Zoretka
20.09.07,13:48
PO ma v smernici urcene, ze o majetku v hodnote 10-30.tis s dobou pouzitelnosti viac ako jeden rok uctuje ako o DM s tym, ze doba odpisovanie je 24 mesiacov. Neviem ako zaniest do karty DM tento sposob odpisovania. z Krosu mi odpisali : ...odporúčame Vám využiť voľby: časové odpisy, lineárne odpisy, alebo fixnou čiastkou. Je na Vás, ktorú voľbu využijete. Budem rada, ked mi to niekto "zlahka" ozrejmi, lebo zacinam z toho magoriet.Vdaka.
ivana312
21.09.07,06:02
my používame odpisy fixnou čiastou - ročne odpíš 50 %
martinius
28.06.08,07:47
Prosím tiež o radu, rovnako som sa nevedela vymotať z majetku v Omege, chcela som si majetok evidovať v dlhodobom, ale uplatniť v nákladoch už za daný rok. Kapitulovala som a dala som ho do krátkodobej evidencie v minulom roku. Tento rok by som tento majetok mala vyradiť, lenže nakoľko "som zmenila odhad", chcela by som ho nejak preklasifikovať do dlhodob.majetku (evidencie), aby som mohla uplatňovať prevádz.réžiu, dá sa to nejak zaevidovať v Omege? Alebo je lepšie urobiť si excel hárok? Ako by som mohla majetok obstaraný tento rok zaevidovať? Keďže ide o malé sumy, nechcem tento majetok odpisovať 2 roky (zaradiť do dlhodobého majetku), chcem to dať do nákladov na 501. Ako evidujete takýto majetok (napr.telefon s OC 500 Sk)? Používať ho predsa budem viac ako rok, ale jeho obstaranie si môžem zaúčtovať priamo na účet 501. Stačí mi takýto telefon zaevidovať v nejakom Exceli alebo ako tu niektorí uviedli, že používajú podsúvah.evidenciu alebo zas len cez krátkodobý majetok a po roku vyradenie? Ja som z toho už magor, pre pár drobotín. Alebo ho večne držať na karte krátkodobého majetku? Alebo mám tento majetok dať pekne na skladové karty a nie na karty krátkod.maj.? Nenabúra mi to zas skladovú evidenciu? Určite áno. Takže vlastne neviem, ako takýto majetok evidovať, aby mi daň. úrad uznal všetky náklady, ktoré sa k nemu vzťahujú...potrebujem ho mať po roku v nejakej evidencii, však ho stále využívam.