Branislav Markotán
19.09.07,20:00
Ahojte. Prosím o radu, kto mi vie pomôcť. Prišila mi výzva od Inkaso pohľadávok na sumu 5841, Sk. Ozvite sa mi , ktorí ste nezaplatili, či vám niečo prišlo. Mám to uhradiť do piatku. prosím, kto vie aj radu právnika. Zdravím Vás všetkých a vďaka.Neprišlo to doporučene, a na staré meno manželky.Dá sa zistiť niekde na pošte, či sme sumu uhradili, pred 5 rokmi, blok nemáme. Díki.
endrju
19.09.07,18:13
kupónov* privatizác*
Chobot
20.09.07,07:34
Ahojte. Prosím o radu, kto mi vie pomôcť. Prišila mi výzva od Inkaso pohľadávok na sumu 5841, Sk. Ozvite sa mi , ktorí ste nezaplatili, či vám niečo prišlo. Mám to uhradiť do piatku. prosím, kto vie aj radu právnika. Zdravím Vás všetkých a vďaka.Neprišlo to doporučene, a na staré meno manželky.Dá sa zistiť niekde na pošte, či sme sumu uhradili, pred 5 rokmi, blok nemáme. Díki.

Ja mám pre teba len jednu radu - zaplať to.

Už aj tak si porušil dohodu, ktorú si vtedy uzatvoril s tou spoločnosťou, ktorá ti poskytla tých 1000 SKK na kupónovú knižku tým, že si jej nevrátil peniaze, tak prečo sa čuduješ, že to od teba vymáhajú? Ak neuhradíš, vystavuješ sa riziku, že tá suma bude ešte vyššia, a jedného dňa sa budeš čudovať, keď ti exekútor z účtu stiahne 10.000 SKK.

Pozri tento prípad, je to síce pokuta z DPB, ale podstata je rovnaká:

http://www.porada.sk/t60510-exekucia.html
DušanČ
20.09.07,08:45
Ja mám pre teba len jednu radu - zaplať to.

Už aj tak si porušil dohodu, ktorú si vtedy uzatvoril s tou spoločnosťou, ktorá ti poskytla tých 1000 SKK na kupónovú knižku tým, že si jej nevrátil peniaze, tak prečo sa čuduješ, že to od teba vymáhajú? Ak neuhradíš, vystavuješ sa riziku, že tá suma bude ešte vyššia, a jedného dňa sa budeš čudovať, keď ti exekútor z účtu stiahne 10.000 SKK.

Pozri tento prípad, je to síce pokuta z DPB, ale podstata je rovnaká:

http://www.porada.sk/t60510-exekucia.html

Ja na tieto prípady nemám taký jednoznačný názor. Občania vstupovali do 2. vlny privatizácie v dobrej viere, že získajú nejaké akcie a z nich prípadný dlhodobý výnos. Firmy, ktoré lákali takýchto klientov, ako je Branislav Markotán, tiež to nerobili z dobročinnosti. Nie je vina občanov, ani týchto firiem, že vláda (tá posledná Mečiarova) zmenila podmienky privatizácie a dala nám miesto toho žobračenky vo forme dlhopisu. Podľa môjho názoru mal škody týmto firmám hradiť štát, lebo podmienky privatizácie boli zmenené neskoro, a to dokonca retroaktívnym zákonom. Občania teda žiadnu dohodu neporušili. Vo väčšine prípadov sa občania môžu účinne brániť, lebo väčšina investorských spoločností sa prebudila neskoro, teda až keď vlastne ich nárok bol premlčaný. Sám som pomáhal jeden takýto prípad riešiť, že som sa podujal zastupovať klienta na súde. Stačí si porovnať dátumy od nadobudnutia účinnosti zákona o zmene podmienok 2. vlny privatizácie a dátum podania na súde investorskou spoločnosťou. Ak je medzi týmito dátumami rozdiel väčší ako 2 roky, občan môže na platobný príkaz od súdu podať odpor z titulu premlčania. Zmienený súdny spor som pri použití tejto námietky vyhral. V danom prípade, ktorý má zadávateľ, je však zrejme už neskoro, keďže má vec v rukách exekútor. Zrejme nereagoval ani na platobný príkaz súdu. Teraz zostáva naozaj už len zaplatiť.
NUNA
28.09.07,14:17
Neviete mi niekto poradiť, ja som tiež dostala Výzvu na zaplatenie v súvislosti s II. vlnou kupónovej privatizácie od spoločosti INKASO pohľadávok aj napriek tomu, že som celú istinu uhradila ešte v roku 1998. V roku 1998 súd rozhodol, že konanie voči mne zastavuje, nakoľko istina bola zaplatená a rozhodol, že Veľký fond mi má uhradiť trovy konania, čo mi samozrejme dodnes neuhradil.
Odomňa však žiadajú uhradiť nie istinu ale:
- úrok z omeškania (súd mi žiadni úrok nevyrúbil),
- náklady na archiváciu spisu: 238,-- Sk,
- kopírovanie a viazanie dokomentov: 259,-- Sk.
- poštovné a administratívne náklady: 248,50 Sk.

Samozrejme ma v závere listu "postrašili", že ak to nezaplatím, tak mi zarátajú aj náklady na exekúciu čo je cca 10 000,-- Sk.

Takže, či ste zaplatili istinu 1000,-- alebo nie je to pre nich jedno a nerešpektujú ani rozhodnutie súdu a vymislia si iné poplatky pod názvom príslušenstvo pohľadávky § 121 odst. 3 zák. 40/1664
Zb. Občianskeho zákoníka.

A teraz neviem čo s tým.
laciqua
28.09.07,14:54
Podkladom na vykonanie exekúcie je exekučný titul, ktorým v zmasle ust. § 41 Exekučného poriadku je okrem iných aj vykonateľné rozhodnutie súdu, ak priznáva právo, zaväzuje k povinnosti alebo postihuje majetok
INKASO pohľadávok teda nemôže podať návrh na vykonanie exekúcie v prípade, ak spomenuté "príslušenstvo pohľadávky" nie je priznané exekučným titulom a teda rozhodnutím súdu.
Pokiaľ teda máš istotu že spomínané rozhodnutie súdu z r. 1998 ťa k ničomu nezaviazalo a neexistuje iné rozhodnutie súdu v predmetnej veci, nemáš sa čoho báť.
Na uplatnenie spomínaných nárokov by INKASO potrebovalo podať novú žalobu a teda by sa muselo začať nové súdne konanie (z poskytnutých informácií ťažko povedať s akým výsledkom...).
Jedno je však isté - exekúcie sa nemusíš báť pokiaľ neexistuje rozhodnutie, na základe ktorého by sa mohla začať.
NUNA
28.09.07,15:23
Ďakujem za odpoveď,

ale ešte jedna otázočka? nemám im ani oznámiť, že im nič nezaplatím z dôvodu, že súd voči mne konanie zastavil a nenariadil mi žiadnu platbu. Našťastie som našla aj originál uznesenia zo súdu.
olio
28.09.07,15:38
Treba podať odpor! Kópie všetkých dokladov (zmluva, rozhodnutie, potvrdenie o úhrade, podací lístok...) poslať obratom vymáhateľovi pohľadávky. Moja skúsenosť je z pred pár mesiacov, keď sa takto vyhrážali exekúciou manželovi. Uspel - spoločnosť sa mu ospravedlnila... Oni to vymáhajú plošne, bez toho, aby zisťovali, či dlh bol alebo nebol splatený.... Horšie to je v prípade, ak dokumenty chýbajú... (odpor nezabudni poslať doporučene!)
NUNA
28.09.07,16:36
Mne zostalo akurát len to uznesenie zo súdu, kde som odovzdala aj
doklady o úhrde a na základe tohto súd rozhodol v môj prospech. V uznesení zo súdu je našťastie uvedené ako som istinu splatila.
olio
28.09.07,19:04
Tak pošli aspoň to, ale kópiu. Rada pre teba - nikdy nepúšťaj z ruky orginál... držím palce!
veronikasad
29.09.07,09:01
Ja mám pre teba len jednu radu - zaplať to.

