Mária hrušková
18.09.07,13:18
dobrý den,už mi Porada pomohla veľakrát a chcela by som poprosiť teraz o radu:
v Roku 2005 fyzická osoba-SZČO vlastník nehnuteľností, účtujúci v podvojnom účtovníctve predala zo svojho majetku kúpnou zmluvou časť nehnuteností pozemok a výrobné haly. Kúpna zmluva bola podpísana v roku 2005. Kedy je povinnosť priznať príjem z predaja nehnuteľného majetku:po vykonaní vkladu na Katastri,alebo po úhrade kúpnej ceny.Dakuje.
Vladimír Ozimý
18.09.07,11:27
podľa mňa dňom predaja to jest podpisom kúpnej zmluvy.
wierdo
18.09.07,11:31
podľa mňa dňom predaja to jest podpisom kúpnej zmluvy.
...pokial v zmluve nie je iné ustanovenie o tom, kedy zmluva nadobúda platnosť a účinnosť.
Mária hrušková
18.09.07,12:00
danový poradca tvrdí,že až po uhradení kúpnej ceny,aj ked je to kupované od spoločnosti,ktorá má podvojné účtovníctvo
Mária hrušková
18.09.07,12:02
Nikto viac?
Johanka
18.09.07,12:53
dobrý den,už mi Porada pomohla veľakrát a chcela by som poprosiť teraz o radu:
v Roku 2005 fyzická osoba-SZČO vlastník nehnuteľností, účtujúci v podvojnom účtovníctve predala zo svojho majetku kúpnou zmluvou časť nehnuteností pozemok a výrobné haly. Kúpna zmluva bola podpísana v roku 2005. Kedy je povinnosť priznať príjem z predaja nehnuteľného majetku:po vykonaní vkladu na Katastri,alebo po úhrade kúpnej ceny.Dakuje.
V PÚ účtujeme o výnosoch a zdaňujeme výnosy, nie príjmy. Kúpnu zmluvu zaúčtuješ na výnosový účet ....


danový poradca tvrdí,že až po uhradení kúpnej ceny,aj ked je to kupované od spoločnosti,ktorá má podvojné účtovníctvo
Tomuto vôbec nerozumiem.
AlenkaTruchla
18.09.07,13:30
Tiež si myslim,že dňom uhrady peňažnej čiastky za nehnuteľnosť..
Johanka
18.09.07,13:42
dobrý den,už mi Porada pomohla veľakrát a chcela by som poprosiť teraz o radu:
v Roku 2005 fyzická osoba-SZČO vlastník nehnuteľností, účtujúci v podvojnom účtovníctve predala zo svojho majetku kúpnou zmluvou časť nehnuteností pozemok a výrobné haly. Kúpna zmluva bola podpísana v roku 2005. Kedy je povinnosť priznať príjem z predaja nehnuteľného majetku:po vykonaní vkladu na Katastri,alebo po úhrade kúpnej ceny.Dakuje.


§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane



(1) Pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty sa vychádza
a) u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo u daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo ods. 11, z rozdielu medzi príjmami a výdavkami,
b) u daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva1) z výsledku hospodárenia.

Súčasťou výsledku hospodárenia je aj výnos z predaja dlhodobého hmotného majetku Ú641. Účtovným nákladom je účtovná zostatková cena Ú541. Daňovým výdavkom je daňová zostatková cena .
Mária hrušková
19.09.07,06:05
to je samozrejmé,že ide o výnosy, to som písala v rýchlosti, ale sú tu dva názory:zaučotvať kúpnu zmluvu,alebo odaniť až po prijatí úhrady za nehnuteľnosť?
Alena Šimová
19.09.07,09:04
Kúpnu zmluvu treba hneď zaúčtovať a zdaniť,nie až pri prijatí úhrady za nehnuteľnosť.
Johanka
19.09.07,11:03
to je samozrejmé,že ide o výnosy, to som písala v rýchlosti, ale sú tu dva názory:zaučotvať kúpnu zmluvu,alebo odaniť až po prijatí úhrady za nehnuteľnosť?
Myslím, že som napísala dosť dôvodov, prečo úhrada nemá nič zo zdaňovaním .