orom
20.09.07,08:57
Dobry den,
chcel by som vas poziadat o radu.
Nas zamestnanec v skusobnej dobe nam jedneho krasneho rana 10 minut pred nastupom do prace napisal sms, ze jednoducho nenastupi, lebo sa u nas neciti dobre. Uz dvakrat sme s nim mali rovnaky problem, ze jednoducho pocas pracovnej doby odisiel, takze sme ho jedoducho odhlasili z poistovni a ukoncili pracovny pomer v skusobnej dobe.
V jeho pracovnej zmluve je vsak stanovene, ze ak dojde k takemuto stavu, ma zamestnavatel pravol ulozit mu pokutu od 500 do 2000 Sk. Jeho cista mesacna mzda v danom mesiaci dosiahla sumu 3290Sk, kedze odpracoval len par dni. Aku maximalnu vysku pokuty mu mozem teda udelit?
Kedze odpracoval dajme tomu 10 sluzieb z 20tich, pocitam so zivotnym minimom na povinneho 1539Sk (3078/2), vyzivovane osoby nema, ostava mi ciastka 1751Sk a z tej mu mozem strhnut maximalne 584 Sk? Dakujem
Orsz
20.09.07,07:05
Dobry den,
chcel by som vas poziadat o radu.
Nas zamestnanec v skusobnej dobe nam jedneho krasneho rana 10 minut pred nastupom do prace napisal sms, ze jednoducho nenastupi, lebo sa u nas neciti dobre. Uz dvakrat sme s nim mali rovnaky problem, ze jednoducho pocas pracovnej doby odisiel, takze sme ho jedoducho odhlasili z poistovni a ukoncili pracovny pomer v skusobnej dobe.
V jeho pracovnej zmluve je vsak stanovene, ze ak dojde k takemuto stavu, ma zamestnavatel pravol ulozit mu pokutu od 500 do 2000 Sk. Jeho cista mesacna mzda v danom mesiaci dosiahla sumu 3290Sk, kedze odpracoval len par dni. Aku maximalnu vysku pokuty mu mozem teda udelit?
Kedze odpracoval dajme tomu 10 sluzieb z 20tich, pocitam so zivotnym minimom na povinneho 1539Sk (3078/2), vyzivovane osoby nema, ostava mi ciastka 1751Sk a z tej mu mozem strhnut maximalne 584 Sk? Dakujem

No podľa mňa pokuta v skúšobnej dobe nie je oprávnená, preože čas skúšobnej doby nemá štatút práv a povinností, ktoré vyplývajú z pracovnej zmluvy - preto sa nazýva skúšobná doba. Preto dojednanie pokuty v skúšobnej dobe bolo v rozpore so zákonníkom práce. Takúto pokutu je možné dojednať až po uplynutí skúšobnej doby.
Zita4
20.09.07,07:05
Súhlasím s predchádzajúcim vyjadrením, ale dodávam, že pri výpočte nemôžeš počítať len polovicu z 3078 Sk, táto suma nezáleží od odpracovaných služieb, je daná zákonom. Takže na povinného 3078 Sk a nie 1539.
Orsz
20.09.07,07:06
Riešením je nevyplatiť mu mzdu za neodpracované hodiny a viesť mu to ako absenciu, ale to bolo treba nahlásiť na SP - ako prerušenie poistenia.
orom
20.09.07,11:02
to znamena, ze ak mi napise smsku, ktoru samozrejme nemozem pouzit ako pravny dokaz ze, ze jednoducho nenastupi do prace, lebo sa u mna neciti dobre, a ze uz ma nieco ine, nemozem ho odhlasit z SP ako skoncenie pracovneho pomeru, ale iba ako absenciu, pokial mi nedoruci pisomne ukoncenie PP v SD? resp. pokial mu ho neodoslem ja?
jales
20.09.07,11:23
Keď tu píšete o tých pokutách, môže si zamestnávateľ so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve akúkoľvek pokutu a potom ju môže od neho vymáhať. Je to po právnej stránke OK? Naša majiteľka totiž chcela, aby sme od zamestnancov vyberali pokuty za nepoužívanie pridelených OOPP.
Chápem, že keď urobí zamestnanec škodu je to už upravené v ZP. Hoci na základe mojich skúsenosti aj s tým sú vždy problémy.
Orsz
20.09.07,19:37
to znamena, ze ak mi napise smsku, ktoru samozrejme nemozem pouzit ako pravny dokaz ze, ze jednoducho nenastupi do prace, lebo sa u mna neciti dobre, a ze uz ma nieco ine, nemozem ho odhlasit z SP ako skoncenie pracovneho pomeru, ale iba ako absenciu, pokial mi nedoruci pisomne ukoncenie PP v SD? resp. pokial mu ho neodoslem ja?

