katulka336
19.09.07,19:41
Ahojte! tak som zvedavá kto mi pomôže vyriešiť môj problém:
otec začal podnikať od marca - jednoduché účtovníctvo neplatca DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2007-a.html). Používa osobný automobil na podnikanie, ktorý mu ja ako dcéra "prenajímam" ale automobil v skutočnosti vlastní leasingová spoločnosť, lebo bol zobraný na leasing. chcem sa spýtať, či musí byť uzatvorená medzi ním a mnou nejaká nájomná zmluva ( leasingovka povedala že ak je to najbližšia rodina tak nepotrebujem potvrdenie od nich, že niečo prenajímam), dalej ked natankuje benzín ako si bločky môže dať do účtovníctva - do výdavkov, či sa tam ráta nejaká tá sadzba 6,20 alebo celá suma, alebo si musí písať knihu jázd a cestovné príkazy???? toto je dúfam že jediný problém z ktorého sa neviem vymotať lebo každý tu na porade píše inak.

Ďakujem veľmi pekne.
Katka
cloe
19.09.07,17:47
Nájdi si tému - Prenájom auta na podnikanie /nejde mi prilepiť link/. Je to JU. Je to tam rozobraté.
Zita5
19.09.07,17:54
http://www.porada.sk/t39792-sukromny-automobil-v-podnikani-4-cast.html

http://www.porada.sk/t39792-sukromny-automobil-v-podnikani-4-cast.html

http://www.porada.sk/t34060-spotreba-phl.html


Ja len poznámku .......podnájom MV ktorý je predmetom lízingu , by sa mal nahlásiť aj lízingovej spoločnosti .Pozrite Obchodné podmienky , ktoré ste podpisovali a obdržali a sú súčasťou zmluvy .
cloe
19.09.07,18:02
Ja len poznámku .......podnájom MV ktorý je predmetom lízingu , by sa mal nahlásiť aj lízingovej spoločnosti .Pozrite Obchodné podmienky , ktoré ste podpisovali a obdržali a sú súčasťou zmluvy .

Z textu Katulky vyplynulo, že to lízingovke hlásila a povedali jej, že nepotrebuje od nich súhlas.
Zita5
19.09.07,18:05
Z textu Katulky vyplynulo, že to lízingovke hlásila a povedali jej, že nepotrebuje od nich súhlas.

