katusska
20.09.07,10:18
dobry den, vie mi niekto poradit ako je to z hypouverom a pracou na zivnost? Pocula som, ze zamestnanci v HPP to maju jednoduchsie:) . Chcela by som od januara 2008 brat hypo a som zivnostnik od 7/2007. Dakujem za kazdu odpoved.:D
Zoltán Kovács
20.09.07,08:26
dobry den, vie mi niekto poradit ako je to z hypouverom a pracou na zivnost? Pocula som, ze zamestnanci v HPP to maju jednoduchsie:) . Chcela by som od januara 2008 brat hypo a som zivnostnik od 7/2007. Dakujem za kazdu odpoved.:D

Odporúčam ti navštíviť banku a poinformovať, že napr. na 1 mil. hypoúver aký mesačný príjem musíš mať, a podľa toho potom plánovať svoj zisk na rok 2007.
ZuzanaP
20.09.07,08:28
Z vlastnej skúsenosti viem, že ak chce živnostník nejaký úver, musí zaplatiť "nehorázne" dane. Napr. na cca Sk 300 000,-- úver musel SZČO zaplatiť dane vo výške Sk 9000,-- (Bral úver z banky). Musí mať vysoký základ dane, čím sa mu zvýšia odvody a podobne. Je to veru na zváženie.
Zoltán Kovács
20.09.07,08:29
Z vlastnej skúsenosti viem, že ak chce živnostník nejaký úver, musí zaplatiť "nehorázne" dane. Napr. na cca Sk 300 000,-- úver musel SZČO zaplatiť dane vo výške Sk 9000,-- (Bral úver z banky). Musí mať vysoký základ dane, čím sa mu zvýšia odvody a podobne. Je to veru na zváženie.

9.000,- SK daň je pre teba nehorázne :eek: :D
ZuzanaP
20.09.07,08:32
Podľa mňa na drobného živnostníka je to dosť.
Bastian
20.09.07,09:03
Z vlastnej skúsenosti viem, že ak chce živnostník nejaký úver, musí zaplatiť "nehorázne" dane. Napr. na cca Sk 300 000,-- úver musel SZČO zaplatiť dane vo výške Sk 9000,-- (Bral úver z banky). Musí mať vysoký základ dane, čím sa mu zvýšia odvody a podobne. Je to veru na zváženie.
Ja som zaplatil cez 50.000,-. Nie je to malo, ale napriek tomu som bol rad, ze som uver dostal...
Inak su aj vselijaky sikovnici co sa zivia tym, ze ludom pomahaju pri ziskani uveru (napr. im daju doklad o vyske prijmu atd.). O tom ale vela neviem - radsej poctivo zaplatim dan, ako keby som mal riskovat...
Zoltán Kovács
20.09.07,09:04
Podľa mňa na drobného živnostníka je to dosť.

Pri takejto daňovej povinnosť má zákl. dane necelých 50 tisíc. Tak je to málo. Keď to rozrátaš na mesiace, tak mesačne to vychádza na 750,- Sk dane. To je pri zamestnancovi asi 13.800 hruba mzda.
ZuzanaP
20.09.07,09:11
Ja viem, že v porovnaní so zamestnancami to je nič, sama platím dane mesačne z príjmu okolo 1700,--, za rok teda okolo 20000 a mala som trošku problém pri získavaní úveru. Ja som skôr brala z toho titulu, že v marci je to pre nich trošku veľa....:rolleyes:
Zoltán Kovács
20.09.07,09:13
Ja viem, že v porovnaní so zamestnancami to je nič, sama platím dane mesačne z príjmu okolo 1700,--, za rok teda okolo 20000 a mala som trošku problém pri získavaní úveru. Ja som skôr brala z toho titulu, že v marci je to pre nich trošku veľa....:rolleyes:

Áno je to veľa pre nich v marci, lebo na to nemyslia celý rok. Majú postoj veď nejako to bude.
Bastian
20.09.07,09:14
... treba si postupne pocas roka odkladat peniaze do prasiatka na dan
:)
ZuzanaP
20.09.07,09:20
... treba si postupne pocas roka odkladat peniaze do prasiatka na dan
:)


To hovorím stále, že si majú odkladať, som si myslela, že také "streštené" nápady mám len ja.;)
Zoltán Kovács
20.09.07,09:22
To hovorím stále, že si majú odkladať, som si myslela, že také "streštené" nápady mám len ja.;)

Nie ten nápad má asi každý účtovník, lebo na konci roka pri daňovom priznaní, ak vyjde daň vyššia ako majú hotovosť práve v peňaženke, tak účtovník je na vine, je zlý ......... ;)
dessire
24.09.07,21:59
Ak sa podniká iba od 7/2007, tak to banke nestačí. NA dokladovanie príjmu treba ucelené ukončené účtovné obdobie, lepšie, ak sú dve.
TAkže v tomto prípade radím vziať si HÚ bez dokladovania príjmu - poskytujú ju 4 banky TABA, VÚB, ČSOB a LUBA. Väčšinou je to na čestné prehlásenie klienta, kde sa banka tvári, že klientovi verí a v prípade nesplácania hrozia sancie za prípadné nepravdivé údaje. Z odvodov do soc poisť sa dá zistiť približná výška zárobku alebo obratov, nedá sa však zistiť odmena konateľa, z ktorej sa neodvádzajú odvody, iba sa na koci obdobia zdaňuje a s týmto je každá banka stotožnená, Táto odmena je akceptovateľná, ale treba k tomu doložiť výpis z účtu, zápis z VZ a účtovný doklad. Bez dokladovania príjmu je možné vziať iba 5 miliónov a to na 40, 50 alebo 60% hodnoty nehnuteľnosti. NAjlacnejšie vybavenie je v LUBE(1000,- SK), najdrahšie vo VUB (15000), najťažšie v TABE (6,5 tisíca). Hovorí sa, že kto prejde v TABE, prejde všade.