vinea
18.09.07,15:07
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť s niekým ohľadom jedného takeho menšieho problému.
1-Je možné zamestnankyni, ktorá je zamestnaná v štátnej správe preplatit náhradu so štúdium na vysokej škole ? Patrí jej náhrada za poskytnuté dni volna?
2-po ukončení VŠ je možné ju preradiť do vyššej platovej triedy, keď jej doterajšie pracovné zaradenie nevyžaduje VŠ.?

Ďakujem za vysvetlenie
007gituska
18.09.07,14:33
je potrebné si vyjasniť:
1. odkedy pracuje v štátnej správe
2. začala študovať pred prijatím zákona o štátnej službe?
3. do akej platovej triedy je zaradená a čo je náplňou jej práce.
až potom možno odpovedať
vinea
19.09.07,05:18
1- pracuje 4 roky v ŠŠ, vlastne VS.
2- začala najprv pracovat, a potom studovat. uz studuje 2 rok
3-plat.trieda 8 , funkcia: odborný referent.Jej pracovná pozícia nevyzaduje Vysoku školu. Je odmenovana podla zákona Odmenovania pracovnikov vo verejnom zaujme.
vinea
19.09.07,08:32
1- pracuje 4 roky v ŠŠ, vlastne VS.
2- začala najprv pracovat, a potom studovat. uz studuje 2 rok
3-plat.trieda 8 , funkcia: odborný referent.Jej pracovná pozícia nevyzaduje Vysoku školu. Je odmenovana podla zákona Odmenovania pracovnikov vo verejnom zaujme.
007gituska
19.09.07,10:14
podľa zákona o službe vo verejnom záujme - nemá nárok. je to v tom prípade, keby bolo vypísané výberové konanie na obsadenie miesta. vtedy musí organizácia na obsadzované miesto prijať hotového človeka.
lenže je potrebné skúmať stav, ktorý bol pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona. prechodné ustanovenia tam totiž upravovali možnosť, že keď vykonávala prácu, na ktorú sa podľa nového zákona požaduje VŠ vzdelanie, mohla začať študovať do 5 rokov a do 10 rokov ukončiť.
na správnu odpoveď je potrebné mať viac informácií, ku ktorým pravdepodobne nemáte prístup ani vy.
denis6
21.09.07,05:32
Nie je to celkom tak, že zamestnávateľ jej neposkytne finančnú náhradu pri štúdiu. Najprv ti doporučujem rozhovor so zametnávateľom, pokiaľ bude súhlasiť a bude chcieť využiť tvoje vyššie vzdelanie, je potrebné uzavrieť dohodu o zvyšovaní kvalifikáci podľa zákonníka práce. Ale upozorňujem ťa na jednu vec, nielen od sa k niečomu zaviaže, ale aj ty budeš mať nejakú povinnosť, t.j. pokiaľ ti bude poskytovať platené študijné voľno, teba zaviaže aby si po ukončení štúdija bola ešte niekoľko rokov zamestnaná u neho, inak budeš musieť zaplatiť akúsi pokutu, ktorú si dohodnete v vo vyššie uvedenej dohode.
mzdarka renca
23.10.09,07:12
Potrebujem sa s Vami poradiť, máme zamestnanca, ktorý pracuje na takom úseku, kde by mal ovládať cudzí jazyk. Pracuje u nás už 13 rokov a žiada teraz od zamestnávateľa preplatiť kurz AJ na jeden školský rok (podotýkam, že si ho doteraz platil sám 6 rokov), a tiež chcem podotknúť, že ho zamestnávateľ na kurz neposielal, že je to jeho vlastná iniciatíva.

Zamestnanec argumentuje tým, že aj mne, ako mzdovej účtovníčky zamestnávateľ prepláca semináre. Ja som sa zamestnancovi snažila vysvetliť, že ja pre danú prácu mám potrebnú kvalifikáciu a na semináre chodím preto, lebo sa veľmi často menia zákony a pravidlá v mojej práci.

