JDM
20.09.07,17:43
Účtujem správne, keď:
1. nakúpili sme palety, pretože ich potrebujeme do skladu pre lepšie uskladnenie a predaj tovaru /stavebného materiálu/, celok paliet, teda 20 ks za 3000,-- Sk som účtovala 501/132.
2. Ak predávam stav.tovar odberateľovi na palete, účtujem 311/604,
3. Ak mi odberateľ vráti paletu, účtujem -311/-604.
4. A zamotala som sa,a neviem čo ďalej s účtom 132.

Ďakujem.
cloe
20.09.07,16:29
Účtuješ zásoby spôsobom A alebo B?
koňo
20.09.07,17:02
Po nákupe paliet si účtovala ich výdaj na ťarchu účtu 501, teda ich nevedieš v skladovom systéme. Keď fakturuješ, tak v akej výške oceníš palety - je v cene na účte 604 aj cena celej palety alebo len jej opotrebovanie alebo nula? Podľa toho potom účtuješ aj vystavený dobropis za vrátené palety. Predpokladám, že je zahrnutá celá cena, potom dobropis zníži účet 604 (došlo k vráteniu časti plnenia) a pretože nemáš palety v skladovom systéme, nemusíš nič viac robiť (v účtovnícve).
V každom prípade je dôležitá operatívna evidencia, aby si vedela, kde máte už fakturované palety.

Stretol som sa aj s takým, že sa fakturovalo iba opotrebenie paliet a ak ich nevrátili v termíne, fakturovali sa v plnej výške. To taktiež predpokladá operatívnu evidenciu.
JDM
20.09.07,18:30
Účtujem sklad tovaru spôsobom B, a ten sklad mi nie je jasný. Teda ohľadom tých paliet. Ďakujem.
koňo
21.09.07,06:33
Aj keď účtuješ spôsobom B, musíš viesť skladovú evidenciu. Ak teda považuješ palety za svoj tovar a "predávaš" ich, na karte by si mala viesť ich stav a pohyb. Na základe dobropisu by si mala zavidovať príjem, na základe faktúry výdaj. K termínu závierky by si mala urobiť inventarizáciu a znížiť náklady súčasne so zaúčtovaním zásob. (Obstaranie by si mala účtovať na 504, lebo ich považuješ za tovar).
Asi si robíš zbytočné problémy. Ja by som neúčtoval "predaj", ale na faktúre by som uviedol povinnosť vrátenia paliet do konkrétneho termínu, ináč im budú vyfakturované. Tak by to malo byť aj v zmluve. Potom si vedieš operatívnu evidenciu a ak ich nevrátia v termíne, vystavíš faktúru. Ináč je to len operatívna evidencia.
JDM
21.09.07,14:05
Teraz, keď pozerám na ten môjproblém s odstupom času, našla som si chybu:
nákup paliet som mala zaúčtovať 132/211,
faktúry sa vystavujú na predaj tovaru aj paliet,a pri vrátený paliet sa vystavuje dobropis. A ten sklad /palety konkrétne/ na účte 132 sledujem len operatívne, vediem si evidenciu, skontrolujem stav vždy ku poslednému dňu v mesiaci???
Ďakujem.
Rozalka
21.09.07,19:30
Účtujem správne, keď:
1. nakúpili sme palety, pretože ich potrebujeme do skladu pre lepšie uskladnenie a predaj tovaru /stavebného materiálu/, celok paliet, teda 20 ks za 3000,-- Sk som účtovala 501/132.
2. Ak predávam stav.tovar odberateľovi na palete, účtujem 311/604,
3. Ak mi odberateľ vráti paletu, účtujem -311/-604.
4. A zamotala som sa,a neviem čo ďalej s účtom 132.

Ďakujem.

Ak účtuješ D 604 (teda predaj tovaru), ako k tomu môžeš zaúčtovať náklad na účte 501? Po zaúčtovaní -311/-604 si mala účtovať -504/-132.