Alena Šimová
19.09.07,09:22
Poraďte mi prosím, mám klienta, ktorý predáva sanitárnu keramiku - obklady, dlažby, vane, batérie, sprchovacie boxy. Vo svojej predajni si urobí výstavné kóje. Čo s výdavkami na tieto kóje? Môžu byť hneď daňovým výdavkom? Tvrdí, že celý materiál je po demontáži kójí nepredajný. Myslím si, že obklady, dlažby, batérie možno, ale vane, boxy, neviem.
Ešte musím doplniť, všetko je to pevne zabudované a funkčné.
emgeton
19.09.07,10:04
Poraďte mi prosím, mám klienta, ktorý predáva sanitárnu keramiku - obklady, dlažby, vane, batérie, sprchovacie boxy. Vo svojej predajni si urobí výstavné kóje. Čo s výdavkami na tieto kóje? Môžu byť hneď daňovým výdavkom? Tvrdí, že celý materiál je po demontáži kójí nepredajný. Myslím si, že obklady, dlažby, batérie možno, ale vane, boxy, neviem.
Ešte musím doplniť, všetko je to pevne zabudované a funkčné.


Sú daňovým výdavkom. Všetko závisí od ceny takejto výstavnej kóje.

Ak je vyššia ako 30000,- mala by sa odpisovať.

Zaradenie:
KP 36.63.74 - nástroje, prístroje a modely určené na predvádzacie účely - OS 1

V každom prípade by o tom mala byť evidencia. Príp. predaj použitých vaní, batérií, umývadiel bude zdaniteľným príjmom.
Alena Šimová
20.09.07,05:54
Podľa mňa tá odpisová skupina nie je správna, tá totiž podľa klasifikácie produkcie zahŕňa prístroje, nástroje a modely používané na vysvetlenie učiva, anatomické modely, mechanické modely.
Asi skúsim podať dotaz na daňové riaditeľstvo.
emgeton
20.09.07,06:54
A čo tak KP 36.63.77 ?
Alena Šimová
21.09.07,09:12
To sú potreby do výkladov, dekoračné výrobky zo slonoviny, rohoviny, kostí, perlete, vypchaté zvieratá, preparátorské služby, vákuové termosky, ručné sitá a riečnice. výrobky z čriev, mechúrov a šliach. Keď dostanem odpoveď z DR, dám vedieť, možno to bude zaujímať viacerých.
emgeton
21.09.07,09:17
Ten dopyt by bolo potrebné zaslať na štatistický úrad. Ten vykonáva zatriedenie do prísl. KP.
betka
21.09.07,09:45
Osobne by som zaradila do 2.OS: Nábytok, KP:

36.12.13 Nábytok do obchodov, drevený

Z: Pulty, vitríny atď.
Vylučuje: Zariaďovanie obchodov (45.45.13)


http://www.porada.sk/t37376-naklady-na-vystavne-koje-ako-odpisovat.html?highlight=v%FDstavn%E9+koje
emgeton
21.09.07,09:51
Výstavné kóje nie su nábytkom.
Alena Šimová
09.11.07,05:51
Prikladám odpoveď z daňového riaditeľstva

Dobrý deň,

na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Pokiaľ ide o náklady vynaložené na reklamu zameranú na prezentáciu podnikateľskej činnosti daňovníka, tovaru, služieb ... so zámerom dosiahnutia, zabezpečenia, udržania lebo zvýšenia jeho príjmov, náklady ovplyvňujú základ dane podľa ustanovenia § 19 ods. 2 písm. k) platného zákona o dani z príjmov po splnení podmienok uvedených v § 2 písmô. i) zákona.

Váš dopyt:

Podnikateľ obchoduje so sanitárnou keramikou. V rámci propagácie svojich výrobkov si postaví v svojich priestoroch vzorové kóje, kde zabuduje vane, umývadlá, batérie, sprchovacie boxy, obklady, dlažby. Každá kója má hodnotu viac ako 30 tis. SK. Nedá sa určiť, akú dlhú dobu ich bude využívať. Môže si ich dať hneď celé do výdavkov?
betka
09.11.07,07:42
Mne sa to nezdá, ak ja urobím výstavné koje dodavateľským spôsobom, a cena výstavnej koje bude viac ako 30 tis. Sk, osobne by som odpisovala, veď som vytvorila DHM (tovar, kt. tam dám a osadím, bude pre mňa automaticky daňový výdavok na prezentáciu mojej podnikat. činnosti, to je jasné)

Ak by som urobila výstavné koje z nejakých drahých materiálov, a jeden kus ma vyjde napr. 200 tis. Sk, určite by som to nedala celé do par.19. A neverím tomu, že pri DK by mi tieto koje nevyhodili z daňových výdavkov.

Tým, že som vytvorila DHM (samostatné koje, bez osadenia sanity) vytvorila som majetok-samostatnú hnuteľnú vec, kt. OC je viac ako 30 tis.Sk, doba použiteľnosti viac ako 1 rok a má samostatné technicko-ekon.určenie.

Veď sa stáva, že príde niekto (mám tieto koje i ja v majetku, odpisujem ich, prešli kontrolou..., ale to je v podstate jedno), a povie. Chcem túto vaňu, sprch. box, a nemám na sklade. Tak sa prredá i tento výstavný kus, s tým, že objednám nový a osadím ho tam spať.
Alebo také baterie (pokiaľ nie sú v koji) atrapy, tieťž sa demontuje a môže predať, osadím iné.

Niektoré vane môžu byť špecialitka. Ak vyrežem do koje rozmer atypickej vane, neviem, či ju budem skladať, alebo či sa nájde iný kus podobných rozmerov.

mám iný pohľad na vec. Odpisovala by som koje, pričom samostatnú sanitu by som dala do spotreby-ako dańový výdavok (teda výdajkou zo skladu do spotreby UJ)
betka
09.11.07,07:55
Alenka, možno by som ešte poznámočku k dopytu:
Lepšie by bolo, keby sa formulovala otázka o niečo jasnejšie.
......sanitárnou technikou. vo svojich priestoch si postaví koje, kt. boli robené dodavateľským spôsobom (vo vlastnej réžii), pričom OC za zhotovenie výstavnej koje bola vyšia ako 30 tis. Sk. Akým spôsobom je potrebné postupovať, ..... ....

Neviem, či obstojí poznámka, ako dlho sa bude používať. Určite je to viac ako 1 rok. Aby sa nestalo, že vám to potom pri DK preklasifikujú na DHM. A budú vymýšľať.

Možno sa ešte niekto vyjadrí k odpovedi z drsr.
Alena Šimová
09.11.07,11:31
Tento prípad sa tam nestáva, možno preto, že ide o veľkoobchod. Všetky veci v kóji mám napevno zabudované, sú funkčné ako keby to bola ozajstná kúpelňa.