achmamina
20.09.07,09:38
potrebovala by som poradiť ohľadne možností riešenia straty z roku 2006 v s.r.o.,
- strata 30 000,- ZI = 200 000,- RF = 10 000,-
- je možnosť znížiť ZI o sumu 20 000 a RF 10 000,-
- alebo znížiť RF o 10 000 a 20 000 "nej-ako" zaúčtovať
poradte prosím, aké sú možnosti riešenia straty
ďakujem vopred
Zoltán Kovács
20.09.07,07:48
potrebovala by som poradiť ohľadne možností riešenia straty z roku 2006 v s.r.o.,
- strata 30 000,- ZI = 200 000,- RF = 10 000,-
- je možnosť znížiť ZI o sumu 20 000 a RF 10 000,-
- alebo znížiť RF o 10 000 a 20 000 "nej-ako" zaúčtovať
poradte prosím, aké sú možnosti riešenia straty
ďakujem vopred

Kvôli takejto "malej" strate základné imanie by som neznižoval. A ZI nemôže byť menej ako 200 tisíc. Na úhradu straty použi RF, ak máte vytvorený. A zvyšok sa môže nechať ako neuhradená strata na 429, prípadne dať spoločníkom na úhradu.
Orsz
20.09.07,07:52
potrebovala by som poradiť ohľadne možností riešenia straty z roku 2006 v s.r.o.,
- strata 30 000,- ZI = 200 000,- RF = 10 000,-
- je možnosť znížiť ZI o sumu 20 000 a RF 10 000,-
- alebo znížiť RF o 10 000 a 20 000 "nej-ako" zaúčtovať
poradte prosím, aké sú možnosti riešenia straty
ďakujem vopred

Základného imania sa nesmieš dotýkať - zákadné imanie nemá nič spoločné s vyrovnávaním straty. Treba urobiť záznam z riadneho valného zhromaždenia, kde spoločníci rozhodnú ako naložia s hospodárskym výsledkom - stratou. Možnosti sú:
1. celá strata sa pruúčtuje na neuhradenú stratu min. rokov:
30000,- 429 / 431
- a vedie sa potom na účte 429
2. iná možnosť je, že časť straty sa vysporiada s rezervným zákonným fondom a zvyšok sa prúčtuje na neuhradenú stratu min.rokov:
10000,- 421 / 431
20000,- 429 /431
alebo len 5000,-Sk z RF:
5000,- 421 /431
25000,- 429 / 431

Odporúčam nechať to rozhodnúť, prípadne si to schváliť spoločníkmi s.r.o., pretože oni musia tento výpis z VZ o rozhodnutí podpísať.
Zoltán Kovács
20.09.07,07:56
Základného imania sa nesmieš dotýkať - zákadné imanie nemá nič spoločné s vyrovnávaním straty. Treba urobiť záznam z riadneho valného zhromaždenia, kde spoločníci rozhodnú ako naložia s hospodárskym výsledkom - stratou. Možnosti sú:
1. celá strata sa pruúčtuje na neuhradenú stratu min. rokov:
30000,- 429 / 431
- a vedie sa potom na účte 429
2. iná možnosť je, že časť straty sa vysporiada s rezervným zákonným fondom a zvyšok sa prúčtuje na neuhradenú stratu min.rokov:
10000,- 421 / 431
20000,- 429 /431
alebo len 5000,-Sk z RF:
5000,- 421 /431
25000,- 429 / 431

Odporúčam nechať to rozhodnúť, prípadne si to schváliť spoločníkmi s.r.o., pretože oni musia tento výpis z VZ o rozhodnutí podpísať.

