mela
18.09.07,11:34
Dobrý deň ,potrebujem poradiť ako je to z odvodmi pri dohode o pracovnej činnosti. Máme pracovníka na dohodu o prac. činnosti od 01.09.07 s platom 5000,- Sk a má trvalý prac. pomer v inej organizácii, aký je jeho VZ do zdr. pois.? Do soc. poisť. ako pri dohodách o vykonaní práce teda zamestnanec 0 a zamestnávateľ ur.p. + gar.p.?
Ďakujem
drobeceva
18.09.07,10:08
Dobrý deň ,potrebujem poradiť ako je to z odvodmi pri dohode o pracovnej činnosti. Máme pracovníka na dohodu o prac. činnosti od 01.09.07 s platom 5000,- Sk a má trvalý prac. pomer v inej organizácii, aký je jeho VZ do zdr. pois.? Do soc. poisť. ako pri dohodách o vykonaní práce teda zamestnanec 0 a zamestnávateľ ur.p. + gar.p.?
Ďakujem

Pri dohode o PČ idú odvody za z-ľa UP a GP, ZP odvody nie.
Evelinkaa
19.09.07,09:59
Mám zamestnanca, ktorý je evidovaný na úrade práce. Povedali mu, že môže pracovať max. 64 hodín mesačne a mzda max. 3.200,-Sk. Dala som mu Dohodu o pracovnej činnosti. Ako je to prosím Vás s odvodmi v tomto prípade? Ďakujem.
drobeceva
19.09.07,10:02
Mám zamestnanca, ktorý je evidovaný na úrade práce. Povedali mu, že môže pracovať max. 64 hodín mesačne a mzda max. 3.200,-Sk. Dala som mu Dohodu o pracovnej činnosti. Ako je to prosím Vás s odvodmi v tomto prípade? Ďakujem.

Áno, všetko súhlasí - 64 hodín, zárobok max.3200.- a môže byť naďalej na ÚP. Č o sa týka odvodov, z-ľ odvádza úraz. a gar.poistenie.
Evelinkaa
19.09.07,10:04
Áno, všetko súhlasí - 64 hodín, zárobok max.3200.- a môže byť naďalej na ÚP. Č o sa týka odvodov, z-ľ odvádza úraz. a gar.poistenie.

A v akej výške?
drobeceva
19.09.07,10:07
ÚP - 0,8 %, GP-0,25%
Evelinkaa
19.09.07,10:08
ÚP - 0,8 %, GP-0,25%

Ďakujem veľmi pekne! :)
Janka6685
19.09.07,21:53
Áno, všetko súhlasí - 64 hodín, zárobok max.3200.- a môže byť naďalej na ÚP. Č o sa týka odvodov, z-ľ odvádza úraz. a gar.poistenie.

Len pri pracovnej činnosti je ešte jedno obmedzenie a to, že dotyčný môže vykonávať túto prácu maximálne 10 hodín týždenne.
Misicka21
10.12.07,11:51
Máme tiež dohodára a mám ho aj na zdravotnú prihlásiť??
a ako to je s tým daňovým, keď je do 5000,- sk netreba podať oznámenie o platiteľovi dane o odvedení dane vybranej zrážkou??
Dakujem
Tweety
10.12.07,11:53
Máme tiež dohodára a mám ho aj na zdravotnú prihlásiť??
a ako to je s tým daňovým, keď je do 5000,- sk netreba podať oznámenie o platiteľovi dane o odvedení dane vybranej zrážkou??
Dakujem
Nie, prihlásiš ho iba do SP. Nie, zrážkovú daň uvádzame v kvartálnom prehľade.
Misicka21
10.12.07,12:17
Dakujem
michelle84
11.12.07,06:12
Máme zamestnanca zamestnaného na dobu neurčitú a zároveň má aj dohodu o pracovnej činnosti v tej istej firme. Môžem mu mzdu vypočítať na jednej páske? Odvody z dohody sa platia tak, ako keď je len samotná dohoda?
Jano23
11.12.07,06:35
A aký je potom rozdiel medzi dohodou o pracovnej činnosti o ktorej tu píšete
a dohodou o vykonaní práce? Aj pri dohode o vykonaní práce by sa mali odvádzať iba tieto dva odvody , ako pri dohode o pracovnej činnosti, to jest.
urazové poistenie 0,8% a garančné poistenie 0,25%. Na dohodu o vykonaní práce sa dá ročne odpracovať 300 hodín /od 1.1.2008 350 hod./ Pri dohode
o pracovnej činnosti ak sa platia len tie isté odvody sa ročné dá odpracovať viac? Teda teoreticky 64 hod x 12 mesiacov, ako tu uvádzate?

Je to tak? Alebo v čom sú rozdiely?
Marta V
11.12.07,06:36
Na dohodu by mal mať samostatnú pásku a tam bude mať odvedené len garančné a úrazové poistenie za organizáciu a zdanené spolu obidva príjmy na jednej páske.
Marta V
11.12.07,07:00
Dohoda o vykonaní práce - ak predpokladaný rozsah práce, na ktorý sa dohoda uzatvára nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Dohoda o pracovnej činnosti - maximálne 10 hodín týždenne. Odvody sú z obidvoch dohôd len za organizáciu garančné a úrazové poistenie.
veronikasad
11.12.07,07:06
A aký je potom rozdiel medzi dohodou o pracovnej činnosti o ktorej tu píšete
a dohodou o vykonaní práce? Aj pri dohode o vykonaní práce by sa mali odvádzať iba tieto dva odvody , ako pri dohode o pracovnej činnosti, to jest.
urazové poistenie 0,8% a garančné poistenie 0,25%. Na dohodu o vykonaní práce sa dá ročne odpracovať 300 hodín /od 1.1.2008 350 hod./ Pri dohode
o pracovnej činnosti ak sa platia len tie isté odvody sa ročné dá odpracovať viac? Teda teoreticky 64 hod x 12 mesiacov, ako tu uvádzate?

Je to tak? Alebo v čom sú rozdiely?
64 hod mesačne je max.možný počet hodín, ktorý môže odpracovať mesačne nezamestnaný - evidovaný na úrade práce.
Ak bude mať uzatvorenú Dohodu o vykonaníi práce - rozsah práce môže byť max. 350 hod. ročne u jedného zamestnávateľa
Pri Dohode o pracovnej činnosti - max. 10 hod. týždenne.

Ak má uzatvorenú dohodu o vykonaní práce s max.úväzkom nezamestnaného, /64 hod. mesačne/, nemôže na ňu pracovať celý rok.

-------
Veronika
Jano23
11.12.07,07:09
No len to som chcel vedieť, že ak sa platia tie isté odvody či sa dá viac hodín ročne odpracovať na dohodu o pracovnej činnosti v porovnaní s dohodou o vykonaní práce. Teda na dohodu o vykonaní práce je to od.1.1.2008 maximálne 350 hod. ročne a na dohodu o pracovnej činnosti ak zamestnávame
celý rok , tak mesačne maximálne 64 hod x 12 mesiacov je to celkom 768 hodín.A či je možné uzavrieť dohodu o pracovnej činnosti s pracovníkom od 1.1.2008 na celý rok.
Jano23
11.12.07,07:12
A ešte niečo ,vidím tam odpoveď. To môže 64 hodín mesačne maximálne odpracovať na dohodu o pracovnej činnosti len nezamestnaný? Predpokladám , že to môže trebars aj žena ktorá poberá rodičovský príspevok.
veronikasad
11.12.07,07:13
No len to som chcel vedieť, že ak sa platia tie isté odvody či sa dá viac hodín ročne odpracovať na dohodu o pracovnej činnosti v porovnaní s dohodou o vykonaní práce. Teda na dohodu o vykonaní práce je to od.1.1.2008 maximálne 350 hod. ročne a na dohodu o pracovnej činnosti ak zamestnávame
celý rok , tak mesačne maximálne 64 hod x 12 mesiacov je to celkom 768 hodín.A či je možné uzavrieť dohodu o pracovnej činnosti s pracovníkom od 1.1.2008 na celý rok.
Čítaj pozornejšie predch.príspevok.
Dohoda o vykonaní práce - max. 350 hod u jedného zamestnávateľa
Dohoda o pracovnej činnosti - max. 10 hod týždenne - teda nezamestnaný nemôže na ňu odpracovať 64 hod. mesačne. Teoreticky, ročne na Dohodu o PČ môže odpracovať 520 hod.

------
Veronika
veronikasad
11.12.07,07:15
A ešte niečo ,vidím tam odpoveď. To môže 64 hodín mesačne maximálne odpracovať na dohodu o pracovnej činnosti len nezamestnaný? Predpokladám , že to môže trebars aj žena ktorá poberá rodičovský príspevok.
Ano môže ale 64 hod. nie na dohodu o pracovnej činnosti ale o vykonaní práce. Dohoda o pracovnej činnosti len 10 hod. týždenne. Pozor na príjem, ak pred RD nebola zamestnaná. Bude musieť podať RZZP a doplatiť zdr.poistenie, ak jej príjem presiahne 1/2 min. mzdy platnej k 1.1. kal. roka.

-------
Veronika
Jano23
11.12.07,07:17
Ďakujem za odpoveď.
Lydka R
11.12.07,07:18
No len to som chcel vedieť, že ak sa platia tie isté odvody či sa dá viac hodín ročne odpracovať na dohodu o pracovnej činnosti v porovnaní s dohodou o vykonaní práce. Teda na dohodu o vykonaní práce je to od.1.1.2008 maximálne 350 hod. ročne a na dohodu o pracovnej činnosti ak zamestnávame
celý rok , tak mesačne maximálne 64 hod x 12 mesiacov je to celkom 768 hodín.A či je možné uzavrieť dohodu o pracovnej činnosti s pracovníkom od 1.1.2008 na celý rok.

Na DoVP môže odpracovať 350 hodín/ročne u jedného zamestnávateľa
Na DoPČ je to 10 hod/týždenne, čo je oveľa viac. Tiež u jedného zamestnávateľa

Ale ak ide o evidovaného nezamestnaného, ten si musí sledovať hodiny a samozrejme aj príjem spolu za všetkých zamestnávateľov. (3200 Sk a 64 hod./ mesačne)
DoPČ môže byť uzavretá na určitý aj neurčitý čas. Pozri § 223 - 228 ZP
Jano23
11.12.07,07:40
Ďakujem a ešte niečo. Idem na to správne , ak rozdiel medzi spomínanými dohodami je potom v charaktere činnosti? Ak odvody sú tie isté.Predstavujem si to tak, že dohoda o pracovnej činnosti je
povedzme opakujúca sa činnosť. Príde pracovníčka , trebars každý deň na 2 hodiny (ak je to 10 hod týždene/ a úrobí poriadok v administratíve,papieroch. A trebars dohoda o vykonaní práce sa hodí, že si objednám niekoho aby vymaľoval kancelárie firmy. Presna na túto zákazku...
Anja111
11.12.07,07:48
Ďakujem a ešte niečo. Idem na to správne , ak rozdiel medzi spomínanými dohodami je potom v charaktere činnosti? Ak odvody sú tie isté.Predstavujem si to tak, že dohoda o pracovnej činnosti je
povedzme opakujúca sa činnosť. Príde pracovníčka , trebars každý deň na 2 hodiny (ak je to 10 hod týždene/ a úrobí poriadok v administratíve,papieroch. A trebars dohoda o vykonaní práce sa hodí, že si objednám niekoho aby vymaľoval kancelárie firmy. Presna na túto zákazku...
Áno, uvažuješ správne...
michelle84
11.12.07,07:51
Na dohodu by mal mať samostatnú pásku a tam bude mať odvedené len garančné a úrazové poistenie za organizáciu a zdanené spolu obidva príjmy na jednej páske.


