apo
18.09.07,10:01
U klienta som vo fa vystavenej v Euro od slovenkého dodávateľa odpočítal daň bez prepočtu kurzom (prehliadol som uvedenú menu Euro). Pripravil som dodatočné DP, ale nestihli ho podať, predbehla nás pozvánka na daňovú kontrolu.

Aký je možný postup, aby sme neprišli o odpočet DPH. Po kontrole už nie je možné podávať dodatočné DP. Pred pár rokmi výsledkom daňovej kontroly bývalo aj zvýšenie nadmerného odpočtu, ako je to teraz?

Poradí niekto, prosím.

apo
Vladimír Ozimý
18.09.07,08:05
hm treba aby to zahrnuli do svojho protokolu :)...napr. pekne sa na nich usmievať...ale oni sú povinný skúmať nie len v prospech štátu ale naopak v prospech daňovníka...to jest podľa mňa ak by to obišli tak by porušili zákon 511/92 par. par. 2 ods 1. to znamená že by to v daňovej kontrole mali zohľadniť a mali by vám to vrátiť...
apo
18.09.07,08:17
hm treba aby to zahrnuli do svojho protokolu :)...napr. pekne sa na nich usmievať...ale oni sú povinný skúmať nie len v prospech štátu ale naopak v prospech daňovníka...to jest podľa mňa ak by to obišli tak by porušili zákon 511/92 par. par. 2 ods 1. to znamená že by to v daňovej kontrole mali zohľadniť a mali by vám to vrátiť...

:)Ďakujem, potešil si ma.:)

Hneď idem pozrieť uvedené ustanovenie v 511. V minulosti to takto na DÚ fungovalo a som rád, že funguje aj naďalej.

Je to ale pekné svinstvo, že po daňovej kontrole nám nedovolia podávať dodatočné DP, a ako je to z pohľadu správcu dane?
1. Správca dane sa môže opakovane vŕtať už v skontrolovanom období?
2. Kontrola nadmerného odpočtu sa hodnotí ako riadna daňová kontrola, alebo je to len na úrovni predloženia dokladov, čo sa nám stáva teraz bežne nakoľko DÚ robia čoraz častejšie krížové dohľadávanie.

Ďakujem.

apo
emgeton
18.09.07,08:55
:)Ďakujem, potešil si ma.:)

Hneď idem pozrieť uvedené ustanovenie v 511. V minulosti to takto na DÚ fungovalo a som rád, že funguje aj naďalej.

Je to ale pekné svinstvo, že po daňovej kontrole nám nedovolia podávať dodatočné DP, a ako je to z pohľadu správcu dane?
1. Správca dane sa môže opakovane vŕtať už v skontrolovanom období?
2. Kontrola nadmerného odpočtu sa hodnotí ako riadna daňová kontrola, alebo je to len na úrovni predloženia dokladov, čo sa nám stáva teraz bežne nakoľko DÚ robia čoraz častejšie krížové dohľadávanie.

Ďakujem.

apo

Krížové dohľadávanie = miestne zisťovanie ( nie daňová kontrola )
apo
18.09.07,09:05
Krížové dohľadávanie = miestne zisťovanie ( nie daňová kontrola )

Áno, to je tak.
Ale neviem ako sa posudzuje kontrola nadmerného odpočtu za jedno vytrhnuté obdobie? Či je to daňová kontrola, alebo sa to posudzuje len ako úkon, ktorý nie je rovnocenný riadnej daňovej kontrole so všetkými dôsledkami. Mimo iného aj to, či správca dane môže opakovane sa vracať k už raz skontrolovanému obdobiu.

Ďakujem

apo
emgeton
18.09.07,09:41
Áno, to je tak.
Ale neviem ako sa posudzuje kontrola nadmerného odpočtu za jedno vytrhnuté obdobie? Či je to daňová kontrola, alebo sa to posudzuje len ako úkon, ktorý nie je rovnocenný riadnej daňovej kontrole so všetkými dôsledkami. Mimo iného aj to, či správca dane môže opakovane sa vracať k už raz skontrolovanému obdobiu.