Hej všimla som si a som prekvapená lebo to podľa OP vyžaduje väčšina lízingových spoločností.
ekopo
19.09.07,18:23
katulka, čo Ti nie je jasné?
Tvoje príspevky: http://www.porada.sk/search.php?searchid=3762375
Otázku si dala už v 7/2007. Dokonca sme komunikovali cez ICQ. Ale zhrnutie. 1., ) 6,20 v žiadnom prípade.
2., ) Tvoj príjem z prenájmu uviesť v DP
3., ) zahlásiť vozidlo na DU a zaplatiť daň z MV
4., ) súhlas leasingovky je potrebný
5,., do nákladov len spotrebu PHM/km pri splnení podmienok nájmu
katulka336
19.09.07,19:41
ano lízingovke som to nahlásila a povedali mi že ak to je najbližia rodina v mojom prípade dcéra chce prenajímať auto otcovi, že potvrdenie mi nie je treba, ale ide o to že ja ho nemusím prenajímať len aby to bolo z toho účtovného hľadiska správne, aby si on mohol dávať do nákladov spotrebu PHM
nika.sum
12.11.07,06:44
AHOJ PORADACI, neviem tu nikde najst temu o uctovani auta na leasing (je na zivnost), kt. ho vyuziva aj na sukr. ucely, ako to uctovat? Uctovanie v JU, ma niekto s tym skusenosti, alebo to vsetci davaju cele do nakladov?
Johanka
12.11.07,07:00
AHOJ PORADACI, neviem tu nikde najst temu o uctovani auta na leasing (je na zivnost), kt. ho vyuziva aj na sukr. ucely, ako to uctovat? Uctovanie v JU, ma niekto s tym skusenosti, alebo to vsetci davaju cele do nakladov?
... ja poznám iba takých, ktorí zodpovedajú podčiarknutému ;).
nika.sum
12.11.07,07:03
tak co uz nebudem az tak "poctiva" .-)) a dakujem za odpoved
ekopo
12.11.07,08:57
tak co uz nebudem az tak "poctiva" .-)) a dakujem za odpoved
Tak budeš musieť uroboť zopár korekcií. Musíš mať vedenú knihu jázd z ktorej je zrejmé na koľko využívaš auto na súkromné účely a nakoľko na podnikanie. Cesty súkromné sa budú účtovať ako VNZD, cesty služobné ako VOZD. Z hľadiska nákladov na leasing bude do VOZD zahrnutá čiastka, ktorá zodpovedá využívaniu auta na podnikanie. Ak si platca DPH a máš nárok na odpočet DPH z auta (je to aspoň N1) , musíš z hľadiska DPH postupovať podľa § 49 ods. 5 zák. o DPH, - pomerne odpočítať daň, čiže opäť je rozdeliť na nárokovateľnú a nenárokovateľnú.
nika.sum
13.11.07,17:42
Tak budeš musieť uroboť zopár korekcií. Musíš mať vedenú knihu jázd z ktorej je zrejmé na koľko využívaš auto na súkromné účely a nakoľko na podnikanie. Cesty súkromné sa budú účtovať ako VNZD, cesty služobné ako VOZD. Z hľadiska nákladov na leasing bude do VOZD zahrnutá čiastka, ktorá zodpovedá využívaniu auta na podnikanie. Ak si platca DPH a máš nárok na odpočet DPH z auta (je to aspoň N1) , musíš z hľadiska DPH postupovať podľa § 49 ods. 5 zák. o DPH, - pomerne odpočítať daň, čiže opäť je rozdeliť na nárokovateľnú a nenárokovateľnú.


Asi som to zle napisala, myslela som tym, ze nebudem si to tak komplikovat a radsej to auto vyuzijem len na podnikanie ;). Dakujem snahu poradit
Daniela.podhorska
27.11.07,06:22
K novému automobilu zakúpenému v októbri 2007 sme
dokúpili zimné pneumatiky v 11/2007,
prosím priradiť a odpisovať spolu, a čo s DPH zo zimných gúm
vikinka
27.11.07,06:24
Zimné pneumatiky do výdavkov-réžia,nejde o tech.zhodnotenie,DPH uplatniť na vstupe.
tinaM
26.02.08,14:37
Zimné pneumatiky do výdavkov-réžia,nejde o tech.zhodnotenie,DPH uplatniť na vstupe.
Podnikateľ zakúpil sadu kolies /zimné pneumatiky + disky/- 4 kolesá- spolu bez DPH 70000,- Sk.
Na miestnom DÚ som dostala informáciu, že sa to odpisuje, pretože ide o rozšírenie vybavenosti automobilu nad 30.000.
Prosím o Váš názor, odpisovať, alebo je to réžia.
ks1katus
26.02.08,14:56
Ja by som to asi rozpočítala aby jednotlivé sumy nepresiahli sumu 30000,- aby sa to dalo odpísať hneď. (prevádz.réžia).
tinaM
26.02.08,18:14
Ja by som to asi rozpočítala aby jednotlivé sumy nepresiahli sumu 30000,- aby sa to dalo odpísať hneď. (prevádz.réžia).
No neviem ako rozpočítať.
Na faktúre je uvedená jednotková cena do 30.000,- x 4 ks.
Vraj ak sa jedná o prvý nákup zimných pneumatík nad 30.000 , je to technické zhodnotenie.
Ak sa opotrebujú a kúpia nové, v tom prípade to je prev.réžia bez ohľadu na cenu.

