vierkat
22.02.05,10:28
Ak mám pokladničné doklady z decembra 2004, ktoré neboli zahrnuté do priznania DPH, môžem ich zahrnúť do priznania DPH prvého kvartálu 2005? Alebo by sa muselo podať opravné priznanie? Pomôže niekto?
tibor
22.02.05,09:51
síce aj to sa môže stať a doporučujem nabudúce poslať všetkým zamestnancom mail či iným spôsobom, že do pokladne prijímam doklady len do 15.1. a basta. ak bude nejaký doklad po uvedenom dátume - nepreplatím to - dám to schváliť vedenie.

podal by som opravné priznanie - resp. ak by to bola malá čiastka - neuplatnil by som si DPH jednoducho, aby som nemusel podávať opravné priznanie
gita
22.02.05,09:56
DPH určite nemožno priznať v r. 2005, tak alebo oželieť vrátenie, alebo ak ide o väčšie čiastky, opravné DP.
vierkat
22.02.05,10:12
Takže tie doklady dať do nákladov v roku 2005, ale bez nároku na odpočet DPH?
evina
22.02.05,10:41
Nemôžeš ich dať do nákladov r. 2005, ale do nákladov 2004 bez uplatnenia DPH, ktorú však v takom prípade musíš dať ako pripočitateľnú položku, alebo urobiť opravné a dať základ do nákladov 2004. Prikláňam sa k názoru, ak nejde o veľkú čiastku nepreplatiť, nedať opravné lebo takto Ti donesú decembrové bločky kľudne aj v marci lebo Ty to za nich vždy nejako vyriešiš.
FUFA
22.02.05,15:18
Podľa stanoviska MF SR k §51 zákona o DPH ak platiteľ dane napr. z dôvodu spracovania podkladov pre vyplnenie daňového priznania nestihne do daňového priznania zahrnúť faktúru, ktorú má k dispozícii do dňa podania daňového priznania, môže si uplatniť odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, kedy má k dispozícii faktúru. To znamenaá že nemusí podávať dodatočné daňové priznanie. Je to Oznámenie MF SR k Poučeniu na vyplnenie daňového priznania k DPH č. 123/2004/73 k zmene bodu 34 poučenia.

Za faktúru sa podľa §71 ods 5 považuje aj doklad z registračnej pokladnice. Takže nákladovo samozrejme rok 2004 a do daňového priznania v roku 2005.