Tebe program umožňuje zdaniť na jednej výplatnej páske dva príjmy? Ja som dohodu dala do jednej pásky aj s mesačnou mzdou a keď som kontrolovala, tak mi dohodu len zdanilo. Takže si vytvorím na sociálne poistenie novú pásku a tam mi to odráta, len tam mi určite odráta aj daň. Asi to spravím rovno dvoma osobitnými páskami. Ďakujem za Tvoju pomoc.
Marta V
11.12.07,17:08
Mám dve pásky. Na jednej je dohoda a odvedené garančné a úrazové poistenie a potom si zadám do pásky kde je hlavný pracovný pomer do kolonky iný príjem - mám to nastavené v programe tak, že mi z tohto príjmu spolu s hlavným prac. pomerom odvedie daň.
nikitaf1
27.12.07,10:37
potrebovala by som poradit. Tomu kolko moze odpracovat clovek na DoPC a DoVP je mi jasne, aj odvody, len som sa chcela opytat ci je mozne uzavriet DoPC napr. na 3 mesiace a kedy treba prihlasit zamestnanca do poistovne... je mozne uzavriet od 1.10.2007 do 31.12.2007 a vyplatit mu jednu mzdu do 15.1.2008 a vtedy odviest odvody? Dakujem za odpoved
Lydka R
27.12.07,10:45
potrebovala by som poradit. Tomu kolko moze odpracovat clovek na DoPC a DoVP je mi jasne, aj odvody, len som sa chcela opytat ci je mozne uzavriet DoPC napr. na 3 mesiace a kedy treba prihlasit zamestnanca do poistovne... je mozne uzavriet od 1.10.2007 do 31.12.2007 a vyplatit mu jednu mzdu do 15.1.2008 a vtedy odviest odvody? Dakujem za odpoved

Áno, je to možné, prihlásiť si ho mala najneskôr 1.10.2007 pred začatím práce. Vo výkazoch za 10. a 11. mesiac musí byť uvedený s nulovým príjmom (VZ). Mzda bude vykázaná v 12. mesiaci a teda aj odvody pôjdu za 12. mesiac.
Paula
27.12.07,10:48
Povinnosťou je prihlásiť zamestnanca na účely úrazového poistenia (http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=11&prm1=651)a garančného poistenia (http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=11&prm1=652)a na účely osobitného predpisu (zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov) pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť zamestnanca z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení pracovnoprávneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu (zákon č. 311 (http://www.porada.sk/t59193-311-odberatelia.html)/2001 Z. z Zákonník práce v znení neskorších predpisov) nevznikol.
nikitaf1
27.12.07,10:49
aha, cize problem je v tom ze som ho mala prihlasit k 1.10.2007 a posielat nulove vykazy. Hm, ale toto sa nestalo, co teraz?
nikitaf1
27.12.07,10:50
dakujem uz som to pochopila...
saglucka
06.01.08,12:31
Prosím Vás, ako je to keď sa zamestna niekto na dohodu o pracovnej cinnosti. Kolko musi zarobit aby neplatil zdravotne poistenie??? Ma sucasne TPP.
Dakujem velmi
saglucka
06.01.08,13:21
Nikde tu v prispevkoch neuvadzate ziadnu sumu tak ziadne obmedzenie nie je????
Pepa
06.01.08,13:28
Prosím Vás, ako je to keď sa zamestna niekto na dohodu o pracovnej cinnosti. Kolko musi zarobit aby neplatil zdravotne poistenie??? Ma sucasne TPP.
Dakujem velmi
Koľko vládze - obmedzenie vo výške zárobku nie je.
lujza41
10.01.08,17:03
prosim o info odkedy sa z dohod o vykonani prace plati aj garancne poistenie ... Alebo si to zle pamatam, ze niekedy sa platilo len urazove 0,8%?
vopred vdaka
lujza41
10.01.08,17:07
Od 1.10.2006?
Katija
10.01.08,17:33
prosim o info odkedy sa z dohod o vykonani prace plati aj garancne poistenie ... Alebo si to zle pamatam, ze niekedy sa platilo len urazove 0,8%?
vopred vdaka
Od 1.10.2006?
Dátum si nepamätáš dobre. Garančné poistenie z dohôd sa platí od 1.8.2006 (zákonom 310/2006 Z.z bol novelizovaný § 4 ods.2 zákona 461/2003 Zz.)
Deni
11.01.08,09:51
Chceme zamestnať zamestnanca na dohodu o pracovnej činnosti, ktorý poberá čiastočný invalidný dôchodok. Neovplyvní mu príjem z tejto dohody nejako ten dôchodok. A aké sú odvody za takéhoto zamestnanca? Tiež 0,8% úrazové a 0,25% garančné? A samozrejme 19% daň. Ak by som takémuto zamestnancovi dala podpísať vyhlásenie, nastane v tom nejaká zmena, okrem toho, že si bude môcť uplatniť nezd.časť a tým nebude musieť platiť žiadnu daň?
tacasina
11.01.08,10:06
Jeho príjem z DoVP mu dôchodok neovplyvní a odvádza sa do SP GP a ÚP a 19% daň. Ak Ti podpíše vyhlásenie, môžeš mu zohľadniť NČ, ak nie je samozrejme ešte zamestnaný niekde inde a tam si túto NČ neuplatňuje.
Deni
11.01.08,10:16
V prípade, že podpíše vyhlásenie, mu ja ako zamestnávateľ na konci roka nerobím žiadne ročné zúčtovanie a ak nemal vysoké príjmy, tak ani on nemusí podať daň.priznanie? Ale sú tam potom nejaké povinnosti z týchto dohôd? A ešte Vás poprosím, ako je to so ZP. Do ZP dohodára neprihlasujem a ani neodvádzam odvody? A nemusí si potom dohodár robiť ročné zúčtovanie? Jedná sa o dohodára, ktorý nikde inde nepracuje, je len čiastočne invalidný.
Ďakujem
Deni
11.01.08,11:02
Prosím poraďte mi ako je to s tými dohodami a ZP?
jankasm
11.01.08,11:09
Prosím poraďte mi ako je to s tými dohodami a ZP?

Akú mal výšku príjmov?
Ty ako zamestnávateľ dohodárov neprihlasuješ do ZP ani za nich žiadne odvody neplatíš. Čo sa týka RZD a RZZP tak to závisí od výšky príjmu. ;)
Deni
11.01.08,11:13
Príjem je okolo 2 000,- Sk mesačne, podľa toho koľko odpracujú v danom mesiaci hodín. Týždenne 8 hodín.
jankasm
11.01.08,11:17
Príjem je okolo 2 000,- Sk mesačne, podľa toho koľko odpracujú v danom mesiaci hodín. Týždenne 8 hodín.

Tak v tom prípáde nemusí robiť ani RZD ani RZZP, povinnosť je až pri omnoho vyšších príjmoch, cez 40000,-. ;)
Ešte ale upresním, že keby mal povinnosť robiť si RZD, tak Vás môže požiadať, aj keď je dohodár, nemusí si robiť DP. O RZD by mohol požiadať aj teraz, oplatilo by sa mu to, ak platil nejakú daň, vrátila by sa mu. Ale keďže píšeš, že mal podpísané vyhlásenie, tak asi žiadnu neplatil. :)
eva16
14.01.08,06:48
Nie, prihlásiš ho iba do SP. Nie, zrážkovú daň uvádzame v kvartálnom prehľade.
Ja sa chcem opýtať, tú zrážkovú daň píšete že treba uviesť v kvartálnom prehlade. Ale treba sa aj nejak prihlásiť pri prvom zamestnancovi na dohodu o pracovnej činnosti na DÚ? Alebo stačí ten kvartálny prehľad?
Tweety
14.01.08,06:50
Ja sa chcem opýtať, tú zrážkovú daň píšete že treba uviesť v kvartálnom prehlade. Ale treba sa aj nejak prihlásiť pri prvom zamestnancovi na dohodu o pracovnej činnosti na DÚ? Alebo stačí ten kvartálny prehľad?
Nie, ak ste už raz na DÚ prihlásení ako platiteľ dane zo ZČ.
sway
14.01.08,06:52
Ja sa chcem opýtať, tú zrážkovú daň píšete že treba uviesť v kvartálnom prehlade. Ale treba sa aj nejak prihlásiť pri prvom zamestnancovi na dohodu o pracovnej činnosti na DÚ? Alebo stačí ten kvartálny prehľad?
Ako zamestnávateľ - ak si ešte namal v pracovnom pomere nikoho, zrejme nie si registrovaná na DÚ na Daň zo závislej činnosti.
Treba sa zaregistrovať na DÚ na platenie dane zo závislej činnosti, potom už len odvádzaš daň a podávaš Q-tálne prehľady a hlásenie k 31.3.2008 za rok 2007.;)
eva16
14.01.08,07:59
Ako zamestnávateľ - ak si ešte namal v pracovnom pomere nikoho, zrejme nie si registrovaná na DÚ na Daň zo závislej činnosti.
Treba sa zaregistrovať na DÚ na platenie dane zo závislej činnosti, potom už len odvádzaš daň a podávaš Q-tálne prehľady a hlásenie k 31.3.2008 za rok 2007.;)
A do koľkých dní sa treba zaregistrovať na daň zo ZČ?
Eva99
14.01.08,08:03
Odvody do SP za zamestnávateľa z DoPČ sú len gp a úp? Program mi zrazu už za december začal počítať aj odvod PvN. Niečo mi ušlo, alebo mám len niečo s programom? :eek:
Eva99
14.01.08,10:02
Odvody do SP za zamestnávateľa z DoPČ sú len gp a úp? Program mi zrazu už za december začal počítať aj odvod PvN. Niečo mi ušlo, alebo mám len niečo s programom? :eek:

Odpovie mi niekto prosííím? :confused: A ešte mám otázočku, daň z dohody je daň zrazená zrážkou, nie preddavková, že? Robím prehľad a neviem či sa mýlim ja, alebo ten soft... :(
Eva99
14.01.08,10:39
Posúvam... :mee:
michelle84
14.01.08,10:44
Z dohody sa platí zrážková daň, ak mzda vyjde do 5.000,- Sk. Ak vyjde viac ako 5.000,- tak to je už preddavková daň a v prehľade to treba rozčleniť. Zrážková daň je splatná do 15. dňa nasledujúceho mesiaca, preddavková v posledný deň zaplatenia mzdy. Z dohody zamestnávateľ platí garančné a úrazové poistenie.
Tweety
14.01.08,10:45
Odpovie mi niekto prosííím? :confused: A ešte mám otázočku, daň z dohody je daň zrazená zrážkou, nie preddavková, že? Robím prehľad a neviem či sa mýlim ja, alebo ten soft... :(
Môže by aj zrážková aj preddavková, podstatné je to, či má podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmiov. Ak ho nemá podpísané a jeho mesačná odmena je do 5000.-, musí byť použitá ZD.
Eva99
14.01.08,10:47
Ďakujem krásne, tak sa mi zbláznil soft... super... :(
mirhu
15.01.08,12:27
Na DoVP môže odpracovať 350 hodín/ročne u jedného zamestnávateľa
Na DoPČ je to 10 hod/týždenne, čo je oveľa viac. Tiež u jedného zamestnávateľa

Ale ak ide o evidovaného nezamestnaného, ten si musí sledovať hodiny a samozrejme aj príjem spolu za všetkých zamestnávateľov. (3200 Sk a 64 hod./ mesačne)
DoPČ môže byť uzavretá na určitý aj neurčitý čas. Pozri § 223 - 228 ZP
Dá sa pri takejto dohode - pre nezamestnaného - uplatniť aj nezdaniteľná čiastka? Alebo zamestnávateľ zrazí daň, a dá sa to potomna konci roka nejak zúčtovať? vdaka
Zoltán Kovács
15.01.08,12:31
Dá sa pri takejto dohode - pre nezamestnaného - uplatniť aj nezdaniteľná čiastka? Alebo zamestnávateľ zrazí daň, a dá sa to potomna konci roka nejak zúčtovať? vdaka

Ak podpíše vyhlásenie k zdaneniu príjmov, tak sa dá uplatniť nezdaniteľné čiastka.
mirhu
15.01.08,12:55
Ak podpíše vyhlásenie k zdaneniu príjmov, tak sa dá uplatniť nezdaniteľné čiastka.

No tak to viem aj ja, ale tvrdili mi ze nie :) , budem pracovat ako nezamestnana na dohodu o pracovnej cinnosti, na mesiac 10 hodin... na aky paragraf ich mam teda odkazať? aby som mala v čistom tenprijem a nemuseli mi strhnut dan...
veronikasad
15.01.08,13:09
No tak to viem aj ja, ale tvrdili mi ze nie :) , budem pracovat ako nezamestnana na dohodu o pracovnej cinnosti, na mesiac 10 hodin... na aky paragraf ich mam teda odkazať? aby som mala v čistom tenprijem a nemuseli mi strhnut dan...
§ 11 Zákona o dani z príjmov, alebo pošlite účtovníčku na školenia p. Mihála.

-------
Veronika
alušik
15.01.08,13:15
A do koľkých dní sa treba zaregistrovať na daň zo ZČ?

Pozri Zákon o správe daní a poplatkov:
Platiteľ dane je povinný požiadať o registráciu u správcu dane najneskôr do 15 dní od vzniku povinnosti zrážať daň alebo preddavky na ňu alebo daň vyberať, ak osobitný zákon neustanovuje inak.
mirhu
15.01.08,13:43
§ 11 Zákona o dani z príjmov, alebo pošlite účtovníčku na školenia p. Mihála.

-------
Veronika
Dakujem, ja sice nerobim mzdy, ale toto viem, a presviedcali ma ze nemam pravdu :):):) tak ich presvedcim o zakone :)
ekovm
16.01.08,07:35
Ak je osoba na DoPČ a popri tom je ošetrovateľkou bezvládneho musí robiť DP alebo RZD?
mirhu
16.01.08,07:37
Ak je osoba na DoPČ a popri tom je ošetrovateľkou bezvládneho musí robiť DP alebo RZD?[/quote]
Toto by zaujimalo aj mna....
Zoltán Kovács
16.01.08,07:45
Vie mi prosím niekto poradiť tlačivo pre DoPČ pre upratovačku?
Doba odpracovaná na DoPČ je započitaľná pre priznanie starobného dôchodku? Uvádza na evidenčných listoch?
Ak je osoba na DoPČ a popri tom je ošetrovateľkou bezvládneho musí robiť DP alebo RZD?