Trápi ma to.
Podľa mňa nezvyšujem parametre auta, ak si namontujem z bezpečnostných dôvodov zimné pneumatiky.
A čo keď ich za rok ojazdím.......? V tom prípade nespĺňajú ani dobu používania dlhšiu ako 1 rok, teda nejedná sa o DM.:confused:
No neviem......
tinaM
26.02.08,19:25
Posúvam.
andrej_rv
26.02.08,19:55
No neviem ako rozpočítať.
Na faktúre je uvedená jednotková cena do 30.000,- x 4 ks.
Vraj ak sa jedná o prvý nákup zimných pneumatík nad 30.000 , je to technické zhodnotenie.
Ak sa opotrebujú a kúpia nové, v tom prípade to je prev.réžia bez ohľadu na cenu.

Pre to "vraj" je podľa mňa dosť ťažko nájsť oporu v zákone. Auto sa kupuje (je prevádzkyschopné) spravidla so 4 pneumatikami (ak nejde o nejaký špeciál :)). 8 pneumatík nemôže byť namontovaných naraz, preto ak kúpim rezervnú sadu (jedno či zimnú pri aute obutom v letných gumách alebo naopak), nikto mi nemôže predpisovať, že to mám účtovať na 042, nie na sklad (alebo v JÚ na zásoby). Čo sa účtuje na 042 do doby zaradenia majetku do užívania, je v postupoch uvedené. Ja tam nijaký materiál na opravu, údržbu alebo obnovu prevádzkou opotrebovaných častí nikde nevidím. Naopak - v § 35 ods. 2 písm. f) je jasne uvedené, čo súčasťou OC (účtu 042) nie je. Okrem iného náklady na údržbu, odstraňovanie opotrebenia a udržanie prevádzkyschopného stavu. Účtovať rezervnú sadu pneu do OC je podľa mňa rovnaký nezmysel, ako keby som mal do OC zahrnúť nejakú súčiastku (napr. prevodovku, stierač alebo výfuk) kúpený do rezervy súčasne s nákupom auta.
Zimné či letné pneumatiky nespĺňajú ani podmienku TZ v zmysle § 29 ods. 1 a 5 ZoDP. Nerozširujú použiteľnosť ani vybavenosť vozidla, akurát zvyšujú bezpečnosť jazdy a zlepšujú jazdné vlastnosti, nič viac...
tinaM
26.02.08,20:07
Pre to "vraj" je podľa mňa dosť ťažko nájsť oporu v zákone. Auto sa kupuje (je prevádzkyschopné) spravidla so 4 pneumatikami (ak nejde o nejaký špeciál :)). 8 pneumatík nemôže byť namontovaných naraz, preto ak kúpim rezervnú sadu (jedno či zimnú pri aute obutom v letných gumách alebo naopak), nikto mi nemôže predpisovať, že to mám účtovať na 042, nie na sklad (alebo v JÚ na zásoby). Čo sa účtuje na 042 do doby zaradenia majetku do užívania, je v postupoch uvedené. Ja tam nijaký materiál na opravu, údržbu alebo obnovu prevádzkou opotrebovaných častí nikde nevidím. Naopak - v § 35 ods. 2 písm. f) je jasne uvedené, čo súčasťou OC (účtu 042) nie je. Okrem iného náklady na údržbu, odstraňovanie opotrebenia a udržanie prevádzkyschopného stavu. Účtovať rezervnú sadu pneu do OC je podľa mňa rovnaký nezmysel, ako keby som mal do OC zahrnúť nejakú súčiastku (napr. prevodovku, stierač alebo výfuk) kúpený do rezervy súčasne s nákupom auta.
Zimné či letné pneumatiky nespĺňajú ani podmienku TZ v zmysle § 29 ods. 1 a 5 ZoDP. Nerozširujú použiteľnosť ani vybavenosť vozidla, akurát zvyšujú bezpečnosť jazdy a zlepšujú jazdné vlastnosti, nič viac...
Jedná sa síce o jednoduché účtovníctvo, ale daňový zákon je rovnaký.
Toho názoru som aj ja, len ma zneistili na DÚ:).
andrej_rv
26.02.08,20:27
Jedná sa síce o jednoduché účtovníctvo, ale daňový zákon je rovnaký.
Toho názoru som aj ja, len ma zneistili na DÚ:).
V Postupoch JÚ sa to, čo nie je súčasťou OC, uvádza v § 10 ods. 27 písm. f) Postupov JÚ - znenie je prakticky zhodné s PÚ. Ja by som pri nákupe tú neobutú sadu pneumatík naúčtoval do VOZD a v zmysle § 11 ods. 2 písm. d) PJÚ zároveň do knihy zásob (na sklad). A pri prvom prezutí odúčtoval z knihy zásob do spotreby.
tinaM
26.02.08,21:06
V Postupoch JÚ sa to, čo nie je súčasťou OC, uvádza v § 10 ods. 27 písm. f) Postupov JÚ - znenie je prakticky zhodné s PÚ. Ja by som pri nákupe tú neobutú sadu pneumatík naúčtoval do VOZD a v zmysle § 11 ods. 2 písm. d) PJÚ zároveň do knihy zásob (na sklad). A pri prvom prezutí odúčtoval z knihy zásob do spotreby.
Veľmi pekne ďakujem. Chcela som pridať bod, lebo je to naozaj logická a vyčerpávajúca odpoveď, ale musím najprv inému...:).
tinaM
06.03.08,13:34
Podnikateľ zakúpil sadu kolies /zimné pneumatiky + disky/- 4 kolesá- spolu bez DPH 70000,- Sk.
Na miestnom DÚ som dostala informáciu, že sa to odpisuje, pretože ide o rozšírenie vybavenosti automobilu nad 30.000.
Prosím o Váš názor, odpisovať, alebo je to réžia.
Podala som aj dopyt na Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica a odpovedali mi. Možno to uistí aj ostatných, hoci Andrej rv to už vysvetlil.
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Finančný prenájom je forma obstarania hmotného majetku prostredníctvom uzatvorenia nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy najatej veci, pričom musia byť splnené podmienky, tak ako sú vymedzené v § 2 písm.s) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len ?zákon o dani z príjmov?/ .
Nakoľko pri finančnom prenájme na daňové účely musí ísť o obstaranie hmotného majetku. V prípade zimných pneumatík sa podľa § 22 ods.2 písm.a) zákona o dani z príjmov nejedná o hmotný majetok ? samostatnú hnuteľnú vec so samostatných technicko-ekonomickým určením a ustanovenia zákona o dani z príjmov upravujúce finančný leasing sa nepoužijú.

