horcsica
19.09.07,11:09
Ahojte poradaci, prosím o radu postúpili sme leasing osobného auta na dalšiu SZČO. Leasing bol uzavretý 05/2007 a postúpený 09/2007. Uplatnili sme si odpis za 5 mesiacov - daný odpis ide do danových nákladov. Pri postúpení budeme faktúrovať danej SZČO odstupné vo výške 100000,- - dané odstupné pôjde do daňových príjmov - môžeme danej SZČO vyfaktúrovať odstupné v hociakej výške??? alebo musíme podľa niečoho postupovať? mám nárok na dané odpisy a úroky?
dakujem
horcsica
19.09.07,09:12
sme platiteľmi DPH - musíme k odstupnému počítať DPH?
horcsica
19.09.07,09:32
prosim pomozte
evina
19.09.07,17:49
Ahojte poradaci, prosím o radu postúpili sme leasing osobného auta na dalšiu SZČO. Leasing bol uzavretý 05/2007 a postúpený 09/2007. Uplatnili sme si odpis za 5 mesiacov - daný odpis ide do danových nákladov. Pri postúpení budeme faktúrovať danej SZČO odstupné vo výške 100000,- - dané odstupné pôjde do daňových príjmov - môžeme danej SZČO vyfaktúrovať odstupné v hociakej výške??? alebo musíme podľa niečoho postupovať? mám nárok na dané odpisy a úroky?
dakujem

Pri odstupnom môžu nastať dva prípady:
1. môže ísť o odstupné ako odplata za odkúpenie predkupného práva na auto, t.j. ide o ľubovoľnú sumu nad rámec dohodnutých splátok a vtedy je výška odstupného cenou za službu podľa § 9 zákona o DPH (postúpenie práva)- teda je predmetom DPH a je aj zdaniteľným prijmom, čo bude asi Váš prípad...
2. môže ísť o odstupné vo výške alikvotnej časti prvej zvýšenej splátky, t.j. ide vlastne o finančné vyrovnanie, a to nie je predmetom DPH.
O odpisovaní prenajatého majetku pojednáva § 2 písm s. ZoDzP

s) finančným prenájmom obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak 1. vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok,



t.j., aj keď ste zmluvu postúpili na iného, neporušili ste podmienky leassingu a odpisy a úroky si uplatníte, akokeby k zmene nedošlo /samozrejme za obdobie , v ktorom bola zmluva na Vás/.Vo Vašom prípade, by som ja uplatnila odpisy za 4 mesiace, v 9. mesiaci už predmet leassingu prešiel na nového nájomcu. /tu som si nie 100% istá bez poznania zmluvy, kedy presne/...
§26 odst. 9

9/ Ročný odpis podľa odsekov 6, 7 a 8 sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom sa majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11. Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie

a Vy ste už v 9. mesiaci podľa mňa postúpili auto novému nájomcovi k používaniu
cloe
19.09.07,17:59
Evina, prosím ťa, firma A postúpila na firmu B leasing za nezmenených podmienok za sumu rovnajúcu sa 5 splátkam, ktoré už firma A zaplatila. Aká bude vstupná cena pre odpisovanie u firmy B. Pôvodná hodnota istiny na Zmluve alebo ponížená o tých 5 splátok? Nejak mi to vypadlo a práve to riešim. Ďakujem.
evina
19.09.07,18:14
Evina, prosím ťa, firma A postúpila na firmu B leasing za nezmenených podmienok za sumu rovnajúcu sa 5 splátkam, ktoré už firma A zaplatila. Aká bude vstupná cena pre odpisovanie u firmy B. Pôvodná hodnota istiny na Zmluve alebo ponížená o tých 5 splátok? Nejak mi to vypadlo a práve to riešim. Ďakujem.
Môj názor:
Ak to dobre chápem, tak si vlastne firma A prefakturovala to čo zaplatila ako odstupné?...t.j. OC zostatok splátok plus tých prvých 5 /odstupné súčasť vstupnej ceny , §26 odst. 8/, čiže výsledkom by mala byť pôvodná cena istiny....
P.s. ak píšeš splátka- nemusela to byť len istina, ale podstata je v tom, že to čo fakturovala firma A nad rámec zostatkových splátok bude mať firma B v OC...
cloe
19.09.07,18:26
Ďakujem, dobre si to pochopila. Aj som dala pôvodnú cenu istiny, len som si nebola istá.
nika.sum
20.11.07,08:50
Ahoj poradaci,
ja mam tiez troska chaos co sa tyka leasingu, uz som dlhsiu dobu leasing neuctovala. Firma B uct. v JU(neplatca DPH) prevzala leasing po firme A, kt. uz zaplatila 9 splatok. Cize firma B zacala platit od 10 splatky. Firma B neplatila firme A ziadne odstupne, zaplatila len manipulacny poplatok leasingovej spolocnosti. Ako to zauctovat, co s odpismi , myslim tym uctovanie u Firmy B. Prosim poradte.
evina
20.11.07,09:31
Ahoj poradaci,
ja mam tiez troska chaos co sa tyka leasingu, uz som dlhsiu dobu leasing neuctovala. Firma B uct. v JU(neplatca DPH) prevzala leasing po firme A, kt. uz zaplatila 9 splatok. Cize firma B zacala platit od 10 splatky. Firma B neplatila firme A ziadne odstupne, zaplatila len manipulacny poplatok leasingovej spolocnosti. Ako to zauctovat, co s odpismi , myslim tym uctovanie u Firmy B. Prosim poradte.

