RobSzel
18.09.07,19:53
Odpredal som podiel vo firme (dosledkom tazkych rozbrojov), ktora mala u mna sidlo. Sidlo firmy sa doteraz nezmenilo, akurat novy konatel si presmeroval postu k sebe domov.

S firmou nie somviac v ziadnom pravnom vztahu. Neexistuje ani ziadna najomna zmluva.

Chcem sa spytat, ci zo sucasneho stavu vyplyva pre mna nejake riziko (napr. danova kontrola dobyjajuca sa mi do bytu) a co by som mal robit, aby som taketo pripadne riziko eliminoval.

Od momentu, kedy som prestal byt spolocnikom, som zacal fakturovat najomne. Samozrejme, ze sucasny konatel na faktury nereflektuje. Preto sa chcem spytat, akym sposobom mam postupovat, aby sa bud firma odstahovala alebo by som mohol tieto pohladavky uplatnit na sude (kedze nie je ziadna najomna zmluva).
Vianocka
25.09.07,17:08
Podľa mňa si nemal fakturovať nájomné, nakoľko si sa, ako píšeš, s nikým nedohodol. Trvaj na zmene sídla spoločnosti.
Zoltán Kovács
25.09.07,18:07
Podaním na OR by si mohol docieliť výmaz adresy spoločnosti z tvojho trvalého bydliska. Ale to ste mali urobiť pri predaji tvojho podielu jedným "vrzom" a mal by si pokoj.
Fakturácia nájomného: Nemáš dohodu so spoločnosťou, ani zmluvu o prenájme - nie je právny dôvod na fakturáciu. A ako fakturuješ nájomné? Si szčo a máš ten byt zaradený do obchodného majetku a v živnosti predmet prenájom nehnuteľnosti? Ak požaduješ nejakú úhradu za sídlo spoločnosti ako občan, tak nemáš vystavovať faktúru. A k dobre viem ani žiadny zákon ti neumožnuje ako občanovi vystavovať faktúru. Nie sú splnené podmienky na to (nemáš IČO, DIČ...).
RobSzel
24.10.07,19:50
Konzultoval som túto záležitosť s pracovníkom obchodného registra. Povedal mi, že návrh na výmaz spoločnosti môže podať len konateľ. Keby som ho podal ja, firmu, ktorá má u mňa sídlo, nevyzvú predložiť nájomnú zmluvu, ale môj návrh jednoducho zamietnu.

Konateľovi firmy som poslal výzvu na vysporiadanie sídla spoločnosti. Išlo mu to s doručenkou, ktorá sa mi dosiaľ nevrátila. Mám dojem, že to nemieni ani prevziať. V tejto veci sa idem obrátiť na právnika. Nič ma nenapadá.
M3G
24.10.07,20:19
Konzultoval som túto záležitosť s pracovníkom obchodného registra. Povedal mi, že návrh na výmaz spoločnosti môže podať len konateľ. Keby som ho podal ja, firmu, ktorá má u mňa sídlo, nevyzvú predložiť nájomnú zmluvu, ale môj návrh jednoducho zamietnu.

Konateľovi firmy som poslal výzvu na vysporiadanie sídla spoločnosti. Išlo mu to s doručenkou, ktorá sa mi dosiaľ nevrátila. Mám dojem, že to nemieni ani prevziať. V tejto veci sa idem obrátiť na právnika. Nič ma nenapadá.

Ak sa preukáže, že spoločnosť nie je oprávnená užívať nehnuteľnosť alebo jej časť, v ktorej by mala sídliť, súd môže z vlastného podnetu(alebo aj z iných podnetov) rozhodnúť o zrušení spoločnosti.

To znamená, že ak spoločnosť nemá v zbierke listín súhlas terajšieho vlastníka nehnuteľnosti(t.j. keď nie je firma sama vlastníkom nehnuteľnosti), môže mať problémy.

Predpokladám však, že ten tvoj súhlas vlastníka tam bude. Nenapadá ma možnosť, ako toto riešiť, iba ak prevedenie nehnuteľnosti na niekoho iného, a ten dá podnet.