jakubko83
18.09.07,17:47
Dobry den,

ako absolvent VS, po absolvovani statnych skusok, mam povinnost hlasit sa na UP pripadne ZP.

Chcel by som poprosit o presnejsie informacie o tychto povinnostiach - t.j. o aku povinnost sa jedna, co to vsetko obnasa, ake su lehoty...
Druha vec je trochu specificka. Som absolvent specialneho bilateralneho programu s dvoma diplommi - jeden slovensky a jeden zahranicny. Absolvoval som statne skusky, no ostali mi povinnosti na zahranicnej univerzite, ktore podmienuju vydanie diplomu.

Ako je definovany v zakone absolvent VS? Kedze mam potvrdenie o absolvovani statnej skusky a zaroven mam este povinnosti na zahranicnej univerzite - t.j. som tam nadalej riadnym studentom - cize mam aj potvrdenie o navsteve skoly (zahranicnej)
Je potvrdenie o navsteve zahranicnej VS dostatocne na oslobodenie od pladby odvodov prip. registracii na urade prace?Za radu velmi pekne dakujem
veronikasad
18.09.07,16:37
Registrovať sa na úrade práce ti žiadny zákon neprikazuje. Tvojou povinnosťou je do 8 dní od ukončenia štúdia prihlásiť sa v zdr.poisťovni. Ak nebudeš zamestnaný /za zamestnancov platí ZP zamestnávateľ/, evidovaný na úrade práce /za evidovaných platí ZP štát/, musíš sa prihlásiť ako samoplatiteľ.
O aký druh štúdia na zahraničnej VŠ sa jedná, neviem posúdiť. Zober si príslušné doklady, vrátane dokladu o skončení štúdia na slov. VŠ a choď osobne do príslušnej zdr.poisťovne.

---------
Veronika
bendo
18.09.07,17:19
Registrovať sa na úrade práce ti žiadny zákon neprikazuje. Tvojou povinnosťou je do 8 dní od ukončenia štúdia prihlásiť sa v zdr.poisťovni. Ak nebudeš zamestnaný /za zamestnancov platí ZP zamestnávateľ/, evidovaný na úrade práce /za evidovaných platí ZP štát/, musíš sa prihlásiť ako samoplatiteľ.
O aký druh štúdia na zahraničnej VŠ sa jedná, neviem posúdiť. Zober si príslušné doklady, vrátane dokladu o skončení štúdia na slov. VŠ a choď osobne do príslušnej zdr.poisťovne.

---------
Veronika

Súhlasím s Veronikou. A k tomu Úradu práce doplním len toľko, že jednú povinnosť predsa len máš, resp. tvoji rodičia, pokiaľ na teba brali prídavok na dieťa, sú povinní do 8 dní oznámiť tvoje ukončenie VŠ štúdia, pretože pokiaľ si dosiahol VŠ vzdelanie 2. stupňa, nárok na prídavok na dieťa už nie je a mohol by vzniknúť preplatok.
Jana Motyčková
19.09.07,07:02
Doplním - zdravotné poistenie za študenta platí štát iba do skončenia štúdia 2. stupňa na 1.vysokej škole. Takže od nasledujúceho dňa si sa stal samoplatiteľom. Ukončenie štúdia treba oznámiť ZP do 8.dní, tiež do 8 dní sa prihlasuješ na platenie poistného ako samoplatiteľ.