Ak už bol vytvorený RF tak sa musí použiť na úhradu straty.
achmamina
20.09.07,16:43
ďakujem všetkým za rady
heluška
04.02.08,15:08
Ja by som tiež potrebovala poradiť ohľadom straty za predchádzajúce roky, HV výsledok v schvaľovacom konaní mám 66 715,00 Sk, toto chcem použiť na vykrytie straty z roku 2004 a toto som vykázala aj v daňovom priznaní- nakoľko mi to dovoľoval riadok v Dp, lebo som tam mala nejaké položky, ktoré mi navýšili základ dane. Zostáva mi však teraz rozdiel, 16 937,00 SK - tento potrebujem nejako zaúčtovať aj v účtovníctve, aby som si znížila celú stratu z účtu 429- ja som to chcela urobiť po schválení VZ - 354/431 ako pohľadávku voči spoločníkom , pretože na účte rez. fondu z ktorého by som to ev. mohla urobiť už nemám nič.
Ďakujem
Zoltán Kovács
04.02.08,15:33
Ja by som tiež potrebovala poradiť ohľadom straty za predchádzajúce roky, HV výsledok v schvaľovacom konaní mám 66 715,00 Sk, toto chcem použiť na vykrytie straty z roku 2004 a toto som vykázala aj v daňovom priznaní- nakoľko mi to dovoľoval riadok v Dp, lebo som tam mala nejaké položky, ktoré mi navýšili základ dane. Zostáva mi však teraz rozdiel, 16 937,00 SK - tento potrebujem nejako zaúčtovať aj v účtovníctve, aby som si znížila celú stratu z účtu 429- ja som to chcela urobiť po schválení VZ - 354/431 ako pohľadávku voči spoločníkom , pretože na účte rez. fondu z ktorého by som to ev. mohla urobiť už nemám nič.
Ďakujem

Zvyšok straty si uplatniť v DP za rok 2008, ak budeš mať základ dane (zisk). Vzniknutú stratu môžeš odpisovať počas 5 rokov.
heluška
05.02.08,09:15
Opravujem sa, v prvom príspevku som zabudla napísať, že v daňovom priznaní som ale mohla umorovať sumu 83653,00, lebo bol vyšši zaklad dane ako HV pred zdanením, takže tam je ten rozdiel 16937,00 SK - a vlastne s týmto rozdielom si v účtovníctve neviem rady, pretože to neviem ničím vykryť. Preto som uvažovala o tom, že to dám na schválenie ako pohľadávku voči spoločníkom..a účtovala by som 354/429.
Lucka V
05.02.08,20:54
Dobrý večer a ja chcem reagovať na stratu v sume 2O.020 Sk z roku 2005. Mám ju zaúčtovanú na 429/431. V roku 2006 mám zisk 3.500 Sk. A neumorila som stratu nakoľko nik mi nevedel poradiť vyplniť tlačivo DP PO čo sa týka straty. Za rok 2006 budem prvý krát účtovať rezervný fond aj to mi vyhádza len 175 Sk. Za rok 2007 by som chcela dať zisk 25.000 sk aby som mohla umoriť stratu. Ale neviem či mám zájsť na daňový úrad aby mi tam poradili ako to dať do riadkov. A chcem sa ešte opýtať ohľadom toho valného zhromždenia. Musí byť nejaký záznam v Interných dokladoch o val. zhromaždení. Lebo manžel má s.r.o. so švagrom.Tak neviem či tu treba nejaký záznam.Ďakujem :)
Zoltán Kovács
05.02.08,21:19
Dobrý večer a ja chcem reagovať na stratu v sume 2O.020 Sk z roku 2005. Mám ju zaúčtovanú na 429/431. V roku 2006 mám zisk 3.500 Sk. A neumorila som stratu nakoľko nik mi nevedel poradiť vyplniť tlačivo DP PO čo sa týka straty. Za rok 2006 budem prvý krát účtovať rezervný fond aj to mi vyhádza len 175 Sk. Za rok 2007 by som chcela dať zisk 25.000 sk aby som mohla umoriť stratu. Ale neviem či mám zájsť na daňový úrad aby mi tam poradili ako to dať do riadkov. A chcem sa ešte opýtať ohľadom toho valného zhromždenia. Musí byť nejaký záznam v Interných dokladoch o val. zhromaždení. Lebo manžel má s.r.o. so švagrom.Tak neviem či tu treba nejaký záznam.Ďakujem :)