Moja otázka znie, ako mám tomu zamestnancovi vysvetliť, aby to pochopil, že je to rozdiel? Už mi totiž došli argumenty, lebo zamestnanec nevidí, alebo nechce vidieť rozdiel.

Ďakujem za vaše reakcie a názory.
mzdarka renca
23.10.09,10:47
Potrebujem sa s Vami poradiť, máme zamestnanca, ktorý pracuje na takom úseku, kde by mal ovládať cudzí jazyk. Pracuje u nás už 13 rokov a žiada teraz od zamestnávateľa preplatiť kurz AJ na jeden školský rok (podotýkam, že si ho doteraz platil sám 6 rokov), a tiež chcem podotknúť, že ho zamestnávateľ na kurz neposielal, že je to jeho vlastná iniciatíva.

Zamestnanec argumentuje tým, že aj mne, ako mzdovej účtovníčky zamestnávateľ prepláca semináre. Ja som sa zamestnancovi snažila vysvetliť, že ja pre danú prácu mám potrebnú kvalifikáciu a na semináre chodím preto, lebo sa veľmi často menia zákony a pravidlá v mojej práci.

Moja otázka znie, ako mám tomu zamestnancovi vysvetliť, aby to pochopil, že je to rozdiel? Už mi totiž došli argumenty, lebo zamestnanec nevidí, alebo nechce vidieť rozdiel.

Ďakujem za vaše reakcie a názory.

Odpoviem si sama a napíšem zamestnancovi list v podobnom znení.

Vzhľadom na to, že v rozpočte zamestnávateľa sú prostriedky len na nevyhnutné školenia a semináre zamestnancov, ktorých povaha práce je závislá od legislatívnych zmien, s ľútosťou Vám oznamujeme, že na Váš rekvalifikačný kurz AJ Vám neprispejeme.
Taktiež Vám oznamujeme, že napr. mzdovej účtovníčke nebol hradený "kurz mzdovej účtovníčky", ale iba semináre a školenia, ktoré boli zamerané na zmeny v zákonoch, t.z., že v žiadnom prípade nešlo o rekvalifikačný kurz.

Myslíte, že by to tak mohlo byť?
Nutricia
23.10.09,11:35
treba mu vysvetlit aký je rozdiel medzi prehlbovaním a zvyšovaním kvalifikácie.Má ten Váš zamestnanec argumenty, prečo by mu mal zamestnávatel preplatit angličtinu?ved ked ho prijímal na danú pozíciu tak ho prijal preto lebo vie angličtinu,ktorá je potrebná na výkon danej pozície.
Krtko
24.10.09,20:54
Zamestnanec s.r.o. sa prihlásil so súhlasom zamestnávateľa na doplnkové štúdium. Môže toto štúdium hradiť priamo s.r.o. - to znamená, že akreditovaná firma pre toto štúdium ho priamo fakturuje s.r.o.čke?
Ako by to bolo, keby študujúcim bol konateľ, ktorý nie je zamestnancom s.r.o.
Krtko
24.10.09,21:04
;)Zamestnanec s.r.o. sa prihlásil so súhlasom zamestnávateľa na doplnkové štúdium. Môže toto štúdium hradiť priamo s.r.o. - to znamená, že akreditovaná firma pre toto štúdium ho priamo fakturuje s.r.o.čke?
;)Ako by to bolo, keby študujúcim bol konateľ, ktorý nie je zamestnancom s.r.o.
Krtko
25.10.09,19:57
;)Zamestnanec s.r.o. sa prihlásil so súhlasom zamestnávateľa na doplnkové štúdium. Môže toto štúdium hradiť priamo s.r.o. - to znamená, že akreditovaná firma pre toto štúdium ho priamo fakturuje s.r.o.čke?
;)Ako by to bolo, keby študujúcim bol konateľ, ktorý nie je zamestnancom s.r.o.

Prosím, nejako neviem nič k tomu nájsť ani tu ani v ZP....