Váš dopyt:

Podnikateľ zakúpil na auto typu N1 obstarané formou finančného lízingu sadu kolies /4 kolesá - zimné pneumatiky s diskami/ spolu 70.000,- Sk.
Kolesá boli obstarané počas používania auta v súvislosti s dosahovaním zisku.

Ide o technické zhodnotenie, alebo sú to náklady na prevádzku ?
Tinika
02.04.08,19:17
Dobrý večer, vie mi niekto poradiť?

SZČO si prenajme auto od svojho otca, tiež SZČO, ktorý ho má na leasing. Chcú spísať nájomnú zmluvu a v nej uviesť cenu nájmu. Otázka znie, či aj v prípade szčo, ak by bol ten nájom zaplatený jednorázovo, môže byť využitý
§ 9 odst. 1h z. o DzP a to že do 24 900,- sa nemusí uviesť v daňovom priznaní? A je aj tiskutabilné, že ak nájomná zmluva je uzatvorená na rok, či to je jednorázový náhodný príjem však? Myslím že nie je. Teda čo by ste odporučili, ak nájomca chce otcovi platiť. Radšej uzavrieť zmluvu na 1.-?

ďakujem za všetky odpovede
tinaM
02.04.08,19:29
Dobrý večer, vie mi niekto poradiť?

SZČO si prenajme auto od svojho otca, tiež SZČO, ktorý ho má na leasing. Chcú spísať nájomnú zmluvu a v nej uviesť cenu nájmu. Otázka znie, či aj v prípade szčo, ak by bol ten nájom zaplatený jednorázovo, môže byť využitý
§ 9 odst. 1h z. o DzP a to že do 24 900,- sa nemusí uviesť v daňovom priznaní? A je aj tiskutabilné, že ak nájomná zmluva je uzatvorená na rok, či to je jednorázový náhodný príjem však? Myslím že nie je. Teda čo by ste odporučili, ak nájomca chce otcovi platiť. Radšej uzavrieť zmluvu na 1.-?