mimotemyAko sa to robí, že chcem dať zisk? Hospodársky výsledok predsa by mal byť podľa účtovníctva, či nie?
Lucka V
06.02.08,13:17
Ale my sme drobná firma s.r.o., kde si viem prispôsobiť náklady a výnosy. Ja mám tam len nákup tovaru a predaj. Takže nič výnimočné. Ani majetok, ani autá. Robím len 504/604. Poprípade 1 zamestnanec. Takže preto si viem prispôsobiť zisk.
Zoltán Kovács
06.02.08,13:31
Ale my sme drobná firma s.r.o., kde si viem prispôsobiť náklady a výnosy. Ja mám tam len nákup tovaru a predaj. Takže nič výnimočné. Ani majetok, ani autá. Robím len 504/604. Poprípade 1 zamestnanec. Takže preto si viem prispôsobiť zisk.

Poprípade 1 zamestnanec sa má ako chápať? Keď potrebujem náklady tak ho tam dám, keď nie tak nie? Alebo ako? Ja 504/604 som ešte nikdy nerobil. Účtujem 504/32x, prípadne 211, a 31x/604, prípadne 211/604. A ak som platiteľom DPH tak aj to samozrejme
Milan Benka
06.02.08,13:36
Dobrý večer a ja chcem reagovať na stratu v sume 2O.020 Sk z roku 2005. Mám ju zaúčtovanú na 429/431. V roku 2006 mám zisk 3.500 Sk. A neumorila som stratu nakoľko nik mi nevedel poradiť vyplniť tlačivo DP PO čo sa týka straty. Za rok 2006 budem prvý krát účtovať rezervný fond aj to mi vyhádza len 175 Sk. Za rok 2007 by som chcela dať zisk 25.000 sk aby som mohla umoriť stratu. Ale neviem či mám zájsť na daňový úrad aby mi tam poradili ako to dať do riadkov. A chcem sa ešte opýtať ohľadom toho valného zhromždenia. Musí byť nejaký záznam v Interných dokladoch o val. zhromaždení. Lebo manžel má s.r.o. so švagrom.Tak neviem či tu treba nejaký záznam.Ďakujem :)

Účtovník samotný môže bez rozhodnutia VZ preúčtovať HV v schvaľovacom konaní na neuhradenú stratu min.rokov alebo na nerozdelený zisk min. rokov. O akomkoľvek inom rozdelení musí rozhodnúť VZ.
Lucka V
07.02.08,17:00
Ale valné zhromaždenie tvorí manžel a švagor. z toho vyplýva že si to môžem rovno sama rozhodnúť čo s tou stratou, lebo to je maličká firma, kde je len nákup a predaj tovaru. Žiadna veľká firma kde je 40 zamestnancov a 5 konatelia.
Preto chcemvedieť ako to funguje keď je to len drobná firma. Určite v drobných firmách neexistuje aby robili valné zhromaždenia, alebo sa mýlim?
Zoltán Kovács
07.02.08,17:23
Ale valné zhromaždenie tvorí manžel a švagor. z toho vyplýva že si to môžem rovno sama rozhodnúť čo s tou stratou, lebo to je maličká firma, kde je len nákup a predaj tovaru. Žiadna veľká firma kde je 40 zamestnancov a 5 konatelia.
Preto chcemvedieť ako to funguje keď je to len drobná firma. Určite v drobných firmách neexistuje aby robili valné zhromaždenia, alebo sa mýlim?

