Mikul
20.09.07,08:48
Dobry den, za rok 2006 som podal danove priznanie podla vedeneho JU, za tento rok (2007) planujem uplatnenie pausalnych vydavkov, ale v roku 2008 budem pravdepodobne zas uctovat v JU a uplatnovat klasický system prijmy - vydavky. Su nejake uskalia na ktore si mam dat pozor pri prechode medzi tymito moznostami uctovania? Dakujem vopred.
Zita5
20.09.07,06:55
Mikul
20.09.07,08:04
Dakujem za linky.
Na viacerych miestach sa pri prechode na pausalne vydavky poradcovia odvolavaju na paragr.37, odsek 8 ...Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie(§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ...

... v dosledku ktoreho musim podat opravne DP za minuly rok, kedze som mal zasoby. Ktory z vyssie uvedenych bodov sa vztahuje na mna? Pretoze nikto ma nerusi likvidaciou, nebol na mna vyhlaseny konkurz, nekoncim podnikanie,... len chcem jednoducho platit mensie dane :)

Nebolo by jednoduchsie, kedze som zasoby v priebehu tohto roka vypredal, zauctovat ich do prijmov tohto roku a nie cez opravne DP?

Vdaka.
Vladimír Ozimý
20.09.07,08:35
no pokiaľ chcete prejsť z vedenia účtovníctva na paušálne výdavky podľa par. 17 ods 10 musite mať vysporiadaný základ dane podľa par. 17 ods 8 to jest. To jest ak ste mali pohľadávky, záväzky a zásoby vysporiadate ich v poslednej daňovom období predchádzajúcemu tomuto prechodu to jest ak v roku 2007 chcete použiť paušálne výdavky treba vysporiadať rok 2006 bohužial je to tak...
renča1
20.09.07,10:15
Dakujem za linky.
Na viacerych miestach sa pri prechode na pausalne vydavky poradcovia odvolavaju na paragr.37, odsek 8 ...Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie(§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ...

... v dosledku ktoreho musim podat opravne DP za minuly rok, kedze som mal zasoby. Ktory z vyssie uvedenych bodov sa vztahuje na mna? Pretoze nikto ma nerusi likvidaciou, nebol na mna vyhlaseny konkurz, nekoncim podnikanie,... len chcem jednoducho platit mensie dane :)




§ 17 ods.8 je nadviazaný na ods.10 v tom istom §, tak ako to už vo svojom príspevku napísal p.Vladimír Ozimý. Ak prechádzate na spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 6 ods.10 alebo ak ste začal účtovať po období, v ktorom ste nebol účtovnou jednotkou, tak ste zo zákona povinný upraviť základ dane a to nie opravným DP za minulý rok, ale dodatočným DP. Pokiaľ tak spravíte, tak sa nepovažujete za účtovnú jednotku podľa Zákon o účtovníctve 431/2002 (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uetovnictve.html) Z.z.



Nebolo by jednoduchsie, kedze som zasoby v priebehu tohto roka vypredal, zauctovat ich do prijmov tohto roku a nie cez opravne DP?

Vdaka.

Bolo by to porušenie zákona o dani z príjmov.;)