Stani3
18.09.07,12:18
Dobrý deň, mám zamestnankyňu v obchode, ktorá keď si zmyslí, tak sa hodí na PN tak na týždeň, a väčšinou vtedy, keď je viac potrebná ako inokedy.
Mám právo ako zamestnávateľ ísť k nej domov na kontrolu počas PN, či je doma a naozaj je chorá, a ak doma nie je, mám právo na okamžitú výpoveď , alebo jej len nevyplatím PN?
A čo v tom prípade, že telefonicky nahlási že je chorá, a papier o PN mi pošle až po týždni? Musím jej v tom prípade vyplatiť PN ?
Ďakujem za odpoveď.
Ondrejková
18.09.07,10:24
No takýchto zamestnancov som mala aj ja. Áno zamestnávateľ má právo počas prvých desiatich dní na kontrolu svojho zamestnanca počas PN veď nakoniec tých prvých 10 dní platí on nie?
A tak isto má právo aj soc. poisťovňa právo na kontrolu počas ostatných dní PN.
Stani3
18.09.07,10:26
Len neviem, či mám právo na okamžitú výpoveď alebo na nevyplatenie PN.
Orsz
18.09.07,10:28
Dobrý deň, mám zamestnankyňu v obchode, ktorá keď si zmyslí, tak sa hodí na PN tak na týždeň, a väčšinou vtedy, keď je viac potrebná ako inokedy.
Mám právo ako zamestnávateľ ísť k nej domov na kontrolu počas PN, či je doma a naozaj je chorá, a ak doma nie je, mám právo na okamžitú výpoveď , alebo jej len nevyplatím PN?
A čo v tom prípade, že telefonicky nahlási že je chorá, a papier o PN mi pošle až po týždni? Musím jej v tom prípade vyplatiť PN ?
Ďakujem za odpoveď.

Je to hodnotené ako porušenie liečebného režimu, a z tohto titulu, nemá nárok na náhradu príjmu za nemoc od zamestnávateľa, čo sa následne uvedie aj v prípade ak PN pekračuje 10 dní, a podáva sa ďalej na SP - berie to na vedomie aj SP, a nemocenské dávky jej nevyplatí.
DanielaSL
18.09.07,10:30
Právo na okamžitú výpoveď by si mala vtedy , keby si mala pracovný poriadok v ktorom by bolo definované, čo je pre teba ako zamestnávateľa hrubé porušenie pracovnej disciplíny. PN môže byť krátená , nie však vôbec nevyplatená.
Orsz
18.09.07,10:30
Len neviem, či mám právo na okamžitú výpoveď alebo na nevyplatenie PN.


Skôr nevyplatenie PN, s výpoveďou je to zložitejšie.
Orsz
18.09.07,10:32
Právo na okamžitú výpoveď by si mala vtedy , keby si mala pracovný poriadok v ktorom by bolo definované, čo je pre teba ako zamestnávateľa hrubé porušenie pracovnej disciplíny. PN môže byť krátená , nie však vôbec nevyplatená.

Nesúhlasím, pokiaľ je podozrenie na zneužívanie PN-ky od prvého dňa - nevyplatí sa nič.
DanielaSL
18.09.07,10:33
Nie som si istá, ale mám dojem, že právo na zhodnotenie či daná osoba porušuje liečebný poriadok má len kontrola zo SP.
Orsz
18.09.07,10:39
Nie som si istá, ale mám dojem, že právo na zhodnotenie či daná osoba porušuje liečebný poriadok má len kontrola zo SP.


Rovnaké právo má aj zamestnávateľ - je na to kolonka na doklade PN aj pre zamestnávateľa, teda v časti IIa., zo zadnej strany - zníženie sumy náhrady príjmu pri DNP, a porušenie liečebného režimu od ...do.....
Prue
18.09.07,10:52
Nie som si istá, ale mám dojem, že právo na zhodnotenie či daná osoba porušuje liečebný poriadok má len kontrola zo SP.

Od 1. augusta 2007 vykonáva kontroly dodržiavania liečebného režimu zamestnancov počas práceneschopnosti len Sociálna poisťovňa.



