stanicapap
20.09.07,07:53
ahojte poradaci,prosim vas, poradte (opat!!) - zamestnanec poziadal o 2 mesiace neplateneho volna (zahran.jazyk.pobyt)- ako mam postupovat? kde to mam nahlasit - teda ake institucie (soc.poist.,VsZP a pod.), ake podklady potrebujem atd. - prosim poradte..vopred srdecna vdaka
Orsz
20.09.07,06:04
ahojte poradaci,prosim vas, poradte (opat!!) - zamestnanec poziadal o 2 mesiace neplateneho volna (zahran.jazyk.pobyt)- ako mam postupovat? kde to mam nahlasit - teda ake institucie (soc.poist.,VsZP a pod.), ake podklady potrebujem atd. - prosim poradte..vopred srdecna vdaka

Do 8 dní od začatia nahlásiš neplatené voľno na sociálne poisťovňu - ako prerušenie poistenie z dôvodu neplateného voľna. Na zdravotnú poisťovňu sa nenahlasuje nič, pretože zákon o zdravotnom poistení formu neplateného voľna, ani absenciu nepozná. Zamestnávateľ v takomto prípade musí odvádzať poistné z minimálnej mzdy, t.j.zo 7600,Sk, čo je 1064 Sk v súčasnosti, s tým, že toto poistenie potom, keď zamestnanec nastúpi späť si bude refundovať - teda strhne mu to z výplaty.
stanicapap
20.09.07,06:20
a ake tlacivo mam na SP pouzit - normalne registracny list FO - a potom, kde to tam oznacim?
Zoltán Kovács
20.09.07,06:23
a ake tlacivo mam na SP pouzit - normalne registracny list FO - a potom, kde to tam oznacim?

Použiješ RLFO v odd. 10 vyplníš dátum prerušenia, a dôvod uvedieš 1 - čerpanie pracovného voľna bez náhrady mzdy. A v záhlaví RLFO tiež zaškrtneš prerušenie.
stanicapap
20.09.07,06:27
dakujem.. a este ma napadla jedna otazocka - ani na danovy urad nic neodvadzam? vsetko,co plati zamestnavatel je len na SP?
Orsz
20.09.07,06:28
dakujem.. a este ma napadla jedna otazocka - ani na danovy urad nic neodvadzam? vsetko,co plati zamestnavatel je len na SP?

Na daňový úrad nenahlasuješ tiež nič.
Zoltán Kovács
20.09.07,06:31
dakujem.. a este ma napadla jedna otazocka - ani na danovy urad nic neodvadzam? vsetko,co plati zamestnavatel je len na SP?

Počas neplateného voľna platíš iba do ZP z min. VZ, do SP neplatíš.
stanicapap
20.09.07,06:32
Počas neplateného voľna platíš iba do ZP z min. VZ, do SP neplatíš.

prave vyssie mi uviedli kolegovia, ze prave platim do soc.poi. a do zdravotnej nie! tak teraz mam zmatok :confused:
Tweety
20.09.07,06:33
Do SP neplatíme- tam je prerušenie poistenia, odvádza sa iba ZP z MM.
stanicapap
20.09.07,06:42
prepacte, asi sa vam budem zdat ako "so slabym vedenim", ale rada by som si to zhrnula,takze: do Soc.poist. LEN OZNAMIM formou RLFO prerusenie a NEPLATIM NIC - cize ani nevypisujem za neho mesacny vykaz, AVSAK do zdrav.poisto. NIC NENAHLASUJEM, ALE PLATIM povinne odvody z MINIMALNEJ MZDY - 7600,-Sk - dobre to teraz chapem???
Paula
20.09.07,06:43
, s tým, že toto poistenie potom, keď zamestnanec nastúpi späť si bude refundovať - teda strhne mu to z výplaty.


O tomto by zamestnanec mal byť informovaný a je dobré mať jeho písomný súhlas s refundáciou...aby po jeho návrate nedošlo k nepríjemným rozhovorom z-teľ vs. z-nec. :)
Orsz
20.09.07,06:46
prepacte, asi sa vam budem zdat ako "so slabym vedenim", ale rada by som si to zhrnula,takze: do Soc.poist. LEN OZNAMIM formou RLFO prerusenie a NEPLATIM NIC - cize ani nevypisujem za neho mesacny vykaz, AVSAK do zdrav.poisto. NIC NENAHLASUJEM, ALE PLATIM povinne odvody z MINIMALNEJ MZDY - 7600,-Sk - dobre to teraz chapem???

Áno chápeš to správne :) a takto Ti to bolo aj napísané vyššie.
stanicapap
20.09.07,07:08
ach ano, len "moja malickost" zle citala..takze sa ospravedlnujem...srdecna vdaka za neskutocne potrebne rady..prajem vsetkym poradakom krasne jesenne dni..