Odpracovaná doba na základe DoPČ sa nezapočítava do dôchodku, a ani na ELDP sa neuvádza, nakoľko nezakladá účasť na dôchodkovom poistení.
ekovm
16.01.08,07:54
Ďakujem Smith že vždy reaguješ na moje dotazy dá sa na Teba spo%lahnúť.
Vie mi poradiť niekto na druhú časť otázky?
fizzy
17.01.08,07:33
Prosim Vas,
robim prvykrat dohodara, a ma zaujima zauctovanie. ak by mi mohol niekto pomoct.
Dohodu davam do hrubych miezd klasicky 521/331.
Zaujimalo by ma ci aj socialny fond sa tvori aj s dohod? Ked to mam zahrnute v hrubych mzdach? troska som z toho mimo.
Tweety
17.01.08,07:34
Prosim Vas,
robim prvykrat dohodara, a ma zaujima zauctovanie. ak by mi mohol niekto pomoct.
Dohodu davam do hrubych miezd klasicky 521/331.
Zaujimalo by ma ci aj socialny fond sa tvori aj s dohod? Ked to mam zahrnute v hrubych mzdach? troska som z toho mimo.
Áno na účet 521, je dobré si urobiť zvllášť analytiku, od 1.1.2008 prídel do SF je možný aj z odmien na dohodu.
Paula
17.01.08,07:37
Aha, možný ....tzn. nie povinný?
Tweety
17.01.08,07:42
Aha, možný ....tzn. nie povinný?
Myslela som to tak, že povinný prídel zo SF z nákladov je možný už aj z dohôd.:) Doteraz nebol možný.
fizzy
17.01.08,07:49
Dakujem, tak to tam dame, este porozpravam s nadriadenym.
A este jedno ma zaujima, resp. taka komplexnejsia otazka:
Co sa tyka zrazenej dane z dohody. Zauctujem to tiez na 331/342 ?
Podla vsetkeho by som mal podavat oznamenie zamestnavatela o zrazeni dane. Cize je to do konca mesiaca nasledujuceho alebo do 25. dna mesiaca nasledujucom po zrazeni?
Dakujem Vam vopred za rady, ste super ;)
Paula
17.01.08,07:53
Oznámenie o zrážkovej dani sa od 1.1.07 nepodáva. Zrážková daň je súčasťou kvartálneho prehľadu.
fizzy
17.01.08,07:59
dakujem ti Paula. Takze nemusim s tym nikde behat po uradoch, si ma potesila ;)
tacasina
17.01.08,08:08
Takze nemusim s tym nikde behat po uradoch, si ma potesila ;)

Behať nemusíš, len zašleš na Daňový úrad kvartálny prehľad.
fizzy
17.01.08,08:22
Hej s tym beham stale :(
Diki moc.
nadka1
17.01.08,08:31
Ak som spravne citala v prispevkoch p.Mihala, od 1.1.2008 sa bude platit nemocenske poistenie z dohod, je to tak, bude platit zamestnanec aj zamestnavatel 1,4%?
abel
17.01.08,08:39
Ak som spravne citala v prispevkoch p.Mihala, od 1.1.2008 sa bude platit nemocenske poistenie z dohod, je to tak, bude platit zamestnanec aj zamestnavatel 1,4%?
Môžeš uviesť konkrétnejšie, kde si to čítala? Ak máš na mysli, že platiť budú poberatelia starobných dôchodkov, zamestnaní na prac. zmluvu, radšej ten predchádzajúci príspevok vymaž.
tacasina
17.01.08,09:01
Ak som spravne citala v prispevkoch p.Mihala, od 1.1.2008 sa bude platit nemocenske poistenie z dohod, je to tak, bude platit zamestnanec aj zamestnavatel 1,4%?

Určite si správne nečítala. Treba čítať dôkladne.
nadka1
17.01.08,09:23
Ďakujem za usmernenie,mate pravdu,otazku beriem spat,pracujem sucasne na dost odlisnych veciach a z toho vzniklo to nepochopenie. Este ze ste tu.
Zuna 3
18.01.08,08:46
Prosím o radu:

Chceli by sme zamestnať chlapa na dohodu o pracovnej činnosti.
Viete mi poradiť aká má byť dohodnutá odmena najviac, ak je
dobrovoľne nezamestnaný a nechodí na úrad práce? Je to nejako
ohraničené?

Ďakujem
Jankaaa
18.01.08,09:54
Chceme zamestnať star.dôchodcu na DOVP na pozíciu predavač. Posudzuje sa ešte "opakujúca sa činnosť" alebo to už bolo zrušené. Chceli by sme ho zamesntnať na 1 rok. Dá sa to? A ešte jedna otázka. On je zamestnaný aj u iného zamestnávateľa na DOVP. Koľko môže spolu zarobiť mesačne, aby nemusel platiť odvody na ZP?
rondos
18.01.08,10:02
Pohiaľ je dobrovoľne nezamestnaný, na úrad práce nechodí, tak mu môžete vyplatiť čiastku v hociakej výške. Ohraničené to neni, len treba dodržať koľko hodín môže odpracovať.
abel
18.01.08,10:08
Práca predavača nespĺňa podmienky na uzavretie DoVP, výhodnejšie je uzavrieť dohodu o prac. činnosti.
Dohoda o vykonaní práce - práca je vymedzená výsledkom - znamenalo by, že predá 10 bicyklov a hotovo - dohodnutú prácu vykonal.
Dohoda o pracovnej činnosti - práca je vymedzená druhom práce - to by bolo predávanie tovaru.
Jankaaa
20.01.08,20:19
Ďakujem abel a nevieš mi ešte poradiť ako je to s príjmom? Koľko môže dokopy zarobiť, aby nemusel platiť odvody do ZP?/on je dôchodca/
Zoltán Kovács
20.01.08,21:06
Ďakujem abel a nevieš mi ešte poradiť ako je to s príjmom? Koľko môže dokopy zarobiť, aby nemusel platiť odvody do ZP?/on je dôchodca/

Strop zárobku bol zrušený novelizáciou zákona o ZP. NEbude musieť podávať ani RZ ZP.
Jankaaa
21.01.08,08:44
Vďaka.
Dodenko
21.01.08,09:50
Chcem zamestnat na dohodu o PC v rozsahu 32 hodin mesacne, ako napisem tento rozsah prace do dohody. Musi tam byt napisany tyzdenny rozsah prace Dakujem.
Eva99
24.01.08,07:31
Z dohody sa platí zrážková daň, ak mzda vyjde do 5.000,- Sk. Ak vyjde viac ako 5.000,- tak to je už preddavková daň a v prehľade to treba rozčleniť. Zrážková daň je splatná do 15. dňa nasledujúceho mesiaca, preddavková v posledný deň zaplatenia mzdy. Z dohody zamestnávateľ platí garančné a úrazové poistenie.

Prosím Vás a ak je odmena presne 5.000,- Sk, je to ešte zrážková daň???
mysimis
24.01.08,07:33
áno, je to ešte zrážková daň.
Eva99
24.01.08,07:34
áno, je to ešte zrážková daň.

Ďakujem, v týchto hraničných hodnotách sa vždy stratím... :o
michelle84
24.01.08,07:36
Áno, pozri § 43 ods. 3 j) - príjem nepresiahne úhrnnú sumu 5.000,- Sk, tak sa odvedie ešte zrážková daň.
Tony1
29.01.08,11:04
Dobry den,
chcem sa spytat, mozem zamestnancovi uviest na dohodu o pracovnej činnosti mzdu v hodinach, napr. 50,-/hod.
Vzťahuje sa minimalna hodinova mzda aj na dohody o pr.činnosti a vykonani prace, alebo ked sa dohodnem s človekom na nižšej sume,tak môže byť aj menej?
ďakujem pekne za odpoveď.
Tweety
29.01.08,11:06
Dobry den,
chcem sa spytat, mozem zamestnancovi uviest na dohodu o pracovnej činnosti mzdu v hodinach, napr. 50,-/hod.
Vzťahuje sa minimalna hodinova mzda aj na dohody o pr.činnosti a vykonani prace, alebo ked sa dohodnem s človekom na nižšej sume,tak môže byť aj menej?
ďakujem pekne za odpoveď.
Môžeš uviesť hodinovú sadzbu. Zákon o MM sa nevzťahuje na práce na Dohody.
Tony1
29.01.08,11:50
Prosim o odpoveď na moju otazku ohľadom dohody o pr.činnosti:


- je možné uviesť na DoPČ plat v hodinách, napr. 50,-Sk/hod.

- je povinnosť pri DoPČ dodržiavať minimálnu hodinovú mzdu

Ďakujem.:)
michelle84
29.01.08,11:53
Prosim o odpoveď na moju otazku ohľadom dohody o pr.činnosti:


- je možné uviesť na DoPČ plat v hodinách, napr. 50,-Sk/hod. Áno

- je povinnosť pri DoPČ dodržiavať minimálnu hodinovú mzdu Nie

Ďakujem.:)

Vyznačila som svoje odpovede
Tweety
29.01.08,11:54
Prosim o odpoveď na moju otazku ohľadom dohody o pr.činnosti:


- je možné uviesť na DoPČ plat v hodinách, napr. 50,-Sk/hod.

- je povinnosť pri DoPČ dodržiavať minimálnu hodinovú mzdu

Ďakujem.:)
V príspevku vyššie, konkrétne 92 , odpoveď už máš.:)
Tony1
29.01.08,11:55
Ďakujem krasne,

chcela som si to len overiť.
michelle84
29.01.08,12:09
Ďakujem krasne,

chcela som si to len overiť.


odpovede od Tweety nemusíš overovať, snáď o tom svedčia aj jej body :)
JDM
10.02.08,13:17
Mám nárok v s.r.o. tvoriť Soc. fond z dohôd o vykonaní práce?
Netvorí sa SF len z HM z riadneho prac. pomeru?
Ďakujem.
Tweety
10.02.08,13:21
Mám nárok v s.r.o. tvoriť Soc. fond z dohôd o vykonaní práce?
Netvorí sa SF len z HM z riadneho prac. pomeru?
Ďakujem.
Nie, nemáš. SF- povinný prídel z HM zamestnancov. Dohodári nie sú zamestnancami.
Deni
21.02.08,14:44
Máme zamestnanca na dohodu o pracovnej činnosti. Je zároveň vedený na úrade práce. Za január odpracoval 20 hodín a jeho mzda je 50,-Sk/h. Má u nás podpísané vyhlásenie.
Jeho mzda bude 20 x 50,- = 1000,- Sk
Z tejto sumy on ako zamestnanec neodvádza žiadne odvody a ani daň, keďže si uplatňuje nezd.časť a zamestnávateľ odvedie 8,- Sk úrazové poistenie a 3,- SK garančné. Čiže hrubá mzda zamestnanca je 1000,- Sk a zároveň je to aj jeho čistá mzda? Je to takto správne?
Antonia1
21.02.08,14:46
áno
Deni
21.02.08,14:51
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Takémuto zamestnancovi som totiž vystavila potvrdenie o mzde pre úrad práce, soc.vecí a rodiny a pani úradníčka mu toto potvrdenie vrátila, že hrubá mzda sa nemôže rovnať čistej. Mám prvý krát dohodára a už som sa bála, že som to vypočítala zle.
hanelie
06.03.08,09:22
Z tejto sumy on ako zamestnanec neodvádza žiadne odvody a ani daň, keďže si uplatňuje nezd.časť

kvartálne prehľady DÚ - nulové:)
Lucida
07.01.09,06:48
Ahojte!

Hľadám tuto v tejto téme. Kam sa platia odvody z DoPČ a v akej výške a nenachádzam to tu.

Ďakujem!
veronikasad
07.01.09,06:57
Ahojte!

Hľadám tuto v tejto téme. Kam sa platia odvody z DoPČ a v akej výške a nenachádzam to tu.

Ďakujem!
V poslednom príspevku nie sú, ale napr. tu ich urite uvidíš

http://www.porada.sk/532623-post6.html
mirka1979
09.01.09,07:02
Dobrý deň, chcela by som sa informovať na nasledovné: momentálne som na MD, popri materskej si chcem privyrobiť, je pre mňa výhodnejšia dohoda o pracovnej činnosti (tam môžem robiť ak som dobre rozumela 10 hod./týž.) alebo dohoda o vykonaní práce, tak aby som neprišla o rodičovský príspevok (či o ten môžem prísť len v prípade ak umiestnim dieťa do škôlky a s dohodami to nemá nič spoločné?) Mala by som pracovať v predajni (plast.okná). Ďakujem za info.
JM1968
12.01.09,08:51
zdravím, prosím existuje aj pre dohodára horná hranica pre GP? alebo platí ako do úrazového...
ďakujem
Tweety
12.01.09,08:55
zdravím, prosím existuje aj pre dohodára horná hranica pre GP? alebo platí ako do úrazového...
ďakujem
1 003,09 EUR je max. VZ pre GP.
JM1968
12.01.09,08:59
1 003,09 EUR je max. VZ pre GP.
Ďakujem za superrýchlu odpoveď, veľmi sa hodila, lebo som prihlásená na elekr.podateľni SP a tam mi zadaní dohody prepísalo čiastku, tak som zazmätkovala.
Ešte raz vďaka:)
dopravca
15.01.09,19:11
Máme zamestnanca na dohodu o pracovnej činnosti. Je zároveň vedený na úrade práce. Za január odpracoval 20 hodín a jeho mzda je 50,-Sk/h. Má u nás podpísané vyhlásenie.
Jeho mzda bude 20 x 50,- = 1000,- Sk
Z tejto sumy on ako zamestnanec neodvádza žiadne odvody a ani daň, keďže si uplatňuje nezd.časť a zamestnávateľ odvedie 8,- Sk úrazové poistenie a 3,- SK garančné. Čiže hrubá mzda zamestnanca je 1000,- Sk a zároveň je to aj jeho čistá mzda? Je to takto správne?