Už aj tak si porušil dohodu, ktorú si vtedy uzatvoril s tou spoločnosťou, ktorá ti poskytla tých 1000 SKK na kupónovú knižku tým, že si jej nevrátil peniaze, tak prečo sa čuduješ, že to od teba vymáhajú? Ak neuhradíš, vystavuješ sa riziku, že tá suma bude ešte vyššia, a jedného dňa sa budeš čudovať, keď ti exekútor z účtu stiahne 10.000 SKK.

Pozri tento prípad, je to síce pokuta z DPB, ale podstata je rovnaká:

http://www.porada.sk/t60510-exekucia.html

Súhlasím. Minulý mesiac som zrazila poslednú splátku exekúcie zamestnancovi, ktorý si z upomienok tiež robil srandu. A z 1000,- sk bolo viac ako 5000,-sk.

------
Veronika
laciqua
30.09.07,11:39
poslat nieco Inkasu je dobry napad a nic za to nedas ale nenazyvajme to odpor lebo odpor je opravny prostriedok len proti platobnemu rozkazu v obcianskopravnom konani a tu sa jedna o mimosudnu korespondenciu s Inkasom pohladavok.
Vela stastia aj tak
olio
30.09.07,12:33
Ospravedlňujem sa za nesprávny termín...
DušanČ
30.09.07,14:58
Mne zostalo akurát len to uznesenie zo súdu, kde som odovzdala aj
doklady o úhrde a na základe tohto súd rozhodol v môj prospech. V uznesení zo súdu je našťastie uvedené ako som istinu splatila.

Uznesenie súdu ako také ešte nemusí byť tým konečným rozhodnutím. Ak druhá strana podala opravný prostriedok, teoreticky si sa o tom nemusela dozvedieť. Zajdi na súd, ktorý uznesenie vydal a daj si správoplatniť uvedené uznesenie. Tým až získaš istotu, že to uznesenie bolo konečné. Toto správoplatnené uznesenie potom v kópii zašli INKASU s tým, že v sprievodnom liste uvedieš, že si im nič nie dlžná.
kaja29
30.09.07,17:23
Ahojte. Prosím o radu, kto mi vie pomôcť. Prišila mi výzva od Inkaso pohľadávok na sumu 5841, Sk. Ozvite sa mi , ktorí ste nezaplatili, či vám niečo prišlo. Mám to uhradiť do piatku. prosím, kto vie aj radu právnika. Zdravím Vás všetkých a vďaka.Neprišlo to doporučene, a na staré meno manželky.Dá sa zistiť niekde na pošte, či sme sumu uhradili, pred 5 rokmi, blok nemáme. Díki.

V prvom rade je potrebné kontaktovať INKASO pohľadávok, ktoré je povinné ti uviesť na základe akého titulu žiadajú uhradenie uvedenej sumy. V prípade, ak by aj nejaký platobný rozkaz existoval, je potrebné sa zaoberať tým, či vymáhanie uvedenej sumy už nie je premlčané, nakoľko nárok priznaný rozhodnutím súdu je možné vymáhať do 10 rokov od jeho priznania. Pokiaľ uvedená spoločnosť vymáha aj náklady na archiváciu spisu, viazanie dokumentov a pod., na uvedené nemá žiaden právny nárok. Mám vedomosť o tom, že uvedená spoločnosť zaslala podobnú výzvu viacerým ľuďom, pričom ani nemala žiadne rozhodnutie súdu. Kontaktovala som telefonicky uvedenú firmu a žiadala som zaslanie platobného rozkazu, ktorým mi bola uložená povinnosť uhradiť sumu 1.000,-Sk. Pracovníčka mi povedala, že momentálne len preverujú na súdoch, či bol platobný rozkaz vydaný, takže uvedenú výzvu mám považovať za bezpredmetnú, pokiaľ mi nezašlú ďalšiu. Pre istotu som svoju požiadavku zaslala aj písomne, teda aby uviedli akým súdom a pod akým číslom bol platobný rozkaz vydaný.
Podľa môjho názoru názor Chobota, že sumu je potrebné uhradiť nie je celkom správny, nakoľko tu žiadne exekučné konanie zatiaľ neprebieha, podstatné je v prvom rade zistiť, či ti bola uložená nejaká povinnosť a ak áno, aj tak to nezakladá nárok na úhradu nákladov na archiváciu spisu, viazanie dokumentov a pod..:)
NUNA
30.09.07,17:41
Ďakujem za Vaše rady,

na uznesení zo súdu naozaj nemám potvrdenú právoplatnosť, tak tam budem musiať zájsť a dať si to vyznačiť a potom im pošlem kópiu uznesenia len dúfam, že to moje uznesenie bude právoplatné.

Mne vlastne prvý krát prišiel zo súdu pratobný rozkaz na zaplatenie tých 1000,- Sk. Ja som v stanovenej lehote podala odpor, nakoľko túto čiastku som už mala zaplatenú. Na základe uvedeného bolo nariadené súdne pojednávanie, kde som preukázala zaplatenie tejto čiastky a súd rozhodol, že konanie voči mne zastavuje a navrhovateľovi - Veľkému Fondu určil povinnosť uhradiť mi trovy konania, čo mi vlastne dodnes neuhradili. Nakoľko nešlo o veľkú čiastku dĺžnu sumu som od nich nevymáhala.
riccado
30.09.07,18:24
Uznesenie súdu ako také ešte nemusí byť tým konečným rozhodnutím. Ak druhá strana podala opravný prostriedok, teoreticky si sa o tom nemusela dozvedieť. Zajdi na súd, ktorý uznesenie vydal a daj si správoplatniť uvedené uznesenie. Tým až získaš istotu, že to uznesenie bolo konečné. Toto správoplatnené uznesenie potom v kópii zašli INKASU s tým, že v sprievodnom liste uvedieš, že si im nič nie dlžná.

