bambino87
19.09.07,11:05
Dobry den, mam takyto problem:
V banke mam zalozeny osobny ucet, na ktory mi prisla dotacia od EU, uz som aj cast z tejto dotacie vycerpala a koncom mesiaca mi maju prist prve peniaze za sluzby, ktore som robila ako živnostníčka. Nebudem uctovnou jednotkou, ale uplatnim si paušalne výdavky. Z osobneho uctu sa mi strha ucet za mobil a rozne sporenia. Je lepsie si vytvorit aj podnikatelsky ucet? alebo mozem mat len osobny ucet kedze nebudem uctovnou jednotkou? Ked prejdem na učtovanie zalozila by som si az potom podnik. účet aby som nemala chaos v účtovníctve.
Zita5
19.09.07,09:17
007gituska
19.09.07,10:36
keď si príjemcom dotácie, nemôžeš uplatňovať paušálne výdavky. použitie dotácie musíš riadne zúčtovať a vyúčtovať
Zoltán Kovács
19.09.07,11:12
keď si príjemcom dotácie, nemôžeš uplatňovať paušálne výdavky. použitie dotácie musíš riadne zúčtovať a vyúčtovať

Nie je to pravda. To či si uplatníš paušálne výdavky (60% alebo 40%) nemá nič spoločné s dotáciou z EU fondov. Len zdanenie tých dotácii je iné. Ak vedieš riadné účtovníctvo, si účtovnou jednotkou, tak do zdaniteľných príjmov zahrnieš z dotácii toľko, koľko si v zdaňovacom období vyčerpala. Ak uplatňuješ paušálne výdavky, tak celú výšku dotácie zahrnieš do zdanitených príjmov v zdaňovacom období, v ktorom si dostala.
007gituska
19.09.07,11:18
použitie dotácie musíš riadne zdokladovať. a z čoho zdokladuješ, keď si uplatníš paušálne výdavky?
Zita5
19.09.07,11:22
použitie dotácie musíš riadne zdokladovať. a z čoho zdokladuješ, keď si uplatníš paušálne výdavky?


Predsa máš nadobúdacie doklady , ktoré si odložíš resp. založíš v prípade preukázania .
007gituska
19.09.07,11:24
na verejné prostriedky a prostriedky EU sa vzťahuje zákon o rozpočtových pravidlách. o dotácii musíš účtovať, výnosy musíš odvádzať, ...
ak príjmeš tieto prostriedky - pozri aj zákon o účtovníctve.
Zita5
19.09.07,11:25
použitie dotácie musíš riadne zdokladovať. a z čoho zdokladuješ, keď si uplatníš paušálne výdavky?
mimotemy Už sme riadne mimo témy gituska , ale predsa .....
tu prikladám Pokyn k účtovaniu dotácií
007gituska
19.09.07,11:47
prečítala som si pokyn k dotáciám - upravuje ako príjem zdaňovať. ok. tvrdím však aj naďalej, že na použitie dotácie sa v plnej výške vzťahuje zákon o rozpočtových pravidlách, ktorý upravuje odlišne čerpanie dotácie na kapitálové výdavky a čerpanie dotácie na bežné výdavky.
uvedený príklad - nákup stroja /strana 5/ - ukončenie podnikania. v tomto prípade si povinný dotáciu vrátiť /podľa zákona o rozpočtových pravidlách/
ďalší príklad: dotácia na nákup osiva v roku 2005 prijatá do 30. 9. 2005. ak ho nekúpiš - máš zase problém. síce nie daňový, ale dotáciu si nepoužila na určený účel. nákup osiva musíš preukázať účtovnými dokladmi.
Zita5
19.09.07,11:52
Bavíme sa o SZČO - mimo témy paušálne výdavky a dotácia ....citácia z priloženého usmernenia z príspevku vyššie

2.2. Daňovníci uplatňujúci výdavky percentom z dosiahnutých príjmov

Ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) ZDP upravuje špecifický spôsob zahrnovania dotácií, podpôr a príspevkov do základu dane len ak dotáciu príjme daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak by takýto príjem plynul daňovník, ktorý uplatňuje tzv. paušálne výdavky, musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal, t.j., ak dotáciu, podporu alebo príspevok príjme daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky, príjem sa časovo nerozlišuje. Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal aj použil (čerpal) na stanovený účel, nie je v danom prípade rozhodujúca.

Ak je daňovníkovi v zdaňovacom období, v ktorom uplatňuje tzv. paušálne výdavky, poskytnutá napr. prevádzková dotácia, ktorú v tomto roku nepoužije na určený účel, ale použije ju až v nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom však zmení spôsob uplatňovania výdavkov z tzv. paušálnych výdavkov na preukázateľné daňové výdavky a v ktorom bude účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, celú prevádzkovú dotáciu zahrnie do základu dane v roku, v ktorom ju prijal (tzv. paušálne výdavky uplatní z úhrnu dosiahnutých príjmov vrátane prijatej dotácie). V nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom zmení spôsob uplatňovania výdavkov a v ktorom začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva zahrnie do daňových výdavkov výdavky preukázateľne vynaložené na účel, na ktorý mu bola táto dotácia poskytnutá. Nakoľko celú prevádzkovú dotáciu zahrnul do základu dane (zdanil) už v tom zdaňovacom období, v ktorom ju prijal, nebude už tento príjem zahŕňať do základu v zdaňovacom období, v ktorom dotáciu použije [§ 17 ods. 3 písm. c) ZDP].
007gituska
20.09.07,05:01
rozoberáme dve záležitosti:
1. podľa ZDP to čo uvádzaš je v poriadku
2. ak ti príde finančná kontrola na kontrolu použitia dotácie - neobstojíš
bambino87
21.09.07,08:01
ESTE K TOMU UCTU, pokial si nezalozim ucet v banke oznaceny ako podnikatelsy, ale bezny ucet, ktory pouziva skoro kazdy, mozem si ho napisat na firmu tym myslim to, ze tam bude napisane moje obchodne meno-cize meno a nazov zivnostnika a nie "sukromne meno"?
Zoltán Kovács
21.09.07,08:33
ESTE K TOMU UCTU, pokial si nezalozim ucet v banke oznaceny ako podnikatelsy, ale bezny ucet, ktory pouziva skoro kazdy, mozem si ho napisat na firmu tym myslim to, ze tam bude napisane moje obchodne meno-cize meno a nazov zivnostnika a nie "sukromne meno"?

To sa spýtaj v banke, či ti to spravia.