Prosím, existuje nejaký min.VZ pre dohodára? Mám podobný prípad ako vyššie uvedený, ibaže zarobil 750,- Sk odviedol som GP a UP a následne som počul, že z takejto sumy sa neodvádza. Je to pravda? Ďakujem
Tweety
15.01.09,19:13
Prosím, existuje nejaký min.VZ pre dohodára? Mám podobný prípad ako vyššie uvedený, ibaže zarobil 750,- Sk odviedol som GP a UP a následne som počul, že z takejto sumy sa neodvádza. Je to pravda? Ďakujem
Nie, nie je.
sara3
26.01.09,07:21
Môže by aj zrážková aj preddavková, podstatné je to, či má podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmiov. Ak ho nemá podpísané a jeho mesačná odmena je do 5000.-, musí byť použitá ZD.

A ako je to, ked mam zamestnanie (platim odvody, dan) a taktiez dohodu o pracovnej cinnosti (ucim na VS 8 hodin tyzdenne). V niektorych mesiacoch mzda bola vyssia ako 5000,- mesacne. Vyhlasenie k zdaneniu prijmov o nezdanitelnej ciastke mam podpisane u hlavneho zamestnavatela. Ak som dobre ratala z dohody mi platili hrubu mzdu minus sumu zodpovedajucu 19% dane. Teda aj nad 5000,- v tomto pripade islo o zrazkovu dan? Chcem podat u "hlavneho zamestn." ziadost o vykonanie vypoctu dane z prijmov fyzickych osob. Mam k tomu prilozit nejaky doklad z VS z dohody, alebo sa tam dan z dohody povazuje za vysporiadanu?
Jarka 1
26.01.09,07:26
A ako je to, ked mam zamestnanie (platim odvody, dan) a taktiez dohodu o pracovnej cinnosti (ucim na VS 8 hodin tyzdenne). V niektorych mesiacoch mzda bola vyssia ako 5000,- mesacne. Vyhlasenie k zdaneniu prijmov o nezdanitelnej ciastke mam podpisane u hlavneho zamestnavatela. Ak som dobre ratala z dohody mi platili hrubu mzdu minus sumu zodpovedajucu 19% dane. Teda aj nad 5000,- v tomto pripade islo o zrazkovu dan? Chcem podat u "hlavneho zamestn." ziadost o vykonanie vypoctu dane z prijmov fyzickych osob. Mam k tomu prilozit nejaky doklad z VS z dohody, alebo sa tam dan z dohody povazuje za vysporiadanu?

Dostaneš potvrdenie z DoPČ a tam bude uvedené, koľko ti stiahli zrážkovú a koľko preddavkovú daň. To odovzdáš v zamestnaní.
ekovm
26.01.09,09:43
Vyplácam na základe DoPČ nezamestnanej 3000,-Sk. Nemá podpísané vyhlásenie. Musím jej urobiť Ročné zúčtovanie za rok 2008
Aljok
26.01.09,09:48
Vyplácam na základe DoPČ nezamestnanej 3000,-Sk. Nemá podpísané vyhlásenie. Musím jej urobiť Ročné zúčtovanie za rok 2008
Nemôžeš, lebo mala zrážkovú daň. Musí si podať sama DP A ak teda chce aby sa jej táto daň vrátila.
ekovm
26.01.09,10:06
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Cecilia
29.01.09,18:01
Máme zamestnanca na dohodu o pracovnej činnosti. Je zároveň vedený na úrade práce. Za január odpracoval 20 hodín a jeho mzda je 50,-Sk/h. Má u nás podpísané vyhlásenie.
Jeho mzda bude 20 x 50,- = 1000,- Sk
Z tejto sumy on ako zamestnanec neodvádza žiadne odvody a ani daň, keďže si uplatňuje nezd.časť a zamestnávateľ odvedie 8,- Sk úrazové poistenie a 3,- SK garančné. Čiže hrubá mzda zamestnanca je 1000,- Sk a zároveň je to aj jeho čistá mzda? Je to takto správne?

Do štrvrťročného Prehľadu napíšem nuly do preddavkovej dane alebo do zrážkovej? Prepáčte, určite sa opakujem. Ďakujem.
Tweety
29.01.09,18:02
Do štrvrťročného Prehľadu napíšem nuly do preddavkovej dane alebo do zrážkovej? Prepáčte, určite sa opakujem. Ďakujem.
Je to preddavková daň.
ekovm
30.01.09,08:09
Nemôžeš, lebo mala zrážkovú daň. Musí si podať sama DP A ak teda chce aby sa jej táto daň vrátila.
Pravdepodobne jej ja budem robiť DP môžem jej nezdaniteľnú čiastku v výške 98 496 Sk odpočítať aj keď je v evidencii nezamestnaných?
Aljok
30.01.09,10:44
Môžeš.
porada22
01.03.09,06:44
Máme zamestnanca, ktorý je časť mesiaca na pracovný pomer a časť mesiaca na dohodu o pracovnej činnosti / od 1.2.-4.2. PP a od 5.2.-28.2 DoPČ / chcem sa spýtať ako je to
s platením odvodov, či platí iba z pracovného pomeru za 4 dni, alebo tam spadá aj
DoPČ. Ďakujem
milka1619
01.03.09,08:20
Odvody z DOPČ sú také isté ako z DOVP-UP,GP- (z-teľ),daň- zamestnanec
HPP- pracovnú zmluvu zamestnanec ukončil? Ak nie, tak musí zaplatiť za celý mesiac - podľa tabuliek.
HPP- čo mu vykážeš do dochádzky z HPP ? Práca na základe DOPČ môže byť najviac 10 hod.týždenne.
veronikasad
01.03.09,09:22
Máme zamestnanca, ktorý je časť mesiaca na pracovný pomer a časť mesiaca na dohodu o pracovnej činnosti / od 1.2.-4.2. PP a od 5.2.-28.2 DoPČ / chcem sa spýtať ako je to
s platením odvodov, či platí iba z pracovného pomeru za 4 dni, alebo tam spadá aj
DoPČ. Ďakujem
z prac.pomeru platí zamestnanec aj zamestnávatel za 4 dni,
z dohody len zamestnávatel urazove a garančné poistenie
porada22
01.03.09,13:52
Ďakujem, kedysi to bolo tak, že keď mal zc prac.pomer aj DoPČ v jednom mesiaci postupne tak platil odvody zo všetkého, tak som si nebola istá.
veronikasad
01.03.09,13:55
Ďakujem, kedysi to bolo tak, že keď mal zc prac.pomer aj DoPČ v jednom mesiaci postupne tak platil odvody zo všetkého, tak som si nebola istá.
Neviem kedy bolo to kedysi, ale tento postup platí len pre daň. Príjem z prac.pomeru sa zdaňuje s príjmom s dohody.
milka1619
01.03.09,18:51
Objasnite mi prosím, prečo odvody len za 4 dni - zamestnanec ukončil PP? Zo zadania otázky to nie je jasné.
Rybenka112
12.03.09,07:43
Zdravím všetkých poraďákov.Neviem či sa trafím do správnej témy,no mám otázočku,ktorá ma hryzie.Súvisí s dohodou a neviem či mám, alebo nemám podať daňové priznanie.Minulý rok som pracovala aj na pracovnú zmluvu (cca.1 týždeň) kde hrubá mzda bola 1841, na výplatu 1592, aj na dohody o vykonaní práce, kde v jednej som podpísala vyhlásenie a zarobila som 3.400 Sk. V druhej, kde som už vyhlásenie nemala podpísané mi z hrubej mzdy,čo činilo cca.od 7000-až po 10.500 Sk,v závislosti od výšky mesačnej tržby, z ktorej mi bolo vyplatených 12% v úhrne za mesiace 08-11. 36.308,- a z toho aj zaplatená daň DÚ 6898,-(19%)+za 12. mesiac 2090,-z toho daň 397,-.Neviem, či sa do úhrnu zúčtovaných a vyplatených príjmov započítava aj príjem za december, keďže bol vyplatený v januári, ale keď si spočítam príjmy za celý rok tak to činí 41.549 a aj + 2090? Do výšky 49.248.- netreba podať daňové priznanie,alebo? A čo s tou odvedenou daňou? Som zúfalá.Ďakujem za všetky príspevky.
mzdarka renca
12.03.09,07:50
Podaj si DP typ A a zrazená daň sa ti vráti. Počíta sa aj príjem z dohody za 12/08 vyplatený v 01/09.
Rybenka112
12.03.09,08:35
Ďakujem za odpoveď.
editasara
26.03.09,16:24
Prosím Vás, môže sa dohodár stravovať v závodnej jedálni a dostávať príspevok od zamestnávateľa 55% na stravný lístok?

Ďakujem
Tweety
26.03.09,16:25
Prosím Vás, môže sa dohodár stravovať v závodnej jedálni a dostávať príspevok od zamestnávateľa 55% na stravný lístok?

Ďakujem
Môže, ale príspevok z nákladov nie je daňovo uznaným. On nie je zamestnancom.
editasara
26.03.09,19:04
Tweety, a ako je to v školstve? Ako sa to potom zaúčtuje?
Devu
30.04.09,08:17
ahoj tweety, určite stravny listok pre dohodára nie je daňovo uznaný náklad teda do sumy 55%? ani ked to dam do vnutropodnikoveho predpisu?
Elena Brindzová
11.05.09,08:07
Dobrý deň.
Potrebujem radu, aký je rozdiel pri dohode o vykonaní práce do 166 € ( 5000,- Sk) a nad 166,- €,- Sk. Potrebujem vedieť čo sa zmení ak bude dohoda nad 166,- €, a pri ročnom zúčtovaní dane alebo RZZP.
Ďakujem
mzdarka renca
11.05.09,08:19
Dobrý deň.
Potrebujem radu, aký je rozdiel pri dohode o vykonaní práce do 166 € ( 5000,- Sk) a nad 166,- €,- Sk. Potrebujem vedieť čo sa zmení ak bude dohoda nad 166,- €, a pri ročnom zúčtovaní dane alebo RZZP.
Ďakujem
upresním, ide o sumu 165,97€, do ktorej sa zrazí zrážková daň (ak nemá podpísané výhlásenie) a nad túto sumu je to preddavková daň. Zrážková daň je považovaná za vysporiadanú. Ak daňovník nie je poberateľom predčasného starobného, starobného, alebo výsluhového dôchodku a jeho celkový príjem v roku 2009 mimo príjmu zdaneného zrážkovou daňou je nižší ako 4025,70€, tak mu pri podaní DP vrátia takto zaplatenú daň.
Dohody nemajú vplyv na RZZP.
sway
14.05.09,17:00
ahoj tweety, určite stravny listok pre dohodára nie je daňovo uznaný náklad teda do sumy 55%? ani ked to dam do vnutropodnikoveho predpisu?

....mne sa toto tvrdenie nezdá, skús ešte lúskať poradu, nemám to tu poruke, ale isto dohodárom stravenky dávame a sú DUN, ak odpracujú minimálne 4 hodiny denne.

ak sa niečo zmenilo a sa mýlim, hodíte sem niekto link???
dík. :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Paula
14.05.09,17:06
zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)

Príspevky na stravovanie zamestnancov sú podľa zákona o dani z príjmov uznané za daňové výdavky len v tom prípade, ak ide o výdavky v súlade so Zákonníkom práce (§ 152). To znamená, že tieto príspevky pre zamestnancov počas dovolenky, sviatku, pracovnej neschopnosti, príspevky pre osoby vykonávajúce práce na základe niektorých z dohôd, ak ich výkon bude presahovať 4 hodiny; pre dôchodcov, ktorí bezprostredne pred odchodom do dôchodku pracovali u zamestnávateľa, sú u zamestnávateľa považované za daňový výdavok v prípade, ak boli prerokované so zástupcami zamestnancov.
Tweety
14.05.09,17:10
....mne sa toto tvrdenie nezdá, skús ešte lúskať poradu, nemám to tu poruke, ale isto dohodárom stravenky dávame a sú DUN, ak odpracujú minimálne 4 hodiny denne.

ak sa niečo zmenilo a sa mýlim, hodíte sem niekto link???
dík. :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Daňové výdavky

§ 19


(1) Ak výšku výdavku (nákladu) limituje osobitný predpis, 83) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky tohto limitu. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon alebo jeho zahrnutie v zdaňovacom období upravuje tento zákon v inej výške ako osobitný predpis, 1) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon výškou dosiahnutého príjmu alebo výškou príjmu z prijatej úhrady, uplatní sa výdavok (náklad) alebo jeho časť do daňových výdavkov v tom zdaňovacom období, v ktorom bol dosiahnutý príjem alebo prijatá úhrada.