Nechapem prečo riešite iba prechod rokov, taká istá situácia predsa môže nastať kedykoľvek v priebehu roka. Alebo ste tá šťastná firma, kde zamestnanci vyúčtujú všetky výdavky najneskôr do dátumu na podanie daňového priznania?
evina
22.02.05,21:03
Myslím, že Fufa má pravdu a zbytočne sme to skomplikovali-Vierkat bloček máš k dispozícii do podania DP za I. kvartál 2005, tak ho v zmysle §51 ods. 2 zákona o DPH môžeš dať aj do nasledujúceho obdobia t.j. pre teba I.Q. 2005, ale náklady rozhodne do r. 2004 . Bloček je faktúrou ako uvádza Fufa-takýto postup bol odobrený aj na školení
Romidar
24.02.05,15:28
No teda ja som bola na školení u Ing. Kovačikovej H. z DU a tá nám prízvukovala, že pri hotovostných platbách je dátumom obdržania dokladu (tj. doklad má platiteľ k dispozícii) deň platby. A to síce preto, že platiteľom nie je účtovníčka, alebo účtareň, ale firma. Každý jeden zamestnanec zastupuje firmu, čiže platiteľa. V prípade platby v hotovosti má teda platiteľ (momentálne platiaci zamestnanec) doklad k dispozícii okamžite.
evina
24.02.05,16:05
Áno niektorí to prezentujú takto a niektorí /a k tomuto názoru sa prikláňam aj ja/ pracovník môže byť na prelome mesiaca, resp. dvoch zdaňovacích období na služobnej ceste, resp. nákup urobí
posledný deň v mesiaci a následne ochorie a tak pod. Pracovník si predsa vo veľa prípadoch berie zálohu na nákupy a tu zúčtuje a nie je to vždy predsa v ten istý deň. A okrem toho, ak nie je účtovníčka firma teda platiteľ, prečo ním je zamestatnanec? Už vôbec nie je pravda, že každý zamestnanec zastupuje firmu.
Romidar
24.02.05,16:22
Tiež sa mi to nepáči, lebo v praxi to nie je možné zabezpečiť. Fakt je ale ten, že platiteľom je spoločnosť. To, že ja, ako účtovníčka mám k dispozícii doklad mesiac po podaní priznania k DPH, daňovákov nezaujíma. Podľa nich platiteľ, čiže firma mala doklad k dispozícii ihneď po zaplatení. Človek, ktorý má zamestnanecký vzťah so spoločnosťou, v momente nákupu predstavuje zástupcu spoločnosti, ktorého sme vyslali aby danú vec, či službu v hotovosti obstaral. Firma je abstraktný pojem, len meno zapísané v obch. reg. Hmotnú podobu mu dá jeho osadenstvo - zamestnanci. Takmer doslovne to od školitelky odznelo asi tak, že DU nezaujíma to, že zamestnanci sú neporiadni a nosia bločky po vreckách, miesto toho aby sa vyúčtovali.
Hold, to sú naše zákony. Takže prikláňam sa k tomu, že hotovostné doklady sa odpočítajú v tom mesiaci, kedy boli zaplatené. Inak dod.DPH, alebo oželieť odpočet.
evina
24.02.05,16:46
Ja mám názor, ktorý som uviedla hore aj od daňových poradcov. Je veľmi zauiímavé, že je dôležité kedy to má nejaký zamestnanec, čiže účtovníčka podľa toho nespĺňa ani kritéria zamestnanca. Faktúru môže mať šéf napr. v kufríku dva týždne
/vieme o tom iste všetci svoje/ a len za to že tam napíšem, že som ju dostala vtedy a vtedy je to o.k.? Myslím si, že § 51 a § 71 ods. 5 jasne hovorí o tom, že sa to týka aj bločkov. Nie som si istá a nechcem mu to vkladať do úst, ale mám pocit že aj Ing. Minárik to na školení 31.01.2005 k DP FO takto akosi spomínal - skúste si spomenúť kto tam bol. Mám pocit, že hovoril o opravnom priznaní len v prípade ak bločik dostanete až o dva mesiace /čo nie je tiež zriedkavé/.
Zuziana
24.02.05,17:35
Tiež sa prikláňam k názoru Romidar. Tiež to robím tak. U faktúr je to myslím iné, keďže chodia poštou a môžu sa aj stratiť.
FUFA
25.02.05,09:41
Tiež sa prikláňam k názoru Romidar. Tiež to robím tak. U faktúr je to myslím iné, keďže chodia poštou a môžu sa aj stratiť.Opatrenie MF SR ktore som vyssie uz citovala hovori jednoznacne o fakture a kedze blok z elektronickej pokladne je podla zakona tiez faktura, tak nevidim dovod, preco by sme mali mat iny pristup k blokom a iny k fakturam.
Samozrejme vsetko je vec nalady danoveho kontrolora, ale aj tak si myslim ze by som to obhajila.
Romidar
25.02.05,10:10
Myslím, že z hľadiska daňového dokladu nie je rozdiel medzi faktúrou a dokladom z pokladne. To je fakt. Otázka ale stojí inak. Tu sa nebavíme o tom, či je doklad z RP faktúrou, to nám jednoznačne definuje zákon. Rozdiel je v definícii momentu obdržania dokladu. Doklad z registračky ti vytlačí dodávateľ ihneď v momente kúpy, kdežto pri faktúre má 15 dňovú lehotu na vystavenie dokladu + pošta. Zákon od 1,1,05 nám dal aspom trochu volnosť a síce možnosťou výberu medzi mesiacom kedy právo na odpočítanie vzniká a bezprostredne nasledujúci mesiac. Aspom nejaké +.
heluška
02.03.05,15:48
Ako si uplatňujete DPH napr.tovar dodaný 28.02.2005,fa.vystavená napr.03.03.2005,fa mne príde napr.08.03.2005, bude predávaný po spracovaní až v polovici marca, viem že vlastne moje plnenie bude v marci,ja odpočet chcem dať do marca a tým vlastne to mám vyrovnané.Je to správne?
Janca
02.03.05,16:44
Hoci zamesnanec vyplati ten blocik v roku 2004 "zo svojich", ja mu na VPD dam skutocny datum preplatenia a potom sa chovam k blocku z ERP ako k hocijakej inej doslej fakture postou. Priklanam sa k nazoru FUFU. Ja ten blok zaevidujem v uctovnictve neskor. Ak by si ho vsak silou-mocou chcela pchat do stareho roka, je to nieco ine.
syamlee
02.03.05,20:53
Hoci zamesnanec vyplati ten blocik v roku 2004 "zo svojich", ja mu na VPD dam skutocny datum preplatenia a potom sa chovam k blocku z ERP ako k hocijakej inej doslej fakture postou. Priklanam sa k nazoru FUFU. Ja ten blok zaevidujem v uctovnictve neskor. Ak by si ho vsak silou-mocou chcela pchat do stareho roka, je to nieco ine.
poopravím.... náklad roku 2004 a daň až 2005.... :)
Muška
04.03.05,14:34
Pozrite si tému "Bloček za PHM..." dnes sme to tam rozoberali.