nextone
20.09.07,15:57
Som živnostníčka. Zatiaľ nemám zamestnancov, ale plánujem od roku 2008 zamestnať jedného. Rada by som ho zamestnala tak, aby som mu mohla dať najnižší možný plat, môže byť zamestnaný aj na skrátená pracovný pomer, t.j. VPP. Nerada by som za neho platila vysoké odvody.
Takže ako zamestnať aby to bolo čo najlacnejšie.
Viem mi niekto poradiť a vypočítať, koľko by som odvádzala za neho odvody?
Ďakujem
Paula
20.09.07,14:16
Som živnostníčka. Zatiaľ nemám zamestnancov, ale plánujem od roku 2008 zamestnať jedného. Rada by som ho zamestnala tak, aby som mu mohla dať najnižší možný plat, môže byť zamestnaný aj na skrátená pracovný pomer, t.j. VPP. Nerada by som za neho platila vysoké odvody.
Takže ako zamestnať aby to bolo čo najlacnejšie.
Viem mi niekto poradiť a vypočítať, koľko by som odvádzala za neho odvody?
Ďakujem



mimotemy Tolik štěstí, tolik štěstí....pre budúceho zamestnanca ;)
nextone
20.09.07,14:17
mimotemy Tolik štěstí, tolik štěstí....pre budúceho zamestnanca ;)

Je to priateľ, takže spoločná peňaženka a spoločná posteľ :o):D

Poradí niekto?:)
Zoltán Kovács
20.09.07,16:26
Je to priateľ, takže spoločná peňaženka a spoločná posteľ :o):D

Poradí niekto?:)

Je aj z iného titulu poistený (má aj iné zamestnanie), ak áno postačuje aj dohoda o pracovnej činnosti. Z toho sa platí iba do SP (úrazové a garančné poistenie) a dane. Ak nemá iné poistenie tak pracovný pomer na kratší pracovný čas. V tomto prípade sa platia všetky odvody, ale vymeriavací základ môže byť aj nižši ako minimálny.
Zoltán Kovács
20.09.07,16:26
VPP - vedlajší pracovný pomer, aspoň si myslím.
Zoltán Kovács
20.09.07,16:27
Je to priateľ, takže spoločná peňaženka a spoločná posteľ :o):D

Poradí niekto?:)

Dokedy???
Videl som takéto vzťahy, kde práve táto situácia rozvrátila dovtedy pevný vzťah.
JankaO
20.09.07,17:09
Je to priateľ, takže spoločná peňaženka a spoločná posteľ :o):D

Poradí niekto?:)

Vezmite sa.
( a bude môcť pracovať zadarmo.)
nextone
22.09.07,07:31
Vidim, ze sa to normalnej odpovede nedockam :o(
Danila
22.09.07,07:48
Chceš platiť najnižšie odvody v absolútnom alebo percentuálnom vyjadrení?

Ak v absolútnom, zamestnaj zamestnanca na dohodu o pracovnej činnosti s mesačnou odmenou v sume 1 koruna. Zaplatíš 2 koruny odvodov (1 koruna na ÚP a 1 koruna na GP).

Ak v percentuálnom, zamestnávanie v pracovnom pomere je ten najhorší spôsob optimalizácie odvodového zaťaženia.
Miera zaťaženia odvodmi je u zamestnancov v pracovnom pomere najvyššia.
Najnižšia miera zaťaženia odvodmi je u spolumajiteľov právnickych osôb.