ďakujem za všetky odpovede
Otec má auto na leasing. Ak chce takého auto penajímať, mal by mať súhlas od leasing.spoločnosti na ďaľší prenájom auta.
Prečítaj si zmluvu a možno je to tam aj napísané.
Tinika
03.04.08,04:16
Otec má auto na leasing. Ak chce takého auto penajímať, mal by mať súhlas od leasing.spoločnosti na ďaľší prenájom auta.
Prečítaj si zmluvu a možno je to tam aj napísané.
ďakujem, a príjem z toho prenájmu si musí dať riadne do daňového priznania aj keď by to bolo menej ako 24 900 ?
Ak by nebol SZČO (otec) mal by príjem zo zamestnania, a bude mať súhlas s leasingovej spoločnosti, môžem tento príjem za nájom považovať za jednorazový ak bude urobená nájomná zmluva na rok a za nájom bude zaplatené jednou sumou raz za celý rok? Asi nie však? Ďakujem
ivti
07.04.08,09:02
Prosím vás o radu, ak si SZČO požičiava os.auto od známeho na podnikanie a v zmluve je uvedené, že všetky náklady spojené s prevádzkou auta (všetky náklady na opravy,diaľničnú známku, poistné...) znáša nájomca, teda SZČO, môže si tieto náklady zaúčtovať v JÚ alebo len náhrady za 1km, t.j. 6,20? Ďakujem.
vikinka
07.04.08,09:23
Bude účtovať náklady dohodnuté v zmluve a spotrebu PL,nie 6,20,-/1km.Zákl.náhradu môže účtovať len pri vlastnom autom.
Gandalf99
07.04.08,19:13
Zdravim, mam jednu otazku ktora s touto temou trochu suvisi...Aky je rozdiel medzi pouzivanim vozidla zahrnuteho do obch. majetku na podnikatelske ucely a "sukromneho" vozidla z pohladu uplatnenia cestovnych vydavkov (pausalnej nahrady 6,20 + PHM v jednoduchom uctovnictve) pri sluzobnych cestach?
cloe
07.04.08,20:56
Treba pohľadať! Je tu veľa tém na túto problematiku.
V podstate sa jedná o to, že ak máš zaradené vozidlo v obchodnom majetku, neúčtuješ si paušálnu náhradu + PHM ale účtuješ doklady - bločky o nákupe PHM + všetky opravy a náklady spojené s užívaním vozidla.
Knihu jázd vedieš v oboch prípadoch a taktiež DzMV treba zaplatiť v oboch prípadoch.
Najka
09.04.08,06:21
Ahojte, poradí niekto? SZČO má auto od svojho brata, dal ho napísať na IČO, a uplatňoval bločky na phm + opravy v účtovníctve. No keďže nebola žiadna zmluva o kúpe auta, není zaradené v majetku. Čo s tým teraz?
Najka
09.04.08,09:44
posúvam....
Najka
10.04.08,06:32
poradí niekto?
Najka
11.04.08,03:42
opäť posúvam...
liba2
11.04.08,04:59
Ahojte, poradí niekto? SZČO má auto od svojho brata, dal ho napísať na IČO, a uplatňoval bločky na phm + opravy v účtovníctve. No keďže nebola žiadna zmluva o kúpe auta, není zaradené v majetku. Čo s tým teraz?Najka, to vozidlo je v technickom preukaze zapísané na SZČO+IČO ? ak áno, to IČO tam vôbec nemuselo byť.
