renatan
19.09.07,08:14
Môžte mi poradiť, ako budem odpisovať nehmotný majetok - software na CD do obrábacieho stroja - cena 200,000,- Sk? Ako hmotný majetok? Nie je mi to jasné z textu zákona. Môžem odpisovať aj zrýchlene? A tiež to nemôžem nájsť v odpisovýách skupinách. Môžem použiť skupinu 1 položku 1-18 30.0 - počítače?
Alena Šimová
19.09.07,07:37
Software sa odpisuje v súlade s účtovnými odpismi, to znamená, že ho musím odpisovať viac ako 2 roky. Musíš si stanoviť, ako dlho ho budeš používať. Spolu s počítačmi sa odpisujú také softwéry, bez ktorých by počítač nebol funkčný, napr.Windovs.
renatan
19.09.07,08:33
To znamená, že si určím účtovné odpisy, minimálne na dva roky a potom rovnomerne za dva roky odpíšem aj daňovo? Tak som to pochopila aj ja, keďže to má byť v súlade s účtovnými predpismi.
Alena Šimová
19.09.07,08:58
Správne.
renatan
19.09.07,09:01
Alenka ďakujem, len teraz som si všimla tvoje meno, voláš sa presne ako moja spolužiačka zo ZŠ. Ale to by asi bola strašná náhoda. Ja som z ČR. Ešte raz dík.
milos5
19.09.07,09:03
Môžte mi poradiť, ako budem odpisovať nehmotný majetok - software na CD do obrábacieho stroja - cena 200,000,- Sk? Ako hmotný majetok? Nie je mi to jasné z textu zákona. Môžem odpisovať aj zrýchlene? A tiež to nemôžem nájsť v odpisovýách skupinách. Môžem použiť skupinu 1 položku 1-18 30.0 - počítače?
Software (pokial sa nejedna napr. o OS, co sa chape ako sucast PC, bez ktoreho tento nefunguje) nad 50 000,- Sk sa odpisuje ako nehmotny majetok.

1. Nie je mi jasne, ci sa jedna o program do pocitaca, ktory potom riadi ten obrabaci stroj - v tom pripade ide o nehmotny majetok, lebo pocitac pravdepodobne moze fungovat aj bez tohoto programu - nejedna sa o OS (operacny system), ale o "klasicky" obsluzny program.

2. Pokial sa program instaluje priamo do obrabacieho stroja (bez pouzitia PC), teda stroj ma vlastnu riadiacu jednotku, navysuje sa o cenu tohoto programu cena stroja a odpisuje sa spolu ako hmotny majetok (bez programu stroj pravdepodobne pracovat nebude).

3. Pokial sa teda jedna o nehmotny majetok, tento v odpisovych skupinach nenajdes (tam sa riesi len hmotny majetok) :-)

4. Pokial je to sucast toho stroja, teda v ramci hmotneho majetku, ta "Tvoja skupina" je zle - nemoze to ist medzi pocitace, ale medzi niektore stroje. Kedze neviem presne, co ten stroj vsetko robi, ako funguje, strelim len tak naslepo: 1-16 29.32.65, alebo 1-25 33.3, alebo 2-28 29.4 (toto posledne by mohlo byt presne ono), ...

5. V pripade hmotneho majetku mozes uplatnit zrychlene odpisy v sulade s § 28 Zakona o dani z prijmov.
renatan
19.09.07,09:35
Nie je to operačný systém , ale obslužný program, stroj išiel doteraz aj bez tohto SF, tzn. odpisujem tak, ako mi poradila Alenka?
milos5
19.09.07,11:28
Nie je to operačný systém , ale obslužný program, stroj išiel doteraz aj bez tohto SF, tzn. odpisujem tak, ako mi poradila Alenka?
Softver instalujes do PC a stroj je potom riadeny pomocou tohoto PC, alebo instalujes softver priamo do stroja (stroj ma vbudovanu nejaku riadiacu jednotku, nie je potrebne napajat ho na PC, "zvlada" to s tym programom sam)?
renatan
20.09.07,03:23
Softvér sa nainštaluje do počítača a ten následne vygeneruje program do obrábacieho stroja na určitú súčiastku.
Kde konkrétne sa píše v zákone o tých viac ako dvoch rokoch odpisovania? To by znamenalo aspoň tri roky, alebo 25 mesiacov?