jarnovo
19.09.07,06:41
Zdedila som po otcovi ornú pôdu. Sme 8 spolumajitelia, pričom na diel jednej spolumajiteľky (vlastnila 1/2 výmery) bola vydaná exekúcia. Tento diel odkúpil jeden podnikatel a ohradil si "svoju časť" ornej pôdy.Ohradil si časť od cesty, pričom ostatným zmenožnil prístup na ornú pôdu.Chcela by som sa spýtať, či sme ostatní spolumajitelia nemali prednostné právo kúpy , či si môže dovoliť ohradiť prístupnejšiu časť.V prípade rady ohľadom riešenia problému súdnou cestou, prosím o kontakt na svedomitého právnika.Ďakujem
JAJA11
19.09.07,05:16
Zdedila som po otcovi ornú pôdu. Sme 8 spolumajitelia, pričom na diel jednej spolumajiteľky (vlastnila 1/2 výmery) bola vydaná exekúcia. Tento diel odkúpil jeden podnikatel a ohradil si "svoju časť" ornej pôdy.Ohradil si časť od cesty, pričom ostatným zmenožnil prístup na ornú pôdu.Chcela by som sa spýtať, či sme ostatní spolumajitelia nemali prednostné právo kúpy , či si môže dovoliť ohradiť prístupnejšiu časť.V prípade rady ohľadom riešenia problému súdnou cestou, prosím o kontakt na svedomitého právnika.Ďakujem

Ako vedel ten človek, ktorá časť je jeho? Už to bolo určené predtým, alebo sa tak rozhodol on sám? :confused:
jarnovo
19.09.07,09:04
Rozhodol sa tak sám, predložil doklady o tom, kde nie sú ostatní spolumajitelia.
JAJA11
19.09.07,10:53
Rozhodol sa tak sám, predložil doklady o tom, kde nie sú ostatní spolumajitelia.

Majetok, ktorý je vo vlastníctve viacerých osôb sa podľa mňa môže rozdeliť na základe súhlasu všetkých. Ale to asi treba nechať na právnika alebo sa treba obrátiť na kataster, kde Vám ukážu pozemkovú mapu a pokiaľ nemá presne vymedzenú časť tam, potom si to nemôže svojvoľne ohraničiť. Záleží na liste vlastníctva a pod.
vieroslava
19.09.07,13:04
Pozrite sa na internete www.katasterportal.sk Váš list vlastníctva. Ak je nový vlastník len spolumajiteľom ( po právnej stránke by to tak malo byť, lebo exekúcia bola na spoluvlastnícky podiel), nemal právo si nejakú časť ohradiť. Ak je výlučným vlastníkom svojej parcely a z Vašej výmery odbudla polovica, treba zistiť, na základe čoho, keďže ste nič nepodpisovali a podľa toho zvoliť dalšie právne kroky.
jarnovo
20.09.07,09:33
Prepáčte,že reagujem až teraz. Našla som list vlastn.kde je napísaný uvedený vlastník ako spolumajiteľ.Vlastní 60/120.
Zoltán Kovács
20.09.07,09:37
Prepáčte,že reagujem až teraz. Našla som list vlastn.kde je napísaný uvedený vlastník ako spolumajiteľ.Vlastní 60/120.

V tom prípade nemal právo si ohradiť žiadnu časť pôdy.
jarnovo
20.09.07,10:29
Musí sa daný problém riešiť len súdnou cestou, alebo existuje aj iné riešenie. Zaplatila som si právnika, ktorý mi mal pomôcť odkúpiť si uvedenú pôdu od spoluvlastníkov, zistil, že na uvedenú pôdu je exekúcia.Povedal, že dá žiadosť o odkúpenie, ale keď som prišla po týždni, povedal, že nestihol ju odkúpiť. K tomuto právnikovi som stratila dôveru.Nezdá sa mi, že by presne v tom čase ako ja, uvažoval aj nový "kupec", ktorý sa potom stal spolumajiteľom.Uvedený spolumajiteľ pracuje v obci na odbore výstavby.
pavel9
02.10.07,09:03
Pekný deň.

A ešte jedna poznámka..ak som dobre čítal, že si ohradil tú časť, kde je spolumajiteľ. Ak oplotenie vykonal tak, že nosné stĺpy zabetónoval, myslím si, ak sa nemylim, potrebuje k tomu povolenie, lebo je to pevné spojenie zo zemou. Ale najskôr si to overte!