U firmy B bude OC rovná 10. až posledná splátka plus manipulačný poplatok lízingovke. Z tejto ceny vypočíta alikvótnu čiastku odpisov a účtuje bežným spôsobom.
Použi tabuľku od Maríny:
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=571
nika.sum
20.11.07,10:22
U firmy B bude OC rovná 10. až posledná splátka plus manipulačný poplatok lízingovke. Z tejto ceny vypočíta alikvótnu čiastku odpisov a účtuje bežným spôsobom.
Použi tabuľku od Maríny:
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=571

dakujem velmi pekne, tabulku uz mam pripravenu. Esteze mam poradu.:)
nika.sum
20.11.07,20:15
Skusala som doplnit do tabulky, ale ako si mi to nesedi. Pri prevzati leasingu dostanem OC = istina zo zvysnych splatok + manipulacny poplatok, tu alikvotnu cast odpisov vypocitam takto?: OC/pocet mesiacov ktore su do konca leasingu odkedy som ho prevzala x pocet mesiacov splacania v danom roku? napr. OC = 770000, do konca leasingu zostava 27 splatok, leasing som prevzala v 04/2007: 770000/27 x 9 = 256667. Prosim opravte ma ak to robim zle, ale uz mi to vobec nezapaluje...neviem s tym pohnut.:mee:
evina
20.11.07,21:23
Skusala som doplnit do tabulky, ale ako si mi to nesedi. Pri prevzati leasingu dostanem OC = istina zo zvysnych splatok + manipulacny poplatok, tu alikvotnu cast odpisov vypocitam takto?: OC/pocet mesiacov ktore su do konca leasingu odkedy som ho prevzala x pocet mesiacov splacania v danom roku? napr. OC = 770000, do konca leasingu zostava 27 splatok, leasing som prevzala v 04/2007: 770000/27 x 9 = 256667. Prosim opravte ma ak to robim zle, ale uz mi to vobec nezapaluje...neviem s tym pohnut.:mee:

Áno tak ...
nika.sum
21.11.07,06:16
Dakujem velmi pekne za odpoved. Mne sa celu noc snivalo o leasingu. Takze medzi kojenim (a moj syncek cucka poslednu dobu dost casto) som "uctovala". Neviem ci sa mi to zda, ale nie je to zbytocne komplikovane po tom novom (niekolkorocnom) uctovani leasingu a vysledok je taky isty ako po starom, len to je viac rozuctovane a tym aj pracnejsie.:confused:
nika.sum
21.11.07,08:20
Este jedna otazocka k odpisom pri leasingu. Nedavam majetok na leasing do knihy majetku vsak, to by sa ukazalo vo vykaze. Odpis zaradim cez prev.reziu? Inak mi to MRP neberie, neviete niekto poradit? Dakujem
atka4
23.11.07,18:57
U firmy B bude OC rovná 10. až posledná splátka plus manipulačný poplatok lízingovke. Z tejto ceny vypočíta alikvótnu čiastku odpisov a účtuje bežným spôsobom.
Použi tabuľku od Maríny:
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=571

Mám podobný prípad, ale v PÚ - úžitkový automobil
Máme faktúru od pôvodného nájomcu - odstúpenie /v cene nižšej, ako v prepočte pôvodné splátky 1.-19./
Splátkový kalendár pre nás : 20.-36. splátka s podrobným rozpisom

OC mi teda tvorí nová cena, a to DZ z faktúry + istina zo splátkového kalendára.

Čo ma mätie je, že od leasingovej spol. sme dostali v splát. kal. aj tú tabuľku, ktorá tam zvykne byť, ktorá ale bola platná podľa mňa pre pôvodného nájomcu, nakoľko je uvedená
a/ istina + DPH - nesúhlasí so súčtom istiny, ktorá je v jednotlivých splátkach,
b/ 1.zvýšená splátka istiny + DPH-my sme žiadnu neplatili,
c/ popl. za prevod práv k PL
d/ fin.č. spolu -súhlasí so súčtom v splátkovom kalendári 20.-36. splátka

Mám za to, že pre pre nás sú smerodajné len tie splátky 20-36. prípadne ešte ten poplatok za prevod vl.práv k predmetu leasingu 100,- bez DPH - pôjde do OC?)
Nerozumiem, prečo je tam tá tabuľka uvedená aj s poznámkou pod ňou-začiatok prenájmu je totožný s prevzatím predmetu leasingu 29.12.2005.
Prevzatie z našej strany bolo 19.9.2007.
KEJKA
23.11.07,19:18
je to na preukázanie, že ide o postúpenie bez zmeny podmienok. Samozrejme, že Teba sa týka to, ako si uviedla.
A istina na 474 musí byť aj tak zhodná s tou, ktorá vychádza na spl kalendári.
Paula
23.11.07,19:26
Este jedna otazocka k odpisom pri leasingu. Nedavam majetok na leasing do knihy majetku vsak, to by sa ukazalo vo vykaze. Odpis zaradim cez prev.reziu? Inak mi to MRP neberie, neviete niekto poradit? Dakujem


v JÚ:

