mikaan
18.09.07,11:07
Dobrý deň!

Poprosím Vás o názor /a tiež skúsenosti z daňových kontrol/ na uvedený problém:
SZČO využíva na pracovné cesty osobné motorové vozidlo, ktoré nemá zaradené v obchodnom majetku. Pri vyučtovaní prac. ciest prikladá doklady o nákupe PHM.
Na "porade" som sa stretla s názorom, že netreba prikladať doklady o nákupe PHM???

Telefonicky som to konzultovala s 2 daňovými úradmi, kde pracovníci zaujali jednoznačné stanovisko, že treba fyzicky doložiť doklady o kúpe PHM /nestačia napr. ceny PHM zverejňované štatistickým úradom/.

Ešte som dostala informáciu od pracovníčky DÚ, že využívajú /samozrejme neoficiálne/ knihu "Daňové výdavky A-Z" od autora Ing. Dušana Dobšoviča a kol., kt. jednozačne sa odvoláva na ustanovenia § 2 písm. i) a § 19 až 21 ZDP, pričom výdavok pre zistenie základu dane možno uznať len v prípade ak je splnená /samozrejme okrem iného/ "podmienka preukázateľnosti", t. j. každý výdavok musí byť fyzicky doložený. Na nepredložené doklady sa v daňovom konaní neprihliada.

Ďakujem a prajem pekný deň
Vladimír Ozimý
18.09.07,09:22
vy uplatňujete cestovné náhrady...cestovné náhrady sa podľa mňa dajú aj inak preukázať ako len čerpaním PHM aj keď si myslím že by to malo byť súčasťou...ale zoberte si príklad natankujete začiatkom mesiaca a ochoriete na mesiac po mesiaci uskutočníte pracovnú cestu...ale tankovať samozrejme nepotrebujete takže priložíte bločik z pred mesiaca? hm...ono sa dá polemizovať ale som zástanca pokiaľ je bločik PHM tak ho treba priložiť a vyhnete sa zbytočným sporom...
Johanka
18.09.07,09:22
To čo si sa dočítala na Porade nie je názor.
To, že pri používani vlstného osobného MV na pracovné cesty nie je potrebné dokladať doklady o nákupe PHL sa opiera o znenie § 19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov:
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

Odkaz č.87 je na Zákon o cestovných náhradách. Tam sa v § 7 ods. 4 dočítaš, že zamestnancovi ( platí detto pre daňovníkov s príjmami podľa §6 ods.1 a 2 Zákona o dani z príjmov) patrí náhrada za spotrebované PHL podľa cien platných v čase použitia MV .
Johanka
18.09.07,09:23
vy uplatňujete cestovné náhrady...cestovné náhrady sa podľa mňa dajú aj inak preukázať ako len čerpaním PHM aj keď si myslím že by to malo byť súčasťou...ale zoberte si príklad natankujete začiatkom mesiaca a ochoriete na mesiac po mesiaci uskutočníte pracovnú cestu...ale tankovať samozrejme nepotrebujete takže priložíte bločik z pred mesiaca? hm...ono sa dá polemizovať ale som zástanca pokiaľ je bločik PHM tak ho treba priložiť a vyhnete sa zbytočným sporom...
:eek: tie vygúlené oči sú k podčiarknutému. Prečo by sme sa mali kontrolórom stále niečim podkladať ??? Osobne preferujem vztýčenú hlavu :) .
Johanka
18.09.07,09:27
Zita5
18.09.07,09:34
Zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)


Otázka:Aké výdavky si môžem ako podnikateľ zahrnúť do daňových výdavkov pri pracovných cestách, na ktorých používam vlastné osobné auto?

