marym
20.09.07,08:46
Kto mi vie poradiť- náš riaditeľ vyžaduje, aby sme dali zamestnancom podpísať prehlásenie, že sa zúčastní vstupnej a výstupnej lekárskej prehliadky- ak sa nezúčastní (hlavne výstupnej) jeho nároky po skončení pracovného pomeru (choroba z povolania) nebudú brané do úvahy. Chcem sa spýtať obstojí mi takéto prehlásenie?
inuš
20.09.07,07:19
Myslím si, že ak sa Znec vopred vzdáva nejakých možných nárokov, tak ten dokument nie je platny . Vstupná prehliadka je povinná priamo zo zákona a neabsolvovanie môže mať za následok bud neuzatvorenie prac.pomeru, alebo ked sa prehliadka robí v prvé dni po nástupe, tak by to mohlo byť kvalifikované ako porušenie prac.disciplíny.
Anonymka
30.06.08,12:05
Je dôležitá lekárska prehliadka aj pri dohodároch vykonávajúcich manuálnu prácu - opravy vo väčšiom závode... :confused:
evika
11.05.09,05:35
Prosím Vas je vystupna prehladka povinná u všetkých zamestnancov,
alebo len utčité kategorie.
Ďakujem.
drobeceva
11.05.09,05:43
Prosím Vas je vystupna prehladka povinná u všetkých zamestnancov,
alebo len utčité kategorie.
Ďakujem.
pýtala som sa na PZS, tak len pre rizikové kategórie, tuším 3,4
ivka70
11.05.09,06:08
Myslim si, ze by mohlo obstat.

Ono by asi stacilo, keby zamestnanec, v pripade odmietnutia vystupnej zdr.prehliadky podpisal, ze ju odmieta absolvovat.

V tom pripade neexistuje relevantny doklad, ze ujmu na zdravi /chorobu z povolania/ sposobilo prave posobenie v tejto firme a zamestnanec by dost tazko preukazoval, ze problemy mal uz ked odchadzal z firmy.
evika
11.05.09,06:54
Teraz,ale neviem dávate všetkým,alebo podľa kategorií.
ivka70
11.05.09,07:26
Teraz,ale neviem dávate všetkým,alebo podľa kategorií.
U nas to fungovalo tak, ze vsetci, co boli na vstupnej, museli ist aj na vystupnu.
pracovisko
11.05.09,07:30
Kto mi vie poradiť- náš riaditeľ vyžaduje, aby sme dali zamestnancom podpísať prehlásenie, že sa zúčastní vstupnej a výstupnej lekárskej prehliadky- ak sa nezúčastní (hlavne výstupnej) jeho nároky po skončení pracovného pomeru (choroba z povolania) nebudú brané do úvahy. Chcem sa spýtať obstojí mi takéto prehlásenie?
Keď neabsolvuje zamestnanec vstupnú lekársku prehliadku, nemal by vlastne vôbec začať pracovať a tu vôbec nemá čo rozhodovať, či podpísal niečo, že odmieta absolvovať vstupnú lekársku prehliadku.
Výstupná lekárska prehliadka pri skončení pracovného pomeru je povinná zo zákona ( č. 140/2008) len zo zdravotných dôvodov, t.j. u pracovníkov, ktorí pracujú v riziku 3. alebo 4. kategórie pracovnej činnosti.Ak by podpísal zamestnanec prehlásenie, že ani v takomto prípade neabsolvuje výstupnú lekársku preventívnu prehliadku,neviem, či to obstojí, lebo ak by pracovník dostal chorobu z povolania, môže argumentovať, že nebol dostatočne poučený, ale k tomu by sa najlepšie vyjadril právnik.
Ešte existujú výstupné lekárske prehliadky po skončení pracovného pomeru u faktorov, ktoré majú neskoré následky na zdraví , v intervale troch rokov,( v zákone sa píše, že vtedy, ak o to pracovník požiada). Je to vlastne u pracovníkov pracujúcich v riziku 3. a 4. kategórie rizika karcinogénnych a mutagénnych faktorov. Píše sa, že ak o to pracovník požiada, tu by mal byť ale pracovník poučený, že má nárok o to požiadať. V tomto prípade asi bude zbytočné dať pracovníkovi podpisovať, že takúto lekársku výstupnú prehliadku po skončení pracovného pomeru nebude absolvovať, veď v priebehu troch rokov po skončení práce s karc. a mutagénnymi faktormi si to môže rozmyslieť.
Iveta1
02.07.09,05:29
Dobrý deň,
dohodári tiež musia mať vstupnú lek.prehliadku?
evika
21.10.09,05:20
Chcela by som sa spýtať na výstupnú prehliadku, musí ju absolvovať aj vodič kamionu, a potom môžem si dať do nákladov.
evika
21.10.09,06:16
posúvam
Alica0
04.02.10,09:00
Dobrý deň
Potrebovala by som poradiť.
Keď som zamestnanca (administrativneho pracovníka - ktorý bude
minimálne pracovať na počítači) poslala na lekársku prehliadku
v deň nástupu alebo pár dní po nástupe (ešte
neviem ako sa to podarí vybaviť), aké postihy mi hrozia. Alebo
čo môžem ešte urobiť.
matem
27.08.10,11:25
Dobrý deň. Vie mi niekto povedať, či je platná vstupná lekárska prehliadka stará 6 dní pred nástupom, pretože zamestnávateľ tvrdí že to má byť najviac 3 dni staré. Ktorý zákon o tom pojednáva.
Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.