Vanka
20.09.07,17:15
Chcela by som sa spýtať, ideme ako obec organizovať jedno podujatie, kde budú vystupovať šermiari, nemôžu nám vystaviť faktúru, preto sme chceli dvoch z nich zamestnať na dohodu o vykonaní práce, a moja otázke je, keď nechceme, aby to nebolo nelegálne zamestnávanie, či musíme prihlásiť všetkých ľudí ( je ich desať ).
Ďalej obec organizuje aj rôzne podujatia, kde vystupujú folklórne súbory, nejaký peniaz sa im vypláca, ale nie sú to živnostníci, musíme mať s každým uzavretú dohodu o vykonaní práce, aby nešlo o nelegálne zamestnávanie, alebo akým spôsobom sa to vyriešiť.
botuľa
20.09.07,15:30
Podľa mňa sú dve možnosti. Buď na každé vystúpenie dohoda, t.j. presne vymedzená úloha (t.j. deň vopred prihlásiť na SP a potom zas odhlásiť)alebo ak je to pravidelne sa opakujúca činnosť dala by sa využiť dohoda o pracovnej činnosti (tam je max. počet hodín 10/týždeň.). Táto dohoda o pracovnej činnosti by sa dala uzatvoriť aj na dlhšie obdobie - napr. 1 rok, ale takisto je povinnosť prihlásiť do Soc. poisťovne deň vopred.
Vanka
21.09.07,05:43
Budeme dávať dohodu o vykonaní práce, ale chcem vedieť, či máme všetkých prihlasovať na do Soc. poist, napr. celý súbor.
karpis
21.09.07,05:48
S kým uzatvoríte dohodu o vykonaní práce toho treba nahlásiť na SP ak uzatvoríte s desiatimi tak musíte všetkých nahlásiť na SP
Vanka
21.09.07,06:09
Chceli sme len s dvoma uzavrieť dohodu a vyplatiť ich za všetkým, ale zaujíma ma to, či by to bola potom nelegálna práce pre tých ostatných. Alebo akým iným spôsobom by sa to mohlo riešiť, lebo napr. vo folklórnom súbore je aj dvadsať ľudí, a keď ich príde päť, tak je nemožné vôbec zohnať údaje o toľkých ľudoch. Nemá s tým ozaj niekto skúsenosť.
Vanka
21.09.07,10:53
Skutočne s tým nemá nikto skúsenosti. Poraďte.
Jana Motyčková
21.09.07,11:13
Skúsenosti sú také, že :
- zvyčajne má tá skupina založné občianske združenie (kôli 2% z daní) a to fakturuje
- alebo fakturuje zriaďovateľ (obec)
- alebo DoVP uzatvárajú iba s vedúcim súboru, ostatní nevykonávajú "prácu",
dari1
21.09.07,11:55
Budete to mať jednoduchšie, ak urobíte príkaznú zmluvu - tam Vam myslim nevyplývajú žiadne povinnosti, a oni si to musia zdaniť ako príležitostný príjem.
Opravte ma ak sa mýlim....
http://www.porada.sk/t57254-p2-prikazna-zmluva-ako-zavisla-cinnost-a-zakonnik-prace-od-1-9-2007-a.html
Nemám prístup do Draka, tam to pravdepodobne p. Mihal rozobral podrobne (odvodové a iné povinnosti).
Určite nejakú zmluvu musíte mať, aby nedošlo k "nelegálnej práci".
Ďalšou možnosťou by boli zmluvy v zmysle autorského zákona, ak vyplácate Slovákom, tak nemáte žiadne odvodové povinnosti okrem 2 % do fondov umeleckých, zdaňujú si umelci sami.
Dohody o mimopracovnej činnosti nemôžu byť uzatvárané na činnosti, ktoré spadajú pod autorské právo, mimochodom.
Vanka
21.09.07,12:27
Keď budeme mať aj zmluvu o umeleckom výkone, kde a kto si platí tie 2 % do umeleckých fondov.
dari1
26.09.07,13:09
Keď budeme mať aj zmluvu o umeleckom výkone, kde a kto si platí tie 2 % do umeleckých fondov.

objednávateľ má povinnosť strhnúť a odviesť uvedené 2% z vyplácaného honoráru, zákon 13/1993 o umeleckých fondoch, § 5,6; zakon 618/2003 autorský zákon v zn.nesk.predp. tam je rozpracovana kolektivna sprava prav..

pre informaciu pripajam jeden clanok, kde su rozpisane jednotlive fondy, ich adresy a ucty si niekde na nete vygooglujes (velmi sa mi paci to uz pouzite slovo)
http://www.24hod.sk/clanok-33545-Umelecke-fondy-su-pre-umelcov-a-autorov-prinosom.html
Vanka
26.09.07,14:08
Ďakujem veľmi pekne už to študujem, ale ja viem aj o iných fondoch, napr. SOZA, OZIS, Slovgram, aťd.. Ako mám vedieť u ktorého to mám zaplatiť.
dari1
05.10.07,13:42
máš pravdu, Vanka, ani diva svi.a sa v tom nevyzna. My "strhavame" umelcom a odvadzame 2 % hudobnemu fondu - to jest od vykonnych umelcov, živých, ktorí účinkujú na pódiu.
SOZE platíme za použité diela, t.j. skladatelia, autori hudby, diela... máme s nimi uzatvorenú rámcovú zmluvu - tam je to podľa počtu koncertov/predstavení, sedadiel...
Zrejme majú SOZA, Slovgram, OZIS zmluvu s jednotlivými umelcami, ktorých zastupujú,,,