Vo výkaze o majetku a záväzkoch sa do majetku k 31.12. uvádza zostatková cena predmetu lízingu , do záväzkov sa uvádza ešte nesplatená suma . Odpisy - áno, do réžie.
nika.sum
26.11.07,07:45
Dakujem za odpoved, len sa mi to trosku zda nelogicke (co zakony velakrat su), ked na jeden ucel je leasingovany majetok stale majetkom leasingovej spolocnosti ale na druhej strane ho ja mam vykazovat vo vykaze. Preto bola ta otazka...
certik
12.01.08,11:34
Ahojte,
v 11/07 sme postúpili leasing na nového nájomcu, leasingovka nám poslala fa "paušálny poplatok za vypracovanie návrhu zmluvy o postúpení..". Kam ju zaúčtujem na 518? A mám nárok na odpočet DPH z tejto fa? Jedná sa o postupenie leasingu osobného auta.Dakujem
certik
14.01.08,07:45
Ahojte,
v 11/07 sme postúpili leasing na nového nájomcu, leasingovka nám poslala fa "paušálny poplatok za vypracovanie návrhu zmluvy o postúpení..". Kam ju zaúčtujem na 518? A mám nárok na odpočet DPH z tejto fa? Jedná sa o postupenie leasingu osobného auta.Dakujem

Prosím poradí mi niekto?
certik
22.01.08,20:04
Kedže je tu o chvílu termín odovzdania DPH, skúšam či sa predsa len niekto nenájde kto by poradil
Wlada
23.01.08,07:47
Ahojte v porade.
I ja sa práve zaoberám postúpením leasingu a i keď som si prečítala všetky príspevky nie som múdrejšia. Prosím Vás o pomoc : Firma prevzala mot.vozidlo na leasing - ešte zaplatí 20 splátok. Za odsúpenie zaplatila 130 tis. Môj problém :1. OC= popl.za odstúpenie + istina podľa splát.kalendára ?
2. Odpisy - odpisujem mot.vozidlo podľa splát.kalendára 20 mesiacov z celej OC?
Ďakujem!!!!!!
evina
23.01.08,08:09
Ahojte v porade.
I ja sa práve zaoberám postúpením leasingu a i keď som si prečítala všetky príspevky nie som múdrejšia. Prosím Vás o pomoc : Firma prevzala mot.vozidlo na leasing - ešte zaplatí 20 splátok. Za odsúpenie zaplatila 130 tis. Môj problém :1. OC= popl.za odstúpenie + istina podľa splát.kalendára ?
2. Odpisy - odpisujem mot.vozidlo podľa splát.kalendára 20 mesiacov z celej OC?
Ďakujem!!!!!!

OC = poplatok za odstúpenie + odstupné + istina zo zvyšných 20 splátok, ktoré máte Vy zaplatiť.
Odpisy= takto vypočítaná OC /20
megyzah
02.02.08,09:49
Evina ak ma náhodou " nájdeš " v porade, tak verím, že mi pomôžeš, lebo ja som si toto celé prešla, ale ako pre začiatočníčku je to pre mňa dosť ťažké a ako vidím ty máš v tom úplne jasno. My sme kúpili auto na leasing v roku 2006 a teraz v decembri sme leasing postúpili jednému známemu. Môžem si na toto auto uplatniť odpisy ( v JÚ, sme platcami DPH )? V decembri sme kúpili nové auto na leasing, na toto auto si môžem uplatniť odpisy za celý rok? Ďakujem
evina
02.02.08,10:41
Evina ak ma náhodou " nájdeš " v porade, tak verím, že mi pomôžeš, lebo ja som si toto celé prešla, ale ako pre začiatočníčku je to pre mňa dosť ťažké a ako vidím ty máš v tom úplne jasno. My sme kúpili auto na leasing v roku 2006 a teraz v decembri sme leasing postúpili jednému známemu. Môžem si na toto auto uplatniť odpisy ( v JÚ, sme platcami DPH )? V decembri sme kúpili nové auto na leasing, na toto auto si môžem uplatniť odpisy za celý rok? Ďakujem

1. Ak ste postúpili lizing na druhého nájomcu, čiže nedošlo k porušeniu podmienok lizingu, Vy si odpíšete z lizingu presne toľko, koľko bol napísaný na Vás. Píšeš, že ste ho postúpili v decembri - nevidím zmluvu - tak predpokladám, že lizing v 12/2007 už prešiel na nového nájomcu - v takom prípade si uplatníte 11. mesiacov odpis leassingu v roku 2007.

2. Ak ste kúpili v decembri 2007 na lizing nové auto /a bolo skutočne vtedy prevzaté/ uplatníš lizingový odpis na jeden mesiac v roku 2007, t.j. za mesiac december.

