sebastian
21.02.05,22:14
UZ som preluskal asi vacsinu tem ale takyto zaklad som nenasiel. Som SZCO a mam cca 20 vystavenych a zopar priajtych faktur plus cca 200 blockov ktore zahrnuju cestovne listky, MHD, drobne vydaje. Blocky som zoradil po mesiacoch a ako tak v kazdom mesiaci aj po dni a pripevnil na A4-ky. Dalej mam vypisy z banky. kazdu polozku co sa objavila platba ci prijem som zaevidoval do Alfy. Potrebujem tam ale dat aj tie blocky. Ako? Staci dat vydaj z pokladne povedzme na tyzdenne obdobie popripade na kazdu A4 blockov? Evidovat kazdu osobitne mi nedava zmysel hlavne ked su to blocky za MHD. Dalej vsetky vystavene faktury zoradim na jedno miesto podla casu a co este dalej potrebujem? Prijate faktury ako niektory nakup komponentov do pocitaca a faktury za telefom idu do extra sanonu alebo mozu byt pri blockoch? Poradte prosim
babenko1
21.02.05,21:27
Jaaaj... ty si to trošku predstavuješ ako hurvínek válku.. ale asi takto.. existuje nejaký zákon o účtovníctve a postupy vedenia účtovníctva v jednoduchom účtovníctve. A podľa toho by si sa mal riadiť.
A teraz niečo k tomu tvojmu účtu: Faktúry si eviduj zvlášť, v alfe máš na to knihu pohľadávok a záväzkov. Všetko, čo si platil v hotovosti, musíš evidovať cez pokladňu výdaj. K tým bločkom - lístky MHD... tie by som účtovala raz za mesiac. Nákup tých komponentov tak, ako si ich nakupoval... podľa dátumu, faktúry za telefón.. pravdepodobne myslíš mobil.. zaeviduj do knihy záväzkov a potom následne ich úhrady podľa toho, ako si to platil. ak to bolo v hotovosti, tak pokladňa výdaj, ak cez banku, tak na základe výpisu z banky. Pokladničné doklady si nemusíš vypisovať, alfa ti ich vytlačí a k tomu pripneš bločky a založíš do šanóniku pokladňa
zuso
21.02.05,21:34
No ja som sa chcela opýtať na tie P a VPD. Nemusím to v alfe vypisovať, myslím toho komu som to vyplatila?
Stačí keď to vytlačím prázdne, len môj výdaj, a pripnem k tomu bloček? Lebo sa mi tam nechce vypisovať každú firmu - obchod, kde sa niečo kupovalo.
sebastian
21.02.05,21:38
Aj platby napriklad za vedenie uctu maju byt v knihe zavazkov?
zuso
21.02.05,21:44
Nie to je výdaj z BÚ. Do knihy záväzkov dávam došlé faktúry a záväzky voči soc. poisťovni.
sebastian
21.02.05,21:51
Tak este raz. V tej knihe zavezkov co vlastne ma byt. Platby ktore vykonam cez bankovy ucet nie alebo ano? Napriklad dojde mi faktura na mobil ale zaplatim prevodom. Mam tu fakturu dat aj do zavazkov? Ak nakupim tovar na fakturu tak tiez to tam pojde? A pojdu tam aj blocky?
Paula
21.02.05,21:51
Súhlasím. V hotovosti zaúčtujem podľa dátumu úhrady platby za faktúry , platby poistného, výplaty miezd a iné platby, ktoré sú svojim spôsobom špecifické, inak ostatné výdavky zaúčtujem v posledný deň mesiaca podľa druhu zápisom : Spotrebný materiál za 1/05, PHM za 1/05, poštové poplatky za 1/05, kolky za 1/05... a pripnem k výdajovému dokladu spomínanú A4 s nalepenými bločkami. Ešte mi tento spôsob kontrola nikdy nenamietala.
babenko1
22.02.05,07:25
Tak este raz. V tej knihe zavezkov co vlastne ma byt. Platby ktore vykonam cez bankovy ucet nie alebo ano? Napriklad dojde mi faktura na mobil ale zaplatim prevodom. Mam tu fakturu dat aj do zavazkov? Ak nakupim tovar na fakturu tak tiez to tam pojde? A pojdu tam aj blocky?cez bankový účet dávaš úhrady faktúr... dáš si výdaj banka, do kodu určenia dáš 26-prevádzková réžia, vedľa sumy je F7- to sa dostaneš do knihy záväzkov, nájdeš si faktúru za mobil, klikneš..uhradiť záväzok a máš to uhradené..Bločky nemajú dôvod byť v knihe záväzkov.. tie si uhrádzal v hotovosti.. tie budeš evidovať len cez pokladňu výdaj...
allicie
01.03.05,20:24
Tak este raz. V tej knihe zavezkov co vlastne ma byt. Platby ktore vykonam cez bankovy ucet nie alebo ano? Napriklad dojde mi faktura na mobil ale zaplatim prevodom. Mam tu fakturu dat aj do zavazkov? Ak nakupim tovar na fakturu tak tiez to tam pojde? A pojdu tam aj blocky?
Máš v tom poriadny chaos. Radšej pusti nejaký groš a daj si to spraviť niekomu, kto to vie.
To je môj názor.
alica
ondrejvla
01.03.05,20:36
Máš v tom poriadny chaos. Radšej pusti nejaký groš a daj si to spraviť niekomu, kto to vie.
To je môj názor.
alicaSúhlasím s Alicou, ja keď nerozumiem krajčírine, tak si kabát kúpim, alebo si ho dám ušiť. Keď tomu nerozumieš, tak si buď naštuduj zákon o účtovníctve, absolvuj školenia, alebo jednoducho si to daj niekomu urobiť, s tým, že zodpovednosť za správnosť zaúčtovania preberá ten, kto účtuje. Ty zodpovedáš len za to, čo si dáš do výdajov a čo do príjmov. A čo sa týka cest. lístkov MHD, riešila by som to sumárom za týždeň, vypísala si k tomu v exceli cesty, nalepila lístky a vypísala jedným VPD z pokladne. Ak ti už toto nie je jasné, tak fakt radšej zahoď trochu z lakomosti a daj si to urobiť odborníkovi.