MS77
20.09.07,14:29
Ahojte,
mam fa zo švajčiarska na 7450 CHF, ale preclených podľa JCD bolo len 7400 CHF, čo s tými zvyšnými 50 CHF ( preprava a balné)? Podla §24/2 z o DPH sa píse ze ak nie su zahrnuté do hodnoty určenej na colne účely, zahrnajú sa do zakladu dane pri dovoze tovaru aj .. súvisiace náklady.
Co mi z toho vyplýva. Som povinna z toho zaplatit dan? Dakujem
Vladimír Ozimý
20.09.07,14:48
no ved daň vám vyrúbili na colnici ja by som to zaúčtoval do nákladov dph z JCD na 343 zaplatil vymeranú dph a clo a nestarám sa...
koňo
20.09.07,15:47
Tieto náklady by mali byť zahrnuté do základu dane pri dovoze a vysporiadané cez JCD. Ak neboli zahrnuté, nie sú oslobodené a mali by sa samozdaniť. Skús podebatovať s colnicou, či sa nedá JCD opraviť.
MS77
20.09.07,19:18
Dakujem, este by ma zaujimala jedna vec. Je to trochu zamotane. Tovar bol dovezený a preclený v 7/07, zaplatena dan colnici bola teraz v auguste, cize odpocet davam teraz do augusta. Ale co so samozdanením. Colnica mi uz colny dlh nezmení. Samozdanenie robim v juli, alebo teraz v auguste. Nevedela som to skor, pretoze faktura nam prisla len pred dvomi dnami.
koňo
21.09.07,05:36
Daňová povinnosť vzniká dňom vystavenia faktúry alebo 15. dňom nasledujúceho mesiaca. V tom mesiaci máš nárok na odpočítanie, je to teda s nulovým dôsledkom.
Vladimír Ozimý
21.09.07,06:51
Daňová povinnosť vzniká dňom vystavenia faktúry alebo 15. dňom nasledujúceho mesiaca. V tom mesiaci máš nárok na odpočítanie, je to teda s nulovým dôsledkom.

pozor švajčiarsko nie je súčastou europskej únie toto je klasický dovoz to nie je itrakomunitárna dodávka...to jest daňová povinnosť vzniká dňom prepustenia na územie sr a právo uplatniť si daň máte po zaplatení dane...
jenny7
17.10.07,11:51
Ahojte, mám podobný prípad a neviem, ako ho správne vyriešiť - jedná sa mi hlavne o dátumy: doviezli sme tovar z USA, prišiel nám prepravnou službou dňa 9.10.2007, v balíku bola faktúra s dátumom 5.10.2007, na colnici zostali tiež papiere - faktúra, podľa ktorej nam colnica vyčíslila colný dlh, ten sme zaplatili, na JCD je pečiatka s dátumom prepustenia 13.10.07, s akým dátumom mám prerátať hodnotu faktúry a zaúčtovať ju do účtovníctva, keď je v USD??? dňom doručenia tovaru a prijatia faktúry do evidencie 9.10., dňom podľa dátumu na faktúre 5.10., alebo dňom prepustenia podľa pečiatky na JCD?
Čo je podla Vás správne?? nejak som z toho mimo...Poradí mi prosím niekto??
jenny7
20.10.07,12:07
ahojte, nechcem nejako na Vás naliehať, ale ešte mi nikto neodpovedal na môj príspevok č.7, prosím, mohol by mi niekto s tým pomôcť?? prosím:o
jenny7
23.10.07,11:54
Stále mi nikto nevie poradiť???
silviaproch
23.10.07,14:34
Zákon o účtovníctve hovorí že dňom účtovného prípadu, ním je spravidla deň prijatia tovaru, v tvojom prípade je to 9.10. Do internej smernice si môžeš napísať aj to, že účtovať budeš podľa dňa vystavenia dodávateľskej faktúry (je to účelné najmä ak ide o faktúry z EÚ, aby nevznikal rozdiel na 131 pri obstaraní tovaru, lebo faktúru z EÚ - teda nadobudnutie tovaru - na účely DPH musíš zaúčtovať dňom jej vystavenia a dodací list by si v súlade so zákonom o účtovníctve zaúčtovala dňom prijatia tovaru)
jenny7
24.10.07,05:26
Ďakujem za názor, konečne mi aspoň niekto odpovedal. Budem sa riadiť tým dňom prijatia tovaru, vtedy mi došla aj faktúra, aj tovar. Účtujem spôsob B takže účet 131 nie je pre mňa podstatný. Tento rok som to už tak začala účtovať aj pri nadobudnutí, že používam 2kurzy, tak sa tým budem riadiť aj pri dovoze. Akurátne, že nemám žiadny doklad o tom, že mi to tým dátumom prišlo, lebo prepravnej službe som podpísala len papier o prevzatí, a oni mi nedali žiadny doklad:o .Ešte raz ďakujem.
silviaproch
24.10.07,07:04
Fakturu označ (opečiatkuj) datumom ktory ti vyhovuje , tak ako označujete všetku došlú poštu datumom kedy prišla.
atka4
25.01.10,09:30
Môžte mi prosím poradiť, v dovoze z 3. krajín nie som doma
odberateľ:
SKK firma platiteľ dph
dodávateľ:
firma z CH, tovar fyzicky prichádza z CH, dovoz , preclieva sa
firma CH fakturuje pod id. č. HU (kúpili tam pobočku inej firmy s podobným sortimentom - možno nepodstatné?)