Z formulácie Tvojej otázky mám trochu pocit, že stotožňuješ odpis HIM obstaraného kúpou aj s lizingovými odpismi.
Pre istotu upozorním - lizing má iný režim odpisovania. Vypočítaš ho ako suma obstarávacej ceny deleno počet mesiacov trvania lizingu /najčastejšie 36 mesiacov/ krát počet mesiacov, v ktorých je lizing v danom roku používaný.
§26 zákona o DzP
8/ Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajucou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.
megyzah
02.02.08,11:43
Evina ďakujem veľmi pekne
megyzah
02.02.08,11:47
A mala si apravdu, fakt som si odpisy u leasingu stotožnila s odpismi HIM. Dúfam, že som pochopila správne, ak auto má obstarávaciu cenu 1 200 000, tak odpisy budú 1 200 000 :36 x 1 ( lebo ho kúpili v decembri) áno? Môžem sa ešte opýtať, obstarávacia cena auta je tá čo mám uvedené na faktúre, alebo vychádzam zo splátkového kalendára, kde sme zaplatili 1. zvýšenú splátku a prirátam tých 36 splátok k tomu ?
evina
02.02.08,11:51
A mala si apravdu, fakt som si odpisy u leasingu stotožnila s odpismi HIM. Dúfam, že som pochopila správne, ak auto má obstarávaciu cenu 1 200 000, tak odpisy budú 1 200 000 :36 x 1 ( lebo ho kúpili v decembri) áno? Môžem sa ešte opýtať, obstarávacia cena auta je tá čo mám uvedené na faktúre, alebo vychádzam zo splátkového kalendára, kde sme zaplatili 1. zvýšenú splátku a prirátam tých 36 splátok k tomu ?

Výpočet uvádzaš správne, ak OC je naozaj 1 200 000.

Pri tvorbe OC vychádzaš zo splátkového kalendára a lizingovej zmluvy /väčšinou je to všetko v splátkovom kalendári/

OC = suma istiny celého lizingu bez DPH plus spracovateľský poplatok bez DPH plus KC po skončení lizingu bez DPH, ak je vyčíslená.
Dana7
21.02.08,17:54
Pri odstupnom môžu nastať dva prípady:
1. môže ísť o odstupné ako odplata za odkúpenie predkupného práva na auto, t.j. ide o ľubovoľnú sumu nad rámec dohodnutých splátok a vtedy je výška odstupného cenou za službu podľa § 9 zákona o DPH (postúpenie práva)- teda je predmetom DPH a je aj zdaniteľným prijmom, čo bude asi Váš prípad...
2. môže ísť o odstupné vo výške alikvotnej časti prvej zvýšenej splátky, t.j. ide vlastne o finančné vyrovnanie, a to nie je predmetom DPH.
O odpisovaní prenajatého majetku pojednáva § 2 písm s. ZoDzP

s) finančným prenájmom obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak 1. vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok,



t.j., aj keď ste zmluvu postúpili na iného, neporušili ste podmienky leassingu a odpisy a úroky si uplatníte, akokeby k zmene nedošlo /samozrejme za obdobie , v ktorom bola zmluva na Vás/.Vo Vašom prípade, by som ja uplatnila odpisy za 4 mesiace, v 9. mesiaci už predmet leassingu prešiel na nového nájomcu. /tu som si nie 100% istá bez poznania zmluvy, kedy presne/...
§26 odst. 9

9/ Ročný odpis podľa odsekov 6, 7 a 8 sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom sa majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11. Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie

a Vy ste už v 9. mesiaci podľa mňa postúpili auto novému nájomcovi k používaniu





Ahojte poraďáci,

prosím poraďte s odstúpením leasingu, a určením ceny odstupného.
Dvaja spoločníci s.r.o. obaja mali auto na leasing. Po 3 rokoch sa rozhodli ísť vlastnou cestou. Jeden zo spoločníkov si nechal s.r.o. Druhý má živnosť.
Tend druhý si nechal to auto s tým, že prevzal leasing od leasingovky. Teraz v číslach: Prvá navýšená splátka 198000,-- Sk vrátane DPH / úžitkové auto/ a potom 48 krát mesačné splátky Firma /s.ro. uhradila 34 splátok/ 14 splátok preberá jeden z bývalých spoločníkov, ako správne vypočítať odstupnú hodnotu auta, za ktorú ho bývalému spoločníkovi postúpiť? Pôvodná firma si uplatnila odpočet DPH, živnostník je neplatca Prosím poraďte ako vyrátať hodnotu odstupného za tých zvyšných 14 mesiacov. Ďakujem
evina
21.02.08,18:21
Ahojte poraďáci,

prosím poraďte s odstúpením leasingu, a určením ceny odstupného.
Dvaja spoločníci s.r.o. obaja mali auto na leasing. Po 3 rokoch sa rozhodli ísť vlastnou cestou. Jeden zo spoločníkov si nechal s.r.o. Druhý má živnosť.
Tend druhý si nechal to auto s tým, že prevzal leasing od leasingovky. Teraz v číslach: Prvá navýšená splátka 198000,-- Sk vrátane DPH / úžitkové auto/ a potom 48 krát mesačné splátky Firma /s.ro. uhradila 34 splátok/ 14 splátok preberá jeden z bývalých spoločníkov, ako správne vypočítať odstupnú hodnotu auta, za ktorú ho bývalému spoločníkovi postúpiť? Pôvodná firma si uplatnila odpočet DPH, živnostník je neplatca Prosím poraďte ako vyrátať hodnotu odstupného za tých zvyšných 14 mesiacov. Ďakujem

