simka999
20.09.07,10:48
Chcem sa opýtať ohĺadom môjho známeho. Dňa 31.12.2006 ukončil pracovný pomer výpoveďou, bolo mu vyplatené odstupné a preplatená dovolenka na ktorú nemal nárok o tom aj vedel a čakal kedy sa účtovníčka ozve, že má vratiť peniaze. Na účet mu bola vyplatená čistá mzda. Teraz mu prišlo písomné oznámenie, že má vrátiť peniaze,ktoré aj chce vrátiť, ale v liste je oznámené že má vrátiť sumu za preplatenú dovolenku v hrubom. Otázka znie: Má to vrátiť v hrubom, alebo má učtovníčka upraviť mzdu a mal by to vrátiť v čistom? Prosím o odpoveď je to súrne, pretože žiadajú vyplatiť peniaze do 25.9.2007 ináč to chcú dať na exekúciu. ďakujem. Dúfam že som to napísala zrozumitelne. Nejde o malú čiastku.
Zoltán Kovács
20.09.07,08:52
Myslím si, že v čistom. Lebo odvody a daň, ktoré odviedli by mali kompenzovať alebo žiadať späť s danými inštitúciami, teda SP, ZP a daňový úrad. Zamestnanec predsa nedostal plnú sumu v hrubom, ale čistú náhradu za nevyčerpanú dovolenku.
V prvom rade by som listom - doporučene im oznámil, že nesúhlasím tou sumou, a argumentáciu by som uviedol to čo som napísal v predchádzajúcej vete.
P.S. Zamestnanec tiež urobil chybu, ak vedel o neoprávnenosti výplatenia dovolenky, že čakal. Mal to hneď vrátiť a žiadať nápravu. Tým pádom vlastne ani ročné zúčtovanie dane, a zdravotného poistenie nie je v poriadku.
simka999
20.09.07,09:28
RZZP ani RZD sa ešte nerobilo, pretože mu to vyplatili až vo výplatnom termíne 2/2007.
Zoltán Kovács
20.09.07,09:31
RZZP ani RZD sa ešte nerobilo, pretože mu to vyplatili až vo výplatnom termíne 2/2007.

Ale tie námietky by som odporúčal poslať doporúčeným listom, aby aj on mal v ruke nejaký dôkaz.
simka999
21.09.07,09:12
Známy včera odoslal list, ale včera mu prišli na účet peniaze,ktoré vysúdil pre neplatné ukončenie pracovného pomeru, ale ponížené o sumu v hrubom. A taktiež list o jednostrannom započítaní. Mohli niečo také urobiť bez jeho súhlasu?
simka999
18.10.07,10:10
Námietky podal a včera mu prišla odpoveď:
Čiastku Vám nie je možné vrátiť pretože predstavuje dań z prijmu zo závislej činnosti. Odvolávajú sa na zákon o dani z prijmov a to § 5 ods. 1 pism g), § 5 odst. 2 a §9 odst. 2 pism. j.)
Neviete niekto poradiť? či je to správne alebo nie?
Všetkým voped pekne ďakujem.