Ďakujem

apo


Opakovaná kontrola - §15b zák. 511/1992 Zz.

Neexistuje vytrhnuté obdobie. Kontrola sa robí za zdaňovacie obdobie, ktoré je v prípade DPH kalendárny mesiac resp. štvrťrok.

Daňová kontrola - §15 zák. 511/1992 Zz.
1) Daňovou kontrolou zamestnanec správcu dane zisťuje alebo preveruje základ dane alebo iné skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie dane, alebo vznik daňovej povinnosti, a to u daňového subjektu alebo na mieste, kde to účel kontroly vyžaduje. Daňová kontrola sa vykonáva v rozsahu, ktorý je nevyhnutne potrebný na dosiahnutie účelu podľa tohto zákona alebo osobitného predpisu.6ea) Za daňovú kontrolu sa považuje aj kontrola oprávnenosti vrátenia dane alebo kontrola na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu podľa osobitného zákona6eb) alebo kontrola uplatnenia daňového bonusu.6ee)
betka
18.09.07,10:01
Áno, to je tak.
Ale neviem ako sa posudzuje kontrola nadmerného odpočtu za jedno vytrhnuté obdobie? Či je to daňová kontrola, alebo sa to posudzuje len ako úkon, ktorý nie je rovnocenný riadnej daňovej kontrole so všetkými dôsledkami. Mimo iného aj to, či správca dane môže opakovane sa vracať k už raz skontrolovanému obdobiu.

Ďakujem

apo

Ano, môže

§ 15b
Opakovaná kontrola

(1) Opakovanou daňovou kontrolou sa rozumie daňová kontrola tej istej dane u daňového subjektu za zdaňovacie obdobie, za ktoré už bola vykonaná,

a) ak daňový subjekt žiada o vrátenie dane dodatočným daňovým priznaním,
b) ak daňový subjekt žiadal o vrátenie dane podľa osobitného zákona, 6eb)
c) na podnet ministerstva alebo odvolacieho orgánu.

(2) Opakovanú daňovú kontrolu v prípadoch podľa odseku 1 písm. a) a b) možno začať v lehote, v ktorej môže byť podané dodatočné daňové priznanie, alebo v lehote, v ktorej môže byť vrátená daň podľa osobitných predpisov. 6eb) Na opakovanú kontrolu sa vzťahujú ustanovenia § 15.

(3) Opakovanou daňovou kontrolou nie je

a) preverenie výsledkov daňovej kontroly v rámci konania o riadnych opravných prostriedkoch alebo mimoriadnych opravných prostriedkoch,
b) daňová kontrola u daňového subjektu, na ktorý bol vyhlásený konkurz alebo ktorému bolo povolené vyrovnanie alebo na základe žiadosti súdu (§ 15 ods. 14),
c) daňová kontrola na základe žiadosti orgánov činných v trestnom konaní. 6h)
Mária hrušková
25.09.07,09:43
Moja osobná skusenost:uznali kontrolori i nadmerný odpočet,ktorý nebol zahrnutý do danového priznania.Čiže vrátili DPH...
apo
25.09.07,10:12
Moja osobná skusenost:uznali kontrolori i nadmerný odpočet,ktorý nebol zahrnutý do danového priznania.Čiže vrátili DPH...

Problém, ktorý som otvoril sa vyriešil veľmi elegantne a to zmenou zákona 511.

Označený text smajlíkmi :confused: neplatí. Pozri príspevky 12 a 13.

:confused: Podľa nového znenia kontrola začína :)3:) dni po podpísaní protokolu o odovzdaní dokladov ku daňovej kontrole.

Na základe tejto zmeny som mohol v ten istý deň a ešte dva nasledujúce tiež podávať dodatočné daňové priznania. Táto úprava má svoju racionálnu podstatu pre nás daňovníkov v tom, že keď dávame dokopy materiál na daňovú kontrolu a prídeme na nejaké svoje chyby (prípadne sme chceli zariskovať, že kontrola nebude) môžeme podať dodatočné DP.