Ja by som postupovala asi nasledovne:
Uvažovala by som s cenou zvýšenej splátky bez DPH - spoločnosť si uplatnila celú DPH, t.j. ostala reálne v danej spoločnosti.
Ntto prvej zvýšenej splátky mi vyšlo na 166 386,60, čo predstavuje na 1 mesiac leassingu 3 466,40 a na 34 splátok, ktoré reálne zaplatila, ale aj auto užívala spoločnosť pripadne 117 857. Rozdiel medzi 166 386,60
a 117 857 by som uplatnila ako odstupné, t.j. zaokrúhlene 48 530,- SK.
Zuzanak1
07.03.08,20:43
Dobrý deň, potrebujem poradiť. Zostatková cena auta na leasing po postúpení leasingu, ak bol postúpený fyzickej osobe - nepodnikateľ, nie je daňovým výdavkom ? ďakujem.
matusa
17.03.08,06:58
Zdravim vsetkych, ja by som potrebovala surne poradit v oblasti postupenia leasingu. Firma B, ktora leasing prevzal,a odo mna pozaduje zaplatit (DPH) naklady spojene s postupenim leasingu.
Jedna sa o nezaplatene faktury firmy A (ktora leasing postupila), cca 5 faktur. Co s tym? Vrela vdaka.
evina
17.03.08,07:09
Zdravim vsetkych, ja by som potrebovala surne poradit v oblasti postupenia leasingu. Firma B, ktora leasing prevzal,a odo mna pozaduje zaplatit (DPH) naklady spojene s postupenim leasingu.
Jedna sa o nezaplatene faktury firmy A (ktora leasing postupila), cca 5 faktur. Co s tym? Vrela vdaka.

Otázka je trošku chaotická, nedá sa Ti presne odpovedať.
Firma A postúpila firme B lizing, ktorá ešte má splácať 5 posledných splátok plus má platiť nejakú časť napr. ako odstupné?
matusa
17.03.08,07:21
Ospravedlnujem sa..., az ked to odislo, vsimla som si "cudne" znenie mojej otazky. Takze:
Firma A postupila leasing firme B. Avsak firma A bola este dlzna leasingovej spolocnosti cca 5 splatok.
Firma B tieto dlzne splatky leasingovke zaplatila (tym padom su zavazky firmy A vyrovnane) a teraz pozaduje od firmy A zaplatit vysku DPH (naklady spojene s postupenim leasingu).
Mala by som vystavit faktury, aby si firma B mohla uplatnit DPH na vstupe a ja si vlastne vyrovnam zavazky voci leasingovke?
evina
17.03.08,07:33
Ospravedlnujem sa..., az ked to odislo, vsimla som si "cudne" znenie mojej otazky. Takze:
Firma A postupila leasing firme B. Avsak firma A bola este dlzna leasingovej spolocnosti cca 5 splatok.
Firma B tieto dlzne splatky leasingovke zaplatila (tym padom su zavazky firmy A vyrovnane) a teraz pozaduje od firmy A zaplatit vysku DPH (naklady spojene s postupenim leasingu).
Mala by som vystavit faktury, aby si firma B mohla uplatnit DPH na vstupe a ja si vlastne vyrovnam zavazky voci leasingovke?

Čo je predmetom lizingu? Ak osobný automobil - nie je nárok na žiadne odpočítanie dane. Neviem, či išlo vlastne o postúnie alebo čo...Výška DPH nemôže byť nákladom spojeným s postúením lizingu.
Pri postúpení lizingu by firma B postupne odpisovala 5 splátok, ktoré platí lizingovke /to je záväzok už firmy B nie A a firma A mala fakturovať odstupné.
Potom odstupné plus posledných 5 splátok by bolo súčasťou OC ceny u firmy B a neviem na základe čoho žiada náhradu DPH. Akési sa mi to zdá domotané...
matusa
17.03.08,08:05
Leasing - jedna sa o tahac.
Firma A ostala dlzna leasingovke neuhradene splatky cca za 9,10,11,12/2007. Firma B tieto dlzne splatky za firmu A zaplatila + pokracuje este v leasingu dalej.
Ak je iny postup, PROSIM o radu... Dakujem.
evina
17.03.08,08:16
Leasing - jedna sa o tahac.
Firma A ostala dlzna leasingovke neuhradene splatky cca za 9,10,11,12/2007. Firma B tieto dlzne splatky za firmu A zaplatila + pokracuje este v leasingu dalej.
Ak je iny postup, PROSIM o radu... Dakujem.

