merk
20.09.07,13:54
Ahojte poradaci

Chystam sa na konkurz kde zaujemcov budu skusat takym sposobom ze im do suvahy a VZaS daju zamerne nejake chyby ktore budeme musiet identifikovet resp. najst. Mozete mi poradit ake kontroly a vztahy(okrem tych zakladnych - A=P, Zisk v Suvahe musi sediet z VZaS..) resp. ako tieto chyby a vztahy medzi Suvahou a VZaS najlepsie identifikovat, ake kontroly sa este najcastejsie robia. ( este upresnim jedna sa o akciovú spoločnosť)
kukučka
20.09.07,12:21
ako prvá najčastejšia chyba mi napadlo - chybné súčty
Zoltán Kovács
20.09.07,12:24
Ďalšia dosť často objavujúca sa chyba je zlé zaradenie zostatkov účt.tried 3 - Zúčtovacie vzťahy. Napríklad v aktívach nemôžu byť účty triedy 3 s mínusom, mali by byť na strane pasív s plusom.
ANNAP
20.09.07,12:24
a druhá, hospodársky výsledok musí byť aj v súvahe aj vo výsledovke rovnaký....
merk
20.09.07,12:25
aj to , ale pravdepodobne tam nebude kalkulacka a nebudu chciet asi sucty ale aby uchadzac na "prvy pohlad" ked chyti do ruk suvahu a VZaS uvidel kde je chyba resp. rozdiel - co nesedi v suvahe alebo vzajomne medzi suvahou a VZaS
merk
20.09.07,12:27
a druhá, hospodársky výsledok musí byť aj v súvahe aj vo výsledovke rovnaký....

vid v otazke (okrem tych zakladnych - A=P, Zisk v Suvahe musi sediet z VZaS..)
kukučka
20.09.07,12:31
máš pravdu, rozmýšľala som nad najčastejšou chybou, ak by som chcela niekoho nachytať, vymením vo výsledovke medzi sebou dve položky - mzdy a odvody :D
účtovník 007
20.09.07,12:44
Ak ale chcete kontrolovať VZaS, Suvahu, musíte mať k dispozícii asi hlavnú knihu, z ktorej sa bude vychádzať. Ja by som napríklad poprehadzovala smerovanie účtov. Dlhodobé versus krákodobé, aby som videla, či je uchádzačovi zrejmý rozdiel medzi nimi.:rolleyes:
Vo VZaS by som nenaúčtovala splatnú a odloženú daň.;)
merk
20.09.07,12:52
máš pravdu, rozmýšľala som nad najčastejšou chybou, ak by som chcela niekoho nachytať, vymením vo výsledovke medzi sebou dve položky - mzdy a odvody :D

noo, to je dobreee:D
merk
20.09.07,13:09
alebo mozem porovnat vo VZaS 551 s korekciou v suvahe? alebo je korekcia od pociatku zaradenia majetku cize mi to nebude sediet?
andreaS
20.09.07,13:21
u mna je najcastejsi problem 395-ka... Ked nie je nulova, tak robi sarapadu v suvahe a vtedy nesedi hospodarsky vysledok v suvahe s vysledovkou.
merk
20.09.07,13:43
alebo mozem porovnat vo VZaS 551 s korekciou v suvahe? alebo je korekcia od pociatku zaradenia majetku cize mi to nebude sediet?

boze, ved jasne ze nebude, opravky su od pociatku zaradenia, odpisy len v roku
Zoltán Kovács
20.09.07,13:45
boze, ved jasne ze nebude, opravky su od pociatku zaradenia, odpisy len v roku

Ale môže sa prepočítať čí netto hodnota DHM klesla oproti predchádzajúcemu roku (v stlpci predchádzajúce obdobie) o tie ročné odpisy na účte 551.
Mária hrušková
20.09.07,13:57
kontrolné riadky mínus korekcia, rozdiel by mal sedieť
merk
20.09.07,15:59
napadá vás este nieco? pls
koňo
20.09.07,16:32
Napr. Hosp. výsledok minulého roka by mal znamenať zmenu na rez. fonde + nerozdelenom zisku, príp. 364, ale to zo súvahy nezistíš, ak došlo k výplate.
Dostanete len výkazy alebo aj rozpis účtovania (hlavnú knihu)?!
Napr. súčet Dal 07x + Dal 08x sa musí rovať súčtu 551 + 541
Napr. tvorba opravných položiek v nákladoch by sa mala prejaviť na náraste korekcií v súvahe.
merk
20.09.07,16:45
pravdepodobne nie, len súvahu a VZaS, a co napr. 524 by mala byt priblizne 35% z 521 ?
Johanka
20.09.07,17:20
pravdepodobne nie, len súvahu a VZaS, a co napr. 524 by mala byt priblizne 35% z 521 ?
To nemusí byť ak má firma "dohodárov".
kukučka
20.09.07,21:48
Predpokladám, že vieš o aké podnikanie sa jedná a máš o ňom nejaké vedomosti, potom môžeš aspoň približne skontrolovať primeranosť jednotlivých nákladových položiek k dosiahnutým výkonom, zostatok na 331 a výšku zásob a pohľadávok. He-he, ja by som dala vyššie pohľadávky ako predaj :D
renatan
21.09.07,03:33
Ja si vždy prvé skontrolujem "Spolu majetok" na Aktívach Netto a "Spolu vlastné imanie a záväzky", či mi sedia hodnoty, no a Hospodársky zisk vo Výsledovke a Súvahe, či mám rovnaký.
merk
21.09.07,06:31
Predpokladám, že vieš o aké podnikanie sa jedná a máš o ňom nejaké vedomosti, potom môžeš aspoň približne skontrolovať primeranosť jednotlivých nákladových položiek k dosiahnutým výkonom, zostatok na 331 a výšku zásob a pohľadávok. He-he, ja by som dala vyššie pohľadávky ako predaj :D

Hm, a ako prosim zistim? ci to je primerane.
merk
21.09.07,09:12
no, uz to mam za sebou, prijali ma :) dakujem vam vsetkym za prispevky
Zoltán Kovács
21.09.07,09:46
no, uz to mam za sebou, prijali ma :) dakujem vam vsetkym za prispevky
mimotemy Gratulujeme!!!
Ale sme zvedaví, že aké chytáky tam schovali.
merk
21.09.07,10:42
no nebolo to az take zlozite - bol tam rozdiel v A a P, potom ze ako by som najrychlejsie hladal chybu , ako by som zauctoval ten rozdiel, ako by som to riesil aby sa to v buducnosti neopakovalo, zodpovedal som na otazky a bol som prijaty :)