Treba napísať záznam = rozhodnutie szčo jednou vetou, že svoje vlastné vozidlo... vkladá do obchodného majetku; vystav kartu DM s nulovou cenou; dôsledok toho že vozidlo nekúpil je, že neuplatňuje odpisy.
Ak je vozidlo ešte stále zapísané na brata, tak szčo nemal nárok uplatňovať iné výdavky ako za PHL.
ivti
13.04.08,05:03
Najka, to vozidlo je v technickom preukaze zapísané na SZČO+IČO ? ak áno, to IČO tam vôbec nemuselo byť.
Treba napísať záznam = rozhodnutie szčo jednou vetou, že svoje vlastné vozidlo... vkladá do obchodného majetku; vystav kartu DM s nulovou cenou; dôsledok toho že vozidlo nekúpil je, že neuplatňuje odpisy.
Ak je vozidlo ešte stále zapísané na brata, tak szčo nemal nárok uplatňovať iné výdavky ako za PHL.
Vyššie som sa pýtala, či je možné uplatňovať si aj iné výdavky, teda tie opravy napr., ak je to dohodnuté zmluvne, a bolo mi odpovedané, že tak ako je uvedené v zmluve, takže môže?
liba2
13.04.08,07:07
Vyššie som sa pýtala, či je možné uplatňovať si aj iné výdavky, teda tie opravy napr., ak je to dohodnuté zmluvne, a bolo mi odpovedané, že tak ako je uvedené v zmluve, takže môže?Dostala si správnu odpoveď. Máš vozidlo zmluvne prenajaté a zmluvne dohodnuté kto znáša náklady na prevádzku.
Citovala si moju odpoveď pre Najku, ale podľa jej zadania nie je jasné či tam je zmluva o prenájme alebo čo.....
Anik
13.04.08,17:49
Dobrý večer
možno to tu niekde je rozobrané, ale zatiaľ som to nenašla
kolega kúpil auto má len DIČ obchodný zástupca nemen. poisť. auto si kúpil čiastočne zo svojich zdrojov a na pôžičku od banky zahrnul ho do majetku aj poistka je napísaná na DIČ , ale na dopravnom inšpektoráte mu povedali že auto mu neprepíšu na DIČ keď nemá IČO ako to potom má byť aby si mohol dávať
do nákladov aj úroky z pôžičky
za odpoveĎ ďakujem
Anik
Anik
13.04.08,18:56
posúvam
a ďakujem
Anik
14.04.08,05:01
Dobré ráno
posúvam a ďakujem
Anik
ZuzanaP
14.04.08,05:10
Dobrý večer
možno to tu niekde je rozobrané, ale zatiaľ som to nenašla
kolega kúpil auto má len DIČ obchodný zástupca nemen. poisť. auto si kúpil čiastočne zo svojich zdrojov a na pôžičku od banky zahrnul ho do majetku aj poistka je napísaná na DIČ , ale na dopravnom inšpektoráte mu povedali že auto mu neprepíšu na DIČ keď nemá IČO ako to potom má byť aby si mohol dávať
do nákladov aj úroky z pôžičky
za odpoveĎ ďakujem
Anik

Auto nemusí byť napísané na IČO, stačí, že ho vloží do podnikania a bude ho využívať na dosiahnutie, udržanie príjmov...
Anik
14.04.08,05:22
Ďakujem pekne za promtnú odpoveď
nebola som si istá v súvislosti s tým úverom
ešte raz vrelá vďaka
Anik