Laurent
20.09.07,07:26
Dobry den
Chcel by som zistit nazor odbornika z pravnej oblasti na nasledujucu situaciu.
Mam zalozenu zivnost na konstrukcne prace v strojarstve ( som firma 1). Tento druh cinnosti by som chcel vykonavat pre zakaznika (firma 3), na jeho pocitaci, v jeho kancelarskych priestoroch, podla jeho poziadaviek a v stanovenom case denne. Nepracujem u mho vsak za dohodnutu mzdu. Svoju cinnost fakturujem firme 2 ktora ma s firmou 3 obchodnu zmluvu na moje sluzby. ja mam obchodnu zmluvu s firmou 2, ktorej svoje sluzby fakturujem a ktora funguje len ako sprostretkovatel prac (quazi agentura). Moj pohlad na vec je ze nesplnaj znaky zavislej prace k firme 3, lebo u nej nepracujem za dohodnutu mzdu, ani k firme 2 lebo nevykonavam pracu podla jej pokynou. Teda zakonnik prace je na mna kratky.
Otazka:
Otazkou je ako sa na tuto situaciu pozera zivnostensky zakon? splna moja praca definiciu zivnosti a ostatne pravidla zo zakona? Mozem takuto cinnost vykonavat na zivnost legalne?
Chobot
20.09.07,08:11
Dobry den
Chcel by som zistit nazor odbornika z pravnej oblasti na nasledujucu situaciu.
Mam zalozenu zivnost na konstrukcne prace v strojarstve ( som firma 1). Tento druh cinnosti by som chcel vykonavat pre zakaznika (firma 3), na jeho pocitaci, v jeho kancelarskych priestoroch, podla jeho poziadaviek a v stanovenom case denne. Nepracujem u mho vsak za dohodnutu mzdu. Svoju cinnost fakturujem firme 2 ktora ma s firmou 3 obchodnu zmluvu na moje sluzby. ja mam obchodnu zmluvu s firmou 2, ktorej svoje sluzby fakturujem a ktora funguje len ako sprostretkovatel prac (quazi agentura). Moj pohlad na vec je ze nesplnaj znaky zavislej prace k firme 3, lebo u nej nepracujem za dohodnutu mzdu, ani k firme 2 lebo nevykonavam pracu podla jej pokynou. Teda zakonnik prace je na mna kratky.
Otazka:
Otazkou je ako sa na tuto situaciu pozera zivnostensky zakon? splna moja praca definiciu zivnosti a ostatne pravidla zo zakona? Mozem takuto cinnost vykonavat na zivnost legalne?

Podľa toho zvýrazneného by som povedal, že ide o závislú prácu.

Ale myslím, že to príliš komplikuješ. Navyše ako živnostník nemáš ani vlastný počítač?:confused: Čo si potom dávaš do nákladov?


Teda zakonnik prace je na mna kratky.


To máš pravdu, :D na teba možno hej. Ale postihnutá môže byť firma 3, lebo ťa využíva ako živnostníka, hoci by ťa mala zamestnať (alebo niekoho iného).

Vykľučkovať by si mohol tak, že by išlo o vykonanie nejaké konkrétneho jedného diela (nie opakovanej činnosti). Prípadne uzatvoriť dohodu o vykonaní práce s firmou 3.
Laurent
20.09.07,09:48
Ahoj.
kedze realne naklady nemam vysoke idem samozrejme cestou 40 percentnych pausalnych nakladou. podla zakonnika prace musim splnat vsetky body zavislej prace. nesplnam ten ze s firmou 3 nemam dohodnutu mzdu. takze zavisla praca by to podla zakona nemala byt.
bohuzial firmu 2 z toho nemozem vylucit lebo ten job bez nej nedostanem. a pre mna je aj tak zarukou toho ze vdaka nej nespadam do definicie zavislej prace.
mysimis
20.09.07,10:11
Aj podľa môjho názoru ide jednoznačne o závislú prácu.
sta
20.09.07,10:14
a nemôže sa to riešiť príkaznou zmluvou?
Zoltán Kovács
20.09.07,10:20
a nemôže sa to riešiť príkaznou zmluvou?

K tej príkaznej zmluve pozri si link:

http://www.porada.sk/t57254-prikazna-zmluva-ako-zavisla-cinnost-a-zakonnik-prace-od-1-9-2007-a.html