ukt
19.09.07,14:09
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť: spoločnosť A (slovenská, registrovaná pre DPH v SR) je výhradným zástupcom nemeckého dodávateľa v SR a spoločnosť B (česká, registrovaná pre DPH v ČR) je výhradným zástupcom toho istého dodávateľa v ČR. Podľa "nepísaných pravidiel" zákazky, na ktoré sa dodáva tovar v SR realizuje spoločnosť A a tie, ktoré v ČR realizuje spol. B. Samozrejme ak sa A s B nedohodnú inak. No a k takejto dohode došlo. Spoločnosť A dala súhlas, že tovar na zákazku na Slovensku môže dodať spoločnosť B, ale spoločnosť A si za tento súhlas vyfakturuje isté percento z celej zákazky ako províziu. Bude spoločnosť túto províziu fakturovať do ČR bez DPH alebo s DPH? Ďakujem.
Vladimír Ozimý
20.09.07,05:17
faktúru vystavíte s DPH...ide o poskytnutie služby na území SR a dodanie tovaru je tiež na území SR...par. 16 osd 6...
ukt
20.09.07,06:08
Chcem sa ešte opýtať, či sa pri tomto prípade má postupovať podľa § 16 ods. 6, nakoľko nejde o klasické sprostredkovanie - nekonali v mene a na účet inej osoby. Zákazku si celú vybavovala česká spoločnosť. Provízia je len za udelený súhlas, že tovar sa na Slovensko dodal z českej republiky. Ak by súhlas neudelili, musel by sa tovar dodať prostredníctvom slovenskej spoločnosti - vtedy by česká spoločnosť sprostredkovala zákazku pre slovenskú spoločnosť. A ak áno, nemala by byť faktúra bez DPH, nakoľko v tomto odseku je veta, citujem: ak sprostredkovateľ dodá službu odberateľovi, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, v ktorom sa tieto služby fyzicky vykonajú, je miestom dodania sprostredkovateľskej služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu sprostredkovateľ službu dodal. Ďakujem
emgeton
20.09.07,06:11
Chcem sa ešte opýtať, či sa pri tomto prípade má postupovať podľa § 16 ods. 6, nakoľko nejde o klasické sprostredkovanie - nekonali v mene a na účet inej osoby. Zákazku si celú vybavovala česká spoločnosť. Provízia je len za udelený súhlas, že tovar sa na Slovensko dodal z českej republiky. Ak by súhlas neudelili, musel by sa tovar dodať prostredníctvom slovenskej spoločnosti - vtedy by česká spoločnosť sprostredkovala zákazku pre slovenskú spoločnosť. A ak áno, nemala by byť faktúra bez DPH, nakoľko v tomto odseku je veta, citujem: ak sprostredkovateľ dodá službu odberateľovi, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, v ktorom sa tieto služby fyzicky vykonajú, je miestom dodania sprostredkovateľskej služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu sprostredkovateľ službu dodal. Ďakujem

Udelenie súhlasu = vzdanie sa určitého práva , určite to nie je § 16/6.
Vladimír Ozimý
20.09.07,06:22
Udelenie súhlasu = vzdanie sa určitého práva , určite to nie je § 16/6.
vychádzal som z textu pred tým nebolo to špecifikované presne...v tomto prípade určite nejde o par. 16 ods 6. - vychádzal som z toho že ide o províziu za sprostredkovanie tovaru a služieb...
ukt
20.09.07,07:04
Môžem postupovať podľa § 15 ods. 7 a ods. 8 písmeno d? Mohlo by ísť v tomto prípade o poskytnutie majetkovo využiteľných práv? Teda fa bude bez DPH. Chápem to správne?
Orsz
20.09.07,07:17
Môžem postupovať podľa § 15 ods. 7 a ods. 8 písmeno d? Mohlo by ísť v tomto prípade o poskytnutie majetkovo využiteľných práv? Teda fa bude bez DPH. Chápem to správne?

Ja v tom zatiaľ nevidím majetkové práva - tie môže udelovať len nemecká firma, ktorá si určila výhradných zástupcov v ČR a SR ale nie slovenská firma českej - je to ich vzájomná dohoda. A provizía sa vzťahuje k tovaru, ktorý zostane tu na Slovensku - vidím to s DPH. Bolo by dobré, keby si ten druh tovaru viac priblížila, o čo ide, aby sme mohli problém lepšie posúdiť :rolleyes: .
emgeton
20.09.07,07:27
Ja v tom zatiaľ nevidím majetkové práva - tie môže udelovať len nemecká firma, ktorá si určila výhradných zástupcov v ČR a SR ale nie slovenská firma českej - je to ich vzájomná dohoda. A provizía sa vzťahuje k tovaru, ktorý zostane tu na Slovensku - vidím to s DPH. Bolo by dobré, keby si ten druh tovaru viac priblížila, o čo ide, aby sme mohli problém lepšie posúdiť :rolleyes: .

Môže sa tu jednať o "podobné majetkové práva". Slovíčko "podobné" sa dá veľmi ľahko ohýbať.

Môžeme vzdanie sa práva predať tovar posudzovať obdobne ako sprostredkovanie predaje tovaru ? Mám za to, že nie.
( ak by sme to tak mohli posudzovať, tak predaj by bol v zmysle §16/6 bez DPH )
ukt
20.09.07,07:38
Ide o keramické dlaždice a obklady. Ale ak by aj išlo o sprostredkovanie, nemalo by to byť bez DPH, nakoľko ak má odberateľ služby pridelené ič DPH, miestom dodania je štát, ktorý mu ho pridelil?
Emgeton, podľa teba by som mala tento súhlas považovať za to podobné majetkové právo?
emgeton
20.09.07,07:39
Vychádzajúc z http://www.porada.sk/t61187-majetkovo-vyuzitelne-prava.html (vďaka betka)

by som postupoval takto:

V zmysle § 15/8d; je miestom dodania uvedenej služby Česká republika. Plnenie teda nie je predmetom dane v SR. Faktura bude bez DPH.