chcela by som sa na to dopredu pripravit a nenasla som nikde nejaky suhr povinností, ktore mame ako firma s povinnym auditom. DAKUJEM

K tejto ziadosti sa pripajam aj ja. Vyzera to tak, ze od 2008 budeme musiet mat UZ overenu auditorom a dost sa toho desim.

Kuriozne ale je, ze u nas vznikol tento problem "vdaka" neplaticom. Kedze priemerna splatnost nasich faktur je cca 1 rok (zdravotnictvo :( ) tak sa nam v pohladavkach naakumuloval "majetok" cez 20 mil. Velku cast z tejto sumy vsak firma dlzi majitelom, ktori do firmy povkladali (pozicali) vlastne peniaze aby sa vyhli platobnej neschopnosti. Cize keby nam lepsie platili, tak si majitelia peniaze zoberu naspat, pohladavky sa znizia a audit odpadne. Neviete ci je nejaka cesta ako sa v takomto pripade auditu vyhnut a nejakym sposobom tento "majetok" znizit? Lebo podla toho ako som pozeral zakon, tak opravne polozky (k pohladavkam po splatnosti) nepomozu.

Dakujem
Tomas
KEJKA
28.02.08,17:54
V roku 2008 mame povinnost auditu. Nemate niekto nejaky suhrn povinnosti, ktore audit prinasa? napriklad povinnost uctovat zasoby metodou "A", povinnost pisomnej inventarizacie pohladavok s kazdym odberatelom, ...atd.
Chcela by som sa na to dopredu pripravit a nenasla som nikde nejaky suhr povinností, ktore mame ako firma s povinnym auditom. DAKUJEM
auditori maju teraz najviac roboty...............
audit neprináša so sebou povinnosti........ má pomôcť. jediná povinnosť je dodržať platnú legislatívu. Hádam jediná povinnosť v tejto súvisloti - účtovať spôsobom A. lenže aj bez auditu je takýto spôsob preukaznejší.
Inventarizácia = upratovanie k termínu ročnej uzávierky je samozrejmosť aj bez auditu - vyplýva zo zákona o účtovníctve.
Takže NIKDE = z.o účtovníctve a Postupy účtovania pre podnikateľov !!!
a máš to v suchu.:)
Tina855
03.04.12,19:27
Poprosím o radu, za rok 2011 sme splnili 2 z 3 podmienok pre povinnosť auditu, čo pre mna z toho vyplýva? zásoby účtujeme spôsobom B. Znamená to že od 1.1. 2012 musím začať účtovať spôsobom A a ak splním podmienky k 31.12.2012 tak musím dať overiť závierku za rok 2012? Alebo čakám či aj za rok 2012 splním podmienky a spôsobom A budem povinná účtovať zásoby až od roku 2013 a auditor bude overovať až rok 2013?