súhlasím, ale je minimálna pravdepodobnosť, aby odvolací súd od roku 1998 nerozhodoval o odvolaní voči uvedenému rozhodnutiu (uzneseniu)...
najpravdepodobnejšie je, že súd uznesením zastavil konanie po späťvzatí žaloby (návrhu) jej žalobcom (navrhovateľom) po preukázaní zániku záväzku žalovaným (odporcom), inak by súd žalobu (návrh) rozsudkom zamietol...
a samozrejme tiež, by ak odvolací súd nerozhodoval o odvolaní, na základe akého rozhodnutia by mala byť vykonávaná exekúcia?
a ešte o jednej veci pochybujem, a to že niekto niekedy preukázal lebo oznámil postúpenie týchto pohľadávok... (ale môžem sa mýliť)

je to jednoduché, proste skúšajú, koľko ľudí (aj takých, čo to zaplatiť nemusia) im to zaplatí...
sac
01.10.07,07:21
Ja som poslal list koncom mája /za manželku/ asi v tomto znení :
"Nie som si vedomá žiadnej takejto pohľadávky a naviac mi nebolo k dnešnému dňu doručené žiadne súdne rozhodnutie, ktoré uvádzate v texte a v ktorom by ma súd zaviazal dĺžnu sumu s príslušenstvom uhradiť.
Na základe toho Vás žiadam o zaslanie dokladov preukazujúcich oprávnenosť tejto pohľadávky, teda dokladov, ktoré konkretizujú o akú pohľadávku ide, ktorý okresný súd, ktorý sudca a kedy o nej rozhodol a doklad o zaslaní súdneho rozhodnutia, keďže nič také mi nikdy nebolo doručené.
V prípade, že preukážete relevantnosť pohľadávky, som ochotná ju uhradiť, po obdržaní vyššie uvedených dokumentov."
a doteraz žiadna odpoveď neprišla.
gabooz
01.10.07,07:28
V pripade, ze ze by uplynula premlcacia lehota (4 roky) staci podat namietku premlcania. Premlcacia odma plynie od dobz kedy sa pravo mohlo prvy krat uplatnit na sude, t.z. ked mohla spolocnost podat zalobu
andrisko
02.10.07,13:42
Tu je vyjadrenie právničky z DAS poisťovne právnej ochrany Mgr. Stanislava Štefancová právnik škodového oddelenia: najdi v pdf na str.8
http://www.das.sk/doc/april2007.pdf
andrisko
05.10.07,08:00
Určite sú to len podvodníci, lebo som tam volal podľa akého súdneho konania dala mi číslo súdneho spisu ... Kedže nemam originál tak som šiel na súd a predstavte si že take číslo ani len neexistuje takže čo majú vôbec v rukách. Určite si to vytipovali kto ako by mohol zaplatiť a urobili si z toho BINGO kto sa naľaká určite zaplatí, preto aj tie sumy sú rozdielne, ja mám 1883SK, a 100% som nevyplatil viac ako 1000, iný zaplatili všetko a majú zaplatiť 4800SK, alebo 5841SK. Čo to má byť? Vypracovanie pokút podla určitého zastrašovacieho modelu? Napr. žena, 55r. , Sš, pokuta - 5841, muž 35r.,Vš pokuta 1883? robí sa to takto aj u Vás chobot? Tak ak hej tak je to naozaj hyenizmus. Ako sa môže podať podnet na finančnú kontrolu keďže to zo strachu mnohí ľudia zaplatili?
Chobot
05.10.07,08:07
Určite sú to len podvodníci, lebo som tam volal podľa akého súdneho konania dala mi číslo súdneho spisu ... Kedže nemam originál tak som šiel na súd a predstavte si že take číslo ani len neexistuje takže čo majú vôbec v rukách. Určite si to vytipovali kto ako by mohol zaplatiť a urobili si z toho BINGO kto sa naľaká určite zaplatí, preto aj tie sumy sú rozdielne, ja mám 1883SK, a 100% som nevyplatil viac ako 1000, iný zaplatili všetko a majú zaplatiť 4800SK, alebo 5841SK. Čo to má byť? Vypracovanie pokút podla určitého zastrašovacieho modelu? Napr. žena, 55r. , Sš, pokuta - 5841, muž 35r.,Vš pokuta 1883? robí sa to takto aj u Vás chobot? Tak ak hej tak je to naozaj hyenizmus. Ako sa môže podať podnet na finančnú kontrolu keďže to zo strachu mnohí ľudia zaplatili?

Keďže si ma spomenul, napíšem ti, že unás to takto nechodí. U nás vymáhame len dlžnú sumu bez akéhokoľvek navýšenia.

S externou firmou je dohodnuté, že z vymožených súm patrí im určité percento, takže dlžnú sumu nenavyšujú. Tá by sa navyšovala len prípade, keby to išlo cez exekútora alebo súdnym príkazom - tam by sa to navýšilo o súdne poplatky alebo o domenu exekútorovi. Zatiaľ sme však taký prípad nemali.
andrisko
05.10.07,10:44
Vdaka za odpoveď, je potrebné aj vymáhanie o tom nepochybujem.
Ale tento prípad je trochu iný tu predsa zásadnu chybu urobil štát a nie radový občan. Samozrejme že je potrebné to zaplatiť to čo som dostal od niekoho ved určite to nebola len fiktívna suma pri kúpe kupónovej knižky, ale nesúhlasím s tým ak niekto už to vyplatil, aby bol teraz znova osočovaný a označovaný a zastrašovaný ako ten čo úmyselne bezdôvodne sa obohatil. Lebo práve teraz im končí na to 10 rokov premlčania, tak skúšajú.
Chobot
05.10.07,11:02
Vdaka za odpoveď, je potrebné aj vymáhanie o tom nepochybujem.
Ale tento prípad je trochu iný tu predsa zásadnu chybu urobil štát a nie radový občan. Samozrejme že je potrebné to zaplatiť to čo som dostal od niekoho ved určite to nebola len fiktívna suma pri kúpe kupónovej knižky, ale nesúhlasím s tým ak niekto už to vyplatil, aby bol teraz znova osočovaný a označovaný a zastrašovaný ako ten čo úmyselne bezdôvodne sa obohatil. Lebo práve teraz im končí na to 10 rokov premlčania, tak skúšajú.

Pokiaľ uvádzajú neexistujúce spisové čísla a nebol daný platobný rozkaz súdom, tak ich činnosť je protiprávna, v tom súhlasím. Pôvodne to vyzeralo tak (a aj niektoré príspevky v iných témach boli také), že existoval riadny exekučný titul. Napríklad v tom prípade pokuty z DP.

Pokiaľ už raz je súdne rozhodnutie a dlžník dostane exekučný príkaz, tak dlh treba uhradiť. Pokiaľ to nie je, tak sa treba brániť. Len nedávno bola podobná aféra s dlhmi za koncesionárske poplatky.
milan chovan
07.10.07,16:35
tiež my prišlo oznamemie od inkasa pohladavok čo sa tyka 2.vlny kup.privatizacie o zaplateni určitej čiastky aj so sudnymi poplatkami .Nepametam si čo som vtedy zaplatil a preto neviem neviem či to mam zaplatit alebo tam plati premlčiaca doba
milan chovan
08.10.07,07:54
prosim odpovedzte mi na otazku dakujem pekne
sac
09.10.07,08:32
Pošli doporučený list /viď môj príspevok na predchádz. strane/ nech dokážu oprávnenosť pohľadávky.
milan chovan
10.10.07,15:45
posledna veta znie z mojho listu-nezaplatenim Vašho dlhu alebo odkladanim uhrady sa v pripade dedičskeho konania Vaš dlh prenesie v zmysle zakona SR na Vašich pravoplatnych dedičov.mne počitaju nejakych 5000sk k tomu poplatky z omeškania a trovy pravneho zastupenia a sudneho konania o ktorom vobec neviem že sa konal
Chobot
11.10.07,07:44
posledna veta znie z mojho listu-nezaplatenim Vašho dlhu alebo odkladanim uhrady sa v pripade dedičskeho konania Vaš dlh prenesie v zmysle zakona SR na Vašich pravoplatnych dedičov.mne počitaju nejakych 5000sk k tomu poplatky z omeškania a trovy pravneho zastupenia a sudneho konania o ktorom vobec neviem že sa konal

Už sa na verejnosť prevalilo, že toto vymáhanie peňazí za II. vlnu kup. privatizácie je zase len búda na ľudí, pretože tí chytrejší, ktorí si zisťovali podrobnosti vymáhanej sumy zistili, že čísla súdnych jednaní si v listoch vymysleli a žiadne súdne pojednávania neboli.

