milos5
18.09.07,12:26
Dobry den. Uz som tento prispevok pridal vcera do sekcie "Podnikanie" (zdala sa mi mojej teme z najblizsia), ale bud som to zle zaradil, alebo ... Takze skusim este raz tu, mozno to bude citat niekto, kto mi bude vediet poradit.

Som SZCO popri zamestnani. Povaha mojej cinnosti (hlavne maloobchod) mi zabezpecuje prijem, na zaklade ktoreho som povinny platit si socialne poistenie. Kedze vsak mam zivnost len ako bocny zdroj prijmu na privyrobenie (niekedy ani nie 2000,- Sk mesacne), rad by som sa vyhol (legalne) plateniu odvodov do Socialnej poistovne - hlavne ked uz za mna zamestnavatel (zo zavislej cinnosti) plati. Ako priklad uvadzam: Mesacny predaj tovaru za 150 tis. Sk, pricom nakup tohoto tovaru moze byt aj 140 tis. Sk - teda "ostava" mi 10 tis. Sk - minus telefon a ostatna rezia cca 7 tis. Sk a ostane mi 3 tis. Sk (odvody do Socialnej poistovne su cez 2 tis. Sk, takze mam v konecnom dosledku nejaku 1 tisicku! (+ / - byvaju aj lepsie aj horsie mesiace). Pri takomto systeme sa mi zda nanajvys cudne platit vacsinu mojho zisku na soc. poistenie, hlavne ked uz raz cez zamestnanie poisteny som a "dalsie poistenie" ani nechcem aj je pre mna uplne zbytocne...


Mudro toto riesi zakon o zdravotnom (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2006-a.html) poisteni, kde "ich" nezaujimaju len prijmy, ale vobec na urcenie povinnosti platenia zaklad dane (tam teda platit nemusim). Socialnu poistovnu zaujimaju len prijmy, a mozem mat vydavky aj vacsie (teda byt v strate), ale poistenie platit musim...

Pocul som niekde o moznosti zrusit zivnost a opat si ju nanovo nahlasit - bolo by toto riesením pre to, aby sa nemuseli platit odvody do Socialnej poistovne? Pravdepodobne by som sa odhlasil na Danovom urade s naslednym okamzitym podanim danoveho priznania, odhlasil by som sa ako povinne poistena osoba na Socialnej poistovni a na dalsi den by som si vybavil zivnost nanovo + prihlasenie na Danovom urade aj Socialnej poistovni. Je tato uvaha spravna?

Resp. je aj ine riesenie na odburanie takychto zbytocnych odvodov?

Dakujem.
mimaemma
18.09.07,11:33
Pri plateni odvodov do SP je to asi takto - prvy rok do SP neplatis, platis len odvody do ZP.
Potom sa do SP plati takto: SZČO popri zamestnaní je povinná platiť do SP ak je jej príjem zo živnosti za predchádzajúce zdaňovacie obdobie > 12-násobok VZ uvedeného v § 138 ods 10.Takze ak mas nizke prijmy platit popri zamestanani do SP nemusis.
Zrusit a nanovo zalozit zivnost je neaktualne, treba to robit k 1.7. niekde tu na porade to bolo krasne rozobrane.
Riesenie na odburanie takychto zbytocnych odvodov? Ked sa Ti to neoplati, nerob to...
milos5
18.09.07,14:29
Dakujem, mimaemma :-)
Ja podnikam uz dlhsie, ako 1 rok. Ako zamestnanec som prvy rok nemusel platit ani socialne, ani zdravotne poistenie. Kedze moj (ani nie rocny, ale aj mesacny!) prijem presahuje zakonom stanovenu hranicu 12-nasobku minimalnej mzdy, po roku od jula som musel platit socialne poistenie. Kedze som mal vsak vydavky vacsie, ako prijmy, zaroven som dosiahol stratu (rozbeh podnikania si o.i. vyzaduje nejake tie investicie, ktore sa vracaju postupne behom viac rokov). Kedze pre urcenie povinnosti platit poistne pouziva zdravotna poistovna danovy zaklad, zdravotne poistenie platit nemusim. Socialna poistovna pouziva vsak LEN prijmy (bez ohladu na vydavky) - takze tu mi povinnost platit socialne poistenie vznikla, aj ked som dosiahol za predchadzajuce zdanovacie obdobie stratu (mal som vsak ale prijmy vacsie, ako je 12-nasobok minimalnej mzdy).
Na margo Tvojej poslednej poznamky " Riesenie na odburanie takychto zbytocnych odvodov? Ked sa Ti to neoplati, nerob to..." musim upresnit: Nejde o to, ci sa mi to oplati alebo nie. Som aj zamestnanec, takze uz raz zdravotne aj socialne poisteny som. Sam si nechcem platit odvody napr. na dochodkove poistenie s tym, ze mi bude stacit dochodok, ktory mi vyjde na zaklade odvodov zo zavislej cinnosti, takisto sa zriekam dalsieho plnenia z nemocenskeho poistenia (tiez mi bude stacit to, co mam ako zamestnanec). Zakon o socialnom poisteni mi vsak tuto moznost nedava - na rozdiel od zdravotneho poistenia. Zda sa mi to dost na hlavu postavene taketo "zbytocne" odvody, logicky to chapem v pripade zdravotneho poistenia (ak je zaklad dane +, plati sa, ak - alebo 0, neplati sa) - socialne poistenie vsak platit musis, aj ked si - (ak mas samozrejme urcite prijmy bez ohladu na vydavky). Resp. mozes mat kazdy mesiac + 2000,- Sk, co ako privyrobenie popri zamestnani moze stacit, ak ale zaplatis kazdy mesiac socialne poistenie (2000,- Sk a nejake drobne), to uz si naraz v strate - takze stratu Ti nakoniec produkuju len tieto odvody, ktore ani nepotrebujes, lebo uz raz cez zavislu cinnost poisteny si. Verim, ze tentokrat je to zrozumitelnejsie a ze sa chapeme... IDE O PRIVYROBENIE, NIE O HLAVNY PRIJEM (ktory je az do zaplatenia socialneho poistenia kladny).
Co sa tyka toto zrusenia a opat otvorenia zivnosti - vies mi aj poradit, kde to na porade najdem? Mne sa to najst nepodarilo... :-(
S tym terminom to chapem tak, ze ak teraz zrusim zivnost, hned aj spravim danove priznanie. Samozrejme, odhlasim sa aj na Socialnej poistovni. Potom zivnost obnovim, uctovnictvo zacinam viest tym padom od nuly a na Socialnu poistovnu pojdem ako novozacinajuci podnikatel nahlasit zahajenie podnikatelskej cinnosti s tym, ze dobrovolne poisteny nebudem - takze 1 rok nemusim platit (resp. aspon do jula nasledujuceho roku)? Ide o to, ci to mozem brat ako zaciatok novej podnikatelskej cinnosti, pricom na zaciatku platit netreba. Toto mi nie je uplne jasne, ako to zo zakona mam chapat...
Tot vsjo :-)
Zita5
19.09.07,07:04
milos5
19.09.07,07:33