To znamená, že firma B odpisuje viac ako tých 5 splátok - to som akosi nepochopila.
Firma B odpisuje lizing od tej splátky, kedy bol na ňu postúpený lizing lizingovou spoločnosťou a od tej splátky si aj mesačne uplatňuje odpočet DPH. Istina z týchto lizingových splátok /zvyšných/ bude v OC lizingu a bude ju rovnomerne odpisovať .
5 splátok, ktoré firma A bola dĺžna a firma B zaplatila by mali byť vyrovnané medzi oboma firmami napr. formou odstupného /tiež vchádza do OC/ poníženého o predmetnú DPH a vysporiadané zápočtom...
HankaH
18.03.08,08:16
Dobrý deň, môžete mi poradiť, kde nájdem oporu v zákone k tomu, že zostatková cena (551) ani zúčtovanie nesplatenej istiny (648) pri postúpení leasingu neovplyvňujú základ dane. Ďakujem.
Olgica
03.04.08,08:02
Prečítala som si všetky príspevky ale aj tak poprosím o pomoc.
Postupujeme leasingové stroje inej firme. Fakturovať budeme zostatkovú hodnotu z účtu 022 ako odplatu. Máme k tejto odplate vyfakturovať aj DPH? A ako to zaúčtovať?
predaj 311/xx?
vyradenie 082/022
Budeme leasingovke musieť zaplatiť okrem spracov.poplatku ešte nejaký iný poplatok?
Olgica
03.04.08,08:27
Prečítala som si všetky príspevky ale aj tak poprosím o pomoc.
Postupujeme leasingové stroje inej firme. Fakturovať budeme zostatkovú hodnotu z účtu 022 ako odplatu. Máme k tejto odplate vyfakturovať aj DPH? A ako to zaúčtovať?
predaj 311/xx?
vyradenie 082/022
Budeme leasingovke musieť zaplatiť okrem spracov.poplatku ešte nejaký iný poplatok?
Nikto nevie, nepomôže?
Olgica
03.04.08,10:03
Posúvam
azla
20.04.08,11:51
Prečítala som si všetky príspevky ale aj tak poprosím o pomoc.
Postupujeme leasingové stroje inej firme. Fakturovať budeme zostatkovú hodnotu z účtu 022 ako odplatu. Máme k tejto odplate vyfakturovať aj DPH? A ako to zaúčtovať?
predaj 311/xx?
vyradenie 082/022
Budeme leasingovke musieť zaplatiť okrem spracov.poplatku ešte nejaký iný poplatok?

Áno, odplata, ktorú požadujete od nového nájomcu, sa posudzuje na účely Dph ako dodanie služby.Základom dane je v zmysle § 22 ods. 1 zákona o DPH všetko, čo pôvodný nájomca požaduje od nového nájomcu.

V účtovníctve pôvodného nájomcu
zúčtujete ZC 551/082;
majetok vyradíte 082/022
zučtujete účet 474/648

fa za odplatu 311 (315) / 648,343

Poplatok za prevod zmluvy z pôvodného nájomcu na nového platí nový nájomca.
Silvia123
09.10.08,10:58
Ahojte, potrebovala by som súrne radu, lebo mám z toho postúpenia trochu plnú hlavu starostí. FO si vytvorila s.r.o-čku a približne 20 aut chce postúpiť tejto s.r.o-čke. F.O. dostala súhlas lízingovej spoločnosti na prenájom 3.osobe. Faktúry na september lízingovka už vystavila na s.r.o-čku, s.r.o. má už aj lízingové zmluvy -postúpenie pohľadávok je na nich od tohto septembra. Ide o to že už je október a autá ešte nie sú prepísané v technickom na s.r.o-čku. Na preberacom protokole teda nie je dátum. Odkedy si mám zaradiť tieto autá do s.r.o-čky ako majetok??? Môžem už v tom septembri ako mám prvú splátku alebo až keď bude mať s.r.o prepísané autá na seba? Ide aj o to že tieto lízíngy sú v EUR a doteraz som to robila tak že kurz kedy som ich zapísala do HIM bol vždy z dátumu na preberacom protokole. Je to také domotané a vlastne nechápem ani tomu súhlasu FO na prenájom tretej osobe -teda s.r.o-čke. Je to asi na preklenutie toho obdobia kedy sa stihnú autá prepísať alebo na čo to je? Poradte kedy mám začať účtovať v s.r.o. o týchto autách ako majetku a záväzkoch, proste klasické postúpenie.
Silvia123
09.10.08,15:26
Teraz neviem či som to zrozumiteľne napísala, alebo či sa s tým naozaj nikto nestretol a nevie mi poradiť. Mám účtovať v s.r.o-čke bežné postúpenie lízingu už v septembri bez ohľadu na to že nemám v tomto mesiaci prepísané autá v techničáku a dátum prebratia vozidla dám ako je dátum lízingovej zmluvy a teda aj prvej pokračujúcej splátky? Keď sa to tak teoreticky vezme skutočným majiteľom je beztak lízingovka, tak ... A ešte je tu ten súhlas pre F.O. že môže prenajať lízingy tretej osobe, to ma už celkom doplietlo
Silvia123
10.10.08,09:42
No nikto mi nenapísal, ale dnes som sa pýtala daňovej poradkyne a povedala mi že mám účtovať postúpenie odo dňa vzniku zmluvy o postúpení teda ešte v septembri.
Zuna 3
11.12.08,13:10
Prosím o radu,

Účtujeme v JÚ. Neviem si dať rady, čo pre nás spôsobí postúpenie lízingu
osobného automobilu. Lízing je od 9/2006, postúpenie by bolo v 12/08./ ak by bolo za nezmenených podmienok/
Čo z toho vyplýva? Zostáva neuhradených 9 splátok.
Jedná sa mi o odpis lízingu, môžem si uplatniť v roku 2008 odpis za
11 mesiacov?
Po prečítaní predchádzajúcich príspevkov mám z toho guľáš.
Poradí mi niekto polopate čo sa vlastne zaúčtuje v peňažnom denníku
v roku 2008 ?
Prosím, prosím...
Zuna 3
12.12.08,05:15
Prosím poraďí mi niekto / aj predchádzajúca otázka/

Ešte prosím, ako sa vypočíta odplata pri postúpení lízingu. My postupujeme
osobné auto, k 31.12.08 bude mať zostatkovú cenu 74.118,- Sk.
Kde by som sa mohla dočítať o odplatách, ako sa stanovujú ?