prepravná firma, ak príde tovar z CH, šped. náklady fakturuje bez dph (preprava CH-SK)

nesedia mi totiž sumy - hodnota tovaru+šped. náklady ako DZ pre vymeranie dph na colnici...
(doplnenie-alebo to mám nechať tak, veď dph vymarala colnica?...)

alebo niečo nesprávne sledujem?

Mám dodaniť sama rozdiel?
(ak je DZ pre vymerané dph na colnici nižší, ako mám ja údaje z účt. evidencie?)

Ďakujem Vám, kto by ste mali čas a ochotu
atka4
25.01.10,10:38
Môžte mi prosím poradiť, v dovoze z 3. krajín nie som doma
odberateľ:
SKK firma platiteľ dph
dodávateľ:
firma z CH, tovar fyzicky prichádza z CH, dovoz , preclieva sa
firma CH fakturuje pod id. č. HU (kúpili tam pobočku inej firmy s podobným sortimentom - možno nepodstatné?)

prepravná firma, ak príde tovar z CH, šped. náklady fakturuje bez dph (preprava CH-SK)

nesedia mi totiž sumy - hodnota tovaru+šped. náklady ako DZ pre vymeranie dph na colnici...
(doplnenie-alebo to mám nechať tak, veď dph vymarala colnica?...)

alebo niečo nesprávne sledujem?

Mám dodaniť sama rozdiel?
(ak je DZ pre vymerané dph na colnici nižší, ako mám ja údaje z účt. evidencie?)

Ďakujem Vám, kto by ste mali čas a ochotu

Opravte ma, ak sa mýlim.
Mám za to, že rozdiel, by som mala dodaniť, ak napr. doprava nebola zahrnutá v DZ, lebo:

§ 24 Základ dane pri dovoze tovaru



(1) Základom dane pri dovoze tovaru je hodnota určená na colné účely podľa colných predpisov.

(2) Ak nie sú zahrnuté do hodnoty určenej na colné účely, zahŕňajú sa do základu dane pri dovoze tovaru aj
a) dane, clá a iné platby splatné v zahraničí a splatné pri dovoze tovaru okrem dane, ktorá sa má vymerať,

b) súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia vzniknuté do prvého miesta určenia v tuzemsku.

a tiež

§ 48 Oslobodenie od dane pri dovoze tovaru
(8) Oslobodené od dane sú služby vzťahujúce sa na dovážaný tovar, ak hodnota týchto služieb je zahrnutá do základu dane podľa § 24.

Takže z toho dedukujem, že by som mala porovnať moje údaje o hodnote tovaru a prísl. súv. nákladov (napr. medzinárodná preprava-fa od šped.firmy CHF-SKK...) a ak je suma nižšia, tak to dodaniť v ID

Zamýšľam nad tým, že dodaním len tú medz. dopr., ak aj nesedí DZ z hodnoty tovaru, lebo čo sa týka tovaru berie sa jeho hodnota pre col. účely, takže tento DZ neriešim....

daň. povinnosť - deň je podľa § 21 jasný
detto
odpočet, § 49, odst.d)

Uvažujem správne...:-(