Pôvodný text zákona 511 od okamihu prevzatia oznámenia o začatí daňovej kontroly zakázal podávať dodatočné DP. :confused:


apo
skaspa
25.09.07,10:37
Problém, ktorý som otvoril sa vyriešil veľmi elegantne a to zmenou zákona 511.
Podľa nového znenia kontrola začína :)3:) dni po podpísaní protokolu o odovzdaní dokladov ku daňovej kontrole.
apo

Protokol o odovzdaní dokladov neexistuje, existuje iba protokol o výsledku daňovej kontroly. Máš zrejme na mysli potvrdenie o zapožičaní resp. odovzdaní dokladov. Na základe tohoto potvrdenia však žiadna kontrola nikdy nemôže začať, lebo daňová kontrola začína len na základe oznámenia o výkone daňovej kontroly (dňom uvedeným v oznámení,prípadne dňom dohodnutým, najneskôr však do 40.teho dňa odo dňa prevzatia tohto oznámenia), resp. o upovedomení o výkone daň.kontroly pri kontrole nadmerného odpočtu (na tretí deň odo dňa doručenia). Takže daňová kontrola môže začať len na základe týchto dokumentov (s výnimkou pri § 15 ods. 3 zákona č. 511/1992) bez ohľadu na to, či boli doklady odovzdané alebo neboli (keď kontrolujú doklady vo firme tak žiadne potvrdenie o prevzatí resp. zapožičaní dokladov nespisujú).

Podľa § 39 ods. 4 zákona č. 511/1992: Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie nemožno podať po doručení oznámenia o výkone daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly alebo po doručení oznámenia o rozšírení daňovej kontroly ...
V uvedenom sa nič nepíše o upovedomení, takže ak bude kontrola začínať upovedomením (teda kontrola nadmerného odpočtu) možno ešte v čase medzi prevzatím upovedomenia a začatím kontroly podať DP, ale to iba pri nadmernom odpočte. Ale nebude možno podať dodatočné DP po prevzatí oznámenia, ak bude kontrola začínať oznámením o výkone daňovej kontroly.
V uvedenom by som nevidel zámer zákonodárcu v tom, aby mal daňovník možnosť "popravovať" si chyby, ale skôr v prehliadnutí uvedeného odseku a podľa môjho názoru sa niektorou novelou do uvedeného odseku aj dostane znenie, že nebude možno podať dodatočné DP po doručení upovedomenia.
apo
25.09.07,14:28
Odpoved pre Skaspa.

Popísal som úkony, ktoré prebehli pri odovzdávaní dokladov ku daňovej kontrole.
Teraz hneď nebudem reagovať na všetky pripomienky. Pripravím súhrn informácií s názvami dokumentov, ktoré sa podpisovali u správcu dane a preštudujem posledné zmeny v zákone 511. So správcom dane vychádzam korektne, ale celkom určite by kvôli mne neporušovali 511-tku, aby som mohol opraviť chyby, ktoré som zistil pri príprave na daňovú kontrolu.

Vrátim sa k téme.

apo
skaspa
25.09.07,19:42
Problém, ktorý som otvoril sa vyriešil veľmi elegantne a to zmenou zákona 511.
Podľa nového znenia kontrola začína :)3:) dni po podpísaní protokolu o odovzdaní dokladov ku daňovej kontrole.

toto nikde v novele toto uvedené nieje; v novele je nové to upovedomenie pri kontrole nadmerného odpočtu, kedy sa kontrola nadmerného odpočtu začne na 3. deň odo dňa doručenia tohto upovedomenia a nie na 3. deň po podpísaní protokolu o odovzdaní dokladov;
protokol o odovzdaní dokladov neexistuje - pozri si § 15 ods. 9 zákona 511/1992: Prevzatie dokladov a iných vecí podľa odseku 6 písm. g) potvrdí zamestnanec správcu dane osobitne pri prevzatí. Zapožičané doklady a iné veci vráti správca dane kontrolovanému daňovému subjektu najneskôr do 30 dní...
Potvrdí potvrdením, nie protokolom. Protokol sa v zákone 511/1992 spomína v § 15, v § 42 a v §29. Nikde inde. V § 15 ods. 11 sú náležitosti protokolu a v písm. h) je uvedené, že protokol musí obsahovať "preukázané kontrolné zistenia"; ak ti teda vyhotovili ten protokol o odovzdaní dokladov, zaujímalo by ma, čo uviedli pri tejto povinnej náležitosti.