Ďakujem vopred za rady
azla
12.12.08,06:58
Jedná sa mi o odpis lízingu, môžem si uplatniť v roku 2008 odpis za
11 mesiacov?
...
Ak ste predmet leasingu využívali 11 mesiacov, k postupeniu na nového nájomcu došlo v 12/2008 tak odpis si uplatníte za 11 mesiacov.


Ešte prosím, ako sa vypočíta odplata pri postúpení lízingu. .... Kde by som sa mohla dočítať o odplatách, ako sa stanovujú ?


Vyšku odplaty si dohodne pôvodny nájomca s novým nájomcom. Podľa môjho názoru minimálna odplata by mala byť vo výške alikvotnej časti prvej zvýšenej splátky.

V Tvojom prípade: prvá zvýšená splátka/36 x 9.

Avšak je to na zvážení zmluvných strán.
Čím je prvá zvýšená splátka nižšia, a čím je zaplatených viacej splátok tým by to bolo pre pôvodneho nájomcu "nespravodlivejšie" požadovať "iba" alikvotnu čiastku prvej zvýšenej splátky.
Treba vychádzať aj z toho, že auto po skončení leasingu nemá nulovú trhovú cenu.
Zuna 3
12.12.08,07:40
Ďakujem azla za radu.
Prajem pekný deň a víkend.
lackova4
30.12.08,07:08
Prosím Vás, mám takú otázočku, na ktorú neviem odpovedať a odpovede mojich dvoch kámošiek - ekonómiek sa nezhodujú. Pri postúpení lízingu musím dodržať splatnosť, ktorá bola uvedená v lízingovke, čo sa týka odpisov, alebo si odpisy môžem nastaviť na 48 - mesiacov?
:rolleyes:
Ďakujem Maťa
ajka16
06.01.09,20:58
Áno, odplata, ktorú požadujete od nového nájomcu, sa posudzuje na účely Dph ako dodanie služby.Základom dane je v zmysle § 22 ods. 1 zákona o DPH všetko, čo pôvodný nájomca požaduje od nového nájomcu.

V účtovníctve pôvodného nájomcu
zúčtujete ZC 551/082;
majetok vyradíte 082/022
zučtujete účet 474/648

fa za odplatu 311 (315) / 648,343

Poplatok za prevod zmluvy z pôvodného nájomcu na nového platí nový nájomca.
Prosím Vás nenašla som 474/648 - je odpočitateľná položka
alebo ostáva vo výnosoch ? Celý princíp postupenia leasingu som
zhruba pochopila , len táto časť mi ostala nejasná. Ďakujem za skorú odpoved.
emarosl
07.01.09,06:52
ajka16
07.01.09,20:04
dakujem ......
Zuna 3
08.01.09,07:11
Poprosím o radu :

Učtujeme v JU , som podnikateľ FO - plátca DPH.
Postupujeme lízing osobného automobilu teraz v 1/09 . Chýba ešte
uhradiť 8 splátok. Zostatková hodnota k 31.12.08 je 74.118,-- Sk
Môžme ako odstupné pýtať 200 000,-- Sk? A na fatkúru na odstupné
fakturovať aj DPH ? ak je to osobné auto ? Budete to postupovať
na fyzickú osobu -nepodnikateľa.
Poradí mi niekto čo sa píše - text na faktúru za odstupné.
Je to súrne - prosím, prosím poraďte mi niekto.
Ďakujem
Zuna 3
08.01.09,12:40
Prosím,
nik mi neporadí ?
Zuna 3
09.01.09,06:49
Prosím,

poraďte niekto, potrebujem súrne radu.
Ďakujem
Aljok
09.01.09,07:16
Poprosím o radu :

Učtujeme v JU , som podnikateľ FO - plátca DPH.
Postupujeme lízing osobného automobilu teraz v 1/09 . Chýba ešte
uhradiť 8 splátok. Zostatková hodnota k 31.12.08 je 74.118,-- Sk
Môžme ako odstupné pýtať 200 000,-- Sk? Ano, výšku odstupného si určujete sami. A na fatkúru na odstupné
fakturovať aj DPH ? Áno, fakturujete s DPH, lebo odstupné je považované podľa ZDPH za službu.ak je to osobné auto ? Budete to postupovať
na fyzickú osobu -nepodnikateľa.
Poradí mi niekto čo sa píše - text na faktúru za odstupné.
Je to súrne - prosím, prosím poraďte mi niekto.
Ďakujem
Odpovede v texte.
Zuna 3
09.01.09,08:19
Ešte ak sa môžem opýtať:

Teda pri postúpení lízingu, lízing.spoločnosť vystaví doklad o postúpení
lízingu na nového nájomcu- poplatok si už platí sám /ak som to dobre
pochopila/ . Tie zvyšné splátky teda už doplatí lízingovke on.
Ale čo mu vystavujeme my?
Zatiaľ mi šéf povedal že bude pýtať od nového nájomcu 200.000,-/zatiaľ uvádzam Sk/.
Máme to fakturovať ako odstupné , čo je predmetom aj DPH ?
Alebo finanč. vyrovnaie ? Nejako to nechápem.
Zostatková cena auta je k 31.12.08 74.118,-- Sk
Treba douhradiť ešte 8 splátok po 10223,-- Sk.
Prvá zvýšená splátka bola 68008 Sk a platili sme splátky 28 mesiacov.