(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

a) výdavky (náklady), ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov, 84)
b) výdavky (náklady) na prevádzku vlastného zariadenia na ochranu životného prostredia podľa osobitných predpisov, 85)
c) výdavky (náklady) na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie vynaložené na

1. bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a hygienické vybavenie pracovísk,
2. starostlivosť o zdravie zamestnancov v rozsahu ustanovenom osobitnými predpismi a na vlastné zdravotnícke zariadenia, 86)
3. vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnancov, vlastné vzdelávacie zariadenia, výchovu žiakov v stredných odborných učilištiach, ak ich nie je povinný uhrádzať príslušný orgán štátnej správy,
4. príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených osobitným predpisom, 86a)
5. mzdové a ostatné pracovnoprávne nároky zamestnancov v rozsahu ustanovenom pracovnoprávnymi predpismi, 17)


Dohodár nie je zamestnanec, aj § 152 ZP hovorí o zamestnancoch.
sway
14.05.09,17:13
zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)

Príspevky na stravovanie zamestnancov sú podľa zákona o dani z príjmov uznané za daňové výdavky len v tom prípade, ak ide o výdavky v súlade so Zákonníkom práce (§ 152). To znamená, že tieto príspevky pre zamestnancov počas dovolenky, sviatku, pracovnej neschopnosti, príspevky pre osoby vykonávajúce práce na základe niektorých z dohôd, ak ich výkon bude presahovať 4 hodiny; pre dôchodcov, ktorí bezprostredne pred odchodom do dôchodku pracovali u zamestnávateľa, sú u zamestnávateľa považované za daňový výdavok v prípade, ak boli prerokované so zástupcami zamestnancov. súhlasím, nevieš kde na ww.drsr.sk si to videla, je tam toho kopa a neviem to pohľadať... dík:)
Paula
14.05.09,17:16
súhlasím, nevieš kde na ww.drsr.sk si to videla, je tam toho kopa a neviem to pohľadať... dík:)


Vpravo v modrom poli: často kladené otázky....klikni na daň z príjmov PO (alebo aj FO) , potom na daňové výdavky a potom na stravovanie.
sway
14.05.09,17:29
Daňové výdavky

§ 19


(1) Ak výšku výdavku (nákladu) limituje osobitný predpis, 83) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky tohto limitu. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon alebo jeho zahrnutie v zdaňovacom období upravuje tento zákon v inej výške ako osobitný predpis, 1) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon výškou dosiahnutého príjmu alebo výškou príjmu z prijatej úhrady, uplatní sa výdavok (náklad) alebo jeho časť do daňových výdavkov v tom zdaňovacom období, v ktorom bol dosiahnutý príjem alebo prijatá úhrada.

(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

a) výdavky (náklady), ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov, 84)
b) výdavky (náklady) na prevádzku vlastného zariadenia na ochranu životného prostredia podľa osobitných predpisov, 85)
c) výdavky (náklady) na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie vynaložené na

1. bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a hygienické vybavenie pracovísk,
2. starostlivosť o zdravie zamestnancov v rozsahu ustanovenom osobitnými predpismi a na vlastné zdravotnícke zariadenia, 86)
3. vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnancov, vlastné vzdelávacie zariadenia, výchovu žiakov v stredných odborných učilištiach, ak ich nie je povinný uhrádzať príslušný orgán štátnej správy,
4. príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených osobitným predpisom, 86a)
5. mzdové a ostatné pracovnoprávne nároky zamestnancov v rozsahu ustanovenom pracovnoprávnymi predpismi, 17)


Dohodár nie je zamestnanec, aj § 152 ZP hovorí o zamestnancoch. - [S]nesúhlasím s týmto tvrdením.....

nechcem byť hnusná, ale o zamestnancovi sa hovorí aj v súvislosti s dohodármi:

Dohody o prácach vykonávaných
mimo pracovného pomeru
§ 223
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1)Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov). Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti.

(2) S mladistvým zamestnancom možno tieto dohody uzatvárať, len ak sa tým neohrozí jeho zdravý vývoj, bezpečnosť, mravnosť alebo výchova na povolanie.

(3) Tieto dohody nemožno uzatvárať na činnosti, ktoré sú predmetom ochrany podľa autorského zákona.

(4) Spory vyplývajúce z tejto dohody sa prejednávajú rovnako ako spory z pracovného pomeru.

§ 224
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Na základe uzatvorených dohôd podľa § 223 sú zamestnanci povinní najmä

a) vykonávať práce zodpovedne a riadne a dodržiavať podmienky dohodnuté v dohode,
b) vykonávať práce osobne,
c) dodržiavať právne predpisy vzťahujúce sa na prácu nimi vykonávanú, najmä právne predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, dodržiavať ostatné predpisy vzťahujúce sa na prácu nimi vykonávanú, najmä predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, s ktorými boli riadne oboznámení,
d) riadne hospodáriť so zverenými prostriedkami a strážiť a ochraňovať majetok zamestnávateľa pred poškodením, stratou, zničením a zneužitím.

(2) Na základe uzatvorených dohôd podľa § 223 je zamestnávateľ povinný najmä

a) utvárať zamestnancom primerané pracovné podmienky zabezpečujúce riadny a bezpečný výkon práce, najmä poskytovať potrebné základné prostriedky, materiál, náradie a osobné ochranné pracovné prostriedky,
b) oboznámiť zamestnancov s právnymi predpismi a ostatnými predpismi vzťahujúcimi sa na prácu nimi vykonávanú, najmä s predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci,
c) poskytnúť zamestnancom za vykonanú prácu dohodnutú odmenu a dodržiavať ostatné dohodnuté podmienky; nároky zamestnanca alebo iné plnenia v jeho prospech nemožno dohodnúť pre zamestnanca priaznivejšie, ako sú nároky a plnenia vyplývajúce z pracovného pomeru,
d) viesť evidenciu uzatvorených dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru v poradí, v akom boli uzatvorené,
e) viesť evidenciu pracovného času zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov a dohody o pracovnej činnosti.

(3) Zákazy niektorých prác pre ženy a mladistvých platia aj pre práce vykonávané na základe týchto dohôd.
§ 225
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi, s ktorým uzatvoril dohodu podľa § 223, za škodu spôsobenú zavineným porušením povinností pri výkone práce alebo priamej súvislosti s ním rovnako ako zamestnanec v pracovnom pomere. Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti nesmie presiahnuť tretinu skutočnej škody a nesmie byť vyššia ako tretina odmeny dohodnutej za vykonanie tejto práce okrem prípadov podľa § 182 až 185.

(2) Zamestnávateľ zodpovedá zamestnancovi za škodu, ktorú utrpel pri výkone práce podľa uzatvorenej dohody alebo v priamej súvislosti s ním, rovnako ako zamestnancom v pracovnom pomere.



§ 226
Dohoda o vykonaní práce
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.

(3) Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.

(4) Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.

(5) Ak zamestnanec zomrie pred splnením pracovnej úlohy a zamestnávateľ môže jej výsledky použiť, právo na odmenu primeranú vykonanej práci a právo na náhradu účelne vynaložených nákladov nezaniká a stáva sa súčasťou dedičstva.


nuž na záver, ja by som si to obhájila.....


ale samozrejme nech každý spraví ako uzná za vhodné....;):)
Lianka
14.05.09,17:34
Hmm... sledujem Vas a som zvedava, co z toho bude. Dovolim si doplnit aj ja:

§ 11 Zamestnanec , ZP

(1) Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu.
Ociviste
14.05.09,19:37
Dobry vecer, chcela by som sa uistit, ked mame Dohodu o vykonani prace, kolko hodin moze max. odpracovat za tyzden a taktiez plati za neho Z-tel odvody do SP a to len urazove alebo aj GP. Tak ako bolo spominane na zaciatku temy.
Dakujem za odpoved.
veronikasad
14.05.09,19:40
Dobry vecer, chcela by som sa uistit, ked mame Dohodu o vykonani prace, kolko hodin moze max. odpracovat za tyzden a taktiez plati za neho Z-tel odvody do SP a to len urazove alebo aj GP. Tak ako bolo spominane na zaciatku temy.
Dakujem za odpoved.
Dohoda o vykonaní práce nie je obmedzená počtom hodín týždenne - to platí pre dohodu o prac. činnosti, max. 10 hod. týždenne.

DoVP = 350 hod. ročne u jedného zamestnávateľa. Ak má zamestnávateľov viac - u každého môže byť 350 hod. ročne.
Ociviste
14.05.09,19:43
Dakujem za odpoved a chcela by som este vediet,ci sa z tejto mzdy odvadza len Zamestavatel a to do SP tych 0,8% alebo aj GP 2,5%. Dakujem
veronikasad
14.05.09,19:49
Dakujem za odpoved a chcela by som este vediet,ci sa z tejto mzdy odvadza len Zamestavatel a to do SP tych 0,8% alebo aj GP 2,5%. Dakujem
Z dohody platí poistné do SP len zamestnávateľ. Daň strhávaš zamestnancovi len v prípade, ak u vás nemá podpísané vyhlásenie alebo jeho príjem z dohody presiahne NČZD
Ociviste
14.05.09,19:52
jeho prijem je 210 €, takze len vypocitam tych 0,8 a 0,25 %, ktore odvedie zamestnavatel a to je vsetko. Ano? Pretoze som si myslela, ze ak je niekto na dohodu, tak zamestnavatel plati za brigadnika iba urazove poistenie a nie este k tomu aj garanc. poistenie.
veronikasad
14.05.09,20:00
jeho prijem je 210 €, takze len vypocitam tych 0,8 a 0,25 %, ktore odvedie zamestnavatel a to je vsetko. Ano? Pretoze som si myslela, ze ak je niekto na dohodu, tak zamestnavatel plati za brigadnika iba urazove poistenie a nie este k tomu aj garanc. poistenie.
Odvody do SP ano, ale ak je zamestnaný aj u iného zamestnávatela a má tam podpísané vyhlásenie, musíš mu zraziť 19 % daň a odviesť DU.
Ak nemá podpísané vyhlásenie, dáš mu ho podpísať u vás a daň nezrážaš.
AMM
25.05.09,10:43
Dobrý deň, poprosila by som vás o radu. Chceme zamestnať pani so zdravotným postihnutím viac ako 70 % na upratovanie. Neviem, či je lepšie dohoda o pracovnej činnosti alebo pracovná zmluva.
1. Pri DoPČ by ju zamestnávateľ prihlásil na SP a platil iba garančné a úrazové poistenie?
2. A pri pracovnej zmluve by zamestnávateľ musel platiť všetky odvody aj so zdravotným poistením?

Ďakujem!
veronikasad
25.05.09,10:50
Dobrý deň, poprosila by som vás o radu. Chceme zamestnať pani so zdravotným postihnutím viac ako 70 % na upratovanie. Neviem, či je lepšie dohoda o pracovnej činnosti alebo pracovná zmluva.
1. Pri DoPČ by ju zamestnávateľ prihlásil na SP a platil iba garančné a úrazové poistenie? ano
2. A pri pracovnej zmluve by zamestnávateľ musel platiť všetky odvody aj so zdravotným poistením? áno - zdravotné poistenie v polovičnej výške

Ďakujem!
odpoveď v texte
Iwett
27.05.09,15:12
Dobrý deň, ospravedlňujem sa vopred, ale neviem to tu nikde nájsť. Od 01.04.09 sa znížili odvody za zamestnancov, týka sa to aj dohodárov, že neplatí zamestnávateľ úrazové ani garančné poistenie? Ďakujem.
mzdarka renca
27.05.09,15:16
Dobrý deň, ospravedlňujem sa vopred, ale neviem to tu nikde nájsť. Od 01.04.09 sa znížili odvody za zamestnancov, týka sa to aj dohodárov, že neplatí zamestnávateľ úrazové ani garančné poistenie? Ďakujem.
Od 1.4.2009 sa znížili odvody len pre SZČO. Zamestnancov zamestnaných na základe niektorej z dohôd sa to netýka. Taktiež sa to netýka zamestnancov zamestnaných na PP.
Iwett
27.05.09,15:19
Nesúhlas, týka sa to aj zamestnancov na PP aj SZČO, len či aj dohodárov???:confused:
Lianka
27.05.09,15:21
Iwett
27.05.09,15:22
Nieco som prespala? :eek:

Pokial viem, zmenili sa odvody SZCO - RFS z 4,75% na 2%. Ostatne, pokial viem, ostava.