Teda aj v čase od prvého do desiateho dňa, keď mu príjem nahrádza zamestnávateľ. Ministerstvo práce navrhlo zmenu pre to, že zamestnávateľ "nie vždy vedel posúdiť, či došlo k porušeniu liečebného režimu".
Zamestnávateľ po novom môže skontrolovať iba to, či sa jeho práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste, ktoré si určil so súhlasom lekára.
Treba poslať písomnú žiadosť na odbor kontroly, podľa bydliska zamestnanca a sociálna poisťovňa vykoná kontrolu.
DanielaSL
18.09.07,11:00
Áno presne toto sa mi zdalo, že sa vlani zmenilo... len som si nebola na 100% istá.
Stani3
18.09.07,11:02
Tak napríklad pôjdem k zamestnancovi, a nezdržuje sa na adrese napísanej na PN.
Dám podnet na SP a čo spravia, keď vyšlú kontrolu a ona na adrese bude.
A to sa môže beztrestne dávať na PN na 5 dní, veď kým dám podnet na sociálnu poisťovňu a oni prídu, dovtedy môže PN aj ukončiť.
Zamestnávateľ nemá žiadne práva ? Len mám platiť a trpieť jej to ?
Veď kvôli tomu že je často chorá jej výpoveď dať nemôžem. Tak čo môžem robiť ?
ajobs
18.09.07,12:40
Od 1. augusta 2007 vykonáva kontroly dodržiavania liečebného režimu zamestnancov počas práceneschopnosti len Sociálna poisťovňa.



Teda aj v čase od prvého do desiateho dňa, keď mu príjem nahrádza zamestnávateľ. Ministerstvo práce navrhlo zmenu pre to, že zamestnávateľ "nie vždy vedel posúdiť, či došlo k porušeniu liečebného režimu".
Zamestnávateľ po novom môže skontrolovať iba to, či sa jeho práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste, ktoré si určil so súhlasom lekára.
Treba poslať písomnú žiadosť na odbor kontroly, podľa bydliska zamestnanca a sociálna poisťovňa vykoná kontrolu.

Opravujem - od 1.augusta 2006.....
ajobs
18.09.07,12:41
Tak napríklad pôjdem k zamestnancovi, a nezdržuje sa na adrese napísanej na PN.
Dám podnet na SP a čo spravia, keď vyšlú kontrolu a ona na adrese bude.
A to sa môže beztrestne dávať na PN na 5 dní, veď kým dám podnet na sociálnu poisťovňu a oni prídu, dovtedy môže PN aj ukončiť.
Zamestnávateľ nemá žiadne práva ? Len mám platiť a trpieť jej to ?
Veď kvôli tomu že je často chorá jej výpoveď dať nemôžem. Tak čo môžem robiť ?


Surovo povedané - treba ju vyhodiť, nie však vtedy, keď je na PN - dôvod sa myslím vždy nájde. Alebo ukončiť PP dohodou - to je najelegantnejšie.
Orsz
18.09.07,17:37
No drahí moji kolegovia, zase niečo nové pre mňa, a je to fakt nepríjemné, že zamestnávateľ je zase v tej nevýhodnej situácii - keď to tak vidím, tak tú náhradu vlastne takémuto nepodarenému zamestnancovi musí vyplatiť v každom prípade. No je to na zamyslenie - a nestotožňujem sa s tým - takže táto informácia išlo mimo mňa.
Ďakujem za info.
adam
03.07.08,15:33
Ako by Ste postupovali v takomto prípade. Zamestnankyňa má nastúpiť po troch rokoch MD do zamestnania. Zamestnávateľ nevedel presný dátum jej nástupu, pretože pred nástupom na MD aj marodila, preto jej poslal list, aby mu oznámila presný dátup nástupu, prípadne ak nechce naďalej u neho pracovať, požiadala o rozviazanie PP. Avšak zamestnávateľ žiadnu odpoveď nedostal. 30.6.2008 jej manžel doručil Potvrdenie o DPN. PN trvá od 24.6.2008 a tento deň mal byť vlastne i dňom nástupu po MD. Zamestnanec je povinný potvrdenie doručiť do troch dní, alebo aspoň mu oznámiť, že je PN. Môže zamestnávateľ takúto PN spochybniť a nevyplatiť ju? Po skončení PN chce rozviazať pracovný pomer, takže táto PN je pravdepodobne len nahraná. Ďakujem za akúkoľvek radu...