zuzik29
18.09.07,15:40
Ahojte
prosim o radu, som zacinajuci zivnostnik a chcem si viest uctovnictvo sama, mam sice ekonomicku skolu, ale ziadne skusenosti. V mesiaci september som posledny krat dostala rodicovsky prispevok za mesiac august. na ucet mi prisiel 15/9 a zivnost mi zacala 13/9. Ako to zauctujem?
Ked zacinam podnikat napr. k 13/9 a k tomu datumu mam na ucte zostatok 5,000 sk zauctujem to ako? Nejako mi to na tej materskej vsetko vyprchalo:)
Este otazka ohladom osobnej spotreby , ak vyberam z pokladne, staci len vypisat VPD? Dakujem za ochotu.
vikinka
18.09.07,13:46
Rodičovský príspevok je príjem neovplyvňujúci základ dane,výber na osobnú spotrebu-ak sa vyberá z pokladne tak ako výdaj z pokladne na VPD-výdaj neovplyvňujúci základ dane.Ak si založila účet na podnikanie a zostatok na účte máš 5 000,-tak asi to bol vklad z pokladne a ten zaúčtuješ cez priebežné položky.Zosatok na BÚ sa neúčtuje,prejaví sa vo výkaze MZ na konci roku.
mikaan
19.09.07,05:17
Vklad na BÚ je možné v tomto prípade účtovať priamo v položke "osobný vklad podnikateľa". Robím to aj pri "výbere pre osobnú spotrebu" -priamo z účtu, vynechávam pokladňu a samozrejme aj priebežné položky. Je to menej prácne.
ekopo
19.09.07,05:33
Vklad na BÚ je možné v tomto prípade účtovať priamo v položke "osobný vklad podnikateľa". Robím to aj pri "výbere pre osobnú spotrebu" -priamo z účtu, vynechávam pokladňu a samozrejme aj priebežné položky. Je to menej prácne.
Samozrejme, že to tak môže byť, ale nedá mi opäť sa opýtať na jednu maličkosť. Ak sa realizuje vklad do podnikania, odzrkadlí sa to aj v knihe záväzkov? A pri výbere vkladu (nie výber na osobnú spotrebu) sa odzrkadlí výber v knihe záväzkov? Tieto účtovné a evidenčné operácie majú podľa mňa vplyv na správne vykazovanie stavu majetku (výkaz o MaZ).
Výdaj na osobnú spotrebu (ak je toľko peňazí) sa účtuje len v PD ako VNZD.
zuzik29
19.09.07,09:00
dakujem za odpovede, este sa chcem poradit, ze ak som do 13/9 pouzivala ucet ako osobny, a po 13 / ked som zacala podnikat/ ako podnikatelsky a mala som tam zostatok okolo 500 sk, ale na vypise nebude transakcia lebo to je zostatok na ucte. Dam to ako vklad podnikatela? Lebo vklad to nie je, len zostatok.
ekopo
19.09.07,09:03
Zaeviduj to jednoducho ako počiatočný stav bankového účtu
Zita5
19.09.07,09:07
dakujem za odpovede, este sa chcem poradit, ze ak som do 13/9 pouzivala ucet ako osobny, a po 13 / ked som zacala podnikat/ ako podnikatelsky a mala som tam zostatok okolo 500 sk, ale na vypise nebude transakcia lebo to je zostatok na ucte. Dam to ako vklad podnikatela? Lebo vklad to nie je, len zostatok.


mimotemy Pri tejto príležitosti len pripomínam , povinnosť nahlásiť BU na príslušný daňový úrad .Možno už to máte nahlásené ....
http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-1-4-2006-a.html#31
§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov
(6) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt povinný oznámiť svoje plné meno alebo názov, trvalý pobyt, miesto podnikania alebo sídlo, rodné číslo alebo identifikačné číslo organizácie, ako i údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, ako aj čísla všetkých účtov v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti. Ak daňový subjekt, ktorým je fyzická osoba, pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti uvedie niekoľko miest podnikania, je povinný vyznačiť, ktoré miesto podnikania je miestom, na ktoré sa majú doručovať písomnosti. Ďalej uvedie údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhov daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky, a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať. Právnická osoba uvedie tiež svoj štatutárny orgán a prípadne osoby, ktoré sú okrem tohto orgánu za ňu v daňových veciach oprávnené rokovať. Ak ide o daňový subjekt so sídlom v zahraničí, uvedie vždy svojho splnomocnenca v tuzemsku pre doručovanie, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak je so začatím činnosti spojená i povinnosť platiť preddavky na daň, uvedie údaje potrebné pre určenie týchto preddavkov.
ZuzkaOE
29.09.07,11:00
... ešte sa vrátim k tomu rodičovskému príspevku ...
Som SZČO, t.č. poberám aj rodičovský príspevok. Musím tento príspevok evidovať v peňažnom denníku?...
(doteraz som tak nerobila, tak nech to stihnem ešte napraviť ak je to nutné)...
Ďakujem za odpovede.
Rozalka
29.09.07,11:27
Rodičovský príspevok je príjem nepodliehajúci zdaneniu. Ak je pripísaný na účet podnikateľský, musíš tento príjem zaevidovať, inak by ti nesúhlasil skutočný stav účtu s účtovníctvom. Prečo neoddelíš "podnikateľské peniaze" od súkromných?
Rozalka
29.09.07,11:31
[quote=Zita5;532571]mimotemy Pri tejto príležitosti len pripomínam , povinnosť nahlásiť BU na príslušný daňový úrad .Možno už to máte nahlásené ....
http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-1-4-2006-a.html#31

