sebastian
21.02.05,20:53
vacsinu mojich vydavkov mozem zaradit ako nakup PC komponentov, ucty za telefon, cestovne listky, zdravotne poistenie a platby za internet. Pod akym ucelom to zaradit v Alfe? PC komponenty (IM Majetok?), zdravotne poistne (odvody do Fondov) a zbytok Prevadzkova rezia?
babenko1
21.02.05,20:04
Skladáš PC? a potom ich následne predávaš? ak áno, tak je to potom tovar. Účty za telefon, internet sú prevádzková réžia, odvody ... odvody do fondov...
sebastian
21.02.05,20:29
Ale nie je to len komplexnejsi pocitac vlastne 2 pocitace, sedim totiz cely den za nim a tak mam napriklad 3 monitory ... Jeden mam doma na vychode a jeden zase tu na zapade.
babenko1
21.02.05,20:35
Ak je tá suma za každý do 30tis. tak prevádzková réžia, nemusíš z tých PC robiť odpisy
sebastian
21.02.05,20:40
takze ak som dobre pochopil. pocitac ako celok ma urcite uz hodnotu cez 30 000 ale ziaden doklad cez 30 nie je. to len preto lebo som stale dokupoval nejake komponenty don. Vsetky komponenty aj nakup pocitaca? dam ako rezijne vydavky?
babenko1
21.02.05,20:49
z tých komponentov si si poskladal základný PC... napr. Case, MB, HDD, CPU, RAM, CD (DVD) ROM, FDD, VGA, klávesnica, myš, monitor... ak spočítaš tieto sumy, sú do 30 tis? tak potom je to prevádzková réžia, ale pokiaľ si dokupoval ďalšie komponenty v ten istý rok, ako si si poskladal PC, navyšuje to cenu PC.... pozor na to! ak by to presiahlo tých 30tis. je to už HIM a odpisuje sa 4 roky
sebastian
21.02.05,20:55
no aby som to upresnil. Kupil som pocitac za 26000. Neskor (v ten isty rok) som kupil viac pamate, druhy pevny disk, dalsi monitor - vsetko to su ale komponenty, ktore su vlastne k pocitaci uz navyse - teda pocitac pobezi aj bez nich. Sice sa cena pocitaca tak navysi ale koniec koncov ja mozem mat tie komponenty zrovna tak v sufliku
babenko1
21.02.05,21:01
RAM a HDD by si mal prirátať k tým 26tis. ale to by nemalo byť viac ako 4tis. Monitor nemusíš priratávať k cene PC, ten je samostatný.
zuso
21.02.05,21:03
To je to isté ako keby si kúpil počítač a o pár mesiacov k tomu tlačiareň, a už by to spolu presahovalo tých 30.000,- niekde som čítala, že sa to posudzuje ako celok, takže odpisovať. Ale nepáči sa mi to, radšej sa k tomu ešte niekto vyjadrite.
sebastian
21.02.05,21:06
no keby to bolo treba odpisovat tak to poriesim asi inak. Kupim pocitac za 4000 nejaky stary smejd a poviem ze to su don komponenty. Co vy na to. Moze to tak byt?
babenko1
21.02.05,21:09
Tlačiareň by som v žiadnom prípade nepriratávala k cene PC, je to samostatná vec, ktorú môžem odniesť a pripojiť k inému PC.. tu sa jedná o tie vnútorné komponenty, ako je pamäť- RAM...a harddisk... HDD a tie by mali navýšiť obst. cenu, ak sú nakúpené v tom istom roku.
Manual
22.02.05,04:38
no keby to bolo treba odpisovat tak to poriesim asi inak. Kupim pocitac za 4000 nejaky stary smejd a poviem ze to su don komponenty. Co vy na to. Moze to tak byt?Sebastian, podstata je v tom, že keď do PC niečo dokupuješ, tak to robíš s nejakým úmyslom, hlavne aby mal väčší výkon, bol rýchlejší atď. Toto všetko je technické zhodnotenie a keď je to v tom istom roku, tak to prirátaš k základnej cene ako tu už bolo písané a keď to presiahne 30000 bez DPH tak to odpisuješ.
Ako to vidím ja, tak všetko čo do jedného PC dokúpiš a domontuješ, tak zvyšuje jeho prevádzkové parametre, tým sa pri Tvojej práci zyšuje komfort. Myslím že je to jasné.
Pekné skoré ráno...
UCET
22.02.05,16:28
Tlačiareň by som v žiadnom prípade nepriratávala k cene PC, je to samostatná vec, ktorú môžem odniesť a pripojiť k inému PC.. tu sa jedná o tie vnútorné komponenty, ako je pamäť- RAM...a harddisk... HDD a tie by mali navýšiť obst. cenu, ak sú nakúpené v tom istom roku.
babenka ma pravdu tlaciaren zvlast ale komponenty navysuje cenu PC
sebastian
22.02.05,20:39
Nuz a co ak som tie komponenty nakupil nie zrovna na tento ucel. PEvny disk pouzivam napriklad na prenos suborov. Cestuje stale so mnou aj na jednania. Takze stale pripojeny nie je. A kedze v pocitaci uz jeden je tak ked ho pripojim tak sa mu cena zvysi a ked odpojim tak znizi? harddisk tiez mozem odpojit a preniest k inemu pocitacu zrovna tak ako tlaciaren.
babenko1
22.02.05,20:56
Ak je to prenosný HDD, tak v tom prípade ti nezvyšuje cenu PC... ale je to samostatný kus.