Prosím,prosím ak môžte poraďte mi, to auto chce už postúpiť.
Zuna 3
09.01.09,09:32
prosím pomôžte , ešte dnes to potrebujem.Ďakujem.
certik
24.03.09,15:27
Prosím Vás nenašla som 474/648 - je odpočitateľná položka
alebo ostáva vo výnosoch ? Celý princíp postupenia leasingu som
zhruba pochopila , len táto časť mi ostala nejasná. Ďakujem za skorú odpoved.

nenašla som odpoveď na tento príspevok. Aj mňa by zaujímalo čo v prípade ak na 551 mám 940.390,- a na 648 1.016.970,-?
Účet 648 rozdelím na výnosy nedaňové do výšky 551 a zvyšok ako daňové?
azla
24.03.09,15:46
nenašla som odpoveď na tento príspevok. Aj mňa by zaujímalo čo v prípade ak na 551 mám 940.390,- a na 648 1.016.970,-?
Účet 648 rozdelím na výnosy nedaňové do výšky 551 a zvyšok ako daňové?

Odvolávaš sa na príspevok č. 51, že si nenašla odpoveď.
Za príspevkom č. 51, je príspevok č. 52 (s navigáciou na celú tému).

Pripnem konkrétny link, rozhodnúť sa musíš sama.:rolleyes:

http://www.porada.sk/920871-post35.html
Eva-ucto
28.05.09,07:24
Ahojte poraďáci. Možno sa Vás pýtam jednoduchú otázku, ale nie som si veľmi istá.
Pri lízingu daňové odpisy = počet splátok podľa lízingu(t.j. 36 mesiacov-3 roky). Účtovné odpisy = odpisy podľa dane z príjmu t.j. 4 roky?
Ako mám riešiť situáciu, keď lízing na osobný automobil bol 2 x postúpený na ďalšie dve rôzne firmy. Prvý postup bol pri 22 splátke. OC=zostávajúca istina z lízingových splátok(64828), tú istú sumu dala účtovníčka na odpisovanie na 4 roky. Daňové odpisy: 64828/15xpočet mesiacov. Účtovné 64828/4xpočet mesiacov? Alebo účtovné odpisy môžu byť ako daňové?
Druhé postúpenie bolo pri 35 splátke. Zostávala už iba jedna!! V tomto prípade je OC=istine 4655,6?? A čo potom s odpismi? Účtovné, daňové???
Prosím poraďte mi.

Moc ďakujem
azla
28.05.09,07:53
Ahojte poraďáci. Možno sa Vás pýtam jednoduchú otázku, ale nie som si veľmi istá.
Pri lízingu daňové odpisy = počet splátok podľa lízingu(t.j. 36 mesiacov-3 roky). Účtovné odpisy = odpisy podľa dane z príjmu t.j. 4 roky?


Ako mám riešiť situáciu, keď lízing na osobný automobil bol 2 x postúpený na ďalšie dve rôzne firmy. Prvý postup bol pri 22 splátke. OC=zostávajúca istina z lízingových splátok(64828), tú istú sumu dala účtovníčka na odpisovanie na 4 roky. Daňové odpisy: 64828/15xpočet mesiacov. Účtovné 64828/4xpočet mesiacov? Alebo účtovné odpisy môžu byť ako daňové?
Druhé postúpenie bolo pri 35 splátke. Zostávala už iba jedna!! V tomto prípade je OC=istine 4655,6?? A čo potom s odpismi? Účtovné, daňové???
Prosím poraďte mi.

Moc ďakujem

Daňové odpisy správne - časová metóda § 26, odst.8.
Účtovné odpisy (nie podľa dane z príjmov), ale podľa odpisového plánu účtovnej jednotky. Také obdobie účtovne odpisuješ, ake si stanoví UJ. Môže 36 mesiacov, 4 roky, 5 rokov ...akokoľvek.

Keď si získala automobil - ako nový nájomca (1. postúpenie),
Daňové odpisy uplatňuješ za zvyšný počet mesiacov. (presne tak ako si to urobila - ostávalo Ti 15 mesiacov.
Účtovné odpisy - opäť, ako sa účtovná jednotka rozhodne (ako si stanoví v účtovnom odpisovom pláne. (môžu byť aj ako daňové, ale nemusia).

Druhé postúpenie od poslednej splátky (nezvyčajné ;)) - postupuješ rovnako.
DO - 1 mesiac
UO - ako si stanovíš.

Ani pri jednom postúpení nepíšeš nič o odstupnom (to, čo žiada pôvodný nájomca od nového). Ak by bolo aj odstupné, tak okrem istiny aj zaplatené odstupné Ti vchádza do obstarávacej ceny. Logické je, že nejaké odstupné by prinaležalo. (napr. na začiatku sa platí 1.zvýšená splátka atĎ.)

Ak by sa neplatilo odstupné, tak aj ja sa hlásim za nového nájomcu po 35.splátke.:)
Eva-ucto
28.05.09,08:07
Azla, si poklad. Ďakujem. Hneď sa mi lepšie dýcha.
Odstupné nie je žiadne. Jedná sa totiž o toho istého majiteľa, len si autíčko presúval medzi firmami. Takže 35 splátka - máme smolu :-)

Prajem krásny deň