SP odvody od 1.4.2009: http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-aprila-2009/924s
Som slepá???? Ja v tabuľke vidím, že sa znížili aj pre zamestnancov a zamestnávatela. Vyvedte ma z toho, ak nemám pravdu
vikinka
27.05.09,15:22
Zmena sadzby na 2% rezerv.fondu solidarity sa týka len SZČO
mzdarka renca
27.05.09,15:23
Nesúhlas, týka sa to aj zamestnancov na PP aj SZČO, len či aj dohodárov???:confused:
A to máš odkiaľ, že sa to týka aj zamestnancov?
Iwett
27.05.09,15:25
A to máš odkiaľ, že sa to týka aj zamestnancov?
Bože, ospravedlňujem sa....ja som hľadela na zamestnanca a čítala zamestnávatel......prepáááááčte.....a ďakujem za opravu....som už asi prepracovaná....;)
vikinka
27.05.09,15:26
Som slepá???? Ja v tabuľke vidím, že sa znížili aj pre zamestnancov a zamestnávatela. Vyvedte ma z toho, ak nemám pravdu
Treba si dobre pozrieť prvé dve tabuľky,jedna je zamestnanec a druhá platí pre zamestnávateľa,zmena na 2% je v tretej tabuľke SZČO
Iwett
27.05.09,15:29
Už som si ja všimla....ospravedlňujem sa ešte raz....mám to dnes dovolené, mám meniny!!!!:D aj keď som ešte ani nepila :D
mzdarka renca
27.05.09,15:30
Už som si ja všimla....ospravedlňujem sa ešte raz....mám to dnes dovolené, mám meniny!!!!:D aj keď som ešte ani nepila :D
mimotemy tak všetko najlepšie:).
vikinka
27.05.09,15:31
Tak potom dodatočne všetko najlepšie a radšej si pripi a nepracuj jeď to nejde.:D
Iwett
27.05.09,15:37
mimotemy Ďakujem všetkým aj za prianie, aj za pochopenie mojej nepozornosti:D...a idem radšej piť:)....ešte keby bolo s kým.:---
Maaaria
31.05.09,07:33
ahojte poradaci,
potrebujem poradit. mame zamestnanca na DoPČ, ma min. hodinovu mzdu. po troch dnoch ako sme ho prihlasili dal vypoved.
tak za tie tri dni odvedieme socialke GP a UP, ale co dan? Co mi poradite? treba ho uviest v stvrtrocnom prehlade o zrazk.dani? a odviest za tri dni dan? alebo mu mame dat dodatocne podpisat vyhlasenie.......
dakujem
mzdarka renca
31.05.09,07:52
ahojte poradaci,
potrebujem poradit. mame zamestnanca na DoPČ, ma min. hodinovu mzdu. po troch dnoch ako sme ho prihlasili dal vypoved.
tak za tie tri dni odvedieme socialke GP a UP, ale co dan? Co mi poradite? treba ho uviest v stvrtrocnom prehlade o zrazk.dani? a odviest za tri dni dan? alebo mu mame dat dodatocne podpisat vyhlasenie.......
dakujem
Chcem len upozorniť, že pri dohodách nie je minimálna a maximálma odmena za vykonanú prácu.
Čo sa týka dane, tak tú mu zdaníš zrážkovou daňou, pokiaľ nemá u Vás a ani nikde inde podpísané vyhlásenie. Ja osobne by som to riešila zrážkovou daňou, ktorú by som zrazila a odviedla. Tým pádom v štvrťročnom prehľade budeš vykazovať výšku zrazenej a odvedenej zrážkovej dane.
Manual
31.05.09,07:52
ahojte poradaci,
potrebujem poradit. mame zamestnanca na DoPČ, ma min. hodinovu mzdu. po troch dnoch ako sme ho prihlasili dal vypoved.
tak za tie tri dni odvedieme socialke GP a UP, ale co dan? Co mi poradite? treba ho uviest v stvrtrocnom prehlade o zrazk.dani? a odviest za tri dni dan? alebo mu mame dat dodatocne podpisat vyhlasenie.......
dakujem
Spraviť mu mzdu z toľko hodín koľko odpracoval, zraziť GP a UP, odviesť na SP. Odviesť aj daň.nAk nemá podpísané vyhlásenie, tak pri výpočte mzdy s tým neuvažovať. Samozrejme hneď ho zo SP odhlásiiť. Hlásenie na SP treba poslať.
anee
16.07.09,11:47
Dobrý deň prajem. ja by som sa chela opytat na našom príklade čo s dohodármi lebo som také este nerobila...takze obydvoch prihlasim do SP a do ZP nie. jeden dostane 270€ tomu odvody (GP a ÚP) za zam-tela a zrážková daň sa zrazí (nemá podpísané vyhlásenie ani jeden) a druhý 400€ zrazím odvody a predd. dan? ked podpíšu vyhlasenie mozu si uplatniť NČ? Dakujem:)
Tweety
16.07.09,11:50
Dobrý deň prajem. ja by som sa chela opytat na našom príklade čo s dohodármi lebo som také este nerobila...takze obydvoch prihlasim do SP a do ZP nie. jeden dostane 270€ tomu odvody (GP a ÚP) za zam-tela a zrážková daň sa zrazí (nemá podpísané vyhlásenie ani jeden) a druhý 400€ zrazím odvody a predd. dan? ked podpíšu vyhlasenie mozu si uplatniť NČ? Dakujem:)
Dohodárov prihlásiť pred začatím prác na dohodu do SP cez RLFO. Odvody platí len zamestnávateľ a to G a ÚP. Ak nemajú podpísané Vyhlásenie, odvádzajú daň z celého príjmu, ak majú, odvádzajú daň zo zníženej odmeny o NČ.
mzdarka renca
16.07.09,11:54
Len doplním, že v oboch prípadoch pôjde o preddavkovú daň, nie o zrážkovú.
anee
16.07.09,11:54
Dakujem :D
macula
16.07.09,11:56
Takže obidvoch treba prihlásiť na SP. Ten jeden pri hrubej mzde 270,- eur dostane na výplatu 218,70 / odráta sa mu len daň 51,3/ a zamestnávateľ za neho platí UP a GP.Pri tom druhom je to tak isto, len ten dostane 324,- eur a keď podpíšu vyhlásenie môže sa uplatniť NČ.
Ociviste
27.07.09,11:20
Dobry den, chcela by som sa opytat. Mali sme dvoch dohodarov, ktori ale skoncili este v maji. Zabudli sme ich odhlasit zo SP. Da sa to dodatocne s tym, ze ukoncenie sa napise ku koncu maja a datum odovzdania sa napise napr. dnesny. Je v tom velky problem. Dakujem za odpoved.
grammatika
27.07.09,11:31
Dobry den, chcela by som sa opytat. Mali sme dvoch dohodarov, ktori ale skoncili este v maji. Zabudli sme ich odhlasit zo SP. Da sa to dodatocne s tym, ze ukoncenie sa napise ku koncu maja a datum odovzdania sa napise napr. dnesny. Je v tom velky problem. Dakujem za odpoved.

áno, treba ich odhlásiť i napr.dnes s dátum ukončenia skutočným.
Je možné, že Vám príde pokuta za oneskorené podanie odhlášky
Ociviste
27.07.09,11:34
Cize ukoncenie napisem ku koncu maja, tak ako skutocne ukoncili dohodu a datum podania dam napr. dnesny den. Takto to mozem potom podat na socialnu poistovnu?
Ociviste
27.07.09,12:00
Dakujem za odpoved.
stratena
05.08.09,07:33
Ahojte, chcem sa spytat, ak je dhoda a zaroven aj pracovny pomer a prijem z dohody presiahne nejaku hodnotu, bude musiet zamestnanec za tu presiahnutu sumu platit odvody do zdravotnej poistovne? alebo mu z RZZP vyjde nejaky nedoplatok?
Dakujem
veronikasad
05.08.09,07:35
Ahojte, chcem sa spytat, ak je dhoda a zaroven aj pracovny pomer a prijem z dohody presiahne nejaku hodnotu, bude musiet zamestnanec za tu presiahnutu sumu platit odvody do zdravotnej poistovne? alebo mu z RZZP vyjde nejaky nedoplatok?
Dakujem
pokial dohodár nie je poistencom štátu alebo samoplatitelom, nesleduje sa výška príjmu pre účely zdr.poistenia. Odvody z dohody sa neplatia a tento príjem sa nezahrňa ani do ročného zúčtovania zdr.poistenia.
Ociviste
19.08.09,08:35
Cize ukoncenie napisem ku koncu maja, tak ako skutocne ukoncili dohodu a datum podania dam napr. dnesny den. Takto to mozem potom podat na socialnu poistovnu?

A este jedna otazocka. Ak boli brigadnici prihlaseny v maji na SP a robili napr. april, maj, v juni nebolo co robit, tak nepracovali a v juli opatovne brigadovali, je potrebne ich odhlasit zo SP na ten mesiac jun. Lebo ich dohoda stale pokracuje, ibaze ten jeden mesiac nemali co robit. Treba aj napriek tomu odhlasit a v juli znova prihlasit? Alebo netreba. Dakujem za urychlenu odpoved.
evina
19.08.09,09:17
A este jedna otazocka. Ak boli brigadnici prihlaseny v maji na SP a robili napr. april, maj, v juni nebolo co robit, tak nepracovali a v juli opatovne brigadovali, je potrebne ich odhlasit zo SP na ten mesiac jun. Lebo ich dohoda stale pokracuje, ibaze ten jeden mesiac nemali co robit. Treba aj napriek tomu odhlasit a v juli znova prihlasit? Alebo netreba. Dakujem za urychlenu odpoved.
Nie netreba, ale uvádzaš ich vo výkazoch s nulovým príjmom.
Ociviste
19.08.09,09:22
dakujem za odpoved. Takze to mozem konecne dokoncit. Este raz vdaka
Ociviste
20.08.09,10:07
Dobry den, opatovne sa chcem spytat :-). Ak ma dohodarov, ktori zarobili za jeden mesiac 212,20 eur a menej a maju podpisane vyhlasenie k zdaneniu prijmu, tak v takomto pripade za nich odvadzam iba GP a UP do SP? Alebo ako som citala su tam aj nejake zrazkove dane alebo preddavkove dane. Mam v tom uz chaoz, o mzdach sa este len ucim. Nikdy som to predtym nerobila. Dakujem za odpoved.
Tweety
20.08.09,10:09
Dobry den, opatovne sa chcem spytat :-). Ak ma dohodarov, ktori zarobili za jeden mesiac 212,20 eur a menej a maju podpisane vyhlasenie k zdaneniu prijmu, tak v takomto pripade za nich odvadzam iba GP a UP do SP? Áno. Alebo ako som citala su tam aj nejake zrazkove dane alebo preddavkove dane. AK majú podpísané Vyhlásenie, ich daň je preddavková, ale v tomto prípade im ani nevyjde. aMam v tom uz chaoz, o mzdach sa este len ucim. Nikdy som to predtym nerobila. Dakujem za odpoved.
Odpoveď v texte.
Ociviste
20.08.09,10:13
Dakujem za rychlu odpoved a teda nedavam ani ziadne hlasenia ani vykazy a pod. na danovy urad?
Tweety
20.08.09,10:14
Dakujem za rychlu odpoved a teda nedavam ani ziadne hlasenia ani vykazy a pod. na danovy urad?
Dávaš, na DÚ kvartálny prehľad, a potom ročné hlásenie.
Ociviste
20.08.09,10:19
a to aj napriek tomu, ze som nic nezdanila? Asi som nieco pobabrala. Najdem tento prehlad aj na stranke DU?
evina
20.08.09,10:19
Dakujem za rychlu odpoved a teda nedavam ani ziadne hlasenia ani vykazy a pod. na danovy urad?

Dávaš. Vyplácaš príjmy zo závislej činnosti....Výkazy aj hlásenia budú nulové.
evina
20.08.09,10:24
a to aj napriek tomu, ze som nic nezdanila? Asi som nieco pobabrala. Najdem tento prehlad aj na stranke DU?

Nedá sa povedať, že nezdanila - uplatnila si im na základe Vyhlásenia "daňovú úľavu" od štátu.....
Ociviste
20.08.09,10:24
Cize ak boli vo firme na dohodu a pracovali v aprili a maji, mala som dat do 25. jula tento vykaz? Lebo ja som tak neurobila. Predpokladam, ze nas mily danovy urad ma bude sankciovat. Nevies ci je za to nejaky postih? :-(
mzdarka renca
20.08.09,10:25
tu je prehľad
https://www.drsr.sk/podaniedp/podaniedp

hlásenie podávaš až budúci rok, ešte nie je na stránke www.drsr.sk na vypĺňanie
mzdarka renca
20.08.09,10:26
Cize ak boli vo firme na dohodu a pracovali v aprili a maji, mala som dat do 25. jula tento vykaz? Lebo ja som tak neurobila. Predpokladam, ze nas mily danovy urad ma bude sankciovat. Nevies ci je za to nejaky postih? :-(
Prehľad podávaš štvrťročne, t.z., že apríl a máj je 2.štvrťrok


PS: ako zámestnávateľ ste prihlásený na DÚ?
evina
20.08.09,10:27
Cize ak boli vo firme na dohodu a pracovali v aprili a maji, mala som dat do 25. jula tento vykaz? Lebo ja som tak neurobila. Predpokladam, ze nas mily danovy urad ma bude sankciovat. Nevies ci je za to nejaky postih? :-(

Veru mala, veru je ...konverzným kurzom 2 000 SK :)
Ociviste
20.08.09,10:31
Skusam tu linku na prehlad, ale zobrazuje mi chybu a vobec mi to nechce nacitat. Cize pre zhrunutie, ako nahle zamestname niekoho ci uz na hlavny pracovny pomer alebo na dohodu, podla toho, ci mu po uplatneni NC 335,47 eur/ mesiac vyjde zaplatit dan alebo nie aj tak musim kvartalne odovzdat na DU prehlad a potom na buduci rok zaslat hlasenie (do kedy je to potrebne zaslat?). Dava sa aj nejaky registracny formular,ktory DU upozorni na to, ze zamestnavam dohodara alebo pracovnika?
evina
20.08.09,10:35
Skusam tu linku na prehlad, ale zobrazuje mi chybu a vobec mi to nechce nacitat. Cize pre zhrunutie, ako nahle zamestname niekoho ci uz na hlavny pracovny pomer alebo na dohodu, podla toho, ci mu po uplatneni NC 335,47 eur/ mesiac vyjde zaplatit dan alebo nie aj tak musim kvartalne odovzdat na DU prehlad a potom na buduci rok zaslat hlasenie (do kedy je to potrebne zaslat?). Dava sa aj nejaky registracny formular,ktory DU upozorni na to, ze zamestnavam dohodara alebo pracovnika?

Ak si začala vyplácať mzdy, bola si sa povinná registrovať na DÚ ako platiteľ dane z príjmu zo závislej činnosti a na základe toho Ti vznikajú všetky povinnosti tohto platiteľa podľa § 39 zákona o dani z príjmov. Hlásenie do 31.3. nasledujúceho roka, prehľady mesiac po skončení kvartálu....
Ociviste
20.08.09,10:35
Veru mala, veru je ...konverzným kurzom 2 000 SK :)

to nemyslite vazne, normalne ma teraz zalieva studeny pot.
Ociviste
20.08.09,10:38
Ak si začala vyplácať mzdy, bola si sa povinná registrovať na DÚ ako platiteľ dane z príjmu zo závislej činnosti a na základe toho Ti vznikajú všetky povinnosti tohto platiteľa podľa § 39 zákona o dani z príjmov. Hlásenie do 31.3. nasledujúceho roka, prehľady mesiac po skončení kvartálu....