Manual
23.02.05,04:30
Nuz a co ak som tie komponenty nakupil nie zrovna na tento ucel. PEvny disk pouzivam napriklad na prenos suborov. Cestuje stale so mnou aj na jednania. Takze stale pripojeny nie je. A kedze v pocitaci uz jeden je tak ked ho pripojim tak sa mu cena zvysi a ked odpojim tak znizi? harddisk tiez mozem odpojit a preniest k inemu pocitacu zrovna tak ako tlaciaren.Sebastiam, už tolko nešpekuluj a choď sa poradiť na DU asi sa to tu nedorieši, pripojiť, odpojiť, preniesť k inému atď.
Pekné ráno ...
UCET
23.02.05,06:00
Nuz a co ak som tie komponenty nakupil nie zrovna na tento ucel. PEvny disk pouzivam napriklad na prenos suborov. Cestuje stale so mnou aj na jednania. Takze stale pripojeny nie je. A kedze v pocitaci uz jeden je tak ked ho pripojim tak sa mu cena zvysi a ked odpojim tak znizi? harddisk tiez mozem odpojit a preniest k inemu pocitacu zrovna tak ako tlaciaren.
asi to je fakt na danoveho poradcu. a tiez akeho danovaka by si pri kontrole chytil:D
Janca
23.02.05,06:10
Ak si obhajis, ze prenosny HDD je samostatna vec, ktora bezi aj bez PC, ak si obhajis, ze vecsi HD, alebo pamat nie je modernizacia, ak si obhajis, ze tlaciaren zapnes do elektriky a pracuje sama, potom si to daj kludne hned do nakladov.
Prax je vacsinou taka, ze ked nakupujem komponenty pocas roka, dam si to v JU do vydavkov neovplyv. dan a na konci roka sa rozhodnem, co s tym vlastne urobim, ako to pouzivam, alebo budem pouzivat a ako to budem obhajovat pred DU.
Ked kupujes tlaciaren k jednemu PC, je to subor veci, aj externy HD, ked kupujes tlaciaren k dvom PC, uz je to samostatna jednotka.
Ak chces urcite veci dat do nakladov, dohodni si radsej fakturaciu s textom "oprava" a nebudes mat problem.
UCET
23.02.05,16:21
Ak chces urcite veci dat do nakladov, dohodni si radsej fakturaciu s textom "oprava" a nebudes mat problem.[/QUOTE]
tak to to je asi naj
RenataK
26.02.05,01:06
Tlačiareň je súčasť počítača a preto sa priratáva k cene. Nepriratávala by sa k cene iba v tom prípade, keby bola multifunkčná, t.j. funguje aj bez počítača (kopíruje, faxuje).


Tlačiareň by som v žiadnom prípade nepriratávala k cene PC, je to samostatná vec, ktorú môžem odniesť a pripojiť k inému PC.. tu sa jedná o tie vnútorné komponenty, ako je pamäť- RAM...a harddisk... HDD a tie by mali navýšiť obst. cenu, ak sú nakúpené v tom istom roku.
babenko1
26.02.05,07:55
Tlačiareň je súčasť počítača a preto sa priratáva k cene. Nepriratávala by sa k cene iba v tom prípade, keby bola multifunkčná, t.j. funguje aj bez počítača (kopíruje, faxuje).Prečo by mala byť súčasťou??
M0NIKA
27.02.05,13:54
Nám tiež na školení vysvetľovali, že tlačiareň bez PC je k ničomu, takže jednoznačne navyšuje hodnotu PC. Ak sa jedná o sieťovú tlačiareň, tak si treba určiť ku ktorému jednému PC bude priradená...
dajana16
13.04.06,19:49
Prosim vas,
mozem dat pripojenie na internet (konektory, antena, kabel..) priamo do nakladov, alebo sa to ma odpisovat s notebookom?
Manual
14.04.06,09:18
Prosim vas,
mozem dat pripojenie na internet (konektory, antena, kabel..) priamo do nakladov, alebo sa to ma odpisovat s notebookom?
Môžeš dať priamo do nákladov=režia. Notebook je funkčný aj bez pripojenia na net.
Pekný deň želám...:)
dajana16
15.04.06,06:21
Dakujem pekne a ocenujem.:)
Manual
15.04.06,07:00
Môžeš dať priamo do nákladov=režia. Notebook je funkčný aj bez pripojenia na net.
Pekný deň želám...:)
Ešte doplním svoju odpoveď, (pokladal som to za samozrejmosť), že konektory a anténa nie je drahšia ako 30.000,- bez DPH, inak by sa musel tento komplet odpisovať.
Ďakujem a pekný deň želám...:)