Nevravím, že to je v každom prípade, ale skús sa popýtať na podrobnosti toho súdneho konania (číslo asi máš v liste) na príslušnom súde. Ak taký súdny prípad nebol, tak vymáhanie nie je opodstatnené.

To ale neznamená, že sa také niečo nemôže stať v budúcnosti a budú to právom vymáhať, ak si nezaplatil istinu načas.
milan chovan
12.10.07,05:10
dakujem za radu budem sa nou riadit a skusim si to zistit lebo pri mojom invalidnom dochodku si to ani nemožem dovolit zaplatit a vyhodit peniaze za niečo čo považujem za okradanie poctivych občanov
milan chovan
27.10.07,11:47
dobry den sudny exekutor dal prikaz soc.poistovne aby mi strhavali z inv.dochodku po 245sk koli 2.vlne kup.priv..Prišlo mi len rozhodnutie že od novembra začnu zo zražkami moj dochodok činí 3800sk.a ešte mi aj z neho strhnu.Maju na to pravo vo veci čo sa tyka tych špekulacii ohladom 2.vlny kup.priv.?Vopred dakujem za odpoved
laciqua
02.11.07,15:08
Pravo na to maju,

1)exekutorovi musel byt predlozeny vykonatelny exekucny titul - a teda ak nebolo pojednavanie musel byt aspon DORUCENY platobny rozkaz, kedze pri FO je nahradne dorucenie nepripustne...tazko sa teda mozno teraz tvarit ze o nicom neviem...

2)exekutor moze vydat exekucny prikaz az po uplynuti lehoty na podanie namietok, ktora zacina plynut dorucenim Upovedomenia o zacati exekucie povinnemu - ak je tento FO, je tiez nahradne dorucenie vylucene...tazko sa teda mozno teraz tvarit ze o nicom neviem po 2.

3)ak vsak nebol dodrzany postup v bode 2 a Upovedomenie nebolo dorucene je mozne zalovat exekutora o nahradu skody sposobenej nedodrzanim zakonom predpisaneho postupu.

Neverim vsak ze bi sudny exekutor takto flagrantne porusoval Exekucny poriadok a jedno z jeho klucovych ustanoveni...

Otazku ci mal alebo nemal byt vydany exekucny titul (ak existuje, co predpokladam) bolo potrebne riesit v konani, v ktorom doslo k jeho vydaniu.
V pripade, ze vykonatelny ET existuje, sudny exekutor ani prislusny exekucny sud neskuma dovodnost vydania exekucneho titulu ale len skutocnosti preukazujuce zanik prava priznaneho v ET po jeho vydani (napr. zaplatenie dlhu) a na pripadne namietky ze dlh bol zaplateny davno alebo ze na nieco take nema opravneny narok sudy okamzite (spravne) zamietaju. Takyto ET je mozne napadnut len mimoriadnymi opravnymi prostriedkami v sudnom konani.
paul
03.11.07,08:41
Ja osobne takéto prešlapy firiem a štátu riešim brutálne, jednoducho nezaplatím a môžu sa aj s exekútormi rozsekať na milimetrové kúsky. Zaplatím len to čo súhlasí s dohodou a neupravujú to medziriadkové právne finty. Aj ked tam sú neberiem ich dodatočne do úvahy. Chyby zákona a vlády ma nebudú obmedzovať. Len nechápem prečo národ slovenský berie akékolvek zmeny s úsmevom. Inde sú kôli maličkostiam občianske vojny.
riccado
03.11.07,16:15
Ja osobne takéto prešlapy firiem a štátu riešim brutálne, jednoducho nezaplatím a môžu sa aj s exekútormi rozsekať na milimetrové kúsky. Zaplatím len to čo súhlasí s dohodou a neupravujú to medziriadkové právne finty. Aj ked tam sú neberiem ich dodatočne do úvahy. Chyby zákona a vlády ma nebudú obmedzovať. Len nechápem prečo národ slovenský berie akékolvek zmeny s úsmevom. Inde sú kôli maličkostiam občianske vojny.

môžeš to nejako konkretizovať?
milan chovan
07.11.07,17:23
dakujem za odpoved a ešte jedna vec manželke prišlo od exekutora aby zaplatila 16000 sk aj so sudnymi poplatkami ona ani ja si nie sme vedomi že sme boli dlžni tu sumu čo požadovali (1000sk)+už sudne trovy spolu okolo 5000sk.Manželka je na urade prace evidovana ako nezamestnana a tych 16000sk chcu vymahat maju pravo stahovat z toho životneho minima?
laciqua
10.11.07,15:13
§ 89 ods. 1 Exekučného poriadku: "Ustanovenia o exekúcii zrážkami zo mzdy sa použijú aj na exekúciu zrážkami z pracovnej odmeny členov družstiev a z príjmov, ktoré povinnému nahrádzajú odmenu za prácu, najmä z odmeny vyplývajúcej z dohody o vykonaní práce, z náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dávok sociálneho poistenia a z dôchodkov starobného dôchodkového sporenia."

§ 70 ods. 1 Exekučného poriadku: "Povinnému sa nesmie zraziť z mesačnej mzdy základná suma; spôsoby jej výpočtu ustanoví nariadením vláda Slovenskej republiky."
§ 1 Nariadenia vlády o rozsahu zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia:
"(1) Základná suma, ktorá sa nesmie zraziť povinnému z jeho mesačnej mzdy, 1) je 60 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu2) platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky.

(2) Na každú osobu, ktorej povinný poskytuje výživné, sa započítava 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu2) platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky; rovnako to platí aj na manžela povinného, ktorý má samostatný príjem.

(3) Ak sa zrážky zo mzdy vykonávajú z miezd oboch manželov, započíta sa 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu2) platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky na dieťa, ktoré spoločne vyživujú, každému z nich osobitne."

