jani73
20.09.07,12:20
Prosím, poraďte urgentne, minulý týždeň sme zamestnali skladníka na polovič. úväzok. Je v skúšobnej dobe. Včera a ani dneds neprišiel do práce. Snažili sme za mu dovolať, aj sa nám to prvý raz podarilo, ale položil, potom už mal vypnutý telefon. Potrebovala by som vedieť či mu môžeme ešte dnes ukončiť PP a odhlásiť z poistení (ZP a SOC). Ďakujem
Zoltán Kovács
20.09.07,10:21
Prosím, poraďte urgentne, minulý týždeň sme zamestnali skladníka na polovič. úväzok. Je v skúšobnej dobe. Včera a ani dneds neprišiel do práce. Snažili sme za mu dovolať, aj sa nám to prvý raz podarilo, ale položil, potom už mal vypnutý telefon. Potrebovala by som vedieť či mu môžeme ešte dnes ukončiť PP a odhlásiť z poistení (ZP a SOC). Ďakujem

Môžeš podľa § 72 zákonníka práce - skončenie prac.pomeru v skúsobnej dobe.

§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe

(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.
jani73
20.09.07,10:25
Toto som vedela, ale neviem či stačí mu poslať Výpoveď doporučene, bez toho aby nám on podpísal doklad
Zoltán Kovács
20.09.07,10:31
Zákonník práce
§ 38
Doručovanie

(1) Písomnosti zamestnávateľa týkajúce sa vzniku, zmeny a skončenia pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy musia byť doručené zamestnancovi do vlastných rúk. To platí rovnako o písomnostiach týkajúcich sa vzniku, zmien a zániku práv a povinností vyplývajúcich z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. Písomnosti doručuje zamestnávateľ zamestnancovi na pracovisku, v jeho byte alebo kdekoľvek bude zastihnutý. Ak to nie je možné, možno písomnosť doručiť poštou ako doporučenú zásielku.

(2) Písomnosti doručované poštou zamestnávateľ zasiela na poslednú adresu zamestnanca, ktorá je mu známa, ako doporučenú zásielku s doručenkou a poznámkou "do vlastných rúk".

(3) Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy alebo z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku.

(4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.

Doručiť poštou doporučene do vlastných rúk. Skončenie PP je potom dátum prevzatia, v prípade ak neprevezme zásielku a vráti sa vám, potom dátum skončenia PP je dátum vrátenia neprevzatej zásielky. Dovtedy ho vies ako zamestnanec, dávať absenciu, nahlásiť prerušenie do SP z dôvodu absencie.
jani73
20.09.07,10:57
Ešte by som sa rada spýtala, ak ešte nemá od konateľa podpísanú PZ ( konatľ je mimo republiku) , je evid. na ZP A Soc., je možné v takomto prípade zrušiť aj hneď ? Vlastne len z poistení?
DušanČ
04.10.07,13:43
Ešte by som sa rada spýtala, ak ešte nemá od konateľa podpísanú PZ ( konatľ je mimo republiku) , je evid. na ZP A Soc., je možné v takomto prípade zrušiť aj hneď ? Vlastne len z poistení?

Pokiaľ pracovník ešte nemal podpísanú PZ, tak vlastne de iure zamestnaný nebol, nemusíš mu ani vyplatiť mzdu, keď sa z neho vykľul absentér. Horšie je to s poisťovňami. Tam by som problém predebatoval osobne. Lebo môžu trvať na zaplatení poistného za zamestnávateľa, ktoré vyplýva z obdobia od podania prihlášky do dátumu odhlášky.
jani73
10.10.07,08:02
Medzičasom bola PZ podpísaná, Na socp. som nahlásila prerušenie, ale nakolko na ZP ho nemôžem odhlásiť( ešte nám neprišlo potvrdenie o prevzatí/neprevzatí zásielky), má absenciu. Zaujímalo by ma, či môže zamestnávateľ krátiť mzdu o čiastku ZP v čase absencie - ako škodu.Čítala som vaše príspevky aj v zákonoch, vyplýva mi že nie, aké máte vy skúsenosti? Ďakujem
jani73
10.10.07,08:16
Nemal nikto podobný problém?
Chobot
10.10.07,08:29
Nemal nikto podobný problém?

http://www.porada.sk/images/statusicon/post_old.gif Dnes, 11:02 AM



http://www.porada.sk/images/statusicon/post_old.gif Dnes, 11:16 AM


...v priebehu tých 14 minút asi nikto...;) :D :D

Ale vo všeobecnosti môžeš mzdu krátiť len o zákonom dané zrážky alebo o zrážky, na ktoré máš písomný súhlas zamestnanca.

Iné zrážky, ako napr. náhradu škody, pokuty nesmieš zrážať bez súhlasu zamestnanca zo mzdy.