Zitka5, keď si po dlhšom podnikaní otvorím účet v inej banke (prestala som byť spokojná s prvom), toto mám nahlásiť?
ZuzkaOE
29.09.07,11:36
Rodičovský príspevok je príjem nepodliehajúci zdaneniu. Ak je pripísaný na účet podnikateľský, musíš tento príjem zaevidovať, inak by ti nesúhlasil skutočný stav účtu s účtovníctvom. Prečo neoddelíš "podnikateľské peniaze" od súkromných?

Ja dostávam peniaze v hotovosti, takže mi nejdú cez účet. Len som ostala v šoku, že (zakladateľka tohot príspevku) si tieto peniaze v účtovníctve vedie. No ale nenapadlo ma, že jej môžu chodiť na účet, tak sa jej to tam musí zobraziť...
Aljok
29.09.07,15:31
[quote=Zita5;532571]mimotemy Pri tejto príležitosti len pripomínam , povinnosť nahlásiť BU na príslušný daňový úrad .Možno už to máte nahlásené ....
http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-1-4-2006-a.html#31

Zitka5, keď si po dlhšom podnikaní otvorím účet v inej banke (prestala som byť spokojná s prvom), toto mám nahlásiť?

Áno, nahlásiš zrušenie starého a založenie nového účtu.

Viď Zákon o správe daní a poplatkov
§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov

(6) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt povinný oznámiť svoje plné meno alebo názov, trvalý pobyt, miesto podnikania alebo sídlo, rodné číslo alebo identifikačné číslo organizácie, ako i údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, ako aj čísla všetkých účtov v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti. Ak daňový subjekt, ktorým je fyzická osoba, pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti uvedie niekoľko miest podnikania, je povinný vyznačiť, ktoré miesto podnikania je miestom, na ktoré sa majú doručovať písomnosti. Ďalej uvedie údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhov daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky, a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať. Právnická osoba uvedie tiež svoj štatutárny orgán a prípadne osoby, ktoré sú okrem tohto orgánu za ňu v daňových veciach oprávnené rokovať. Ak ide o daňový subjekt so sídlom v zahraničí, uvedie vždy svojho splnomocnenca v tuzemsku pre doručovanie, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak je so začatím činnosti spojená i povinnosť platiť preddavky na daň, uvedie údaje potrebné pre určenie týchto preddavkov.

(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odseku 1 až 6, najmä ak zanikne jeho daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do pätnástich dní odo dňa, kedy vznikli. Pri zrušení činnosti je daňový subjekt povinný vrátiť správcovi dane do pätnástich dní od jej zrušenia osvedčenie o registrácii.
tetrisss
29.09.07,15:50
Tiež si myslím, že súkromné peniaze, ktoré nevyplývajú z podnikania /napr. ten rodičovský príspevok/ nemajú čo hľadať na podnikateľskom účte a keď už, tak naozaj je to vklad podnikateľa a pri výbere je to vrátenie vkladu podnikateľa. Všetko sú to položky, ktoré neovplyňujú výsledok hospodárenia. Ale načo si komplikovať život? Inak vklad podnikateľa je záväzok, to jedno, že voči samej sebe.
zuzik29
29.09.07,16:09
aby ste mi rozumeli, ja moj ucet budem vyuzivat ako podnikatelsky, ale kedze rodicovsky prispevok ide mesiac pozadu, tak mi ten posledny prispevok prisiel az po nahlaseni zivnosti. Uz rodicovsky prispevok nepoberam.