Dakujem za odpoved. Takze som vo velkej slamastike, lebo ja som dohodarov a jednoho zamestnanca na hlavny pracovny pomer prihlasila len do SP. Takze s velkou lutostou budem musiet vsetko dorobit a dovypisovat a potom sa ist iba plazit na danovy urad. :mee:
evina
20.08.09,10:38
to nemyslite vazne, normalne ma teraz zalieva studeny pot.

To štát myslí tak vážne /2000 SK dávajú vo všeobecnosti PO, 1 000 SK FO , ale je to najnižšia pokuta, ktorú je v tomto prípade DÚ povinný vyrúbiť.. O.i. je aj pokuta za neskorú registráciu k plateniu príslušnej dane.
grammatika
20.08.09,10:38
Skusam tu linku na prehlad, ale zobrazuje mi chybu a vobec mi to nechce nacitat. Cize pre zhrunutie, ako nahle zamestname niekoho ci uz na hlavny pracovny pomer alebo na dohodu, podla toho, ci mu po uplatneni NC 335,47 eur/ mesiac vyjde zaplatit dan alebo nie aj tak musim kvartalne odovzdat na DU prehlad a potom na buduci rok zaslat hlasenie (do kedy je to potrebne zaslat?). Dava sa aj nejaky registracny formular,ktory DU upozorni na to, ze zamestnavam dohodara alebo pracovnika?

áno, ak sa staneš platcom dane zo závislej činnosti - prihlásiš sa na DÚ, keď zamestnáš i keď len na dohodu.
Podávaš štvrťročne prehľady aj keď len nulové (a aj keď už napr.nikoho nezamestnávaš a neodhlásiš sa na DÚ).
A k 31.03.podáš hlásenie.
Na DÚ sa podáva len príhlásenie alebo odhlásenie - Registračný list platiteľa DzČ.
Ociviste
20.08.09,10:39
To štát myslí tak vážne /2000 SK dávajú vo všeobecnosti PO, 1 000 SK FO , ale je to najnižšia pokuta, ktorú je v tomto prípade DÚ povinný vyrúbiť.. O.i. je aj pokuta za neskorú registráciu k plateniu príslušnej dane.

a ta suma je na den alebo za aky interval.
mzdarka renca
20.08.09,10:41
Ten link sa fakt nedá otvoriť, choď na stránku www.drsr.sk , klikni na Vypĺňanie tlačív na internete (je to vpravo, modré políčko), popom klikni na Daň zo závislej činnosti a funkčných požitkov, potom klikni na - Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z vyplatených príjmov zo závislej činnosti a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny štvrťrok (platné od 1.1.2009 za zdaňovacie obdobie 2009) a otvorí sa ti to a tam to môžeš priamo vyplniť.
grammatika
20.08.09,10:41
a ta suma je na den alebo za aky interval.
za nepodanie 1 prehľadu
+ ďalšia, ak ste sa neprihlásili ako platitelia DzZČ.
evina
20.08.09,10:43
áno, ak sa staneš platcom dane zo závislej činnosti - prihlásiš sa na DÚ, keď zamestnáš i keď len na dohodu.
Podávaš štvrťročne prehľady aj keď len nulové (a aj keď už napr.nikoho nezamestnávaš a neodhlásiš sa na DÚ).
A k 31.03.podáš hlásenie.
Na DÚ sa podáva len príhlásenie alebo odhlásenie - Registračný list platiteľa DzČ.

Z hrubo vyznačeným nesúhlasím. Ak je stále niekto platiteľom dane zo závislej činnosti, ale v určitom období nikoho nezamestnáva a splní si o tom oznamovaciu povinnosť nulové Prehľady, resp. i Hlásenia, ak išlo o celý rok nepodáva.
§39 zákona o DzP
1/) Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.

http://www.porada.sk/321358-post24.html
Ociviste
20.08.09,10:45
teraz normalne neviem, co mam robit. Ci sa mam ist dat zlikvidovat na danovy urad alebo to mam spravit sama. Moja chyba, mala som sa viacej informovat.
Ociviste
20.08.09,10:46
Ten link sa fakt nedá otvoriť, choď na stránku www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) , klikni na Vypĺňanie tlačív na internete (je to vpravo, modré políčko), popom klikni na Daň zo závislej činnosti a funkčných požitkov, potom klikni na - Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z vyplatených príjmov zo závislej činnosti a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny štvrťrok (platné od 1.1.2009 za zdaňovacie obdobie 2009) a otvorí sa ti to a tam to môžeš priamo vyplniť.


Dakujem za presnu navigaciu.
grammatika
20.08.09,10:47
Z hrubo vyznačeným nesúhlasím. Ak je stále niekto platiteľom dane zo závislej činnosti, ale v určitom období nikoho nezamestnáva a splní si o tom oznamovaciu povinnosť nulové Prehľady, resp. i Hlásenia, ak išlo o celý rok nepodáva.
§39 zákona o DzP
1/) Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.

http://www.porada.sk/321358-post24.html


Evina, ale veď som napísala, ak si nesplní oznamovaciu povinnosť, tak musí podávať nulové prehľady.
evina
20.08.09,10:47
teraz normalne neviem, co mam robit. Ci sa mam ist dat zlikvidovat na danovy urad alebo to mam spravit sama. Moja chyba, mala som sa viacej informovat.

No kvôli 2 000 ak si FO by som sa určite nelikvidovala:D
Registruj sa, podaj Prehľad. Tá pokuta ani nebude asi taká chytrá, teraz sú niekde tuším pri roku 2005:D
Ociviste
20.08.09,10:49
Dakujem Vam vsetkym za trpezlivost nad mojimi mozno pre Vas jednoduchymi otazkami ale velmi ste mi pomohli do buducna. Takze idem na to.
evina
20.08.09,10:50
Evina, ale veď som napísala, ak si nesplní oznamovaciu povinnosť, tak musí podávať nulové prehľady.

napísala si - odhlási sa /to nie je oznamovacia povinnosť, to je zrušenie registrácie/.
Takýto zamestnávateľ však nemusí rušiť registráciu, ale podľa zákona o správe daní a poplatkov oznámi, že v období od do....nezamestnával, resp. nevyplácal žiadne príjmy zo závislej činnosti. Ak začne, tak to znova oznámi, ale registrovaný je stále a nemusí podávať nuľové výkazy .-..
grammatika
20.08.09,10:51
napísala si - odhlási sa /to nie je oznamovacia povinnosť, to je zrušenie registrácie/.
Takýto zamestnávateľ však nemusí rušiť registráciu, ale podľa zákona o správe daní a poplatkov oznámi, že v období od do....nezamestnával, resp. nevyplácal žiadne príjmy zo závislej činnosti. Ak začne, tak to znova oznámi, ale registrovaný je stále .-..

súhlasím, zle sa vyjadrujem
Ociviste
20.08.09,10:55
No kvôli 2 000 ak si FO by som sa určite nelikvidovala:D
Registruj sa, podaj Prehľad. Tá pokuta ani nebude asi taká chytrá, teraz sú niekde tuším pri roku 2005:D

Ide o to, ze ja sa este len ucim a toto nie je pre mna. Vtedy zivnostnik este nemal ziadneho zamestnanca a az v tomto roku od marca zacal zamestnavat prveho zamestnanca. Takze to je registracia + 2 vykazy.
Potesujuce ze su este len na roku 2005:D. "Mozno to nejako prekuknu" :---
evina
20.08.09,10:56
Dakujem za odpoved. Takze som vo velkej slamastike, lebo ja som dohodarov a jednoho zamestnanca na hlavny pracovny pomer prihlasila len do SP. Takze s velkou lutostou budem musiet vsetko dorobit a dovypisovat a potom sa ist iba plazit na danovy urad. :mee:

Aby si si ušetrila ďalšie problémy, zamestnanca v HPP treba prihlásiť aj do ZP, ak sa tak nestalo...Predtým však musíš do ZP /príslušnej zamestnanca/ prihlásiť i zamestnávateľa
mzdarka renca
20.08.09,10:56
A do sociálnej poisťovne ste prihlásení ako zamestnávateľ + samotní dohodári?
Paula
20.08.09,10:57
Potesujuce ze su este len na roku 2005:D. "Mozno to nejako prekuknu" :---


Eeee....neprekuknú :cool:
Ociviste
20.08.09,10:58
Aby si si ušetrila ďalšie problémy, zamestnanca v HPP treba prihlásiť aj do ZP, ak sa tak nestalo...Predtým však musíš do ZP /príslušnej zamestnanca/ prihlásiť i zamestnávateľa


Dakujem za informacie, aspon to som urobila, zamestnanec je prihlaseny aj na SP aj na ZP a do kazdej zasielam kazdy mesiac vykazy. Aspon nieco :)
Ociviste
20.08.09,11:00
Eeee....neprekuknú :cool:


To je jasne ze nie. aaaaaaaa
No uvidime ked dojdu na rok 2009
Ociviste
20.08.09,11:05
A do sociálnej poisťovne ste prihlásení ako zamestnávateľ + samotní dohodári?

Nerozumiem? Do SP sme davali registracny list zamestnavatela a aj FO a to na zamestnanca s HPP a dohodarov som zahlasovala ked nastupili do prace.
mzdarka renca
20.08.09,11:09
Nerozumiem? Do SP sme davali registracny list zamestnavatela a aj FO a to na zamestnanca s HPP a dohodarov som zahlasovala ked nastupili do prace.

To som sa len opýtala, tak ako aj na registráciu na DÚ. Radšej sa spýtam, aby sa už nič nezanedbalo a mala si všetko v poriadku, ale toto máš.
Ociviste
20.08.09,11:10
To som sa len opýtala, tak ako aj na registráciu na DÚ. Radšej sa spýtam, aby sa už nič nezanedbalo a mala si všetko v poriadku, ale toto máš.


Dakujem, jasne, radsej sa opytat, ako si potom buchat hlavu o mur. :D
mzdarka renca
20.08.09,11:11
Dakujem, jasne, radsej sa opytat, ako si potom buchat hlavu o mur. :D

Len to nie, potom kto by im to robil?:D:D:D
Ociviste
20.08.09,11:20
Len to nie, potom kto by im to robil?:D:D:D


Ved to. Ja som mala povodne robit len JU ale zvrtlo sa to aj na jedneho zamestnanca a potom na dohodarov. Ale co aspon sa naucim do buducnosti. I ked tato vyuka vyjde mozno trosku drahsie.:)
Ociviste
20.08.09,11:25
Este raz vsetkym dakujem za odpovede a idem teda pekne pracovat ako usilovna vcelicka. Vsetko pekne dobehnut. Urcite sa este obratim s nejakymi otazkami aj co sa tyka prehladu a registracie. Zatial ale este raz dakujem za pomoc.
mzdarka renca
20.08.09,11:37
Ved to. Ja som mala povodne robit len JU ale zvrtlo sa to aj na jedneho zamestnanca a potom na dohodarov. Ale co aspon sa naucim do buducnosti. I ked tato vyuka vyjde mozno trosku drahsie.:)

Ešte otázočka, toho zamestnanca máš od kedy?
Ociviste
20.08.09,11:48
toho mam od marca tohto roku a ma minimalmu mzdu 295,50.
Ociviste
20.08.09,11:50
Ešte otázočka, toho zamestnanca máš od kedy?


prosim uz nie:) co som este neurobila?
mzdarka renca
20.08.09,11:51
toho mam od marca tohto roku a ma minimalmu mzdu 295,50.
tak sa prihlásiš ako zamestnávateľ na DÚ od marca (od vtedy, od kedy nastúpil prvý zamestnanec) a prehľad urobíš už za 1.štvrťrok.
mzdarka renca
20.08.09,11:52
prosim uz nie:) co som este neurobila?

chcem ti len pomôcť, neboj.......inak, neprihlasovala si už zamestnávateľa na DÚ od marca?
Ociviste
20.08.09,11:53
Dakujem za info :-), to mi doslo, preto som pisala ze pokuta je za 2 vykazy za 1. a 2. stvrtrok + registracia zamestnavatela. Ale ked sme uz pri tom, tak ten prehlad odovzdavam do 25. nasledujuceho mesiaca po ukonceni kvartalu, tak ako pri DPH?
evina
20.08.09,12:01
Dakujem za info :-), to mi doslo, preto som pisala ze pokuta je za 2 vykazy za 1. a 2. stvrtrok + registracia zamestnavatela. Ale ked sme uz pri tom, tak ten prehlad odovzdavam do 25. nasledujuceho mesiaca po ukonceni kvartalu, tak ako pri DPH?

posledný deň nasledujúceho mesiaca po skončení Q.
Ociviste
20.08.09,12:03
to bolo v dobrom. Som rada, ze aspon niekde najdem ludi, ktori ochotne pomozu a dokonca aj nad ramec. :-).
Nie na DU som nic nenosila. Iba do SP a ZP. Lebo ked som zacala s tym jednym zamestnancom som sa pytala, kde vsade ho musim zahlasit a bolo mi povedane na SP a ZP. Ale zrejme som nepolozila spravne otazku, alebo sme sa len nepochopili, ja som totiz chcela vsetky urady a pod. A odpovedajuci mi odporucili len poistovne.
mzdarka renca
20.08.09,12:04
mzdarka renca
20.08.09,12:05
to bolo v dobrom. Som rada, ze aspon niekde najdem ludi, ktori ochotne pomozu a dokonca aj nad ramec. :-).
Nie na DU som nic nenosila. Iba do SP a ZP. Lebo ked som zacala s tym jednym zamestnancom som sa pytala, kde vsade ho musim zahlasit a bolo mi povedane na SP a ZP. Ale zrejme som nepolozila spravne otazku, alebo sme sa len nepochopili, ja som totiz chcela vsetky urady a pod. A odpovedajuci mi odporucili len poistovne.

no, pýtala si sa na zamestnanca, nie na zamestnávateľa a to je rozdiel
Ociviste
20.08.09,12:06
posledný deň nasledujúceho mesiaca po skončení Q.