Odpoveď :
Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní do daňových výdavkov výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy (tzv. kilometrovné) podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využíva na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní si výdavky v súlade s § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Dôležité je, že sa musí jednať skutočne len o vlastné osobné motorové vozidlo, nie o vozidlo prenajaté, vypožičané alebo nákladné.
Daň z motorových vozidiel je daňovým výdavkom v súlade s § 19 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov.
Vladimír Ozimý
18.09.07,10:02
:eek: tie vygúlené oči sú k podčiarknutému. Prečo by sme sa mali kontrolórom stále niečim podkladať ??? Osobne preferujem vztýčenú hlavu :) .

johanka plne súhlasím :)...len viem že to bola forma ako psychicky týrať pri kontrole daňovníka :(...tak len vravím aby bol vlk sýty aj ovca celá ale myslím si že nie je to podmienkou pretože služobná cesta sa dá dokladovať rôznymi vecami...a živnostník si v takomto prípade neuplatňuje spotrebu PHM do nákladov ale cestvné náhrady...a to je rozdiel...takže súhlasím len som vyjadril názorik...
Jana Acsová
18.09.07,10:16
Zákon nepredpisuje formu dokladovania cien. Určite však jednou z možností je aj dokladovanie cien bločkami o nákupe. Je samozrejmé, že neúčtujeme o bločkoch, ale ako východisko sú veľmi vhodné. Ak ich nemáme, hľadáme spravidla iné možnosti. Dôvody, prečo ich nemáme sú rôzne. Ale ak ich máme, nemusíme hľadať iné cesty. Takže blokmi o nákupe je možné dokladovať cenu PHL.

Jeden zo starších príspevkov:
http://www.porada.sk/122022-post6.html
Jana Acsová
18.09.07,10:18
Telefonicky som to konzultovala s 2 daňovými úradmi, kde pracovníci zaujali jednoznačné stanovisko, že treba fyzicky doložiť doklady o kúpe PHM /nestačia napr. ceny PHM zverejňované štatistickým úradom/.
Najjednoduchšia kontrola zo strany DÚ. Nie však jediná možnosť dokladovania. Podnikateľ sa môže zariadiť sám. Ak bude dokladovať bločkami, môže, ak sa rozhodne pre iný preukázateľný spôsob, môže ...

Smernica ... a spôsob ocenenia výdavkov súvisiacich s cestovnými náhradami za spotrebu PHL a nemeniť celé účtovné obdobie.
Jana Acsová
18.09.07,10:24
Náhrady za PHL sa týka napr.:
http://www.porada.sk/t34060-spotreba-phl.html

a nájdeme tam aj:

V súvislosti s výpočtom výdavkov do výšky náhrad sa vychádza z výpočtov uvedených v § 7 ods. 4 zákona o cestovných náhradách. Doklad o kúpe pohonných látok pri uplatnení výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. e) je orientačným dokladom na určenie ceny benzínu alebo nafty v čase použitia vozidla.

Doklad o kúpe je teda veľmi vhodným orientačným dokladom na určenie ceny PHL v čase použitia vozidla.
mikaan
19.09.07,10:03
Ďakujem veľmi pekne všetkým za hodnotné príspevky a názory. Veľa mi objasnili a potvrdili.
Prajem krásny a úspešný deň.
H.B.
11.08.11,05:05
Viem, že sa tu už hodne popísalo o dokladovaní bločkov za nákup PHM, ale potrebovala by som si ujasniť jednu vec. Zamestnanec išiel na služobnú cestu vlastným autom z Prešova do Popradu, ale tankoval až v Poprade. Môžem použiť takýto bloček použiť v cesťáku? Alebo je povinnosť tankovať pred začiatkom cesty?
katka 23
11.08.11,05:49
Doklad o nákupe PHM slúži na zdokladovanie ceny PHM v deň keď sa uskutočnila pracovná cesta .
H.B.
11.08.11,06:07
ok, čiže som to pochopila tak, že môže tankovať i v priebehu cesty. Ešte jedna otázočka. Môže byť jeden doklad o nákupe PHM použitý aj na 2 SC?
alušik
11.08.11,06:47
Áno, môže.