taktikmajka
20.09.07,12:01
Aké sú právne nároky rodiča, ktorý sa chce po ukončení rodičovskej dovolenky /RD/ vrátiť do pôvodného zamestnania? V zmysle § 157 ZP má zamestnávateľ len povinnosť voči rodičovi, ktorý ukončil materskú dovolenku /MD/, resp. RD v trvaní 28 týždňov. Má zamestnávateľ povinnosť aj voči takémuto rodičovi? A keď áno, tak v zmysle akých právnych predpisov? Podotýkam, že zamestnávateľ má voľné iné pracovné pozície, ktoré inzeruje.
Chobot
20.09.07,10:25
Aké sú právne nároky rodiča, ktorý sa chce po ukončení rodičovskej dovolenky /RD/ vrátiť do pôvodného zamestnania? V zmysle § 157 ZP má zamestnávateľ len povinnosť voči rodičovi, ktorý ukončil materskú dovolenku /MD/, resp. RD v trvaní 28 týždňov. Má zamestnávateľ povinnosť aj voči takémuto rodičovi? A keď áno, tak v zmysle akých právnych predpisov? Podotýkam, že zamestnávateľ má voľné iné pracovné pozície, ktoré inzeruje.

Zamestnávateľ musí zamestnať zamestnanca, ktorý sa vracia z RD, akurát ho nemusí dať na rovnaké miesto, z ktorého odchádzal (tá povinnosť je len do skončenia MD).

Pokiaľ chce s tebou ukončiť PP, musí mať na to nejaký zákonný dôvod (organizačné dôvody, porušenie prac. disciplíny, rušenie závodu, zdravotné dôvody, ...). Samotný návrat z RD nemôže byť dôvodom na skončenie PP.
jales
20.09.07,10:45
Chcela by som sa spýtať, že na základe čoho sme povinný zaradiť na pôvodné miesto len po MD a nie po RD. Mala som už ten problém a nevedela som to nájsť.
V § 157 je uvedené, že zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na ich pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné preto, že táto práca sa nevykonáva alebo pracovisko je zrušené, musí ich zamestnávateľ zaradiť na inú prácu "zodpovedajúcu pracovnej zmluve".
Chobot
21.09.07,06:49
Chcela by som sa spýtať, že na základe čoho sme povinný zaradiť na pôvodné miesto len po MD a nie po RD. Mala som už ten problém a nevedela som to nájsť.
V § 157 je uvedené, že zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na ich pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné preto, že táto práca sa nevykonáva alebo pracovisko je zrušené, musí ich zamestnávateľ zaradiť na inú prácu "zodpovedajúcu pracovnej zmluve".

No veď to je presne v tom § 157, ktorý si uviedla a znie:

"Ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení výkonu verejnej funkcie alebo činnosti pre odborovú organizáciu, po školení alebo po skončení mimoriadnej služby alebo alternatívnej služby alebo zamestnankyňa (zamestnanec) po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 1) alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti alebo karantény (karanténneho opatrenia), je zamestnávateľ povinný zaradiť ich na ich pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné preto, že táto práca sa nevykonáva alebo pracovisko je zrušené, musí ich zamestnávateľ zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve."

Asi ťa irituje, že je tam uvedené, že "po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky". Treba si ale všimnúť ten odkaz na § 166 ods. 1, ktorý hovorí:

"(1) V súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa."

Teda rodičovská dovolenka podľa § 166 ods. 1 je vlastne materská dovolenka poskytnutá otcovi dieťaťa na dobu 28 týždňov. Tá klasická rodičovská dovolenka (do 3 rokov) je definovaná v § 166 ods. 2., preto sa na ňu § 157 nevzťahuje.
taktikmajka
21.09.07,10:13
Ďakujem chobot, ale ešte sa vrátim k tomu §157. Tam sa práve uvádza len materská dovolenka a rodičovská dovolenka s odkazom na spomínaný § 166 ods. 1. Nie je tam vôbec zmienka o rodičovskej dovolenke do 3 rokov veku dieťaťa, čo je definované v § 166 ods. 2. Takže som si nie istá, či sa môžem opierať o §157, t.j. o to, že sú mi povinný poskytnúť prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve /v mojom prípade pracovisko nie je zrušené a stále sa to vykonáva/ . Rada by som vedieť, či s tým má niekto konkrétnu praktickú skúsenosť? ďakujem za spoluprácu.
Chobot
21.09.07,11:46
Ďakujem chobot, ale ešte sa vrátim k tomu §157. Tam sa práve uvádza len materská dovolenka a rodičovská dovolenka s odkazom na spomínaný § 166 ods. 1. Nie je tam vôbec zmienka o rodičovskej dovolenke do 3 rokov veku dieťaťa, čo je definované v § 166 ods. 2. Takže som si nie istá, či sa môžem opierať o §157, t.j. o to, že sú mi povinný poskytnúť prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve /v mojom prípade pracovisko nie je zrušené a stále sa to vykonáva/ . Rada by som vedieť, či s tým má niekto konkrétnu praktickú skúsenosť? ďakujem za spoluprácu.

