7iro
18.09.07,16:58
Dobry den,

z e-shopu v zahranici - usa, cina nakupim veci, a tady ich predam. Na colnici mi na to vyrubia DPH + clo. Ako jeto potom s DPH? Dostanem ho spat, kde si ho odcitam atd..?

Dakujem
Dáša_
18.09.07,15:10
A si plátcom DPH na sk?
7iro
18.09.07,15:37
Zacinam podnikat na zl od 1.1.2008
Dáša_
18.09.07,19:54
A tu DPH chceš riešiť teraz alebo sa pýtaš dopredu? Lebo teraz ju nedostaneš späť nijak.
7iro
18.09.07,20:22
nie, pýtam sa dopredu....
iva80
19.09.07,06:54
Ahojte..

ja mám podobný prípad. Len my sme firma v SR a sme platcami. Nakúpili sme stroje z Číny zaplatili clo a DPH. Ako je to s DPH v SR? Mám nárok na odpočet? A ak ano tak v ktorom riadku DP sa uvadza? Dakujem
iva80
19.09.07,07:40
nikto neporadí...
MarianaSalko
19.09.07,07:46
áno, máš nárok na odpočet.Dokladom pre teba je doklad z colnice. Daň musí byť zaplatená správcovi dane. Odpočítanú DPH uvedieš v daňovom priznaní v r. 17.
iva80
19.09.07,07:54
áno, máš nárok na odpočet.Dokladom pre teba je doklad z colnice. Daň musí byť zaplatená správcovi dane. Odpočítanú DPH uvedieš v daňovom priznaní v r. 17.


Ďakujem... a v novom tlacive DPH je to riadok 19?
MarianaSalko
19.09.07,08:16
teraz si ma zaskočila :) používam tlačivá online priamo na webe www.drsr.sk https://www.drsr.sk/podaniedp/podaniedp - pozrela som to, a je to r.17 Daň zaplatená pri dovoze tovaru ä§49ods.2 písm. d) zákona) .
iva80
19.09.07,08:23
teraz si ma zaskočila :) používam tlačivá online priamo na webe www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) https://www.drsr.sk/podaniedp/podaniedp - pozrela som to, a je to r.17 Daň zaplatená pri dovoze tovaru ä§49ods.2 písm. d) zákona) .

Ano len na drsr este nie je nove tlacivo na vyplnanie to zacne platit az od 1.10. ale je to spravne v starom. Uz som to vyplnila.
MarianaSalko
19.09.07,08:33
Nové tlačivo som ešte ani nevidela. Zatiaľ som ani nezaregistrovala zmenu. Dík za echo :))
7iro
19.09.07,09:47
Takze na dokladovanie o cene tovaru mi bude stacit doklad z colnice, ak mi ho nedaju v tom e-shope? DPH, ktore zaplatim na colnici, si teda necham od niekoho vratit alebo neviem....prepacte chripla mi ide na mozog :D

Dakujem
MarianaSalko
19.09.07,10:02
ak som správne pochopila v predchádzajúcich príspevkoch, ešte nemáš ani ŽL ani nie si platcom DPH. Takže - právo na odpočítanie si uplatniť nemôžeš. Si teraz v pozícii posledného spotrebiteľa, ktorý kúpil tovar a zaplatil DPH štátu prostredníctvom colnice.
Dáša_
19.09.07,15:59
Ak budeš plátcom DPH, tak dan, ktorú zaplatíš na colnici si uplatníš v danovom priznaní k dph. Čiže dan z predajov, ktoré uskutočníš musíš odviesť štátu. Ty ale odvedieš menej o sumu dph, ktoru si zaplatil na colnici plus sume DPH na všetkých dodavateľských dokladoch za príslušné obdobie.
7iro
19.09.07,20:38
Ďakujem, to som asi chcel počuť. Bude ako príp. doklad o cene stačiř papier z colnice, keď ho v e-shope nedostanem?

este mala otazocka - odvediem menej o sumu dph, ktoru som zaplatil na colnici, jasne. Skor mam pochyby ohladne tych inych dodavatelskych dokladoch, myslel som ze to bude len tych 19%, co som zaplatil na colnici...?

Ďakujem
cloe
19.09.07,21:03
Ďakujem, to som asi chcel počuť. Bude ako príp. doklad o cene stačiř papier z colnice, keď ho v e-shope nedostanem?

este mala otazocka - odvediem menej o sumu dph, ktoru som zaplatil na colnici, jasne. Skor mam pochyby ohladne tych inych dodavatelskych dokladoch, myslel som ze to bude len tych 19%, co som zaplatil na colnici...?

Ďakujem

Aby si správne pochopil ako to myslela Daša s tými inými dodávateľskými dokladmi, musíš si uvedomiť, že ty ako plátca DPH musíš viesť evideciu všetkých dokladov, z ktorých si budeš odpočítavať DPH /teda všetky dodávateľské faktúry aj také, ktoré nemajú nič spoločné s dovozom zo zahraničia, teda aj DPH napr. z faktúr za telefón, rôzne iné nákupy, aj bločky.../ DPH so všetkých takýchto dokladov si budeš môcť odpočítať od vlastnej daňovej povinnosti. Túto zistíš zasa zo všetkých faktúr, ktoré ty vystavíš iným /prípadne ak budeš mať reg. pokladňu, tak aj z mesačnej uzávierky/.
Túto evidenciu ti robí počítač, ak všetko správne zadáš. No ale toto je len také okrajové vysvetlenie;)