Životné minimum je ustanovené zákonom č. 601/2003 Z.z. o životnom minime a o zmene a doplnení niektorých zákonov a v zmysle § 5 tohto zákona v nadväznosti na Opatrenie Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 291/2007 o úprave súm životného minima sa suma životného minima s účinnosťou od 1. júla 2007 pre plnoletú fyzickú osobu zvýšila na 5.130,- Sk

Nie je to ťažké vypočítať.
( platí to aj na invalidný dôchodok aj na príspevok v nezamestnanosti)
ceva
27.11.07,09:37
Chcem sa s vami podelit o moje cersve skusenosti s praktikami spolocnosti Inkaso pohladavok.
V juni tohto roku som dostala od tejto spolocnosti vyzvu na zaplatenie sumy 4748,- Sk - rozpocitane na pozicku(2000), sudne trovy (940) + ostatne poplatky. Kedze sa jednalo o pozicku poskytnutu pred 13 rokmi ani omylom som nebola schopna spomenut si ako to vtedy bolo. V liste sa uvadzala aj zaloba na mna podana a sudne rozhodnutie.
Nastastie mam kamaradku pravnicku a ta mi poradila aby som si toto rozhodnutie vyziadala na sude. Rozhodnutie uz bolo archivovane ale naozaj tam stalo dokonca ze som si ho osobne na poste prevzala. V tom cas som mala statnice, co ma sice neospravedlnuje ale zdovodnuje moj vypadok pamäte.
Tak som napisala uvedenej polocnosti list, ze na zaklade zistenych skutocnosti som ochotna zaplatit sumu 2000,- + 940,- Sk, ale urcite nie ziadne dalsie poplatky.
Pol roka bolo ticho az som dostala vcera list od p. advokata uvedenej spolocnosti aj s novou poukazkou, ale uz iba na sumu 2758,- Sk pozostavajucej iba zo sudnych trovov, uslych urokov a administrativnych poplatkov. Divne bolo, ze sa v liste uvadza ze mam zaplati dlznu sumu 0,- Sk. Tak som zavolala na uvedene telefonne cislo.
Operatorka mi oznamila ze to je preto, ze maju od povodneho veritela informaciu o zaplateni dlhu v roku 1998. Dobra sprava pre mna.
Co ale bolo zarazajuce je, ze si narokovali na usly zisk a nielen to, ale pocitali s 17% za posledne 3 roky. Urokova miera sa v tomto pride pocita ako dvojnasobok diskontnej sadzby NBS. Takze nielen to ze nemali narok na usly urok, ale este aj zaujimavo pocitali mieru.
Na moje namietky ohladne tychto urokov mi operatorka oznamila dalsiu zaujimavu vec - v liste sa pomylili a poslu mi novu poukazku na zaplatenie iba sudnych trov a admin. poplatkov !!!
Som rozhodnuta bojovat dalej s touto velmi serioznou spolocnostou a nezaplatit im ani korunu ktora im nepatri. Budem od nich ziadat dokladovanie takych vysokych poplatkov ako napr 265,60 Sk za viazanie dokumentov (?)
Odporucam vsetkym aby sa nedali v takychto pripadoch lahko opinkat a informovali sa u pravnikov alebo znamych.
Verim ze tato firma uz zarobila na strachu a nevedomosti pekny balik...
Chobot
27.11.07,13:46
Chcem sa s vami podelit o moje cersve skusenosti s praktikami spolocnosti Inkaso pohladavok.
V juni tohto roku som dostala od tejto spolocnosti vyzvu na zaplatenie sumy 4748,- Sk - rozpocitane na pozicku(2000), sudne trovy (940) + ostatne poplatky. Kedze sa jednalo o pozicku poskytnutu pred 13 rokmi ani omylom som nebola schopna spomenut si ako to vtedy bolo. V liste sa uvadzala aj zaloba na mna podana a sudne rozhodnutie.
Nastastie mam kamaradku pravnicku a ta mi poradila aby som si toto rozhodnutie vyziadala na sude. Rozhodnutie uz bolo archivovane ale naozaj tam stalo dokonca ze som si ho osobne na poste prevzala. V tom cas som mala statnice, co ma sice neospravedlnuje ale zdovodnuje moj vypadok pamäte.
Tak som napisala uvedenej polocnosti list, ze na zaklade zistenych skutocnosti som ochotna zaplatit sumu 2000,- + 940,- Sk, ale urcite nie ziadne dalsie poplatky.
Pol roka bolo ticho az som dostala vcera list od p. advokata uvedenej spolocnosti aj s novou poukazkou, ale uz iba na sumu 2758,- Sk pozostavajucej iba zo sudnych trovov, uslych urokov a administrativnych poplatkov. Divne bolo, ze sa v liste uvadza ze mam zaplati dlznu sumu 0,- Sk. Tak som zavolala na uvedene telefonne cislo.
Operatorka mi oznamila ze to je preto, ze maju od povodneho veritela informaciu o zaplateni dlhu v roku 1998. Dobra sprava pre mna.
Co ale bolo zarazajuce je, ze si narokovali na usly zisk a nielen to, ale pocitali s 17% za posledne 3 roky. Urokova miera sa v tomto pride pocita ako dvojnasobok diskontnej sadzby NBS. Takze nielen to ze nemali narok na usly urok, ale este aj zaujimavo pocitali mieru.
Na moje namietky ohladne tychto urokov mi operatorka oznamila dalsiu zaujimavu vec - v liste sa pomylili a poslu mi novu poukazku na zaplatenie iba sudnych trov a admin. poplatkov !!!
Som rozhodnuta bojovat dalej s touto velmi serioznou spolocnostou a nezaplatit im ani korunu ktora im nepatri. Budem od nich ziadat dokladovanie takych vysokych poplatkov ako napr 265,60 Sk za viazanie dokumentov (?)
Odporucam vsetkym aby sa nedali v takychto pripadoch lahko opinkat a informovali sa u pravnikov alebo znamych.
Verim ze tato firma uz zarobila na strachu a nevedomosti pekny balik...

Ak som dobre pochopil, tak ty si pred 13 rokmi nesplatila nejakú pôžičku vo výške 2000 SKK a teraz to od teba pýtali späť.

Je zaujímavé, že pokiaľ sa niekto dožaduje svojho nároku, tak je označený za neseriózneho. A ten, kto tú sumu sa neunúval zaplatiť 13 rokov (dokonca ani na základe súdneho rozhodnutia), sa rozčuľuje, že oni si dovolili ozvať sa po toľkých rokoch a žiadajú doplatiť ešte aj niečo iné, než je ten dlh.

Uvedom si, koľkých ľudí si zamestnala tým, že si nesplatila nejaký svoj záväzok. Najprv ti určite poslali pár upomienok. Potom museli zaplatiť 500 SKK ako súdny poplatok za platobný rozkaz, ten si tiež odignorovala.

Firma odpredala pohľadávku inej firme - Inkaso pohľadávok, ktorí zase sa museli zapodievať tvojim dlhom. Museli pripraviť kopec podkladov na ďalšie súdne rozhodnutie - znovu súdny poplatok, niekto musel spísať žalobu, prefotiť kopec kópií dokladov.

Za 13 rokov by pri investovaní sumy 2000 SKK mohli mať z nej už aj 4000 SKK (pred 10 rokmi boli oveľa vyššie úroky). A to by ti teraz mali všetko odpustiť? A pre teba sú oni ešte zlí?

Neplatí to len pre teba, ale pre všetkých, ktorí si neplnia svoje finančné záväzky a myslia si, že nejak už len bude. A potom keď príde exekútor, tak ten je najhorší a nejbezcitnejší, lebo sa dožaduje splatiť nejaký dávno zabudnutý dlh.