Prepac ze takto podrobne, ale pre uistenie, najblizsie podam teda prehlad do 31.10.2009 za 3 Q?
Ociviste
20.08.09,12:12
no, pýtala si sa na zamestnanca, nie na zamestnávateľa a to je rozdiel


Vidis, takze v tomto bol problem. Ved som pisala, ze som asi zle polozila otazku. Nabuduce si budem musiet poriadne premysliet co napisat, aby som vedela vsetky info. Moja chyba. Na buduce budem vediet. Je za neuveritelne ze staci len par pismen k tomu, aby sa zmenil cely zmysel otazky.:) Nie som este taka zrucna, preto aj niekedy napisem blbost.
mzdarka renca
20.08.09,12:13
Vidis, takze v tomto bol problem. Ved som pisala, ze som asi zle polozila otazku. Nabuduce si budem musiet poriadne premysliet co napisat, aby som vedela vsetky info. Moja chyba. Na buduce budem vediet. Je za neuveritelne ze staci len par pismen k tomu, aby sa zmenil cely zmysel otazky.:) Nie som este taka zrucna, preto aj niekedy napisem blbost.

Si v pohode, aj my sme sa učili a učíme sa stále......;):)
Ociviste
20.08.09,12:19
Si v pohode, aj my sme sa učili a učíme sa stále......;):)


Dufam, ze mi z toho nepraskne hlava. Lebo dnes som teda zamestnala skoro celu cast mojho mozgu. :-). Ale snazim sa. Ked nieco neviem, hned sa dam na poradu a potom je to v pohode. Dufam, ze sa toho este vela naucim ale s predstihom. :D
Ociviste
20.08.09,12:28
A este jedna overujuca otazocka. Na ten prehlad uvediem aj tych dohodarov?
mzdarka renca
20.08.09,12:31
A este jedna overujuca otazocka. Na ten prehlad uvediem aj tych dohodarov?

Všetkých zamestnancov, či na prac. zmluvu, či na dohodu, jednoducho všetkých, ktorí majú príjem zo závislej činnosti.
Ociviste
20.08.09,12:33
Dakujem za vycerpavajuce odpovede. Uz mi zostava len vsetko do dorobit a uvidime co dalej. Prajem pekny zvysok dna :-) .
kuang
29.09.09,14:56
Chcem sa opytat ako je to v pripade, ze som konatelom s.r.o., zaroven dobrovolny platca ZP avsak neodvadzam ziadne odvody, pretoze oficialne nemam ziaden prijem a chcel by som uzavriet dohodu o pracovnej cinnosti. Vztahuju sa na mna nejake zvlastne obmedzenia?
Ak to dobre chapem mam narok na nezdanitelne minimum z dohody o pracovnej cinnosti a dalej odvadza sa uz len 0,8 UP a 0,25 GF?
Dakujem
evina
29.09.09,14:58
Chcem sa opytat ako je to v pripade, ze som konatelom s.r.o., zaroven dobrovolny platca ZP avsak neodvadzam ziadne odvody, pretoze oficialne nemam ziaden prijem a chcel by som uzavriet dohodu o pracovnej cinnosti. Vztahuju sa na mna nejake zvlastne obmedzenia?
Ak to dobre chapem mam narok na nezdanitelne minimum z dohody o pracovnej cinnosti a dalej odvadza sa uz len 0,8 UP a 0,25 GF?
Dakujem

Konateľ je povinný odvádzať do ZP aj z akejkoľvek dohody. Do SP platí čo píšeš, a na nezdaniteľné máš nárok po podpísaní Vyhlásenia.
VERONIKA6
29.09.09,16:53
Chcem sa opytat ako je to v pripade, ze som konatelom s.r.o., zaroven dobrovolny platca ZP avsak neodvadzam ziadne odvody, pretoze oficialne nemam ziaden prijem a chcel by som uzavriet dohodu o pracovnej cinnosti. Vztahuju sa na mna nejake zvlastne obmedzenia?
Ak to dobre chapem mam narok na nezdanitelne minimum z dohody o pracovnej cinnosti a dalej odvadza sa uz len 0,8 UP a 0,25 GF?
Dakujem
Z dohody o pracovnej činnosti platí odvody do sociálnej poisťovne iba zamestnávateĺ a to tak ako píšeš, ÚP - 0,8 %, GP-0,25%. Keď podpíše Vyhlásenie k dani, tak je nárok na odpočítatelnú položku, prípadne daňový bonus. Do zdravotnej poisťovne odvod z dohody o pracovnej činnosti nejde.
mafiporada
15.10.09,06:44
Dobry den, na temu odvody z dohody o pracovnej cinnosti je tu popisane kadeco, ale poradi mi ako je to u vysluhoveho dochodcu policajta /58/, ktory uz nikde nepracuje a chcel by uzatvorit dohodu o pracovnej cinnosti ? Co je povinny odvadzat, ako je to s nejakym danovym bonusom, treba nejake danove priznanie na konci roka robit, je to obmedzene vyskou odmeny /cca 500 € mes/?? Ake doklady je povinny predlozit zamesnavatelovi, co by malo byt obsahom dohody o PČ, uzatvara sa len na dobu urcitu? trebars do konca roka potom sa moze zase na dalsi rok obnovit?? Co je povinnostou zamestnavatela a co je mojou povinnostou v tomto vztahu. Dakujem
veronikasad
15.10.09,07:53
Dobry den, na temu odvody z dohody o pracovnej cinnosti je tu popisane kadeco, ale poradi mi ako je to u vysluhoveho dochodcu policajta /58/, ktory uz nikde nepracuje a chcel by uzatvorit dohodu o pracovnej cinnosti ? Co je povinny odvadzat, ako je to s nejakym danovym bonusom, treba nejake danove priznanie na konci roka robit, je to obmedzene vyskou odmeny /cca 500 € mes/?? Ake doklady je povinny predlozit zamesnavatelovi, co by malo byt obsahom dohody o PČ, uzatvara sa len na dobu urcitu? trebars do konca roka potom sa moze zase na dalsi rok obnovit?? Co je povinnostou zamestnavatela a co je mojou povinnostou v tomto vztahu. Dakujem
Výška odmeny nie je obmedzená, výsluhový dôchodca nemá nárok na nezd.časť základu dane. Ak má nezaopatrené dieťa, má nárok na daňový bonus (ale ty si zrejme pletieš nezd.časť základu dane s daňovým bonusom). Príjem do 5000sk/prepoč. na EUR je zdaňovaný zrážkovou daňou, príjem nad 5000sk/prepoč. na EUR je zdaňovaný preddavkovou daňou.
Ak jeho ročný príjem nepresiahne 1/2 ročnej nezdanitelnej časti základu dane a podá si DP do 31.3.10, DU mu zrazenú daň vráti.
mafiporada
15.10.09,10:52
Výška odmeny nie je obmedzená, výsluhový dôchodca nemá nárok na nezd.časť základu dane. Ak má nezaopatrené dieťa, má nárok na daňový bonus (ale ty si zrejme pletieš nezd.časť základu dane s daňovým bonusom). Príjem do 5000sk/prepoč. na EUR je zdaňovaný zrážkovou daňou, príjem nad 5000sk/prepoč. na EUR je zdaňovaný preddavkovou daňou.
Ak jeho ročný príjem nepresiahne 1/2 ročnej nezdanitelnej časti základu dane a podá si DP do 31.3.10, DU mu zrazenú daň vráti.


Dakujem za odpoved, zial velmi som nepochopil ..."príjem nad 5000sk/prepoč. na EUR je zdaňovaný preddavkovou daňou.
Ak jeho ročný príjem nepresiahne 1/2 ročnej nezdanitelnej časti základu dane a podá si DP do 31.3.10, DU mu zrazenú daň vráti ".....s danovymi priznaniami skusenosti nemam ziadne, skuste mi to vysvetlit na prikl. /dochodok mam napr. 500 €/mes a dohoda o PČ by zacala plynut tento mesiac na sumu 500 €/.Cize rocny prijem by bol 12x500 + 3x500 = 7500€/rok. Danove priznanie robim len na sumu 3x500= 1500€ .....a?
jankasm
15.10.09,11:18
Dakujem za odpoved, zial velmi som nepochopil ..."príjem nad 5000sk/prepoč. na EUR je zdaňovaný preddavkovou daňou.
Ak jeho ročný príjem nepresiahne 1/2 ročnej nezdanitelnej časti základu dane a podá si DP do 31.3.10, DU mu zrazenú daň vráti ".....s danovymi priznaniami skusenosti nemam ziadne, skuste mi to vysvetlit na prikl. /dochodok mam napr. 500 €/mes a dohoda o PČ by zacala plynut tento mesiac na sumu 500 €/.Cize rocny prijem by bol 12x500 + 3x500 = 7500€/rok. Danove priznanie robim len na sumu 3x500= 1500€ .....a?

No urobíš daňové priznanie ako dôchodca, v ňom priznáš príjem 1500€. No a keď sa dostaneš na riadok neviem presne ktorý, kde sa píše výška dane, alebo tak nejak, tak vo vysvetlivkách nájdeš, že u dôchodcu, keďže jeho príjem bol nižší ako 1/2 ročnej nezdaniteľnej časti základu dane je nulová daňová povinnosť. A teda tá zaplatená daň čo mu strhli z dohody je vlastne jeho preplatok, keďže mal zaplatiť na dani nulu. :cool:
Čiže jeho zrazená daň bude suma, ktorú mu skutočne z dohody zrazili, no ale jeho daňová povinnosť bude nula, teda výsledkom DP bude mínusová daň /1500€ bz to bolo -285€. To je jeho preplatok, ktorý mu DÚ vráti.

Ešte doplním, že takto to funguje pokiaľ je dôchodcom celý rok.
mafiporada
19.10.09,05:20
Ok, dakujem...a ako by to bolo, ak by namiesto vysluhoveho dochodcu bol zamestnany na dohodu o pracovnej činnosti student vysokoskolak?? Platia tie iste podmienky?
mzdarka renca
19.10.09,05:27
Ok, dakujem...a ako by to bolo, ak by namiesto vysluhoveho dochodcu bol zamestnany na dohodu o pracovnej činnosti student vysokoskolak?? Platia tie iste podmienky?

študent VŠ má nárok na NČZD. To je rozdiel medzi výsl. dôchodcom a študentom VŠ.
TSMG
23.10.09,07:52
Som dobrovoľne nezamestnaná - samoplatca do zdravotnej poisťovne. Zamestnali ma na dohodu o prac. činnosti na tri mesiace. Moja otázka je, že prečo mi povedal zamestnávateľ, že preddavkovú daň musím platiť - z príjmu - keď ano akým spôsobom? Na daňový úrad??? Nerozumiem tomu prečo mi to nezrazia z príjmu na konci mesiaca?
VERONIKA6
23.10.09,07:53
Som dobrovoľne nezamestnaná - samoplatca do zdravotnej poisťovne. Zamestnali ma na dohodu o prac. činnosti na tri mesiace. Moja otázka je, že prečo mi povedal zamestnávateľ, že preddavkovú daň musím platiť - z príjmu - keď ano akým spôsobom? Na daňový úrad??? Nerozumiem tomu prečo mi to nezrazia z príjmu na konci mesiaca?
Preddavkovú daň Ti bude zrážať zamestnávateľ a aj odvádzať.
mzdarka renca
23.10.09,07:55
Som dobrovoľne nezamestnaná - samoplatca do zdravotnej poisťovne. Zamestnali ma na dohodu o prac. činnosti na tri mesiace. Moja otázka je, že prečo mi povedal zamestnávateľ, že preddavkovú daň musím platiť - z príjmu - keď ano akým spôsobom? Na daňový úrad??? Nerozumiem tomu prečo mi to nezrazia z príjmu na konci mesiaca?

platíš preddavkovú daň prostredníctvom zamestnávateľa, t.z., že on ti vyplatí odmenu zníženú o zrazenú daň, ktorú on uhradí daňovému úradu.
Ejo
02.11.09,11:43
Pri dohode platí odvody do SP iba zamestnávateĺ, je mi jasné. Ale chcem sa spýtať, či je dajaký limit pre dohodára, kedy musí platiť do ZP?
Iwett
02.11.09,12:15
Pri dohode platí odvody do SP iba zamestnávateĺ, je mi jasné. Ale chcem sa spýtať, či je dajaký limit pre dohodára, kedy musí platiť do ZP?
z dohôd sa zdravotné poistenie neplatí