To veru sa mýliš. A čo keď manžel a švagor sa pohádajú a budú prstom ukazovať jeden na druhého, že kto vlastne odsúhlasil delenie zisku, resp. narábanie so ziskom. Druhá vec zápisnica z valného zhromaždenia je povinnou prílohou listín, ktoré sa odovzdávajú na Registrový súd do zbierky listín, okrem DP a povinných príloh.
Lucka V
09.02.08,09:52
Druhá vec zápisnica z valného zhromaždenia je povinnou prílohou listín, ktoré sa odovzdávajú na Registrový súd do zbierky listín, okrem DP a povinných príloh.
A tá zápisnica sa neposiela na Registrový súd, pri nejakom obrate firmy napr. nad 10.000.000 SK a pod obratom 10.000.000 SK nemámpovinnosť posielať žiadne DP +prílohy a zápisnicu z val. zhromaždenia. Lebo viem že u nás vo firme majú tu povinnosť ale majú vysoký obrat ročný v milion SK a majú aj povinný audti. Ale pokiaľ nemáš povinný audit a obrat vyše niekoľko miliónov tak nemáš povinnosť posielať Dp + prílohy na Registrový súd. Ak sa mýlim tak ma opravte. Ďakujem
Lucka V
09.02.08,09:53
[quote=Lucka V;639240]Druhá vec zápisnica z valného zhromaždenia je povinnou prílohou listín, ktoré sa odovzdávajú na Registrový súd do zbierky listín, okrem DP a povinných príloh.

A tá zápisnica sa neposiela na Registrový súd, pri nejakom obrate firmy napr. nad 10.000.000 SK a pod obratom 10.000.000 SK nemámpovinnosť posielať žiadne DP +prílohy a zápisnicu z val. zhromaždenia. Lebo viem že u nás vo firme majú tu povinnosť ale majú vysoký obrat ročný v milion SK a majú aj povinný audti. Ale pokiaľ nemáš povinný audit a obrat vyše niekoľko miliónov tak nemáš povinnosť posielať Dp + prílohy na Registrový súd. Ak sa mýlim tak ma opravte. Ďakujem
atka4
09.02.08,21:17
Ale my sme drobná firma s.r.o., kde si viem prispôsobiť náklady a výnosy. Ja mám tam len nákup tovaru a predaj. Takže nič výnimočné. Ani majetok, ani autá. Robím len 504/604. Poprípade 1 zamestnanec. Takže preto si viem prispôsobiť zisk.

Síce som pochopila, že chcete "vymodelovať" hospodársky výsledok, k tomu sa nebudem vyjadrovať...

Nezabudni zaúčtovať zostatok zásob na sklade, čo si účtovala celý rok priamo do nákladov na 504//321,211 atd, podľa inventarizácie k 31.12. na 132/504.

Hneď asi budete mať HV asi trošku iný.....ako je doposiaľ.(ak teda nejaké zásoby zostali)......
Lucka V
10.02.08,12:37
:):)Ďakujem Atka 4 že ste to povedali za mňa nevedela som nájsť v hodné slovo vymodelovať hosp. výsledok. A tie zásoby už mám zaúčtované ďakujem.
Zoltán Kovács
10.02.08,12:42
:):)Ďakujem Atka 4 že ste to povedali za mňa nevedela som nájsť v hodné slovo vymodelovať hosp. výsledok. A tie zásoby už mám zaúčtované ďakujem.

Povinnosť zasielania DP a príloh + zápisnice z VZ nie je ohraničená od nejakého obratu. Každá právnická osoba zapísaná do Obchodného registra je povinná do 30 dni od konania VZ zaslať listiny, inak hrozí pokuta.
KEJKA
10.02.08,18:42
Povinnosť zasielania DP a príloh + zápisnice z VZ nie je ohraničená od nejakého obratu. Každá právnická osoba zapísaná do Obchodného registra je povinná do 30 dni od konania VZ zaslať listiny, inak hrozí pokuta.
prosím §§------------viem že to platí v ČR, ale u nás?? :o
Zoltán Kovács
10.02.08,19:01
prosím §§------------viem že to platí v ČR, ale u nás?? :o

Máš pravdu Kejka u nás tá lehota nie je. A aká je, ak vôbec je?

