martina
22.02.05,06:52
Dobrý deň. Chcela by som Vás požiadať o radu. Minulý rok som si obstarala na splátky notebook, poslednú splátku zaplatím v máji. Kupovala som ho ako súkromná osoba a teraz ho potrebuje na podnikanie. Akým spôsobom a v akej cene si ho môžem zaradiť do majetku? Jeho obstarávacia cena bola 40.000,-.Ďakujem.
Zuziana
22.02.05,16:08
Počítač si obstarala za 40 000,- Sk. Predpokladám, že na túto sumu máš aj faktúru. Ak ho zaradíš do podnikania Vystavíš mu kartu dlhodobého majetku a budeš odpisovať
1/4 vdtupnej ceny každý rok. Keďže v roku 2004 si nepodnikala o tento odpis si akoby došla. V odpisovaní budeš pokračovať rokoch 2005,6,7.
evuša
22.02.05,17:08
Nie je to tak, že sa môže počítač vložiť do podnikania a odpisovať 4 roky? Prečo len tri roky, keď je možnosť prerušiť odpisy? Môj názor je, že odpisovať 4 roky od vloženia do podnikania.
Katarina
22.02.05,17:41
Podla mňa HIM kúpený na splátky sa môže začať odpisovať až po skončení poslednej splátky, vtedy sa stane majetkom.Kedže posledná splátka bude v máji, začala by som odpisovať v roku 2005 zo sumy 40 000.
accad
22.02.05,18:03
Podľa mňa je to tovar kúpený na úver, čiže nadobudnutý podľa dátumu obstarania (r.2004) a nie poslednej splátky. Prikláňam sa k názoru odpisov v príspevku Baranovicovej v zmysle § 24 ods.5 ZoDP. V DUPP 15/2004 str.49 je rozobraná téma - vstupná cena pri preradení majetku do podnikania
Manual
22.02.05,18:19
Podla mňa HIM kúpený na splátky sa môže začať odpisovať až po skončení poslednej splátky, vtedy sa stane majetkom.Kedže posledná splátka bude v máji, začala by som odpisovať v roku 2005 zo sumy 40 000.Kataka,
ale keď si kúpi PC na splátky ako radový občan, tak je ten PC jeho hneď, nie ako pri klasickom lízingu. Ostatné tak ako píše accard.
Pekný večer želám...
Katarina
22.02.05,19:58
Bolo by dobré vidieť zmluvu, tam by malo byť uvedené kedy prechádza vlastnícke právo na kupujúceho.
susu
22.02.05,20:34
Dobrý deň. Chcela by som Vás požiadať o radu. Minulý rok som si obstarala na splátky notebook, poslednú splátku zaplatím v máji. Kupovala som ho ako súkromná osoba a teraz ho potrebuje na podnikanie. Akým spôsobom a v akej cene si ho môžem zaradiť do majetku? Jeho obstarávacia cena bola 40.000,-.Ďakujem.Nemala si zivnost uz v case zakupenia PC?
Pokial ano, tak jednoducho o nom uctuj ako o lizingovom majetku a nemusis spekulovat co s tym. Pri fyzickej osobe - podnikatelovi totiz nerozhoduje ci si ho kupila na podnikanie alebo nie. V obchodnom nazve mas predsa svoje meno a priezvisko. Ako FO rucis celym svojim majetkom, takze ak si bola zivnostnicka uz v roku 2004, povazuj nakup PC za vydavok na zabezpecenie a udrzanie prijmov ....
r.galovic
23.02.05,09:32
Nemala si zivnost uz v case zakupenia PC?
Pokial ano, tak jednoducho o nom uctuj ako o lizingovom majetku a nemusis spekulovat co s tym. Pri fyzickej osobe - podnikatelovi totiz nerozhoduje ci si ho kupila na podnikanie alebo nie. V obchodnom nazve mas predsa svoje meno a priezvisko. Ako FO rucis celym svojim majetkom, takze ak si bola zivnostnicka uz v roku 2004, povazuj nakup PC za vydavok na zabezpecenie a udrzanie prijmov ....

Nesúhlasím. To by bolo možné iba v tom prípade ak by na faktúre bolo uvedené jej IČO a DIČ, a to sú rozhodujúce údaje, ktoré rozlišujú či kupujeme niečo ako súkromná osoba alebo živnostník. Okrem toho obchodné meno môže byť doplnené o názov firmy, a potom už je rozdiel medzi faktúrou na osobu a SZČO. Inak ako platí splátky? Ak z osobného účtu, tak ako si potom uplatní daňový výdavok?

Odpisy tak ako vyššie: iba 3 roky, pri vkladaní do obchodného majetku firmy je rozhodujúci dátum obstarania súkromnou osobou. Čiže ak zaradíme do majetku počítač ktorý sme kúpili pried 10 rokmi, tak ho už nemôžeme odpisovať.
Jara
23.02.05,11:16
nemyslím, že podnikateľ môže kupovať len na faktúru ako je vyššie uvedené a že tam musí byť IČO,DIČ. Prečo by nemohol kupovať aj v hotovosti? No a prečo by nemohol al. nemohla fyz. osoba ako občan predať podnikateľovi fyz. osobe a doložiť len prefotený doklad o kúpe, alebo na základe kúpno-predajnej zmluvy a zaradiť do používania a odpisovať 4 roky. Patril jej tak či tak lebo ručí celým svojim majetkom ako podnikateľka - FO, to sú vlastne len formality, tie si myslím ani daniar nevyhodí z výdavkov /ak ide o JÚ/
r.galovic
23.02.05,12:29
Samozrejme že môže kupovať aj v hotovosti, ale potom musí existovať nejaký VPD. Na základe čoho sa tento výdavok zaúčtuje? A ešte som nevidel uznaný VPD na ktorom chýbalo IČO a DIČ.
V kúpnej zmluve tiež musí byť uvedené IČO a DIČ, to sú predsa základné identifikačné údaje podnikateľa a na všetkých dokladoch ktoré sa viažu k jeho činnosti tieto údaje musia byť. Áno ako FO - podnikateľ ručí celým svojim majetkom ale na dokladoch sa musí rozlišovať medzi dvoma osobami - súkromnou (rodné číslo) a podnikateľom (DIČ a IČO).