rommy
18.09.07,09:36
Ahoj poraďáci, neviem si rady s jedným prípadom. Kontrolovala som pohľadávky a zistila som, že mám vystavenú faktúru dva krát. Ide o to, že zákazník platil v hotovosti cez ERP a zrejme mu nestačil doklad ktorý mal, tak mu kolegyna vystavila aj faktúru s jeho údajmi a nikomu o tom nepovedala. takže pán platil v hotovosti, dph je odvedená v tržbe z ERP a je odvedená aj z faktúry, ktorá mi visí ako neuhradená, neviem čo s tým môžem ju vydobropisovať alebo vystornovať? Ide o faktúru z roku 2006.
rommy
18.09.07,10:38
Nikto mi nevie pomôcť? Prosím:o
Jana Acsová
18.09.07,10:47
Je to chyba. Tak k tomu aj pristúpte. DPH môžete opraviť iba cez dodatočné daňové priznanie. A rovnako môžete vyriešiť aj daň z príjmu. Spôsob účtovania záleží od významnosti chyby.
Jana Acsová
18.09.07,10:49
...neviem čo s tým môžem ju vydobropisovať alebo vystornovať? Neuvádzate, čo myslíte dobropisom. V každom prípade sa nejedná o opravu základu dane podľa § 25 ZDPH. Ak dobropis myslíte podľa tohto ustanovenia, tak sa o dobropis nejedná. T.j. DPH nemôžete opraviť v zdaňovacom období kedy doklad o oprave vyhotovíte.
rommy
18.09.07,10:50
Nejde o veľkú sumu je to 769,70 ZD/výnos a 146,30 DPH... Musím opraviť minulý rok?
Jana Acsová
18.09.07,11:00
Nejde o veľkú sumu je to 769,70 ZD/výnos a 146,30 DPH... Musím opraviť minulý rok?Pre Vás neplatí povinnosť ale iba možnosť. T.j. odpoveď je nemusíte ale môžete opraviť vyššiu odvedenú DPH a vyššiu dańovú povinnosť pre daň z príjmu.

V roku 2007 však o storno výnosov napríklad budete upravovať základ dane, nakoľko storno vecne súvisí s rokom 2006 a nie 2007. Na to nezabudnite, ak nebudete podávať DDP. Zároveň DPH môžete opraviť iba DDP. Ak ho nebudete podávať, nemôže sa premietnuť v oprave bežného zdaňovacieho obdobia, ostane Vám na strane D účtu 343 a preto ho budete musieť vysporiadať do výnosov ... a v tomto prípade už bežného účtovného obdobia v čase vyhotovenia "storna" (tak som pre tieto účely nazvala doklad k oprave chybného výnosu a k tomu prislúchajúcej dane).
irma1
18.09.07,11:12
Nejde o veľkú sumu je to 769,70 ZD/výnos a 146,30 DPH... Musím opraviť minulý rok?

No, ja by som túto pohľadávku v celkovej výške 916,- Sk v súlade s § 19, ods.2, pís. i) Zákona o dani z príjmov odpísala z účtu 311 do daňových výdavkov.
Neviem, či je to najsprávnejšie riešenie, ale asi najjednoduchšie.
Jana Acsová
18.09.07,13:22
No, ja by som túto pohľadávku v celkovej výške 916,- Sk v súlade s § 19, ods.2, pís. i) Zákona o dani z príjmov odpísala z účtu 311 do daňových výdavkov.
Neviem, či je to najsprávnejšie riešenie, ale asi najjednoduchšie.Nejedná sa o pohľadávku. Jedná sa o chybu. Nemôžeme odpísať v zmysle Vášho doporučenia pohľadávku, ktorá nevznikla.