Na záver otázka:
Čo znamená skratka VPP?A toto je čo?
VladoaKatka
22.09.07,11:58
Vidim, ze sa to normalnej odpovede nedockam :o(
Aká otázka taká odpoveď. čo sa čuduješ, veď by si mohla vedieť, že koľko je minimálna mzda - koľko % sú odvody, a ten tvôj vyžije z minimálnej mzdy??? alebo bude brať sociálne dávky???
Aljok
22.09.07,15:13
Vidim, ze sa to normalnej odpovede nedockam :o(
Endrju, smith, JankaO Ti nedali "normálne" odpovede? Tebe je radosť odpovedať ako vidím. Si veľmi "vďačná". Čo takto vyhľadávať a nezakladať stále nové témy? Prečítaj si Etiketu porady. Najskôr skús odpoveď na svoj problém vyhľadať, ak nenájdeš odpoveď zadaj svoju otázku do príbuznej témy. Ak nenájdeš ani príbuznú tému až potom založ novú tému.
Ohľadom odvodov tu je veľa tém. Napr.: http://www.porada.sk/t58718-dohoda-o-pracovnej-cinnosti-novela-zakonnika-prace-ucinna-od-1-9-2007-a.html
Aljok
22.09.07,15:23
kukučka
22.09.07,15:34
choď na stránku www.financnik.sk (http://www.financnik.sk), tam sú všelijaké výpočty a aj to, čo potrebuješ ty.
Aby si sa k nim dostala, treba sa zaregistrovať.
nextone
24.09.07,05:07
Aká otázka taká odpoveď. čo sa čuduješ, veď by si mohla vedieť, že koľko je minimálna mzda - koľko % sú odvody, a ten tvôj vyžije z minimálnej mzdy??? alebo bude brať sociálne dávky???
To je snáď jedno čo bude a čo nie!
chcela som len rýchlu radu o nič iné mi nešlo, ale asi má niekto potrebu sa tu hádať.
Je tu veľa takých, ktorí radšej založia tému, ako by mali hľadať v tom množstve informácii.
Ďakujem ale tým, čo ma aspoň navigovali, tým, čo písali po Vás.
Pekný deň
nextone
24.09.07,05:08
choď na stránku www.financnik.sk (http://www.financnik.sk), tam sú všelijaké výpočty a aj to, čo potrebuješ ty.
Aby si sa k nim dostala, treba sa zaregistrovať.
Ďakujem
nextone
24.09.07,16:53
Chceš platiť najnižšie odvody v absolútnom alebo percentuálnom vyjadrení?

Ak v absolútnom, zamestnaj zamestnanca na dohodu o pracovnej činnosti s mesačnou odmenou v sume 1 koruna. Zaplatíš 2 koruny odvodov (1 koruna na ÚP a 1 koruna na GP).

Ak v percentuálnom, zamestnávanie v pracovnom pomere je ten najhorší spôsob optimalizácie odvodového zaťaženia.
Miera zaťaženia odvodmi je u zamestnancov v pracovnom pomere najvyššia.
Najnižšia miera zaťaženia odvodmi je u spolumajiteľov právnickych osôb.

Na záver otázka:
Čo znamená skratka VPP?

Teba sa to netykalo!
VladoaKatka
25.09.07,05:34
Nextone - prepáč, ale nemám potrebu sa hádať. Mám zamestnancov už 16 rokov. Väčšina robí u mňa už viac ako 13 rokov, vedeli by Ti povedať či sa hádam. Ale zamestnávala som aj "rodinu" - sesternicu, ku koncu už mi rozkazovala. Vtedy som si povedala, že rodinu "nikdy". A zásadne zamestnancom Vykám.
V tomto smere Ti dobre poradil smith.
JankaO
25.09.07,11:20
Vidim, ze sa to normalnej odpovede nedockam :o(

Najskôr som ani nechcela reagovať...
Len čiste pragmaticky v duchu zákona.
Všetci znalí zákona 82/2005 O nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní, vedia a neznalí sa to môžu dočítať, že v § 2a je definované, že ak prácu vykonáva rodinný príslušník, nejedná sa o nelegálnu prácu a nelegálne zamestnávanie.
Takže, ak pracuje takýto príslušník bez zmluvy (podľa Zákonníka práce), nemusí byť za ňu ani odmeňovaný - t.j. žiadne odvody sa neplatia = 100% úspora na odvodoch. A aká bola otázka?
tori
11.10.07,07:01
Chcela by som sa poradiť. Jenda živnostníčka ma v dni kedy chodí na tovar mimo mesta náhradu za seba v predajni. Je to jej sestra. Takže je to pomoc rodinného príslušníka. Chcem sa len spýtať, keďže nedostáva žiaden príjem nedávam žiadnu pracovnú zmluvu ani dohodu o vykonaní práce....prípadne iné. Ale keby prišla kontrola a bola by na predajni sestra ako sa preukáže, že je rodinný príslušník??? Netreba mať nejaku zmluvu medzi sestrami???