Idem opravovať môj príspevok.
KEJKA
10.02.08,20:10
ja som nemyslela lehotu ale aj povinnosť poslať KAŽdý zápis VZ..... napr. aj taký jednoduchý o shválení RUZ?
Ak VZ nerieši veci, v dôsledku ktorých nasleduje zápis zmien, zápis VZ do Zb.listín nejde.
Zoltán Kovács
10.02.08,20:16
ja som nemyslela lehotu ale aj povinnosť poslať KAŽdý zápis VZ..... napr. aj taký jednoduchý o shválení RUZ?
Ak VZ nerieši veci, v dôsledku ktorých nasleduje zápis zmien, zápis VZ do Zb.listín nejde.

Ja som mal na mysli rozhodnutie VZ o rozdelení zisku.
KEJKA
10.02.08,20:55
Ja som mal na mysli rozhodnutie VZ o rozdelení zisku.
hej, aj ja.....na základe akého § musí ísť do Zb.listín?
atka4
13.02.08,22:43
Ja som mal na mysli rozhodnutie VZ o rozdelení zisku.
Dovolím si nesúhlasiť.
Každá PO zapísaná v OR má povinnosť zaslať účtovnú závierku, t.j. Účtovné výkazy a tie účt. jednotky, ktoré majú povinnosť auditu prikladajú výročnú správu a Správu audítora s výrokom.
Nie je povinnosť zasielať Rozhodnutie VZ, ktoré pojednáva o rozdelení HV.
Zasielajú sa iba také Rozhodnutia VZ, ktoré je potrebné zverejniť v Zbierke listín, a ktoré majú za následok zmeny, napr. spoločníkov, základného imania.....
Skúste sa pozrieť na www.orsr.sk (http://www.orsr.sk), v časti Zbierka listín, vieš si aj sám pozrieť, čo bolo vložené (ja osobne v sro, kde nie je povinnosť auditu zasielam na uloženie do Zbierky listín len Súvahu a Výkaz ziskov a strát.
v a.s. + ako som spomínala vyššie a nikdy nebol problém.
Koniec koncov, audítorská správa Výkazy obsahuje....
Aljok
14.02.08,08:44
Povinnosť zasielania DP a príloh + zápisnice z VZ nie je ohraničená od nejakého obratu. Každá právnická osoba zapísaná do Obchodného registra je povinná do 30 dni od konania VZ zaslať listiny, inak hrozí pokuta.


prosím §§------------viem že to platí v ČR, ale u nás?? :o


Máš pravdu Kejka u nás tá lehota nie je. A aká je, ak vôbec je?

Idem opravovať môj príspevok.
Smith, mal si pravdu v pôvodnom príspevku. Lehota je určená v Zákone o účtovníctve:
§ 21
Zverejňovanie údajov

(1) Účtovná jednotka, ktorá je obchodnou spoločnosťou, Exportno-importná banka Slovenskej republiky, družstvo alebo štátny podnik sú povinné uložiť riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku a výročnú správu do zbierky listín obchodného registra do 30 dní po schválení účtovnej závierky, pričom účtovná závierka môže byť uložená ako súčasť výročnej správy.
Aljok
14.02.08,08:58
A ešte doplním určenie lehoty na predloženie ÚZ na schválenie.
Obchodný zákonník
§ 40

(1) Akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným, družstvo a štátny podnik ukladajú riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku do zbierky listín po jej schválení príslušným orgánom. Iná zapísaná osoba má túto povinnosť, len ak jej to ukladá osobitný zákon. Príslušný orgán akciovej spoločnosti, spoločnosti s ručením obmedzeným, družstva a štátneho podniku je povinný predložiť riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku na schválenie do šiestich mesiacov po uplynutí účtovného obdobia.