Ak to bolo v skúšobnej dobe, určite by som to riešila skončením PP bez vedenia absencie - načo si robiť starosti a papierovanie. Môžeš mu ju poslať, odhlás ho, a môžeš uzavrieť tento problém ;) .
Orsz
20.09.07,19:43
Keď tu píšete o tých pokutách, môže si zamestnávateľ so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve akúkoľvek pokutu a potom ju môže od neho vymáhať. Je to po právnej stránke OK? Naša majiteľka totiž chcela, aby sme od zamestnancov vyberali pokuty za nepoužívanie pridelených OOPP.
Chápem, že keď urobí zamestnanec škodu je to už upravené v ZP. Hoci na základe mojich skúsenosti aj s tým sú vždy problémy.

Tie slová akúkoľvek pokutu sú trošku prehnané. Samozrejme, že to nie je možné, a dokonca mnohé firmy /nazvem ich "krvilačné"/ si takéto pokuty do zmluvy dajú, ale právne to neobstojí. Treba vedieť možnosť pokuty zdôvodniť a predovšetkým aké sú dôsledky porušenia - teda rozsah škody, aby bola pokuta adekvátna, a hlavne reálna. Uviedla si, že Vaša majiteľka chce vyberať pokuty za nepoužívanie OOPP - predpokladám, že tu ide o pracovné odevy - myslím, že tu pokuty asi nie, no ťažko povedať o aké povolanie sa jedná, niekedy by to malo byť podmienkou a neposlúchnutie môže znamenať trest - trebárs aj peňažnú pokutu, prípadne plnú zodpovednosť zamestnanca v prípade urobenia škody. Ale písomne by som upozornila každého zamestnanca vždy keď ju nemá, ak sa stane úraz, zamestnávateľ bude krytý.
jales
21.09.07,07:20
Máme rizikové pracoviská-hlučné prostredie-zamestnanci dostávajú za to príplatky v zmysle ZP a odmietajú nosiť chrániče sluchu. Riešili sme to upozorneniami na porušenie pracovnej disciplíny, ale ani to neprináša dostatočný efekt a nemôžeme ich všetkých prepustiť, veď kto by robil, keď už začína byť problém nájsť človeka na manuálnu prácu.
Takže z toho vyšiel návrh majiteľky na finančné pokuty. Radila som sa s právnikom a ten mi povedal, ako som aj predpokladala, že na financie mu môžem siahnúť len v prípade zrážok uvedených v ZP.
TinkiDinki
21.09.07,08:02
Ja sa tiež domnievam, že "pokuty" zamestnávateľ nemôže dávať svojim zamestnancom.
Pokuty musia plynúť do štátneho (obecného) rozpočtu. Nie firemného.

Ale riešil by som to cez prémie.
Čiže minimálna mzda plus prémie.

A podmienky za ktorých má pracovník nárok na prémie:
1. až po uplynutí skúšobnej doby
2. odpracovť všetkých xx prac.dní v mesiaci
3. svedomitý prístup k práci
4. atď..

Podmienky za ktorých pracovník stráca nárok na prémie:
1. nenosenie OOPP
2. neskoré príchody na pracovisko
3. nekvalita
4. atď..
Orsz
21.09.07,13:47
Ja sa tiež domnievam, že "pokuty" zamestnávateľ nemôže dávať svojim zamestnancom.
Pokuty musia plynúť do štátneho (obecného) rozpočtu. Nie firemného.

Ale riešil by som to cez prémie.
Čiže minimálna mzda plus prémie.

A podmienky za ktorých má pracovník nárok na prémie:
1. až po uplynutí skúšobnej doby
2. odpracovť všetkých xx prac.dní v mesiaci
3. svedomitý prístup k práci
4. atď..

Podmienky za ktorých pracovník stráca nárok na prémie:
1. nenosenie OOPP
2. neskoré príchody na pracovisko
3. nekvalita
4. atď..

Je to jedna z možností, a myslím, že to mnohé firmy v praxi aj aplikujú. Len sa mi nepáči názor, že súkromné firmy nemajú právo na pokuty - to nie je pravda, majú, a ako som už spomínala, musia byť odôvodnené následky škody. Napr. obchodní zástupcovia, majú na starosti nejakú klientelu v určenom regióne, a jedného dňa ukončia PP vo firme, a všetkých týchto klientov si prevezme na vlastnú firmu - firma príde o klientov a o výnos, ktorý nie vždy je zanedbateľný.