Ďakujem pekne všetkým vopred.
toria
12.10.07,04:42
Chcela by som sa poradiť. Jenda živnostníčka ma v dni kedy chodí na tovar mimo mesta náhradu za seba v predajni. Je to jej sestra. Takže je to pomoc rodinného príslušníka. Chcem sa len spýtať, keďže nedostáva žiaden príjem nedávam žiadnu pracovnú zmluvu ani dohodu o vykonaní práce....prípadne iné. Ale keby prišla kontrola a bola by na predajni sestra ako sa preukáže, že je rodinný príslušník??? Netreba mať nejaku zmluvu medzi sestrami???

Ďakujem pekne všetkým vopred.

Dosť mi to ponáhľa, pprosím pomôžte.
JankaO
28.10.07,11:56
Chcela by som sa poradiť. Jenda živnostníčka ma v dni kedy chodí na tovar mimo mesta náhradu za seba v predajni. Je to jej sestra. Takže je to pomoc rodinného príslušníka. Chcem sa len spýtať, keďže nedostáva žiaden príjem nedávam žiadnu pracovnú zmluvu ani dohodu o vykonaní práce....prípadne iné. Ale keby prišla kontrola a bola by na predajni sestra ako sa preukáže, že je rodinný príslušník??? Netreba mať nejaku zmluvu medzi sestrami???

Ďakujem pekne všetkým vopred.

Dosť mi to ponáhľa, pprosím pomôžte.


Zmluvu nepotrebuje a preukáže sa OP.
veronikasad
28.10.07,14:42
Zmluvu nepotrebuje a preukáže sa OP.
doplním, že sestra musí byť študentom alebo inak dôchodkovo poistená. Nemôže byť evidovaná na úrade práce.

--------
Veronika
JankaO
28.10.07,14:55
doplním, že sestra musí byť študentom alebo inak dôchodkovo poistená. Nemôže byť evidovaná na úrade práce.

--------
Veronika


??? Niečo mi ušlo v zákonoch???Prečo musí byť študent a nesmie byť evidovaná na ÚP?
Aljok
28.10.07,15:24
Zákon č. 82/2005 Z.z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní...
§2a
(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
JankaO
28.10.07,15:45
Zákon č. 82/2005 Z.z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní...
§2a
(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.


To súhlasím, ale evidencia na ÚP??
pavel9
28.10.07,16:26
Som živnostníčka. Zatiaľ nemám zamestnancov, ale plánujem od roku 2008 zamestnať jedného. Rada by som ho zamestnala tak, aby som mu mohla dať najnižší možný plat, môže byť zamestnaný aj na skrátená pracovný pomer, t.j. VPP. Nerada by som za neho platila vysoké odvody.
Takže ako zamestnať aby to bolo čo najlacnejšie.
Viem mi niekto poradiť a vypočítať, koľko by som odvádzala za neho odvody?
Ďakujem


Moja milá,
priateľ, rodina, alebo niekto celkom cudzí, nie je v tom rozdiel. Len spokojný zamestnanec odvádza dobrú prácu.Všetko ide cez peňaženku, žalúdok i postel.
Uvedom si, že ak keby ten priateľ teraz súhlasil, časom predpokladám, že nastanú nedorozumenia, roztržky. Poznám x prípadov, že aj priatelia, rodičia a deti sa rozhádali. Podnikateľ si myslí že dáva primerane, zamestnanec zas že primálo.
toria
28.10.07,17:42
doplním, že sestra musí byť študentom alebo inak dôchodkovo poistená. Nemôže byť evidovaná na úrade práce.

--------
Veronika



Sestra je normálne zamestnaná, len pracuje na smeny. Práve preto nemá problém, keď ide SZČO na tovar ju zastúpiť v predajni na tie cca 3-4 hodiny.
veronikasad
31.10.07,15:46
To súhlasím, ale evidencia na ÚP??
Pretože počas evidencie na úrade práce nie je dôchodkovo poistená. Štát za nezamestnaných dôch.poistenie neplatí.

---------
Veronika
JankaO
02.11.07,18:12
Pretože počas evidencie na úrade práce nie je dôchodkovo poistená. Štát za nezamestnaných dôch.poistenie neplatí.

---------
Veronika


Samotná evidencia na ÚP ešte nevylučuje, že príbuzný nemôže pracovať bez zmluvy. Môže byť dobrovoľne poistený.