Vladimír Ozimý
20.09.07,11:22
ahojte napadla ma taká úvaha klient kupuje auto v nemecku

napadajú ma dve varianty:

1)nakúpi to ako podnikateľ v nemecku bez dph tu si to samozdaní a odvedie dph príklad

cena auta bez dph 100 tis
dph je 19 tis - odvedie

2) kupy toto auto v nemecku cez súkromnú osobu ktorá mu ho predá na slovensku v cene 116 tis sk ( dph na výstupe neodvedie) aj s nemeckou dph... súkromná osoba požiada o vrátenie dph a tým pádom cena auta bude len 100 tis...(ber me to že ta sukromná osoba samozrejme to zaplatí z jeho penazí...takže mu vráti potom vrátenú dph)...dalo by sa to takto?
Vladimír Ozimý
20.09.07,10:07
no problém nemecký podnikateľ to nechce predať bez dph...nechápem prečo...skrátka nie a nie...takže zostáva nám varianta

1) má to kúpiť podnikateľ na seba a vyžiadať dph s nemecka
2) ma to kúpiť súkromná osoba a on to kúpi od nej pričom takisto to vyžiada z nemecka a nebude t o musieť samozdaniť...je to len v tom prípade ak je možné túto daň vyžiadať z nemecka...

daosť súrne je to
Zoltán Kovács
20.09.07,10:11
Pozri si zákon o DPH:

§ 66
Osobitná úprava uplatňovania dane
pri umeleckých dielach, zberateľských predmetoch, starožitnostiach a použitom tovare
Vladimír Ozimý
20.09.07,10:25
no uvidíme ale myslím že to nebude takto riešené že dph bude len z kladného rozdielu medzi predajnou a kúpnou cenou...podľa toho čo mi hovoril klient tak dph dáva na plnú výšku tým pádom ide o itrakomunitárnu dodávku (teda ak by to kupoval ako podnikateľ)...ale uvidíme ked mi dodá faktúru...
apo
28.09.07,11:36
no uvidíme ale myslím že to nebude takto riešené že dph bude len z kladného rozdielu medzi predajnou a kúpnou cenou...podľa toho čo mi hovoril klient tak dph dáva na plnú výšku tým pádom ide o itrakomunitárnu dodávku (teda ak by to kupoval ako podnikateľ)...ale uvidíme ked mi dodá faktúru...


Milý kolega, ako si dopadol s dovozom úžitkového vozidla?

Klient sa na mňa tiež obrátil aby som mu povedal čo je lepšie?
ad 1
Kúpiť v nemeckom bazáre vozidlo N-1, ktoré má pôvod u podnikateľa registrovaného na DPH. V predajnej cene je vyčíslená hodnota DPH z celeh hodnoty vozdidla.

ad 2
Kúpiť vozidlo v ktorého cene nie je vyčíslená DPH, (zrejme má pôvod u nepodnikateľa, alebo neregistrovaného podnikateľa v Nemecku na DPH).

Prosím podel sa o skúsenosť.

apo
vjejka
26.03.08,18:41
Dobrý,

chcela by som, sice nie velmi rada, otvorit opat tuto temu.
Platca DPH na SR kupil osobny automobil z Nemecka. Kupil to od neplatcu dph, bola to len obycajny obcan. Pri kupe som DPH neuplatnila, lebo podla metodickeho pokynu som si nasla, ze auto nie je predmetom dane. Ale hned asi o tyzden aj auto ideme dalej predat. Predaj je leasingovej spolocnosti, ktora nam ho bude lizovat, ale to nema velmi vlyv. Ide o predaj osobneho automobilu. Za to čo sme auto kupili, aj auto predame Leas.spol. - bez prirazky. Ale stretla som sa s nazorom, ze ja mam fakturu vystavit s DPH. A chcem pocut Vas nazor. Ako by to malo byt??????? Dakujem