Preto doporučujem všetkým dlžníkom, nech sa nad sebou zamyslia a potom nech povedia, kto je neseriózny.:rolleyes:
ceva
28.11.07,07:00
Tie tvoje reakcie su nanajvys na zamyslenie! PRECITAJ SI ESTE RAZ CELY MOJ CLANOK!
Ak sa mame vsetci drzat litery zakona, tak sa drzme. Firma ktora vymaha stare pohladavky to robi opravnene, ale podla mojho usudku uplne neopravnene pozaduje napr. uroky z omeskania ak tvrdi ze pohladavka bola zo strany dlznika zaplatena. Taktiez % je absolutne scestne. Podla ZAKONA maju totiz pravo na dvojnasobok diskontnej sadzby - tak si to spocitaj, urcite ale neprides na 17,6%!
Co sa tyka ostatnych poplatkov - ak su opravnene - ok, zaplatim, ale nech ich zdokladuju. Na to mam ja tiez PRAVO.
ja nemam problem splnit si svoje zavazky. Ja mam problem ak mam platit niekomu nieco na co nema narok.
To ako tato firma vymaha tieto pohladavky je minimalne zarazajuce a vzbudzuje to nedoveru!!!
Neviem kto si, ale tvoje nazory na PRAVO su zvlastne... (az mam podozrenie ze sa ta tieto pohladavky tykaju z tej druhej strany)
LUDIA - ROZMYSLAJTE KED NIECO NEIKOMU PLATITE - NEBUDTE OVCE KED NIEKTO SPRAVI BUBUBU!!!
paul
28.11.07,13:24
Ak som dobre pochopil, tak ty si pred 13 rokmi nesplatila nejakú pôžičku vo výške 2000 SKK a teraz to od teba pýtali späť.

Je zaujímavé, že pokiaľ sa niekto dožaduje svojho nároku, tak je označený za neseriózneho. A ten, kto tú sumu sa neunúval zaplatiť 13 rokov (dokonca ani na základe súdneho rozhodnutia), sa rozčuľuje, že oni si dovolili ozvať sa po toľkých rokoch a žiadajú doplatiť ešte aj niečo iné, než je ten dlh.

Uvedom si, koľkých ľudí si zamestnala tým, že si nesplatila nejaký svoj záväzok. Najprv ti určite poslali pár upomienok. Potom museli zaplatiť 500 SKK ako súdny poplatok za platobný rozkaz, ten si tiež odignorovala.

Firma odpredala pohľadávku inej firme - Inkaso pohľadávok, ktorí zase sa museli zapodievať tvojim dlhom. Museli pripraviť kopec podkladov na ďalšie súdne rozhodnutie - znovu súdny poplatok, niekto musel spísať žalobu, prefotiť kopec kópií dokladov.

Za 13 rokov by pri investovaní sumy 2000 SKK mohli mať z nej už aj 4000 SKK (pred 10 rokmi boli oveľa vyššie úroky). A to by ti teraz mali všetko odpustiť? A pre teba sú oni ešte zlí?

Neplatí to len pre teba, ale pre všetkých, ktorí si neplnia svoje finančné záväzky a myslia si, že nejak už len bude. A potom keď príde exekútor, tak ten je najhorší a nejbezcitnejší, lebo sa dožaduje splatiť nejaký dávno zabudnutý dlh.

Preto doporučujem všetkým dlžníkom, nech sa nad sebou zamyslia a potom nech povedia, kto je neseriózny.:rolleyes:
Nech sa najskor zamyslia spolocnosti ktore robia podvody a zneuzivaju to ze bezny obcan neovlada pravne podvody ktore su nakoniec legalne. Ked Vam najskor vypnu telefon a az po vasej otazke preco vam poslu zalohovu fakturu o 3týzdne o prekroceni nejakeho limitu o ktorom v zmluve nieje ani ciarka zaplatite za sluzby a pokutu a neviem co vsetko? Viz eurotel Na reklamaciu odpovedia vyriesime bla bla bla.....
Chobot
28.11.07,13:38
Nech sa najskor zamyslia spolocnosti ktore robia podvody a zneuzivaju to ze bezny obcan neovlada pravne podvody ktore su nakoniec legalne. Ked Vam najskor vypnu telefon a az po vasej otazke preco vam poslu zalohovu fakturu o 3týzdne o prekroceni nejakeho limitu o ktorom v zmluve nieje ani ciarka zaplatite za sluzby a pokutu a neviem co vsetko? Viz eurotel Na reklamaciu odpovedia vyriesime bla bla bla.....

Môj príspevok bol adresovaný tým ľuďom, ktorí úmyselne neuhrádzajú svoje záväzky a potom sa čudujú, prečo musia platiť súdne trovy, úroky z omeškania a pod.

To, čo tu píšeš, mi nedáva žiadny zmysel, vôbec nerozumiem tomu, čo sa stalo v tvojom prípade. Takže neviem, či očakávaš nejakú radu alebo nie.
milan chovan
21.12.07,05:48
prosim o radu som inv. dochodca a zražaju mi 249sk z inv. dochodku na zaklade rozhodnutia ex.uradu koli 2.vlne kup. privatizacie .Ako každy iny mam narok na vianočny prispevok v hodnote 1750sk ktory som doposial nedostal.može mi na tanto prispevok siahnut exekutor a stiahnut mi ho koli kup. priv.?Ma na to narok?Dakujem za odpoved
Chobot
21.12.07,07:54
prosim o radu som inv. dochodca a zražaju mi 249sk z inv. dochodku na zaklade rozhodnutia ex.uradu koli 2.vlne kup. privatizacie .Ako každy iny mam narok na vianočny prispevok v hodnote 1750sk ktory som doposial nedostal.može mi na tanto prispevok siahnut exekutor a stiahnut mi ho koli kup. priv.?Ma na to narok?Dakujem za odpoved

Exekútor môže siahnuť na akýkoľvek príjem okrem životného minima. Ale keďže ti už strhávajú z dôchodku pravidelne tú sumu 249 SK, v prípade vyplatenia vianočného príspevku ti asi viac, než tých pravidelných 249 SK nebude strhávať.
milan chovan
21.12.07,19:13
a ešte jedna otazka:Manželke prišlo tiež od exekutora to iste čo mne a chcem sa opytat či ten vianočny prispevok nemohli strnut mne nakolko ona pobera životne minimum a nemožu jej z neho stiahnut
katiq
11.02.08,12:42
ahojte..ja som na MD, otec zomrel pred 5timi rokmi a teraz nam s bratom dosiel list ze od nas vymahaju od kazdeho po 2700sk..nemam ziadne papiere, ziadne potvrdenia..nakolko otec s nami uz dlhsie nezil v spolocnej domacnosti, netusime co robit co platil a tak..mama s nim bola rozvedena, takze jej sa to netyka...som uplne v koncoch..popri materskej co mam cca 4500sk aj toto uhradit..netusim ako plostupovat nakontaktovat ich nech mi daju to cislo sudu a ist na sud v KE? PORADTE DAKUJEM.
katiq
11.02.08,12:44
A ZAPLATIT TO MAME DO KONCA BUDUCEHO TYZDNA..TAK CHCEM NIECO PODNIKNUT, ALE AJ KED JE MOZNE, ZE PRAVOM TO VYMAHAJU, NAOZAJ NEVIEM CO OTEC VYPLATIL CO NIE A BLOCKY VOBEC NEMAME :(
katiq
11.02.08,13:23
ludkovia radte, zenska z INKASO POHLADAVKY mi dala :
datum platob. rozkazu: 17.9.03 prevzatie a podpis 13.10.03 a cislo rozsudku..neplati tu teda ta premlcacia doba 4roky? kedze teraz je februar 08 ?
mame take poplatky:
istina 2000sk, trovy pravnikovi: 940sk
urok z omeskania : 1056sk
posta a administ.: 903,50sk
naklad archivacie: 238sk
kopirovanie a viazanie 265sk...