Táto úprava má svoju racionálnu podstatu pre nás daňovníkov v tom, že keď dávame dokopy materiál na daňovú kontrolu a prídeme na nejaké svoje chyby (prípadne sme chceli zariskovať, že kontrola nebude) môžeme podať dodatočné DP.

táto úprava nemá žiadnu racionálnu podstatu a som presvedčený o tom, že bude ďalšou novelou upovedomenie postavené na roveň oznámeniu o výkone daňovej kontroly, kedy nemožno podávať dodatočné DP po doručení oznámenia o výkone daň. kontroly (pri upovedomení zatiaľ možno dodatočné DP podať)



Pôvodný text zákona 511 od okamihu prevzatia oznámenia o začatí daňovej kontroly zakázal podávať dodatočné DP.
apo
Toto platí stále, aj po novele 215/2007 a treba rozlišovať upovedomenie a oznámenie
- upovedomenie je v § 15 ods. 14: Ak sa daňovou kontrolou vykonáva kontrola na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu podľa osobitného zákona, 6eb) kontrola je začatá tretí deň od doručenia upovedomenia o výkone daňovej kontroly.
-oznámenie je v § 15 ods. 2: Správca dane doručí daňovému subjektu písomné oznámenie o výkone daňovej kontroly.
Upovedomenie je len pri kontrole nadmerného odpočtu, inak sa vždy zasiela oznámenie o výkone daň.kontroly


Odpoved pre Skaspa.
So správcom dane vychádzam korektne, ale celkom určite by kvôli mne neporušovali 511-tku, aby som mohol opraviť chyby, ktoré som zistil pri príprave na daňovú kontrolu.

ja som nikde netvrdil, že správca dane kvôli tebe porušoval zákon, ja som len nazval tie úkony správne
apo
26.09.07,16:13
Odpoveď na Skaspa,

Je to tak, že kontrola začína tretí deň po doručení upovedomenia o začatí daňovej kontroly, ale žiaľ IBA v prípade kontroly na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu. V prípade, ktorý som riešil sa to stihlo do 3 dní načo ma telefonicky upozornil správca dane, on mi necitoval pragrafy, iba mi oznámil že ešte môžem podať dodatočné DP do 3 dní.

Pre mňa je aj toto ustanovenie nové, ja som žil s vedomosťou, že ak je na stole výzva o výkone daňovej kontroly už nie je možné podať dodatočné DP.


Protokol o odovzdaní dokladov nie je, máš pravdu, je to zápisnica o ústnom pojednávaní, ELE DEFAKTO JE TO DOKUMENT VYPRACOVANÝ SPRÁVCOM DANE. Neviem o čo Ti v tomto bode ide.

ČO sa týka racionality, ja to hodnotím z pohľadu mňa ako kontrolovaného subjektu a pre mňa je to VEĽMI RACIONÁLNE USTANOVENIE. Keď bude toto ustanovenie raz zrušené BUDE TO TIEŽ RACIONÁLNE, ALE Z POHĽADU SPRÁVCU DANE.

Na stránkach PORADY si dávame informácie o tom, čo je dobre vedieť, aby sme v medziach zákona RACIONÁLNE použili vo svoj prospech.

Ja som veľmi rád, že si ma usmernil v tom ako je to s tými 3 dňami. Neplatí to všeobecne, iba pri kontrole oprávnenosti nadmerného odpočtu. Zato Ti úprimne ďakujem za seba a aj za tých ktorých som mohol priviesť do omylu.

apo