Tým, že to tam nie je uvedené a do práce sa vraciaš až po skončení RD, tak nemôžeš požadovať, aby ťa zaradili na tú istú pracovnú poízíciu, z ktorej si odchádzala. Zamestnancom firmy však zostávaš naďalej a sú povinní ti ponúknuť iné vhodné pracovné miesto.

Počas tých 3 rokov sa vo firme môže úplne zmeniť organizačná štruktúra a aj sa stáva, že tá pozícia už neexistuje.

Takže ak to miesto už neexistuje alebo ho obsadili niekým iným, sú povinní ti ponúknúť iné miesto zodpovedajúce tvojej kvalifikácii. Ak také miesto nemajú alebo to miesto neprijmeš, môžu ti dať výpoveď z dôvodu nadbytočnosti.

Pamätám, že keď boli veľké zmeny vo banke, kde som robil, tak po návrate z RD zaraďovali kolegyne tam, kde práve potrebovali obsadiť pozíciu.
u.erika
20.09.09,19:05
Pracovníčke sa skončí RD, koncom novembra. Chcela by sa vrátiť do firmy, lenže za ňu zobrali pracovníčku, ktorá už robí 3 roky. S ňou sú spokojní, a pracovníčke z RD, nemajú inú prácu. Môžte mi poradiť, akú možnosť má zamestnávateľ? Kedy a ako / podľa akého paragrafu/ môže so zamestnankyňou /na RD/ skončiť pracovný pomer?
ivka70
20.09.09,19:30
Pracovníčke sa skončí RD, koncom novembra. Chcela by sa vrátiť do firmy, lenže za ňu zobrali pracovníčku, ktorá už robí 3 roky. S ňou sú spokojní, a pracovníčke z RD, nemajú inú prácu. Môžte mi poradiť, akú možnosť má zamestnávateľ? Kedy a ako / podľa akého paragrafu/ môže so zamestnankyňou /na RD/ skončiť pracovný pomer?

Zamestnavatel ma smolu, pocas RD nemoze dat zamestnankyni vypoved, lebo je pred vypovedou chranena.
Keby rozmyslal dopredu, prijal by na jej miesto pracovnicku na zastupovanie a nemal by problem.

Musi ju ale po RD prijat do prace a bud sa s nou dohodnut na ukonceni PP hned a ponuknut jej vhodne odstupne /minimalne 4 alebo 6 mesacne/ alebo jej moze dat az po navrate vypoved pre zrusenie pracovneho miesta /ak si to vie obhajit/ a vtedy jej vypovedna doba zacina plynut prvym dnom nasledujuceho mesiaca a trva 2 alebo 3 mesiace. Samozrejme ma v tomto pripade aj narok na odstupne zasa vo vyske 2 alebo 3 mesacnych platov.
margot157
24.09.09,06:29
Prosím Vas a kde je presne uvedený ten rozdiel v ochrane zamestnankyne pri nástupe do zamestnania po materskej, alebo rodičovskej dovolenke a v aký je to §, kde za čas meterskej vzniká žene nárok na dovolenku?
Chobot
24.09.09,08:16
Prosím Vas a kde je presne uvedený ten rozdiel v ochrane zamestnankyne pri nástupe do zamestnania po materskej, alebo rodičovskej dovolenke

Myslíš to, že pri nástupe po materskej alebo počas nej ju musia zaradiť na jej pôvodné miesto? Tak to je v § 157:

Ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení výkonu verejnej funkcie alebo činnosti pre odborovú organizáciu, po školení alebo po skončení mimoriadnej služby alebo alternatívnej služby alebo zamestnankyňa (zamestnanec) po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 1) alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti alebo karantény (karanténneho opatrenia), je zamestnávateľ povinný zaradiť ich na ich pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné preto, že táto práca sa nevykonáva alebo pracovisko je zrušené, musí ich zamestnávateľ zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.


a v aký je to §, kde za čas meterskej vzniká žene nárok na dovolenku?

To je zase v § 144 ods. 4:

(4) Na účely dovolenky sa posudzuje čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa uvádzajú v § 141 ods. 2 ako výkon práce. Ostatné dôležité osobné prekážky v práci sa na účely dovolenky neposudzujú ako výkon práce. Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1 a čas práceneschopnosti vzniknutý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce.
margot157
24.09.09,08:39
Chobot, ďakujem veľmi pekne,M.