co teraz? pls pls poradte..
chystam sa na sud, oni mi ale bez problemov ukazu papiere zo sudneho rozsudku? som len dedicom tych to pohladavok, nakolko otec je nebohy..albo mam yobrat so sebou aj umrtny list? dik za rady.
milan chovan
19.02.08,12:48
Ešte raz prosim o radu.Zo soc. poistovne som do dnešneho dna nedostal vianočny prispevok.Ten my patri kedže som invalidny dochodca a moj dochodok je 3500sk.Pisal som do soc.poistovne niečo pred mesiacom a žiadna odpoved mi neprišla.Neviem ako mam reagovat či mam napisat ešte raz alebo čakat.Exekutor mi stahuje 249sk z inv.dochodku koli 2.vlne kup.privatizacie.Vobec sa nevyjadrili či nestiahli aj tych 1750sk.čiže vianočny prispevok a či vobec na to maju pravo.Aj po stahovani tych 249sk mam stale pravo na vianočny prispevok lebo bez zražok dochodok čini 3800sk.Prosim poradte mi ako mam postupovat a hlavne či bez oznamenia možu siahnut na vianočny prispevok ked stahuju 249sk mesačne.Dakujem za odpoved.
milan chovan
19.02.08,12:50
V roku 2006 som vianočny prispevok dostal bez akychkolvek komplikacii.Bol vyplateny ku dnu splatnosti inv. dochodku.
Najax2
03.04.08,18:26
Ja som včera prevzala Platobný rozkaz zo súdu na zaplatenie úrokov z omeškania 1.056,-Sk plus 2.800,-Sk (súdne trovy, advokát...) na podnet Spoločnosti INKASO Pohľadávok. Na základe Platobného príkazu z októbra 1997, v ktorom ma súd žiadal o vyplatenie 2.000,- Sk (čo som však neuhradila) spoločnosť Inkaso podala v januári tohoto roka Návrh na začatie konania, už v spomínanej veci a súd tak následne vydal Platobný rozkaz.
A ako som sa dozvedela na súde, tak podali aj žiadosť na exekučné konanie.
Ja som sa odvolala nakoľko od vydania prvého platobného príkazu až do podania Návrhu na začatie konania uplynula doba 10-tich rokov, čiže je to premlčané. V prípade exekučného konania sa podobne odvolám.
riccado
04.04.08,08:09
Ja som včera prevzala Platobný rozkaz zo súdu na zaplatenie úrokov z omeškania 1.056,-Sk plus 2.800,-Sk (súdne trovy, advokát...) na podnet Spoločnosti INKASO Pohľadávok. Na základe Platobného príkazu z októbra 1997, v ktorom ma súd žiadal o vyplatenie 2.000,- Sk (čo som však neuhradila) spoločnosť Inkaso podala v januári tohoto roka Návrh na začatie konania, už v spomínanej veci a súd tak následne vydal Platobný rozkaz.
A ako som sa dozvedela na súde, tak podali aj žiadosť na exekučné konanie.
Ja som sa odvolala nakoľko od vydania prvého platobného príkazu až do podania Návrhu na začatie konania uplynula doba 10-tich rokov, čiže je to premlčané. V prípade exekučného konania sa podobne odvolám.

a kedy nadobudol pravoplatnost a vykonatelnost ten prvy platobny rozkaz? nie nahodou v januari 1998?
Kačena I.
04.04.08,08:23
Možno nie som sama, čo sa rozčuľuje momentálne nad istou vecou: Ide o to, že jedna firma neviem, či môžem napísať názov)nám posla
Výzvu na zaplatenie 4546,- Sk. Ide o 1000,-Sk pohľadávku Veľkého fondu a.s z 2. vlny privatizácie + trovy právneho zastúpenia a súdneho konania, úrok z omeškania, kopírovanie, viazanie dokumentov( to čítam z výzvy). Ide o to, že nám nikdy nič nebolo doručené, ani ich pohľadávka na zaplatenie 1000,- Sk ani žiadne súdne rozhodnutie, ani rozsudok. Keď som sa domáhala vysvetlenia, bola som odkázaná na okresný súd, kde je náš spis založený. Na moje veľké prekvapenie sme zistili, že spis skutočne existuje aj s rozsudkom. Keď sme doň nazreli, tak sme zistili, že sme boli od roku 1997 nezastihnuteľní a ani rozsudok z júna 1998 sa im nepodarilo nám doručiť, lebo sme sa nezdržiavali v mieste trvalého bydliska. Rozsudok nám nebol vôbec zaslaní poštou, ale rovno nám ho mali doručiť policajti a tí napísali do spisu list, že sme ani v ranných ani vo večerných hodinách nezastihnuteľní. A tým to haslo. Po 10 rokoch mame platiť niekomu 4 500 sk. To nás už našli obyčajnou doporučenou poštou a 10 rokov to nešlo. JA som neskutočne vytočená. Nejde tu už o tie peniaze aj keď tie tiež len tak na ulici neležia, ale ide o princíp. Nechcem to tak nechať. Aj keď zaplatíe, aby nás o ďalších 10 rokov niekto neotravoval( už teraz je v liste, že keď nezaplatíme do 22.2.08, tak bude exekúcia a to nás vyjde na 14 000), tak nedá mi to sa nad to povzniesť. A možno nie sme sami, ktorým to prišlo. Nie sú aj medzi vami takí?

