sonka1
18.09.07,16:13
neni som si istá, či táto otázka bude správne zaradená, ale potrebujem radu.
V prípade, že zamestnávateľ neplatí odvody do SP, je pravda, že mi nikde neposkytnú pôžičku ani úver???
IVEB
18.09.07,15:04
Neviem , ale s týmto som sa nestretla. Banky nezaujíma , či Váš zamestnávateľ platí odvody alebo nie, Iné je to u SZČO , kde banky vyžadujú potvrdenia od daňového úradu , SP , že nemáte voči ním žiadne pozdlžnosti.
korduľa
18.09.07,15:10
ja som sa s tym stretla a neslo len o uver, ale aj leasing, splatkovy predaj a pod
sonka1
18.09.07,15:20
dakujem za odpovede, je to 1 : 1.
Mne to povedali v stavebnej, ------ pokiaľ skúmajú príjem, tak preverujú, v sociálke, či som zamestnaná, ak som vo firme - neplatičke, tak ma evidujú ako neplatiča, pretože nemám zaplatené odvody - som aj ja ako neplatič. Ale trestné oznámenie ževraj na mna podávať nebudú, lebo to vlastne nie je celkom moja dlhoba. ale aj tak mi nepožičajú.....
veronikasad
18.09.07,15:28
Zo stavebnej sporitelne si môžu na sociálke overiť len informáciu, či daný záujemca o úver je zamestnancom tej-či onej firmy. Určite im nikto nepopskytne informácie, či za neho zamestnávateľ odvádza odvody alebo nie.

Iná situácia by bola, keby žiadateľ o úver bol živnostník. Tu musí priniesť potvrdenie zo sociálky, že má vyrovnané záväzky.

--------
Veronika
Paula
18.09.07,15:40
Overovanie príjmu na SP pri poskytovaní pôžičiek sa robí najmä preto, že bankové ústavy už prišli na "finty" s nepravdivými údajmi o príjme zamestnanca , ktoré uvádza a potvrdzuje zamestnávateľ na tlačive - žiadosti o pôžičku. Poniektorí zamestnávatelia vyrábali aj falošné výplatné pásky (pokiaľ ich poskytovateľ pôžičky vyžadoval).
Či SP naozaj takéto informácie (o skutočných príjmoch žiadateľa o pôžičku)podáva, to veru neviem, nemám skúsenosť.
veronikasad
18.09.07,15:43
Overovanie príjmu na SP pri poskytovaní pôžičiek sa robí najmä preto, že bankové ústavy už prišli na "finty" s nepravdivými údajmi o príjme zamestnanca , ktoré uvádza a potvrdzuje zamestnávateľ na tlačive - žiadosti o pôžičku. Poniektorí zamestnávatelia vyrábali aj falošné výplatné pásky (pokiaľ ich poskytovateľ pôžičky vyžadoval).
Či SP takéto informácie (o skutočných príjmoch žiadateľa o pôžičku)podáva, to veru neviem, nemám skúsenosť.

Ak sociálna poisťovňa dá informáciu, tak o výške príjmu z mesačného výkazu a nie o tom, či zamestnávateľ odvody zaplatil.
Že sa robia "podvody" o ktorých píšeš, je všeobecne známe, preto si to SS overujú.

--------
Veronika
korduľa
18.09.07,15:45
socialka ma zoznam neplaticov, ak je tam firma, kde si zamestnana tak je to predsa jednoznacne
veronikasad
18.09.07,15:47
socialka ma zoznam neplaticov, ak je tam firma, kde si zamestnana tak je to predsa jednoznacne
S tým súhlasím, ale bavíme sa o poskytnutí pôžičky zamestnancovi a to s tým nemá nič spoločné.

-------
Veronika
yamasaki
18.09.07,16:16
Myslím, že je to tak, že pokiaľ pracuje človek vo firme, ktorá neplatí odvody, tak ho berú ako potencionálne rizikového, lebo firma asi nemá peniaze, môže skrachovať, človek zostane bez práce... Nikto Vám to do očí nepovie, ale mne sa to stalo a na sociálke povedia či je zamestnávateľ platič alebo neplatič skoro každému, síce to nedajú oficiálne, ale keď sa chodím napríklad pýtať kôli novým klientom, koľko majú nedoplatok, ak ho nevedia, tak sa mi ešte nestalo, aby mi to nepovedali, takže tak.
lubos.tinak
18.09.07,18:38
Banky si overujú nie len žiadateľa o úver, ale aj spoločnosť v ktorej je zamestnaný. Ak sa pri schvaľovaní zistí (v zozname neplatičov SP), že zamestnávateľ je dlžníkom v tejto inštitúcii, úver je zamietnutý. Tak ako písal yamasaki, pre banku je tento klient z dlhodobého hľadiska rizikový. Banka si vyhradzuje právo neoznámiť klientovi dôvod zamietnutia. Preto niektorý ľudia sú nahnevaný na banku viac ako na svojho zamestnávateľa,
duves
03.11.07,06:35
Myslím, že je to tak, že pokiaľ pracuje človek vo firme, ktorá neplatí odvody, tak ho berú ako potencionálne rizikového, lebo firma asi nemá peniaze, môže skrachovať, človek zostane bez práce... Nikto Vám to do očí nepovie, ale mne sa to stalo a na sociálke povedia či je zamestnávateľ platič alebo neplatič skoro každému, síce to nedajú oficiálne, ale keď sa chodím napríklad pýtať kôli novým klientom, koľko majú nedoplatok, ak ho nevedia, tak sa mi ešte nestalo, aby mi to nepovedali, takže tak.
Potvrdzujem, je to tak. Ludia si jednoducho musia dat pozor, kde sa zamestnavaju.

http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1754&prm2=10786


Banka si vyhradzuje právo neoznámiť klientovi dôvod zamietnutia. Preto niektorý ľudia sú nahnevaný na banku viac ako na svojho zamestnávateľa,
Ano, rozoberame to pri hypotekach k tatra banke. Mnohi to nechapu, ze na uver NIE JE PRAVNY NAROK a klient SA NESMIE DOZVEDIET DOVOD ZAMIETNUTIA.