Martin Mocko
19.09.07,11:34
Zamestnanec ma dieta. Je vsak slobodny a dieta zije s matkou (dieta zije s matkou a zamestnanec zije sam). Na rodnom liste je uvedeny.
Ma narok na bonus? Za akych podmienok. V zakone je uvedene: "dieta zijuce s danovnikom v spolocnej domacnosti". Kto moze vydat potvrdenie o ziti v spolocnej domacnosti?
Heleč
19.09.07,10:02
Sú rozvedený ale oficiálne odlúčený. To, že nežijú spolu je čo?
ľudka
19.09.07,10:25
Môj názor: ak daňovník v daňovom vyhlásení uvedie, dieťa, že si naňho uplatňuje bonus, tak v plnej miere zodpovedá za to, že spĺňa podmienky na priznanie bonusu (teda, že žije s dieťaťom v spoločnej domácnosti, ale to nie je tento prípad). Veď predsa nebudem skúmať, či niekto s niekým žije alebo nežije v spoločnej domácnosti. Je to daňovníkovi, že berie plnú zodpovednosť za to, čo uvedie a podpíše vo vyhlásení.
Pepa
19.09.07,10:28
Zamestnanec ma dieta. Je vsak slobodny a dieta zije s matkou (dieta zije s matkou a zamestnanec zije sam). Na rodnom liste je uvedeny.
Ma narok na bonus? Za akych podmienok. V zakone je uvedene: "dieta zijuce s danovnikom v spolocnej domacnosti". Kto moze vydat potvrdenie o ziti v spolocnej domacnosti?
Slovíčko "spoločnej" sa v zákone nenachádza. Ak nežije rodič v domácnosti s dieťaťom nie je splnená jedna z podmienok na uplatnenie DB. Ak si zamestnanec uplatní nárok na DB podpísaním vyhlásenia a predložením rodného listu dieťaťa,nie je tvojou povinnosťou skúmať či žijú alebo nežijú v domácnosti /rozdielny trvalý pobyt nesvedčí o tom, že nežijú v domácnosti to len ako príklad/ a potvrdenie o žití v spoločnej domácnosti - nie, takéto potvrdenie nie je "podmienkou" pre priznanie DB a pochybujem, že by niekto takéto potvrdenie vydal.
veronikasad
19.09.07,10:30
Ak bolo dieťa zverené do výchovy matky a nežijú v spoločnej domácnosti, slobodný zamestnanec - otec dieťaťa nemá nárok na daňový bonus.
Potvrdenie o spoločnej domácnosti potvrdzuje svojim podpisom vo vyhlásení. Čiže ak podpíše čo nie je pravda, zodpovedá za následky a neoprávnene vyplatený daňový bonus musí vrátiť.

--------
Veronika
Zoltán Kovács
19.09.07,10:30
Môj názor: ak daňovník v daňovom vyhlásení uvedie, dieťa, že si naňho uplatňuje bonus, tak v plnej miere zodpovedá za to, že spĺňa podmienky na priznanie bonusu (teda, že žije s dieťaťom v spoločnej domácnosti, ale to nie je tento prípad). Veď predsa nebudem skúmať, či niekto s niekým žije alebo nežije v spoločnej domácnosti. Je to daňovníkovi, že berie plnú zodpovednosť za to, čo uvedie a podpíše vo vyhlásení.

Plne súhlasím, ale ak na to príde DÚ potom bude aj zamestnávateľ postihovaný, lebo odvádzal menej dane zo závislej činnosti, a nehovoriac o vysporiadaní dane v rámci ročného zúčtovania. Neviem ako by zamestnanec zareagoval, keď v ročnom zúčtovaní strhneš mu neoprávnené vyplatené DB. Nie je to povinnosť ale ja osobne to skúmam, práve preto, aby som predchádzal tieto prípady.
Pepa
19.09.07,10:43
Hm - neviem prečo by mal byť zamestnávateľ postihovaný. "Milujem" kopec potvrdení, prehlásení - overených, neoverených malých či veľkých. Milujem mzdárov či mzdárky, ktorým napríklad nestačí prehlásenie manžela či manželky o vlastnom príjme, ale vyžadujú potvrdenia zo sociálky, z úradu práce ...... len ma "zaráža", že ešte neprišli na to, že vlastným príjmom je napr. aj úrok zo stav. sporenia, či štátna prémia - koľkože máme tých stavebných sporiteľní? - preveriť, doložiť, podložiť ......... ale toto je mimo témy.