Ja som tento príspevok zaradila 29.2.08 do inej skupiny, ale teraz som našla túto tému a dopišem, čo sa od vtedy stalo: napísala som sťažnosť predsedovi okresného súdu a kópiu som zaslala na ministerstvo spravodlivosti. Do týždňa som mala odpoveď z okr. súdu, kde, samozrejme, sťažnosť bola zamietnutá s vyjadrením, že všetko je pravda, doručovateľ sa vyjadril, že nás nenašiel, aj policajti to dosvedčili. Takže nejaký doručovateľ sa pamätal, že nás pred 10 rokmi doma nenašiel. Ale že na obálke nebola pečiatka pošty a holá obalka bez všetkého len s našou adresou leží ako doklad v spise, na to pán predseda súdu ani nereagoval. Chcem tam ešte raz napísať, lebo mne to pripadá, že si z ľudí robia srandu. A záver: dlžnú sumu sme zaplatili. Právnik nám povedal, že keď existuje právoplatné rozhodnutie zo súdu, tak tu nič nezmôžeme. Čo na tom, že sme nevedeli o pohľadávke, že nás dali na súd, že nám nedoručili rozhodnutie, že si vymyšľajú, že nás nenašli, že manželovi pridelili opatrovníčku, aby ho zastupovala na súde a ani tá sa neohlásila? Hlavne že sme boli živnostníci, všetko si načas platili, riadne pracovali a existovali? Ale pre súd sme nezvestní!!!
m.hladka
04.04.08,08:27
To nemá slov. Takto fungujeme, bohužiaľ.
Najax2
05.04.08,07:31
Právoplatnosť nadobudol 31. októbra 1997
Najax2
05.04.08,07:41
a kedy nadobudol pravoplatnost a vykonatelnost ten prvy platobny rozkaz? nie nahodou v januari 1998?
Ešťe raz, aj právoplatnosť aj vykonateľnosť nadobudol 31.10.1997.
Keď som si bola vyžiadať spis na súde a pýtala som sa na radu, čo s tým(vyplatiť alebo nie) pani ukázala práve na dátum právoplatnosti, že to je podtstné. A doporučila mi advokáta,ona právne rady nedáva (ale asi by som to mala vyplatiť). A advokát mi potvrdil premlčanú dobu.
betyna8
07.11.11,20:41
po dlhšej dobe vstupujem do tejto temičky,snad sa niekto ozve. Tiež ma hnevá spoločnost INKASO POHLADAVOk. Mojej matka si jedneho pekneho sept.dna išla vybrat do banky svoj invalidný dochodoch/jej jediný zdroj prijmu, invalid a vdova este k tomu/ a tam jej oznamili,že ma pozastavený účet exekútorom.Na účte jej nechal na živobytie do dalsieho dochodku 20 eur.Bola doslova v šoku,lebo si nebola vedoma žiadného sporu-dlhu.,neprisiel jej žiaden papier, kopia exekučného prikazu...... V banke jej dali kontakt na exekútora.Telefonicky ho kontaktovala,ale spraval sa dost arogantne a neprofesionalne,odmietol jej cokolvek povedat,odporucil ju,nech si zajde na krajský sud,ten mal vydat rozhodnutie. Na sude nam povedali len tolko,že ide o zalezitost z roku 1998, pravoplatnost nadobudla v 1999 ale spis už nemaju,lebo ho po 10 rokoch skartovali.Moc sme sa teda nedozvedeli. Exekútor stale odmietal hocičo povedat,tak sme mu s pomocou pravničky napisali list a na ten už reagoval.Vieme len,že suma bola vymahana pre Inkaso Pohladavok Lučenec a povodne rozhodnutie z 1999 bolo pre Transinvest. Poslal tiež doručenku,že si matka prevzala v 1999 upovedomenie o zacati exekucie,na co si ona nepamata a kto vie,ci jej aj neposlal prazdnu obalku,lebo zo sudu jej neprislo ziadne rozhodnutie.Ide samozrejme o druhu vlnu kuponovej privatizacie,ale tam matka investicnej spolocnosti s ktorou mala zmluvu pohladavku /Kriváň Čadca/vyplatila este v 1996.Na list od exekutora o 2 roky neskor zrejme nereagovala/ obrovska chyba.../,nakolko to pokladala za zbytocne,ved vsetko mala splatene a ma aj doklady. Teraz sa nijako nevieme domoct vratenia sumy, z 1000 sk je 420 € aj s poplatkami.Podla nasho usudku je Inkaso Pohladavok asi tak 4 spolocnost co to vsetko prebrala a oni nam tvrdia,že s Krivánom nič nemaju a vraj to mame dat na sud ak chceme.Ide ma z toho trafit slak, 420 € nieje malo a fakt je to pre dochodkynu dost velka suma ale neviem,ci ma vyznam sporit sa s nimi.Druhá vec je, či mal exekutor pravo konat po 12 rokoch bez hocijakej výzvy, hoci cele tie roky nepodnikol nic.dakujem za rady
jurmiro
07.11.11,21:12
Právo priznané súdnym rozhodnutím sa premlčí za desať rokov od kedy sa podľa neho malo plniť ! Na plynutie premlčacej doby nemá vplyv ani zmena v osobe veriteľa. Takže namietnite premlčanie .... a čo všetko exekútor už poslal - upovedomenie, príkaz ?
betyna8
08.11.11,06:31
Pred tým ako exekutor stiahol peniaze neposlal nic,teda podla neho zaslal upovedomenie o začatí exekučného konania ešte v tom 1999.Teraz až ked sme mu napisali ten list a žiadali ho o zaslanie nejakých dokladov, s tým,že ak nas bude nadalej ignorovat,dáme to na komoru exekutorov,tak nam poslal exekučný príkaz.Vystavil a podpisal ho este pred pozastavením účtu ale poslal ho až na naše naliehanie, dva týždne po obodrani penazi.Pravoplatnost na sude to nadobudlo v tom 1999,takze je to tých 12 rokov stare.Kde mame namietat to premlčanie,u exekútora??? Ja som písala už aj na tu komoru exekútorov,ale či vobec odpíšu neviem, maju na to dva mesiace.
jurmiro
08.11.11,08:20
Má exekútor doklad o tom, že bolo prevzaté upovedomenie ? hoci v tom roku 1999 ? Zaráža ma, že súd nemá spis..... To rieši exekútor v ZA ?
betyna8
08.11.11,11:53
no exekutor nam teraz poslal prefotenú doručenku z toho 99 z podpisom mojej maminy,ale ona si to nepamata a kto vie co tam fakt poslal v tej obalke,ked vidim ako pristupuje a komunikuje,tak som na pochybach.Papierove veci mal na starosti u nasich otec ale zial nam vlani umrel,takze jeho sa už nespýtame,či si to pamata.Urobili velku chybu,že na to /nevieme presne co im vlastne skutocne aj prislo/ nereagovali aj ked vedeli,že maju pohladavku vyplatenu..Exekutor je z Trnavy, JUDr.Juhas.V inkase pohladavok nam tiez povedali,že sud nemoze skartovat spis pokial nieje exekucia doriesena,ale zial je to tak.Bola som na sude aj ja,takze presne viem co nam tetusky povedali. Spis nemaju a mame si najst pravnika....
jurmiro
09.11.11,19:04
A ten súd je OS Žilina ? Teraz si uvedomujem, že to premlčanie zrejme nepôjde, lebo návrh na exekúciu podali v lehote (1999 ?). No, bude to zrejme ťažké ....skúsim popremýšľať ešte... Čítam znova Váš príspevok ...a máte doklad o vyplatení tej dlžnej sumy v roku 1996 ?
betyna8
09.11.11,19:50
Ano,rozhodnutie mal vydat krajský sud Žilina,nakolko bývame tu. Doklad o uhrade z 1996 mame, ustrižok zo šeku a aj výzvu od tej investicnej spolocnosti, na zaklade ktorej sa to vyplacalo.To premlčanie asi fakt nepojde,ale aj tak, je mi to nanajvýš čudné, že exekutor od toho 99 vobec vo veci nekonal a na ucte nenechal matke viac ako 20 €, co som čítala,mal by jej nechat životné minimum.
jurmiro
09.11.11,20:32
skúsim ešte popremýšľať, asi by to chcelo vidieť ale doklady...
betyna8
10.11.11,16:54
neviem odkial ste a či by bolo možné stretnut sa osobne,alebo doklady by som vam poslala v jpg na emial,ak mi ho napisete.velmi si vazim vasu ochotu a snahu.